colegii de clasa-liceul industrial nr.2 Slobozia (1986-1990)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

colegii de clasa-liceul industrial nr.2 Slobozia (1986-1990)

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Ian 21, 2011 4:07 pm

Mitran Anisoara,Vlad Nedelcu,Ghita Nicolae,Chitu Mircea,Meirosu Lenuta,Morosanu Vasilica,Dragan Georgeta,Maciuca Alexandru,Draghici Florentina,Nicolae Elena,Gheorghe Daniela,Micu Constantin,Doicescu Cezar,Ion Dumitru,Godea Bogdan,Sarbu Vasile,Matei Adela,Paslaru Dorin,Codarcea Alexandrina,Nicolae Catalin,Iftode Florin,Campeanu Ionel.Acesti colegi i-am avut in clasele IX-X la liceul industrial nr.2 din Slobozia(fostul liceu de constructii),anii 1986-1988,diriginte Radu George.

Achim Maria Monica,Sima Mariana,Suciu Elena,Lancea Angelica,Danciu Iuliana,Dumitru Daniela,Dusa Cristina,Ene Nicoleta,Mocanu Ioana Irina,Stroe Liliana,Drajneanu Costel,Chitu Mircea,Presura Laurentiu,Bosnigeanu Iulian,Tinta Mitel,Ion Dumitru,Iacob Petre,Dobrinescu Victor,Ceganeanu Fanel,Stanciu Costel,Neda Petrica,Toma Dragos,Gabor Nicolae,Calcan Marius,Moisescu Ion,Costache Tache.Acesti colegi i-am avut in clasele XI-XII la liceul industrial nr.2 din Slobozia(fostul liceu de constructii),anii 1988-1990,diriginte Dan Dragomir.

Acesti colegi i-am avut pe tot intreg parcursul celor 4 ani de liceu,la liceul industrial nr 2 din Slobozia sin 1986 pina in1990.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: colegii de clasa-liceul industrial nr.2 Slobozia (1986-1990)

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Ian 21, 2011 6:59 pm

Imediat dupa reusirea treptei I de liceu in vara anului 1986,intram la liceul de constructii profil constructii,avind ca diriginte pe regretatul Radu George,trecind in clasa a IX a C.

In clasa a IX-a incepeam primul trimestru in 1986 cu practica agricola la porumb.Bucuria mea a fost ca eram in clasa cu 2 insi de la scoala nr.6 pe nume Vlad Nedelcu si Ghita Nicolae.Mitran Anisoara.
Cu materiile mergeam bine,mai putin la fizica si chimie,unde aveam profesoare foarte delicate.In rest,la celelalte materii mergeam bine,mai ales in primul trimestru.Se apropia vacanta de iarna 1986-1987 si incheierea primului trimestru,si tare imi era frica la fizica si chimie.Am intrat si in al doilea trimestru de scoala al clasei a IX a C,in 1987,unde nu am avut probleme.
Eu stateam in banca cu Ghita Nicolae si cu Vlad Nedelcu,iar cind lui Vlad nu ii convenea ceva din partea mea sau a lui Ghita,acesta nu ne mai baga in seama,unde la fel proceda si cu majoritatea celorlalti colegi din clasa.Imi placea foarte mult de Meirosu Lenuta,unde aceasta colega era foarte retrasa,dar cu scoala mergea foarte bine in clasa.Mitran Anisoara era cea mai grasa din clasa,iar in afara de mine,de Vlad,de Ghita,Lenuta si Morosanu Vasilica,ceilalti colegi de clasa isi bateau joc de ea in fel si chip.Anisoara avea placere de fiecare data sa mearga cu mine acasa dupa terminarea orelor de curs,iar cea mai buna impresie au lasat-o Vald Nedelcu si Ghita Nicolae,care acestia din urma au fost colegi cu mine si in primii 3 ani de scoala generala la scoala generala nr.6.
CU ceilalti colegi nu m-am avut atat de bine fata de cum m-am avut cu Vlad,Ghita,Anisoara si Lenuta,astfel incat,acesti colegi raman principalii colegi de baza ai mei in clasele IX-X la liceul de constructii din Slobozia.

In clasele XI-XII,la acelas liceu de constructii,dar la profilul instalatii sanitare-diriginte Dan Dragomir,cel mai de seama coleg de clasa si de banca a fost Drajneanu Costel,unde am stat in a doua banca de la peretele clasei,coleg care a ramas un foarte cautat bun prieten care nu mai stiu de el de ani de zile,si care de fiecare data m-a ajutat cind aveam nevoie la anumite materii,asa cum si eu l-am ajutat la multe materii cind il scotea la tabla sau la lucrarile de control.
Dupa Drajneanu Costel,au urmat colegele Lancea Angela si Sima Mariana-ultima din Urziceni,care stateau amindoua in prima banca de la perete,deci in fata bancii mele.Cele doua colege au lasat o impresie deosebita pentru mine,mai ales Mariana,care mi-am pierdut stiloul in clasa si a doua zi m-i l-a dat,plus ca acestea doua ma ajutau de foarte multe ori atunci cind ma asculta la tabla mai ales la orele de chimie,si binenteles le ajutam si eu pe acestea la lucrarile de control sau cind le ascultau la tabla la diverse materii.
De seama a fost importanta si Danciu Iuliana,care amindoi eram cei mai buni la rusa si mai ales la geografie,insa nu am avut asa mari discutii cu aceasta fata de Mariana si Angela.
In spatele nostru erau Dobrinescu Victor si Stanciu Costel,care,atit eu cit si Costel am avut mari probleme cu acestia,unde eram cu ei mereu in mari conflicte,insa faceau asa numai ca sa ii stim de frica,dar in realitate erau baieti de treaba.
Ceganeanu Fanel era din Fetesti,iar cu Toma Dragos,Costache Tache si Neda Petrica m-am avut cu acestia foarte bine mai ales dupa fugirea de la muncile agricole de la Bordusani-Stelnica in iulie 1989,si care acestia,alaturi de Drajneanu Costel au ajuns la mine la spital in ianuarie 1990 cind m-am operat la ochi,unde veneau si imi aduceau lectiile pe zilele respective,ca sa nu pierd materia.
In clasa mergea bine cu invatatura Dusa Cristina si Ene Nicoleta,dar si Mocanu Ioana Irina din fete,si Costache Tache mai imi amintesc din baieti.Eu am stralucit foarte mult in clasa a XII-a mai ales la geografie si la limba romana,unde mai ales la geografie am ajuns la faza pe tara in primavara anului 1990.

Asadar,cei mai de seama colegi de clasa pe care i-am avut in cei 4 ani de liceu,au fost:Vlad Nedelcu,Ghita Nicolae,Mitran Anisoara,Drajneanu Costel,Sima Mariana si Lancea Angela.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 10, 2011 4:53 pm

Fugirea de la muncile agricole de la Bordusani in luna iulie 1989 a fost un eveniment de foarte mare interes pentru mine,tinand cont de faptul ca Drajneanu Costel era cel mai bun prieten si coleg de clasa in ultimii 2 ani de liceu,fapt pentru care acesta a lipsit de la fuga programata in noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,unde in locul lui au particiapt colegii de clasa Costache Tache,Neda Petrica si Toma Dragos,care acestia au fost alaturi de mine si in timp ce eram internat in spital la ochi in luna ianuarie 1990,binenetles si cu prezenta vizitei la mine la spital si a lui Drajneanu Costel.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 01, 2011 6:45 pm

In clasele IX-X,cei mai importanti colegi pe care i-am avut la liceul de constructii in perioada 1986-1988,au fost:Vlad Nedelcu si Ghita Nicolae,unde cu acestia ne cunosteam inca din primii ani de scoala generala la scoala generala nr.6 din slobozia,apoi mitran anisoara,care a devenit o foarte buna prietena a mea in anii 1992-1993,si nu in ultimul rand Meirosu Lenuta,care era din comuna Ghe.Doja,din jud.Ialomita,unde cu aceasta ma impacam foarte bine la invatatura.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 12:50 pm

O intrunire a colegilor din anii de liceu ar fi binevenita,mai ales cu colegii ultimilor 2 ani de liceu,cu ajutorul meu si al dirigintelui Dan Dragomir,unde o intalnire cu Drajneanu Costel,ar fi foarte bine venita,numai ca timpul ma preseseaza,iar ca sa dau de Drajneanu Costel cat si o mare parte din colegi,ar fi extrem de foarte greu,plus ca mai sunt anumiti colegi precum Calcan Marius,care m-am intalnit in urma cu aproape 2 ani la Slobozia si a spus ca nu este interesat de ceilalti colegi,dar,daca ne-am intalni cu totii,ar fi o alta atmosfera.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 12:37 pm

La general,principalii colegi pe care i-am avut in anii de liceu,la liceul industrial nr.2 din Slobozia sau liceul de constructii,au fost:Vlad Nedelcu,Ghita Nicolae,Mitran Anisoara,Meirosu Lenuta,Morosanu Vasilica,Drajneanu Costel,Sima Mariana,Lancea Angela,Toma Dragos,Neda Petrica,Costache Tache si Danciu Iuliana.Pana la Morosanu Vasilica au fost in clasele IX-X,iar de la Drajneanu in clasele XI-XII,cei mai buni colegi din anii de liceu.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 29, 2011 4:09 pm

De o insemnatate mai aparte,in afara de Drajneanu Costel si Sima Mariana,in clasele XI-XII,o mare insemnatate au avut-o si Costache Tache si Neda Petrica zis Babau,care impreuna cu acestia ultimii doi am fugit impreuna cu acestia de la muncile agricole de la Bordusani in iulie 1989,si,tot acestia 2 in afara lui Ddrajneanu Costel au fost la mine la spital in ianuarie 1990,unde mi-au adus temele la romana,matematica si fizica,pentru a nu pierde materia respectiva,tinand cont ca eram internat si operat la ochiul drept,cat si faptul ca eram in ultimul an de liceu,iar bacul batea la usa.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Aug 04, 2011 12:26 pm

Sima Mariana,Drajneanu Costel,Lancea Angelica,reprezinta pentru mine o mare legenda a ultimilor sau mai ales a ultimului an de liceu al meu in anul 1990,iar Costache Tache,Neda Petrica si Toma Dragos,reprezinta eroii fugirii noastre de la muncile agricole de la Bordusani,in noaptea de 19 spre 20 iulie 1989.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 15, 2012 4:36 pm

Cei mai importanti colegi de liceu din clasa a XII-a raman asadar Drajneanu Costel si Simo Mariana,unde cu Mariana am reusit in sfarsit sa iau legatura cu aceasta fdupa 16 ani de zile,care m-a informat despre o alta colega a noastra din clasa in 1990 pe nume Dusa Cristina,care era din Slatina iar tatal ei era securist,iar acest lucru l-am uitat.Sunt bune astfel de informatii,care pentru mine reprezinta un mare interes...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum