singuratatea

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

singuratatea

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Ian 19, 2011 12:26 am

Rezumarea primului mesaj :

Singuratatea o intitulez boala curata,pentru ca foarte multa lume sufera de pe urma acestui"virus",boala care pe unii i au adus si in mormant.
Eu desi am stat o perioada de 2 ani de zile singur dupa divort,asta nu m a impiedicat sa ma inchid singur in mine,si nu am suferit de pe urma acestui viciu,desi eu am suferit mult mai mult in timpul cit am fost casatorit.
Nu mi e frica de singuratate,pentru ca nu are rost sa ma stresez inutil,pentru ca exista diferite cai de comunicare nu neaparat pe internet,ci si pe strada,sau acumularea prietenilor in timpurile mai de demult,prieteni care m au facut sa ma simt foarte bine si inconjurat de alti prieteni,nicidecum singur,pentru ca am participat la zeci si sute de aniversari,nunti,botezuri,majorate,unde intotdeauna am fost inconjurat de oameni foarte comunicativi si foarte sociabili,ceea ce pentru mine singuratatea nu a existat nici in acea perioada de 2 ani de zile.
Niciodata nu am fost singur,ci m am simtit mai mult inchis,mai mult legat si mai mult singur in perioada cit am fost casatorit,in afara de prietenii mei care m au ajutat dintotdeauna sa trec peste acest pas urit intitulat singuratate.
Nu m am bagat in anturaje poentru ca nu mi au placut astea,si nici discoteca nu mi a placut,ci singuratatea am invins o prin drumurile sau plimbarile pe care le faceam si le fac prin oras,si nu exista zi din saptamina sa nu ma intilnesc in oras cu prietenii mei care sa ma invite ori la ei acasa ori la vreo alta petrecere,unde binenteles ma duc cu cea mai mare placere.
Comunicarea este singura cale de a invinge aceasta singuratate,si ca sa nu cadem in aceasta melancolie si sa nu ajungem sa ne imbolnavim singuri si sa ne stresam,trebuie sa facem in asa fel incit acea singuratate nici sa o luam in seama.
Caile de comunicare si de a face prieteni sint si la telefon cu ajutorul celorlalti prieteni...
Deci,pentru mine singuratatea nu exista.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: singuratatea

Mesaj  cristina la data de Dum Mai 15, 2011 5:10 pm

Suferinta de singuratate este ce mai grea suferinta a oamenilor care trec prin acest lucru.Pentru unii singuratatea nu inseamna nimic si s-au obisnuit sa traiasca singuri mai ales daca au suferit mult in dragoste mai ales,iar pentru altii,singuratatea este o boala extrem de foarte grea,care aduce dupa ea mult stres si boala.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mai 23, 2011 12:24 pm

Singurateta este un lucru pe care foarte multi nu il vor,dar viata asa este facuta sa fie.Sunt foarte multe persoane obisnuite cu singuratatea,unde nu este atat de dureros precum spun multi,pentru ca si eu sunt singur,m-am obisnuit asa,si imi este extraordinar de foarte bine,si nu am de ce sa ma plang.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 2:05 pm

Singuratatea doare pe multi,mai ales in dragoste.Eu unul,chiar daca sunt singur,asta nu inseamna ca sufar,pentru ca nu sunt atat de singur,ca am foarte multi prieteni cu care tin legatura cu ei.M-am obisnuit singur,si singuratatea nu ma doare,mai ales ca nu am nici un fel de obligatie fata de nimeni si nici o durere de cap in acest sens...

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 07, 2011 11:59 am

Singuratatea este marea durere a celor care sunt parasiti in dragoste,si a celor care sunt parasiti definitiv si plecati de pe aceasta lume.Singuratatea este cea mai mare lovitura si cea mai grea suferinta a vietii.Sunt totusi unele exceptii in care anumite persoane s-au invatat singure,iar singuratatea pentru ei nu inseamna nimic si este egala cu zero.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Iun 20, 2011 2:51 pm

Singuratatea este singurul si cel mai dureros lucru din viata.Sunt totusi exceptii,in care am cunoscut si eu anumite persoane care nu sufera absolut deloc de singuratate,iar pentru acestia este un lucru obisnuit.Singuratatea in dragoste este la fel,adica sunt anumite persoane care sufera o perioada de timp foarte scurta sau nu sufera chiar deloc.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 01, 2011 5:06 pm

Din punctul meu de vedere,pentru mine unul,singuratatea nu este o problema din absolut nici un punct de vedere nici de ordin minor.Pentru altii insa,reprezinta o mare durere,un mare chin,dar din acest punct de vedere ma refer la cei care sunt parasiti in dragoste,nu singuratate din alte puncte de vedere,si nu vreau sa intru in amanunte,pentru ca singuratate inseamna si alte probleme,nu numai dragoste.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iul 20, 2011 4:03 pm

Pentru anumite pesoane,singuratatea este ceva foarte complicat,si nu numai in relatiile de dragoste,ci si in general.Sunt foarte multe persoane care au ramas fara soti,sotii si coii,si singuratatea i-a lovit in plic,singuratate care este foarte extrema pentru aceste persoane,care se inchid in ele,si nu mai au nevoie de nimeni si nimic,persoane care trebuiesc ajutate in acest sens.Este foarte dureros.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Noi 22, 2011 3:45 pm

Singuratatea este dureroasa pentru foarte multi care au suferit in dragoste,sau acelora care persoanele iubite ne-au parasit de pe aceasta lume,singuratatea aici fiind extrem de foarte complicata.
Din punctul meu de vedere,nici in prezent nu sufar de singuratate desi sunt singur,pentru ca m-am obisnuit cu acest aspect,dar nici buna nu cred ca este.Pentru cei care nu sunt obisnuiti cu singuratatea,acestora le este foarte greu sa mai fie cu cineva,si,pe linga toate acestea la un loc,mai intervine aici si neincrederea in oameni.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Ian 31, 2013 4:10 pm

cine este invatat cu singuratatea,nu este ceva neplacut,mai ales daca a trecut o perioada de timp de cativa ani de singuratate...imi vine sa rad si ma distreaza foarte tare persoanele care fac gesturi extreme ca au fost parasiti de iubiti sau de iubite,de parca femei si barbati nu ar mai exista in romania si in lume...eu sunt singur de 7 ani de zile,si nimic n-am...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:53 pm

Continut sponsorizat