Ce ne trebuie pentru a fi fericiti?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj  cristinaioana la data de Mier Ian 19, 2011 9:06 pm

Fiecare din noi avem sperante, dorinte, trairi ascunse, anumite asteptari de la cei din jur - poate cateodata ne dorim prea mult sau ceva imposibil de realizat si de aceea ajungem sa suferim cand vedem ca nu ne putem indeplini un vis. Ne dorim sa fim fericiti...dar ce inseamna pentru fiecare din noi sa fim fericiti? Ce ne trebuie pentru a ne putea bucura intr-un anumit moment al zilei, al vietii. De multe ori un lucru mic, neinsemnat poate pentru altii ne aduce fericire si implinire in suflet.Nu trebuie sa avem averi ca sa fim fericiti - se si spune ca banii nu aduc fericirea dar sunt un rau necesar :rid: - o vorba buna, o atingere, o imbratisare de la persoana iubita..
Cat de putin e nevoie cateodata pentru a ne schimba starea de spirit.
Pe voi ce va face sa fiti fericiti?Ce lucru fara o prea mare importanta va face sa va schimbati starea de spirit?

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Re: Ce ne trebuie pentru a fi fericiti?

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Ian 20, 2011 12:35 pm

Fiecare din noi trebuie sa ne gasim fericirea,desi foarte multi nu mai cred ca in ziua de astazi fericirea mai exista.Fericirea exista,dar ca sa o avem,trebuie in primul rind sa o cautam,pentru a ne fi noua cit mai bine mai tarziu.Fericirea este un aspect esential al vietii,numai ca pentru multi fericirea exista pentru foarte scurt timp,asa cum se spune si vorba ca "fericirea dureaza 3 zile",dar acesti care cred ca fericirea exista pentru scurta vreme,sunt aceia care umbla foarte mult in ideea negativismului,care si-au pierdut speranta in orice,ceea ce consider ca acestia care nu au incredere si nu cred in fericire,fac o mare greseala.
Fericirea exista pentru multi,exista pentru aceia care cred,pentru aceia care spera,pentru aceia care se zbat ca sa fie cu adevarat fericiti.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Ian 21, 2011 2:15 pm

Pentru a fi fericiti,trebuie mai intai sa gestionam ceea ce trebuie facut ca sa iasa bine,astfel incit sa ne aduca in situatia in care vom deveni cu adevarat fericiti,desi pentru mare parte fin noi oamenii,multi nu au incredere in fericire,si multi spun sau presupun ca fericirea nu exista niciodata.Fericirea exista,dar trebuie sa facem ceva pentru acest lucru.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Ian 26, 2011 1:10 pm

Fericirea trebuie sa ne-o facem singuri,numai ca daca suntem cu bagare de seama si stim ceea ce ar trebuie ca noi sa fim fericiti,nu vom avea probleme pe viitor,atata timp cat noi avem incredere in propriile noastre puteri si stim ca acel lucru suntem constienti si siguri ca il vom finaliza,si numai asa vom deveni persoane fericite,si de ce nu,am putea face si noi pe multi altii fericiti.Totul depinde de noi.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Ian 27, 2011 1:09 pm

Ca sa fim fericiti,asta nu trebuie sa insemne ca sa fim rasfatati si alintati numai ca sa ne simtitm noi bine in acele momente.Ca sa fim fericiti,trebuie sa luptam noi insine,ca aici este vorba de fericirea noastra nu de fericirea altora.
Ar trebuie sa mergem si la Biserica sa ne rugam,sa ne fie noua bine,sa ne rugam cu bucurie,si numai asa,prin rugaciunile noastre,treptat vom deveni persoane fericite.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 02, 2011 8:17 pm

Pentru a fi fericiti,si totodata"linistiti",ar trebui ca acea fericire sa ne-o gasim acolo unde trebuie,adica sa gasim si sa avem acea fericire pe o perioada de timp foarte lunga,adica nu o fericire trecatoare de un timp foarte scurt unde sa nu intelegem nimic.
Cred ca odata cu adevarata fericire,putem vorbi pe mai departe ca ne-am gasit si linistea sufleteasca,atata timp cat ne-am realizat ceea ce voiam noi cu adevarat.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Mier Feb 23, 2011 3:07 pm

Fericirea inseamna chipul omului iubit ,anumite realizari ,mici bucurii.Banii nu aduc fericirea sunt neceseari pentru a supravietui .Fericirea din suflet inseamna sa te stii iubit,un cuvant,o mangaiere ,o realizare,zambetul copilului tau si faptul ca ai putut ajuta pe cineva care avut nevoie.Fiecare isi doreste altceva pentu a fi fericit in functie de modul de a gandi si felul de a fi.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Feb 24, 2011 4:02 pm

Ca sa fim fericiti,avem nevoie de foarte mare incredere in ceea ce ne dorim sa facem,iar ca sa avem acea fericire,inseamna ca am stiut si am calculat foarte bine ceea ce am vrut sa realizam cu adevarat.
Ca sa fim fericiti,avem nevoie si de timp,dar sunt anumite persoane care nu cred in fericire,care aceasta totusi exista,sau,poate persoanele respective nu si-au cautat fericirea indeajuns,si de aceea aceste persoane nu au incredere.
Deci fericirea exista,si trebuie sa o avem fiecare pentru noi,asa cum ne dorim.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 12:48 pm

Fericirea eu cred ca exista pentru foarte multi dintre noi,dar ca sa fim fericiti,trebuie sa avem noi insine grija de felul in care noi tinem in asa fel incat sa fim fericiti din foarte multe puncte de vedere.
Fericirea o intalnim in general in relatiile de iubire,si foarte foarte rar,din ce in ce mai rar in cuplurile casatorite,unde foarte rar in ziua de azi mai intalnesti un cuplu casatorit si fericit.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  lacrima1 la data de Vin Mar 25, 2011 12:53 am

Fericirea este un mod de a trai deci depinde de noi...Ce trebuie sa facem? Sa luam ce-i mai bun din viata, sa daruim ce avem mai bun in noi...refuzand a vedea paharul pe jumatate sau trei sferturi scurs...sa cantam chiar daca suna fals, sa dansam chiar daca nu cunoastem pasii, sa ne ridicam daca am cazut, sa invatam pentru noi nu pentru laude, sa fim aproape de cei suferinzi, sa observam florile prafuite, sa plangem din cauza iubirii nu a singuratatii, sa citim o carte buna, sa facem cadouri de suflet, sa papam fara a numara caloriile, sa traim fara a privi la ceas, sa apreciem viata ca e doar una...

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 7:36 pm

Pentru a fi fericiti,trebuie sa avem in priuml rand liniste sufleteasca,numai ca atunci cand incercam sa avem liniste sufleteasca,cineva intervine si ne tulbura linistea,si chiar fericirea.Ca sa fim fericiti,trebuie sa gasim persoana potrivita care sa ne faca fericita,asa cum si noi la randul nostru vom face persoana aceea la fel de fericita.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Apr 26, 2011 1:56 pm

Fericirea nu inseamna bani sau averi;fericirea nu inseamna interese.Ca sa fim fericiti,trebuie sa facem noi fapte bune,sa atragem dupa noi alti oameni,care vreodata acestia ne vor ajuta si pe noi atunci cand vom da greu.Fericirea din ziua de azi a ajuns un lucru sfant.Ca sa fii fericit pentru tine,propria ta persoana,trebuie sa fii puternic,si sa ai incredere in propria ta vointa.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 2:26 pm

O imbratisare si un sarut dulce,intelegere cu persoana iubita,reprezinta metodele de a fi fericit cu cineva.Ca sa fii fericit trebuie sa faci fapte bune,sa placa nu numai persoanei iubite,ci in general.Fericirea este o raritate pentru multi,pentru ca in viata fericirea o intalnim foarte rar,sau o singura data in viata.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mai 04, 2011 2:08 pm

Pentru multi,fericirea nu exista,pentru faptul ca neincrederea a atins cele mai inalte niveluri,dar ca omul ca sa fie fericit,trebuie sa gaseasca diverse metode pentru a fi fericit pentru el.Ca sa fie fericit,omul trebuie sa fie foarte atent in ceea ce face acesta,ca sa nu ii para rau dupa aceea ca nu a reusit in multe activitati.Ca sa fii fericit,iti trebuie intr-un anumit fel si ajutorul cuiva,dar sunt multi in ziua de astazi care isi fac singuri fericirea,fara ajutorul nimanui.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 8:16 pm

Fericirea o faci atunci cand stii sa te comporti cu persoana iubita,iar daca vorbim despre casnicie,intr-o casnicie nu toti sunt fericiti,in afara faptului ca dupa casatorie,imediat dupa aceasta,multi se considera fericiti,iar mai tarziua fericirea sa se transforme in tristete,si de ce nu boala.Ca sa fii fericit,iti trebuiesc foarte multe lucruri pe care trebuie sa le calculezi destul de foarte bine,iar adevarata fericire este numai atunci cand intelegerea dintre cei doi parteneri isi atinge scopul.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 9:52 am

Ca sa fim fericiti,ar trebui in primul rand sa ne facem singuri planurile noastre pentru a deveni chiar fericiti si totodata linistiti.Sa ne revizuim atitudinile in ceea ce vrem sa facem,sa ne adunam noi insine,si sa incepem sa traim cu sperante.Ca sa fim fericiti cu adevarat,avem nevoie langa noi de persoana iubita,si,odata cu aceasta,ne vom realiza impreuna fericirea mult visata.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 2:06 pm

Fericirea o avem asa cum ne-o facem fiecare.Ca sa fim fericiti,nu ne trebuie o anumita pregatire,dar ca sa fim fericiti,trebuie in primul rand sa ne realizam scopurile noastre in viata in primul rand,si numai asa vom deveni cu adevarat cei mai fericiti oameni,mai ales si cand iubim si suntem iubiti cu adevarat.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 3:47 pm

Chiar si lucruruile marunte pe care le facem uneori,ne fac sa ne simtim in culmea fericirii.Ca sa fim cu adevarat fericiti,trebuie sa facem fapte mari,sa ajutam oameni la nevoie,chiar daca situatia noastra materiala sau financiara este deplorabila,dar este frumos si placut cand faci in acest sens si pe altii fericiti,pentru ca,facand pe altii fericit,te vei simti si tu in acelas sens la fel de fericit.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iun 10, 2011 1:39 pm

Ca omul sa fie fericit,acestuia ii trebuie in primul rand strictul sau necesar,traiul sau.Din pacate,sunt foarte putine persoane care au strictul necesar,cu exceptia vedetelor sau a bogatasilor,dar in afara acestora,oamenii nevoiasi abia isi duc traiul de azi pe maine,si este foarte greu sa vorbim despre acestia ca sunt oameni fericiti...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Iun 20, 2011 4:05 pm

Fericirea,este la fel de trecatoare,asa cum si multe lucruri cat si viata noastra sunt trecatoare.Ca sa fim fericiti,trebuie sa stim sa vorbim,iar in familia respectiva,pe langa copii pe care trebuie sa ii facem fericiti,trebuie si noi sa facem in familia respectiva lucruri bune,sa mearga toate,si numai asa ne putem considera cei mai fericiti oameni.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Iul 06, 2011 3:59 pm

Oare mai stie cineva ce este aceea fericire cand in ziua de azi mai avem putin si ne mancam unii pe altii la cata foame este in Romania din cauza actualei guvernari?Cea mai mare fericire pentru mine este aceea in care omul are un loc de munca si ce pune pe masa,si cred ca cu locul de munca stabil,oamenii au toate motivele de a fi fericiti...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Joi Iul 21, 2011 11:40 am

Degeaba incerci sa fii fericit sau sa incerci acest lucru,daca in dragoste ai numai esecuri.La modul general vorbind,fericirea este aceea in care ai tot ce iti trebuie si sa nu iti lipseasca nimic,dar cea mai frumoasa fericire este aceea a oamenilor de suflet,cu suflet.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 12, 2012 3:26 pm

Fericirea cred ca exista la aceia care s-au realizat in viata,care isi traiesc viata alaturi de familie si de copii,dar ce fericire poate avea cineva care nu are parte in viata decit numai si numai de probleme si nimic nu ii merge,si in acest sens al cuvantului,aceste persoane gandesc numai negativ,iar pesimismul acestora este extrem de foarte ridicat.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 30, 2012 4:44 pm

Fericirea eu cred ca exista,desi sunt foarte multi care nu au nici cea mai mica raza de speranta pentru a fi sau deveni fericiti.Daca esti om de treaba,iti vezi de treaba ta,stai in banca ta si stii sa te comporti,eu cred ca este un inceput al fericirii.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat