scoala pe vremea lui Ceausescu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

scoala pe vremea lui Ceausescu

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Ian 11, 2011 4:47 pm

Cum considerati ca pe timpul lui Ceausescu era scoala din cei care au apucat anii de scoala din acel regim?
Eu spre exemplu in primul trimestru al clasei a XII-a,adica in decembrie 1989 am terminat scoala pe timpul lui Ceausescu,mai exact spus din septembrie 1978 pina in decembrie 1989.
Ce parere aveti despre anii de scoala pe care i-ati avut pe vremea lui Ceausescu,din cei care au apucat acest regim?
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 46

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: scoala pe vremea lui Ceausescu

Mesaj  cristinaioana la data de Mier Ian 12, 2011 9:29 pm

Eu eram in clasa a 4 a cand l-au dat jos pe Ceausescu asa ca nu am prins foarte mult. Imi amintesc ca in fiecare dimineata nu incepeam orele daca nu intonam cateva versuri din imnul Romaniei; pe pereti erau poze cu Ceausescu si deasupra tablei aveam un tablou cu stema Romaniei. Aveam epoleti rosii la uniforma, parul era prins in 2 codite si purtam bentita iar pe uniforma aveam matricola scolii si la gat purtam cravata de pionier. Fiecare copil din clasa(intr-a 4a) eram in corul scolii si mergeam la diverse concurusri intre scoli. Pe 23 august ne scotea in parcul 23 august de atunci (acum Lia Manoliu) si participam la defilare cu flori.
cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj  lacrima1 la data de Mar Ian 18, 2011 1:25 am

Anii grei si tristi...dar mi-am iubit scoala si profesorii...invatam bine...si ma duceam cu darg la scoala...
lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 50
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Ian 21, 2011 3:14 pm

Pe vremea lui Ceausescu nu aveai cum sa nu treci clasa urmatoare,chiar daca iti dadeai corijenta in toamna,ca oricum o treceai,pentru ca aici depindea in mare parte si de situatia locului de munca al parintilor si ce functie aveau acestia,si odata cu aceasta functie,dadeai profesorului sau profesoarei pachetel,si te trecea clasa indiferent daca stiai sau nu stiai la materia respectiva.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Ian 25, 2011 4:53 pm

In ultimul an de liceu cit si in penultimul,adica in vara lui 1988 si vara lui 1989,dupa ce terminam anul scolar,trebuia sa fim incadrati ori la practica agricola,ori pentru pregatirile pentru 23 august,insa in anii de liceu nu cred ca am fost vreodata la astfel de preagtiri pentru evenimentul respectiv,tinind cont si de faptul ca in 1989 am fugit si de la muncile agricole de la Bordusani,plus ca nu am fost nici la pregatirile pentru 23 august,in acelas an 1989.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Feb 01, 2011 1:12 pm

Pe vremea lui Ceausescu scoala era mult mai bine organizata decit in zilele noastre,desi acolo se puneau conditii stricte si grele,insa nu erau conditiile care sunt acum in institutiile de invatamant,fata de conditiile care erau pe regimul lui Ceausescu.
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  zu.zu la data de Dum Feb 13, 2011 11:33 pm

hmm..eu nush cum a fost pe timpul..lui nenea cizmarul..da oricum banuiesc ca mult mai bine ca acum...chiar dak era cu pionerii sau mai stiu eu ce...decat ce e acum pan scoli...vin profesorii la ore si in loc sa ne invete cv le dau la baietii tigari..si se dau la fete ....nu cred k inainte se facea asa..
zu.zu
membru
membru

Puncte : 144
Reputatie : 111
Data de inscriere : 13/02/2011
Varsta : 24
Localizare : braila

Sus In jos

Mesaj  c_uritu la data de Dum Feb 20, 2011 5:40 pm

Nu am suficient timp si spatiu sa descriu anii de scoala din vremea lui Ceausescu, pentru ca i-am trait din plin, ba chiar am apucat si ceva facultate din ei. Mai mult, pot face comparatie pt ca am mai facut o facultate la zi in ultimii ani.
Atunci nu erau prea multe de facut: tv 2 ore pe zi, cinema slab, discoteci si alte atractii de asemeni slaba miscare. Dar in primul rand nu era NET-ul, asta e cea mai mare diferenta. Tot ce vroiai sa afli se afla in carti, greu de procurat si de accesat. In carte nu poti da ctrl+F sa te duca direct la informatie. Si cu toate ca nu aveam o gramada de alte facilitati, nu ne plangeam de lipsa timpului ca acum.
Ce mai era?! Profitam de micile bucurii si tragand linie am adunat o multime de amintiri pe care nu le-as inlocui cu nimic pe lume.
Invatatul, pretentiile profesorilor nici nu se compara cu ce e acum, concursurile de admitere la liceu, facultate erau f dure si pt unii traumatizante. Dar subiectele de studiu erau cumva mai punctuale, mai unidirectionate, deci ajungeai sa stii pe un domeniu extrem de mult, dar totul abstract, la nivel teoretic si putini reuseau sa aplice in practica asa ceva. De ex la chimie/fizica invatam muuult peste ce scria in manual, culegeri de probleme, gazete, dar nu aveam habar cum arata o substanta, la ce ar trebui sa fiu atenta cand lucrez cu ea. Si evident, alte informatii nu mai aveam.
Acum dam un search pe google si aflam daca nu am scris corect la curs, ce aplicatii are, cine a descoperit prima data etc . De multe ori din intamplare aflam toate acestea.
Examenele sunt mult mai blande acum, inainte scriam uneori aproape cuvant cu cuvant ca in curs si era posibil sa nu iau 10, trebuia sa impresionez cu ceva profesorul, sa adaug niste concluzii personale, sa demonstrez ca am inteles fenomenul.
Acum nu e necesar nici macar sa scrii tot si iei 10. Dar aproape la toate materiile au fost si teme individuale/referate, in urma carora studiai intens ceva si diseminai apoi informatia.
deci chiar daca nu prea sunt pusi la invatat copiii de azi, nici chiar batuti in cap nu-s. Ma surprinde totusi la cata informatie dispune, gradul de incultura e f mare, paradoxal as zice.
sper ca nu am plictisit

c_uritu
membru
membru

Puncte : 12
Reputatie : 9
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 2:31 pm

Nu am apucat scoala pe vremea lui Ceausescu,dar,din punctul meu de vedere,scoala pe vremea lui ceausescu,desi era obligatorie si grea,era mult mai bine determinata decat scoala din ziua de azi,unde fiecare face ce vrea la scoala...Ne plangem apoi ca nu avem copiii educati...
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mai 02, 2011 11:48 am

Anii de scoala pe timpul lui Ceausescu,desi duri,au fost mult mai bine determinati,fata de scoala inceputa dupa caderea acestui regim.Eu am apucat scoala pe timpul lui pana in primul trimestru al clasei a XII-a,adica pana in decembrie 1989.Munca la practica era obligatorie,vara trebuia sa fim chemati pentru anumite munci agricole in anumite zone din judet,si trebuia obligatoriu sa participam la pregatirile pentru 23 august,unde in 1989,pe langa fuga pe care am facut-o la muncile agricole de la Bordusani,nici la pregatirile pentru 23 august din acel an nu am fost.Multi elevi eram amenintati din 1987 pana in 1989 cu munca la canal,parca la Tg.Jiu,si la canalul Dunare-Marea Neagra.Regimul scolar era dur,dar absentele sau corijentele sau sa treci clasa,erau atunci...jucarie.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

ePOCA RECIDIVISTA

Mesaj  PopoviciMS2012 la data de Mar Mai 03, 2011 11:14 pm

Intr-o epoca atat de moderna si traumantizanta, orice individ este liber sa-si aleaga destinul , pe cand atunci era doar o metoda de a controla umanitatea...

iar acum omul ce sa faca
inainte fugea de securisti
acu bea cate-o bere la colt de strada cu militia ...UPS !!! pardon POLITIAAA ... 112 ca ma ia vecinu de jos cu ranga .(da aveti grija ca-i procuror - sa nu uitati sa-i dati macar un avertisment )

Inainte politia , pardon militia actiona instant
batea si-n stanga , si-n dreapta

ACU ... Politia bate in stanga la dreapta la pahare cu hotu !!!

Hai noroc !!! poate la 2012 scapam de toti

PopoviciMS2012
membru
membru

Puncte : 129
Reputatie : 69
Data de inscriere : 03/05/2011
Varsta : 29
Localizare : UNIREA

HTTP://SNRE-PREDICI.DO.AM

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Mai 11, 2011 12:43 pm

Scoala pe vremea lui ceausescu era mult mai bine organizata decat scoala care a fost dupa caderea lui,si mai ales prabusirea invatamantului dupa anii 2000,inclusiv prabusirea invatamantului de cand sunt actualii guvernanti la putere.Pe vremea luji ceausescu,regulile erau stricte,pe cand acum scoala este... jalnica...
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 12:28 pm

Pe timpul lui Ceausescu,scoala era pentru mine mult mai bine pusa la punct decat se afla dupa anul 1990.Pe timpul lui Ceausescu la scoala trebuia sa porti o tinuta obligatorie,absentele le rezolvai cu ajutorul profesorilor,la olimpiade sau la examenele de treapta te mai scoteau profesorii,iar nota scazuta la purtare era un pic mai dura,pentru ca te aflai in pozitie de exmatriculare.Fetele trebuiau sa poarte bentita obligatorie,iar baietii sa fie tunsi si bine echipati.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 11:29 am

Pe vremea lui Ceausescu,scoala era foarte complicata fata de cum este dupa caderea lui in 1989.Se impuneau atunci reguli severe,scoala era obligatorie,tinuta era obligatorie,iar la absente se ajungea cu scaderea notei la purtare.Practica la muncile agricole era si aceasta obligatorie...
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 1:26 pm

Scoala pe vremea lui Ceausescu era extrem de foarte bine pusa la punct,un invatamant dur,in care erai obligat sa faci 10 ani de scoala,insa erau norme mult mai dure si mult mai stricte fata de scoala care este in prezent.Pe timpul lui Ceausescu absentele te puneau in situatia sa repeti anul scolar,si erai obligat atunci sa participi la muncile agricole la practica,unde practica la porumb,sfecla sau rosii,si foarte rar la struguri,erau strict obligatorii.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 11:21 am

Pe vremea lui Ceausescu,erau reguli foarte dure,fata de scoala care este in prezent.Pe timpul lui Ceausescu treceai intr-un fel clasa,uitandu-se si la ceea ce lucrau parintii fiecaruia si ce functii aveau fiecare,numai ca in ziua de azi nu mai este cum a fost in acele vremuri demult apuse.
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 12:10 pm

Pe timpul lui Ceausescu am inceput anii de scoala in septembrie 1978,iar vremea lui Ceausescu am apucat-o si in clasa a XII-a,in primul trimestru in decembrie 1989.Cat am fost la scoala generala nr.6 nu am participat la multe festivitati de acest gen,uar dupa anul 1981 am inceput sa particip la ziua de 23 august,unde se faceau pregatiri.De asemenea,in anii de scoala generala,inca din clasa a V-a incepuse cu practica agricola,iar la liceul de constructii cu canalul Dunare-Marea Neagra,iar in 1989,cu liceul(numai baieti),in delegatii la practica agricola intr-o comuna din judetul Ialomita,la Bordusani.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Iul 15, 2011 12:35 pm

Din punctul meu de vedere,scoala pe vremea lui Ceausescu era mult mai sofisticata si mult mai complicata decat scoala din zilele noastre,unde atunci regulile erau stricte,si erau obligatorii.Tinuta era obligatorie,daca absentai te duceai cu un pachetel la profesori...In ziua de azi,nu mai este asa...Pe timpul lui Ceausescu era intr-adevar complicat cu practica,unde era obligatorie,mai ales practica de la camp,la porumb sau la legume...
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 31, 2011 12:37 pm

Scoala pe vremea lui Ceausescu,foarte multi au urat-o,si nu sunt putini cei care nu le-au placut ca pe timp de vara sa fie dusi la canalul Dunare-marea-neagra sau la Tg.Jiu,sau in fel si fel de practici agricole.Din alte puncte de vedere,exista posibilitatea exmatricularii din fel si fel de greseli repetabile,dar pachetelul la profesori si diriginti scotea totul.Cat despre note,se putea aranja cu profesorii,asa cum se si copia la examene sau la teze ori lucrari de control,deci,scoala pe timpul lui Ceausescu nu a fost atat de complicata.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 15, 2012 4:03 pm

Pe timpul lui Ceausescu a fost adevarata scoala,nu ca in ziua de azi,unde vad fel si fel de elevi cu toate felurile de tinute indecente care nici nu stii daca este elev.Pe timpul lui Ceausescu aveam tinuta obligatorie,servieta sau gheozdan,scoala era obligatorie,tinuta curata si ingrijita,nu ca acum...vai de ea de scoala care e in ziua de azi...
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Sept 26, 2012 1:25 pm

Pe vremea lui Ceausescu nu incepeam bine scoala,si ne si duceam cu clasa ori cu scoala la practica agricola la cules de struguri,rosii si porumb...cat despre materiile de curs,la scoala trebuia sa fie cineva care sa aibe pile \,si sa trecem trimestrul cu ajutorul pilelor noastre la anumite materii...in ziua de azi nu mai e asa
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat