singuratatea

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

singuratatea

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Ian 19, 2011 12:26 am

Singuratatea o intitulez boala curata,pentru ca foarte multa lume sufera de pe urma acestui"virus",boala care pe unii i au adus si in mormant.
Eu desi am stat o perioada de 2 ani de zile singur dupa divort,asta nu m a impiedicat sa ma inchid singur in mine,si nu am suferit de pe urma acestui viciu,desi eu am suferit mult mai mult in timpul cit am fost casatorit.
Nu mi e frica de singuratate,pentru ca nu are rost sa ma stresez inutil,pentru ca exista diferite cai de comunicare nu neaparat pe internet,ci si pe strada,sau acumularea prietenilor in timpurile mai de demult,prieteni care m au facut sa ma simt foarte bine si inconjurat de alti prieteni,nicidecum singur,pentru ca am participat la zeci si sute de aniversari,nunti,botezuri,majorate,unde intotdeauna am fost inconjurat de oameni foarte comunicativi si foarte sociabili,ceea ce pentru mine singuratatea nu a existat nici in acea perioada de 2 ani de zile.
Niciodata nu am fost singur,ci m am simtit mai mult inchis,mai mult legat si mai mult singur in perioada cit am fost casatorit,in afara de prietenii mei care m au ajutat dintotdeauna sa trec peste acest pas urit intitulat singuratate.
Nu m am bagat in anturaje poentru ca nu mi au placut astea,si nici discoteca nu mi a placut,ci singuratatea am invins o prin drumurile sau plimbarile pe care le faceam si le fac prin oras,si nu exista zi din saptamina sa nu ma intilnesc in oras cu prietenii mei care sa ma invite ori la ei acasa ori la vreo alta petrecere,unde binenteles ma duc cu cea mai mare placere.
Comunicarea este singura cale de a invinge aceasta singuratate,si ca sa nu cadem in aceasta melancolie si sa nu ajungem sa ne imbolnavim singuri si sa ne stresam,trebuie sa facem in asa fel incit acea singuratate nici sa o luam in seama.
Caile de comunicare si de a face prieteni sint si la telefon cu ajutorul celorlalti prieteni...
Deci,pentru mine singuratatea nu exista.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: singuratatea

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Ian 19, 2011 2:16 pm

Singuratatea este ceva foarte dureros pentru majoritatea oamenilor care traiesc pe suprafata pamantului.Aceasta singuratate aduce dupa ea foarte multe neplaceri,si in majoritatea cazurilor,sinucideri,ceea ce nu vad un lucru normal din acest punct de vedere.
Auzeam ca singuratatea tine de oamenii care nu si-au facut sotul in viata,dar sa tinem cont si de faptul ca toti suntem oameni,si sa evitam pe cit posibil acest mare flagel,si sa incercam sa uitam de singuratate intr-un fel sau altul,si sa facem ceva din acest punct de vedere,sa nu lasam aceasta singuratate sa ne doboare.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Ian 19, 2011 2:36 pm

Ca sa nu mai ne consideram oameni singuri,trebuie sa facem ceva...Sa iesim la aer liber,sa ne facem diversi prieteni,si numai asa vom uita de singuratate,desi prietenii nostri nu vor fi mereu numai dupa noi,ci ii vom avea intotdeauna in sufletul si in mintea noastra,si numai asa putem sa invingem aceasta singuratate.O viata avem,si trebuie sa o traim.Dar nu singuri.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Singuratatea...

Mesaj  lacrima1 la data de Mier Ian 19, 2011 6:55 pm

Singuratatea uneori isi are rolul ei...de multe ori, de ex. simt nevoia sa fiu singura, sa pot medita, sa pot visa in liniste...A te simti singur este trist insa nimeni nu este singur...daca incearca sa se bucure de ce se afla in jur. Singuratatea in doi este si mai grava...sa fii cu partenerul tau si sa te simti singur...

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  cristinaioana la data de Mier Ian 19, 2011 9:18 pm

Singuratatea e uneori utila mai ales in momentele in care dorim sa ne tragem sufletul, sa ne detasam de grijile cotidiene...Este un sentiment pe fiecare din noi il incearca din cand in cand...Problema e atunci cand devine o stare de spirit permanenta..o dorinta de a ne retrage in noi insine, de a nu comunica cu cei din jur...ne retragm in carapacea noastra si refuzam contactul cu tot ceea ce ne inconjoara...asta e o adevarata boala destul de greu de tratat.

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj  lacrima1 la data de Mier Ian 19, 2011 9:35 pm

cristinaioana a scris:Singuratatea e uneori utila mai ales in momentele in care dorim sa ne tragem sufletul, sa ne detasam de grijile cotidiene...Este un sentiment pe fiecare din noi il incearca din cand in cand...Problema e atunci cand devine o stare de spirit permanenta..o dorinta de a ne retrage in noi insine, de a nu comunica cu cei din jur...ne retragm in carapacea noastra si refuzam contactul cu tot ceea ce ne inconjoara...asta e o adevarata boala destul de greu de tratat.

Adevarat...atunci apare si melancolia...

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Ian 25, 2011 6:49 pm

Singuratatea este vazuta de foarte multi ca un lucru normal,insa pentru altii un lucru anormal,pentru ca singuratatea este singurul mijloc in care te face sa te distrugi singur daca nu ai langa tine pe cineva cu care sa comunici,cu care sa iesi la plimbare,mijloc in care foarte multi,din cauza neincrederii in alte persoane prefera sa ramana singure decit sa isi schimbe in alt fel modul sau de viata.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Ian 26, 2011 12:49 pm

In foarte multe cazuri,singuratatea reprezinta pentru foarte multi o boala,boala care te aduce in starea de a face fapte inumane,dar foarte foarte izolate.Sinuciderea este principalul aspect al singuratatii,ceea ce nici acesta nu este un lucru normal de a te sinucide pentru ca te-a parasit iubitul sau iubita(prostie omeneasca),de parca nu mai sunt femei si barbati in toata lumea.Ai ramas singur,mergi inainte,las-o pe ea sau pe el,si gaseste-ti linistea in alta parte.
Singuratatea mai are ca aspect principal si un lucru extrem de foarte dureros si extrem de foarte grav in anumite familii,iar pentru cei care inteleg la ceea ce vreau sa ma refer,prefer sa spuna acestia,pentru ca eu stiu ceea ce vreau sa zic,sa evit sa spun despre tragediile din familie...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Ian 27, 2011 1:28 pm

Singuratatea pare a fi buna pentru unii,dar foarte multi sunt de parere ca singuratatea nu este un mod practic de a folosi acest lucru,pentru ca in multe cazuri chiar nu e buna deloc aceasta singuratate.
Cei care sunt singuri de o perioada de timp mai lunga,acestia s-au obisnuit asa sa fie singuri,dar pentru cei care raman singuri in prezent,este pentru acestia un mare mare chin.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Ian 28, 2011 7:43 pm

Pentru mare parte din noi,singuratatea este o boala extrem de foarte complicata,mai ales pentru aceia care au iubit cu adevarat,si au fost parasiti,dar sunt si multi care au trecut cu bine pragul acelei singuratati fara mari batai de cap,asta pentru simplul fapt ca nu au inteles nimic din relatia anterioara sau din casnicia anterioara,si singuratatea pentru acestia este total egala cu zero.Deci,singuratatea,este caracterizata si ea prin doua lumi,singuratatea in care care ne simtim tristi,si singuratatea in care ne simtim perfect liberi,fara batai de cap.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Ian 31, 2011 2:30 pm

Noi singuri trebuie sa inlaturam singuratatea,prin propriile noastre puteri,si sa nu ne coboram sub nivelul la care eram anterior.Deci sa nu lasam singuratatea sa ne doboare,si sa luptam ca sa fim alaturi de prieteni,si numai asa singuratatea nu v-a exista niciodata,dar sunt multi care singuratatea o considera un lucru bun si linistit,fara griji si fara nevoi.
Pentru unii singuratatea este buna,pentru altii nu este deloc buna.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Feb 01, 2011 3:27 pm

Singuratatea o inlaturam in momentele cit iubim,cat si in alte momente cu prietenii nostri de o viata sau cu prietenii obisnuiti,si nici nu trebuie sa ne simtim singuri,atata timp cat pe acestia ii avem imprejurul nostru,sunt alaturi de noi si ne fac sa ne simtim bine cu acestia.
Singuratatea este inlaturata si in momentele cand persoana respectiva este parasita de persoana iubita,cautind linistea intr-o cu totul alta relatie,mult mai placuta decat relatia anterioara.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Feb 03, 2011 6:11 pm

Singuratatea e starea spirituala in care ne nastem, acea stare naturala si adevarata. Cu timpul o uitam, ne maturizam si devine din ce in ce mai straina. Uneori, o regasim, dar acum ne speriem, caci am devenit straini fata de ea. Acum fugim de ea, desi ar trebui s-o cautam din nou, caci numai prin ea putem spera a gasi adevarul." Mircea Eliade
Ne nastem singuri si murim singuri. Sunt evenimente firesti la care luam parte doar noi. Ciclul vietii...Ne nastem....traim...apoi, murim. Singur, acel traim, ne delimiteaza ca individualitati. Acel traim ni-l umplem cu ce vrem, cu cine vrem.
Exsta multe momente in viata, cand ne dorim sa fim singuri, caci doar in singuratate, putem lua cele mai bune decizii, nefiind influentati de nimeni.
Nu inteleg de ce noi, oamenii, fugim de singuratate? E o stare de liniste. Si, practic, nu suntem singuri, nu vom fi niciodata. EL este cu noi. Daca ne gandim ca suntem singuri cu constiinta noastra, iar constiinta este glasul lui Dumnezeu in om...
Orice eveniment, fie pozitiv, fie negativ, il traim singuri. Oricate informatii ni s-ar oferi, le procesam singuri. Orice decizii luam, le luam singuri. Doar in singuratate ne regasim. Suntem noi, cu noi, impotriva noastra.
De ce fugim de singuratate? De ce nu invatam sa traim cu ea? De ce sa nu incercam sa gustam adevarul din noi? Oricat ne-am minti, uneori, in singuratate ne vedem in oglinda adevarului.
Ne sperie adevarul despre noi? Ne sperie propria fiinta..

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Mar Feb 08, 2011 3:17 pm

Singuratatea e cel mai greu lucru pt un om chiar daca uneori simtim nevoia sa fim singuri.Oamenii se izoleaza de teama sa nu fie raniti de altii pt ca sunt mai sensibili si se vad neintelesi.Chiar daca esti diferit incerca sa traiesti printe oameni dar arata-ti felul tau adevarat de a fi doar celor ce te inteleg.Chiar daca unii spun ca e usor sa fii singur ei sufera in interior dar nu vor sa recunoasca pentru ca se consuma in interior si asta ii distuge.Vor ajunge sa se imbolnaveasca sa nu poata dormi dar ce mai rau sa faca gesturi necugetate.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Feb 08, 2011 4:43 pm

Singuratatea este un caracter extrem de foarte neplacut pentru mare majoritate din noi,singuratate care ne poate distruge in mod treptat,si ajungem in situatii extreme de a nu ne mai interesa nici macar de noi insine,si ajungem la fapte greu de imaginat si de inteles.
Singuratatea trebuie sa o inlaturam sub orice fel de forme,sa ascultam muzica,sa vedem un film,si de ce nu sa tinem legatura cu prietenii nostri,si doar asa incepem sa alungam aceasta singuratate,care doare pe foarte multi.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 2:17 pm

Singuratatea o invingem chiar si cu propriile noastre puteri,nu neaparat cu ajutorul cuiva,desi foarte multi in ziua de azi nu se mai ajuta unul cuy altul.
Ca sa invingi singuratatea,trebuie sa ai forta si curaj,pentru ca singuratatea nu este un lucru atat de complicat precum il vad unii,desi sunt foarte multe persoane care sufera de singuratate,dar si cei care nu sufera de singuratate,pentru ca poate asa s-au obisnuit.
Singuratatea o invingem prin prieteni si relatii de dragoste de iubire,si numai asa nu ne vom simti niciodata singuri.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Feb 24, 2011 3:27 pm

Singuratatea este foarte dureroasa pentru foarte multe persoane care au trecut prin momente dificile in dragoste,si au fost parasite chiar pe neasteptate.Singuratatea nu este ceva normal,pentru ca este ceva foarte dureros sa fii singur,si sa nu ai pe cineva langa tine sa te alinte,sa te sprijine si sa uiti de acea singuratate,sau de acea trauma,atunci cand persoana iubita te-a parasit.
Trebuie sa invingem singuratatea din toate punctele de vedere prin diverse scopuri si mijloace,si singurii care pot ajuta astfel de persoane,sunt prietenii persoanelor respective,care se simt singure si fara ajutor,si nebagate in seama de nimeni.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 27, 2011 2:14 pm

Este tare greu sa fii singur,sa te simti singur,fara ca cineva sa te scoata din aceasta singuratate,si,chiar daca cineva ar incerca sa te scoata din singuratatea pe care o ai,in sufletul tau tot acelas lucru te domina.
Nu este bine sa fii singur,dar daca alta posibilitate nu ai,o alegi pe aceasta,fapt pentru care,foarte multi se obisnuiesc cu singuratatea,si cu timpul nu o sa mai aibe nevoie de nimeni si de nimic...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 15, 2011 2:20 pm

Singuratatea este foarte grea daca nu ai pe nimeni sa te scoata din acest lucru.Sunt foarte multi care sufera de singuratate,dar tot multi care nu fac nimic pentru a inlatura singuratatea respectiva din ei.Sunt multi care s-au obisnuit cu singuratatea,si tot multi care le plac singuratatea,pentru ca se simt mai siguri pe ei,fara obligatii,si fara nimic in comun,si fara obligatii fata de nimeni.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 1:21 pm

Pentru cei care prefera sa ramana singuri,singuratatea acestora este complicata la inceput,pentru ca un timp scurt,persoana respectiva intra in stadiul de melancolie,iar cu timpul acestia se obisnuiesc si prefera sa ramana singuri,atata timp cat neincrederea in alte persoane i-a facut pe respectivi sa ramana singuri,ceea ce din punctul meu de vedere,singuratatea pentru mine este un lucru normal,cat si pentru foarte multi,pentru ca atata timp cat am fost incercati de diverse persoane care si-au batut joc de viata si de sentimentele noastre,nu cred ca mai merita sa mai ramanem cu astfel de persoane,unde singuratatea reprezinta o obiectie buna pentru aceia care nu au obligatii si nu sunt casatoriti.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 2:17 pm

Singuratatea este cea mai dureroasa atunci cand ai iubit pe cineva cu adevarat,si te-a parasit fara nici un fel de motiv intemeiat.Sunt foarte multi care,dupa ce au primit aceasta lovitura,nu mai au incredere in nimeni,si prefera mai bine sa stea fara griji si fara obligatii sau stres,decat sa iubeasca pe cineva si relatia sa fie bazata numai si numai pe minciuna.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 2:10 pm

Este boala grea singuratatea pentru unii,dar pentru altii nu este si nu inseamna nimic.Am intalnit astfel de cazuri,in care multi considera singuratatea ca o libertate,pentru ca daca acei oameni sunt singuri,in afara de obligatiile care le au ei insisi in problemele lor,nu mai au si altfel de obligatii fata de altii,ceea ce inseamna ca singuratatea este buna pentru unuii din noi oamenii,dar sunt multi care sufera enorm de pe urma singuratatii.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 11:44 am

Multe persoane simt nevoia ca acestea sa fie singure,si foarte multe persoane se obisnuiesc cu singuratatea,mai ales prin loviturile pe care le primesc acestia sufleteste din partea persoanei iubite.Prefera mai bine sa ramana in singuratate,decat sa sufere enorm,si in acest caz persoana care alege singuratatea,este lipsita de griji si de nevoi,si in acest caz nu mai are nici o obligatie fata de nimeni si nimic.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 05, 2011 1:22 pm

Singuratatea este un aspect negativ pe care il avem foarte multi din noi.Nu conteaza daca esti casatorit,pentru ca si atunci cand esti casatorit si ai familie,multe persoane se simt singure si lipsite de ajutor din partea partenerei sau partenerului de viata,unde de aici rezulta ca femeile,o parte din ele,prin neintelegerile pe care le au cu sotii acestora,se simt singure,nebagate in seama,si in acest caz femeile respective,chiar daca au un sot acasa,isi mai cauta un alt partener,unde nu se vor mai simti singure.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 12:21 pm

Pentru multi,singuratatea reprezinta un lucru extrem de foarte neplacut,mai ales pentru aceia care au suferit enorm mai ales din dragoste.Singuratatea pentru altii este ceva normal,ceva obisnuit,s-au invatat sa fie singuri,pentru ca ei gandesc in sensul ca nu au obligatii fata de cineva anume,dar mai mult singuratatea o aleg pentru a nu mai suferi de pe urma altora car au tinut la ei foarte mult.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:43 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul