Blocul 43 din Slobozia(Aleea Ronda) si imprejurimi.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Blocul 43 din Slobozia(Aleea Ronda) si imprejurimi.

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 22, 2011 11:38 pm

Este blocul in care am locuit pina in anul 2006,din 1980,si in acest topic ma voi ocupa de foarte multe aspecte si evenimente petrecute la acest bloc,unde am stat la scara E,la etajul 2,apartamentul 10,Slobozia,judetul Ialomita.

Persoanele care au locuit sau locuiesc la blocul 43 din Slobozia sau imprejurimile acestuia,sunt rugate sa se inregistreze pe acest forum cu un nou cont,si sa purtam discutii libere.

Pentru inceput,ma voi ocupa de cei mai de seama prieteni pe care i-am avut la acest bloc(imprejurimile blocului 43,sunt blocurile 30,29,45,31,32,44,35,B1-B2,fostul O-IF):

MIHAI CLAUDIU a stat la etajul 4 la mine pe scara blocului.LICSANDROAIE GEORGE GABRIEL a ramas la fel,dupa Claudiu,urmatorul bun prieten,care din 1989 s a mutat la Brasov lasind in urma multe amintiri in perioada 1981-1985.BACANU MIHAELA,a venit de foarte multe ori la mine in casa si cind era si cind era mama in 1992 in toamna;o singura data ne am sarutat in fata blocului in'93.Ea imi dadea telefoane si si venea la mine acasa si ascultam si dansam amindoi muzica anilor'80-'90.Mihaela este casatorita in comuna Fundata-judetul Ialomita si are un copil.Tatal ei a murit in 1997.GHEORGHE LUDOVIC a ramas la fel ca si Dan Dragnescu un foarte bun prieten si dupa 1986,unde mi a completat in oracol,m a chemat sa ascult muzica de foarte multe ori,si in prezent locuieste in Amara.Fratele sau,GHEORGHE DOBRIN a completat si acesta in oracol scriind o mare prostie la intrebarea"ce profesie aveti"la oracolul din 1986,unde am uitat sa spun ca si cu acesti 2 frati am facut schimburi de timbre.2 figuri care isi dadeau cu alifie chinezeasca de cap pe ochi si pe birna nasului,unde le veneau lacrimi in ochi.Ce facea un frate,facea si celalalt!DRAGNESCU DAN a fost un tip foarte respectuos cu mine unde ma chema de foarte multe ori la el in casa si imi dadea sa citesc numai romane politiste,si venea si el sa asculte muzica la Ludovic si Dobrin,iar in anul 1990 cind se apucase de fumat,Dan se ferea de mine!A trait pina nu demult in Slobozia cu Stefanescu Laura,care locuia la scara B a blocului nostru.PRICOP MIHAI,care am facut cu el foarte multe schimburi de timbre,facind parte si din lotul echipei de fotbal din anul 1987. PARASCHIV ORIAN intra pina in anul 1985 impreuna cu fratele sau PARASCHIV EUGEN,pentru ca de fiecare data cind ma duceam acasa la Ludovic si Dobrin,asa ma duceam si la ei in casa,unde stateau in aceeasi scara cu Ludovic,Dobrin,Dan si Pricop.Stan Orian si Stan Eugen au facut parte si au jucat in echipa de fotbal a blocului nostru in 1984!TASCU STELIAN,a urmat sa mearga si el in cercetarile cu pasarile in 1990.TASCU GEORGE nu a facut ca fratele sau Stelica!Am fost cu el in multe zile si locuri de cercetare a pasarilor salbatice,cu el am inceput pe 10 martie 1990"Operatiunea Delta Dunarii";fugea de la scoala sa mearga dupa mine dupa pasari,si mi a completat in oracol binenteles cu scrisul meu ca la el nu se intelegea scrisul.Cind eram cu Luminita,George ne distra pe amindoi;a venit la mine la spital in ianuarie 1991,iar in septembrie 1992 fiind la o nunta,George sufera un grav accident cazind din lift in gol de la etajul 5 la unul din blocurile de la Constanta unde a fost el atunci la acea nunta,ca apoi sa nu il mai vad pe afara avind picioarele rupte,ca in data de 8 IANUARIE 1996 George moare la virsta de 21 de ani,unde binenteles m am dus la inmormintare!
ST. LAURA,o fata destul de simpatica unde mi a completat in oracolul din 1987 si care cu mine a vorbit foarte frumos,mai ales cind ma duceam la scoala si ma vedea trecind prin spatele blocului in toamna si iarna anului 1986!IORDACHE ALEXANDRU,foarte bun prieten in 1987,mi a imprumtat foarte multe carti si romane de dragoste;am intrat la el in casa nu de putine ori,si apucase sa si o faca prietena chiar si pe Luminita in 1987 cit eram cu ea certati!
UDREA CATALIN care este inaintea lui Ghita Nicolae,Catalin a fost la fel un un foarte bun si prieten la scoala nr.6,dupa care ne am intilnit apoi in clasele V-VIII la scoala nr.2;venea la mine acasa in 1988 jucind sah si table,vorbeam cu el diferite bancuri,m am dus si la el acasa unde a locuit si la blocul B 2,in bloc cu Camelia,unde el statea la etajul 3,iar Camelia la etajul 4,iar la Catalin acasa ascultam muzica,mi a dat carti cu povestiri vinatoresti,mi a dat cartea "Valea Frumoasei",apoi in 1985 sau in 1986 mi a dat 2 gantere pentru culturism,apoi mai tirziu,in toamna lui 1993 ma invita la nunta la el unde binenteles am fost.CULDA ADRIAN este fratele Cameliei,care s a afirmat in momentele de cumpana cind ma certam cu Camelia,unde cu ajutorul lui m am impacat de milte ori cu ea.

Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun Ian 24, 2011 4:02 pm, editata de 2 ori

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

prieteni bloc 43 si imprejurimi

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Ian 23, 2011 5:26 pm

In 1980 ne mutasem la o noua locuinta,la etajul 2,apartament cu 2 camere,iar cind am ajuns cu totul aici,nici nu aveam lumina sau curent electric.Odata cu noua locuinta,voiam sa imi fac si aici noi prieteni.La mine pe scara erau mutati deja Chelbea Sorin si Iulian,urmati de Licsandroaie Gabriel,Bacanu Mihaela,apoi Mihai Claudiu,Stelica si Viorel de la etajul 1,iar mai la urma Dan Craia si Gheorghe Aurelian,deci toti de pe scara.De pe scara cel mai bun prieten a fost Licsandroaie George Gabriel,Mihai Claudiu si Bacanu Mihaela;intrucit stateam la scara E,urma sa cunosc la scara D pe Dragnescu Daniel,Gheorghe Ludovic si Dobrin,Pricop Mihai,Stan Eugen si Orian.De aici au fost Ludovic si Dobrin,Dragnescu Dan cu Eugen si Orian,cei mai buni prieteni;la scara C pe fratii Stelica si George Tascu,Sandu Zamfir,Raducanu Dan,unde Stelica si George erau cei mai buni prieteni;la scara B pe Stefanescu Laura,iar la scara A pe Covrig Ionel si Belcin Nicolae!In imprejurimi au fost Burdulea Catalin,Mihailescu Banica,Busila Laurentiu,dar si Udrea Catalin.Burdulea Catalin de la blocul 30,Banica,Laurentiu si Udrea Catalin de la blocul B2.In vara anului 1982,facind un foc ziua in amiaza mare pe caldura de foc a verii,Licsandroaie George Gabriel a tinut un carton bitum care ardea,si fara sa vrea il pune pe spatele lui Chelbea Iulian.Pe cind eram inebunit de iubire cu Mihaela Bacanu cind spuneam ca o iubesc ca pe ochii din cap,prietenul meu Gheorghe Ludovic imi da o carte,pe cind Bacanu Mihaela imi da cartea"Pasi prin lumea pasarilor".Intr o zi pe cind eram in clasa a IV a,eram inchis in casa sa nu ies pe afara.Ma aveam din ce in ce mai bine cu Licsandroaie Gabriel,unde pe balcon ii spusem sa mi trimeata legate cu ata niste timbre filatelice.La inceput,cind ne mutasem,in fata scarii C si D a blocului,era o groapa mare pentru a face alt bloc fiind astupata mai tirziu devenind teren de fotbal,unde nu ma prea aveam bine cu Tascu Stelian;in acea groapa jucam iarna hokey pe gheata.Cu George a fost cam la fel,insa dupa 1986 George a facut istorie!

Licsandroaie George Gabriel a fost dupa Claudiu cel mai bun prieten din bloc depasindu l mult pe Stelica.Intr o zi de toamna pe cind eu eram in clasa a IV a si el a III a,propun sa nu mai rezolv exercitiile la matematica pentru tema care o aveam a doua zi,astfel ca m am dus la el acasa si m i le rezolvase el,dar cind mama veni acasa de la servici si ii aratasem rezolvarea exercitiilor facute de el,imi spuse ca nu sint bine rezolvate.Cind ii dadusem imprumut"Primul meu dictionar" o carte mare tip atlas cartonata si frumos colorata,cumparata de mama in 1979 de la blocul B5,in anul 1986,la despartitura scarii,in spatele blocului am gasit o rupta,gasind doar coperta si 2-3 pagini!La ziua lui de nastere cind am fost invitat la el acasa ducindu i cadou o carte,dupa masa festiva am mers cu el si cu citiva invitati prieteni de ai lui pe stadionul 1 Mai din Slobozia,unde am jucat fotbal.El avea o trusa de jucarie in care se puteau construi microscoape,macarale,ca pina la urma sa imi dea si mie o mica parte a microscoapelor sale!Parintii lui se comportau foarte frumos cu mine,taica su era colonel in armata,iar Gabi era in lotul de scrima.S a mutat la Brasov.Mihai Claudiu a facut in fata mea diferite probleme la inceputul prieteniei mele cu el,unde mai intai se parea ca v a deveni prieten mult mai bun decit Gabi sau chiar Stelica.Claudiu fluiera la mine si imi spune sa ma feresc sa ma dau la o parte,iar cind ma uit in sus,ma trezesc cu un pietroi drept la mine in cap,aruncind de la el de la etajul 4,unde mi a dat singele,spargindu mi capul!

Dragnescu Daniel devenea un alt bun prieten in 1984,unde ma invita la el in casa,ascultam la el muzica,si imi dadea sa citesc romane politiste!Gheorghe Ludovic,alaturi de Gheorghe Dobrin mai ales Ludovic,ma invitau la ei in casa ascultind la un radiocasetofon mare muzica pe casete,mi au dat si diferite carti,si am facut si schimb de timbre cu ei.Cind Ludovic mi a cerut"Mic atlas ornitologic"si m am dus la el acasa,plansele cu pasari erau toate rupte.Mi a cerut si cartea"Pasi prin lumea pasarilor".Ludivic s a inscris si el la cercul de biologie cu mine la casa pionierilor.A stat la etajul 1 la scara D a blocului 43,si pe linga fratele sau Dobrin,mai are si o sora Paula.Pricop Mihai,un etaj mai sus de Ludovic a fost cu initiativa in fiecare vacanta de primavara sa mergem cu cei din bloc in padure in cring si pe dealuri,jucind pe dealuri un joc foarte interesant cu bani de carton,facind si cu acesta schimburi de timbre.De la scara A a blocului 43,cel mai bun a fost Belcin Nicolae,care am intrat de multe ori la el in casa.Il cunosc din clasa a II a de la scoala nr.6,dar am fost impreuna la corijenta din toamna lui 1985 de la matematica si mai ales in schimburile de timbre,iar cind imi daduse atlasul zoologic ii dadusem"Fauna Romaniei",si a mai ramas dator la mine cu o carte"Tartarin din Tarascon".La blocul 30,in afara de Marius Porumb,o impresie deosebita a lasat o Burdulea Catalin,devenind un foarte bun prieten in urma meciului de fotbal din spatele blocului nostru 43,ajungind sa ma bage si in echipa de fotbal a blocului 30,cind portar,cind atacant!

La parterul scarii mele a stat Bacanu Mihaela,care pina in 1985 a lasat si ea in urma foarte foarte multe!Intr o iarna am fost impreuna la cinema"23 August"la filmul Bronco Billy",unde a fost primul film in care m am dus cu o fata,si prima si ultima oara cu Mihaela in acea duminica!Am vorbit cu ea,am ris,am fost la ea in casa,ea la mine,mi a dat timbre,cartea"Pasi prin lumea pasarilor"care i am dat o lui Ludovic,chiar si discuri pentru a le asculta la picap,mi a dat.In categoria bunilor prieteni,in afara celor notati si liniati anterior,mai intra in mica masura Praschiv Eugen si SParaschiv Orian,care au stat la scara D la etajul 4 unde de foarte multe ori m am dus la ei acasa uitindu ne pe reviste"Pif,Rahan,Mickey mouse".Sandu Zamfir a intrat si el,astfel ca atunci cind ne am mutat aici si eu eram in spatele blocului si l am intrebat cum il cheama,eu am crezut ca il cheama Radu.La el in casa nu am fost,mama lui a murit in '92 sau'93.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

poze bloc 43 Slobozia

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Ian 24, 2011 3:14 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Re: Blocul 43 din Slobozia(Aleea Ronda) si imprejurimi.

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Ian 25, 2011 7:30 pm

Blocul 43 din Slobozia se afla pe Aleea Ronda,dar mai precis pe Bulevardul Matei Basarab,aproape de scoala generala nr.2,foarte aproape de policlinica cu plata,nu atat de departe de parcul de langa Stadionul 1 Mai.Blocul 43 are imprejurimile sale pe blocul 44 si 45 imediat in partea stanga a blocului;in fata blocul 30 cu 10 nivele amplasat foarte aproape de bd.Matei Basarab langa trecerea de pietoni de linga scoala generala nr.2,blocul 29 se afla in partea stranga a blocului 30,iar in partea dreapta a blocului 30 se afla blocul 31(cel cu policlinica cu plata),in fata blocului 31 se afla blocul 32,blocul A1-A2 si blocul 35.
In partea dreapta a blocului 43 se afla blocul B1-B2,iar in fata blocului 43 de la departare se vede blocul de la fostul O-IF.
Blocul 43 este in forma de U,are 5 scari,unde scara A este fata in fata cu blocul 30,scara B este amplasata linga blocul 32,scara C si D are vedere in stanga cu blocul B1-B2 si fostul O-IF,iar scara E este amplasata la cativa metri distanta de blocul 44,iar in fata blocului se afla cateva din blocurile de la ANL.

In urmatoarele randuri am sa pun cateva poze din imprejurimile blocului 43:

blocul 30

blocul B1-B2

blocul 30 (vedere din fata scarii B a blocului 43)

blocul 31 (policlinica cu plata)

blocul 44

blocul 31 vazut de pe blocul 30

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 10, 2011 5:25 pm

La scara E a blocului 43 din Slobozia,cei mai buni vecini pe care i-am avut a fost familia Dinu Ion,care stateau la etajul 2 langa usa noastra,unde ne-am avut foarte bine cu acesti oameni,unde din pacate acestia s-au despartit;doamna Dinu Camelia a ajutat de fiecare data cand eu sau parintii mei au avut nevoie,unde si dansa a procedat la fel,iar fata acestora-Dinu Adriana a lasat o impresie foarte buna inca din anul 1985,si binenteles dupa 1990,unde am scris foarte multe lucruri despre Dinu Adriana in jurnalele mele.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 29, 2011 9:48 pm

Belcin Nicolae si Covrig Ionel,au stat la scara A a blocului 43 din Slobozia,unde unul statea la etajul 1,Ionel,iar celalalt,Nicu,la etajul 2.Cu Belcin Nicolae m-am avut bine demult,unde cu acesta faceam diverse schimburi de timbre la el acasa.Covrig Ionel mi-a dat foarte multe casete audio si video,unde cea mai cunoascuta caseta pe care o am si azi,este cea cu cele mai cunoscute melodii ale Sandrei.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 01, 2011 7:53 pm

Cei mai de seama prieteni din preajma blocului 43 din slobozia,au fost Burdulea Catalin,Ionel Stoica,Porumb Marius,care acestia au stat la blocul 30;Nicolaescu Toni si Tanasescu Doru din blocul Luminitei,adica blocul 31,Tanase Mircea si Iordache Alexandru de la blocul 32,Busila Lurentiu si Banica de la blocul b2,adica blocul unde a stat Udrea Catalin si Culda Camelia alaturi de fratele ei Culda Adrian zis "piticu".

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

imagini din apartamentul 10 al blocului 43 din slobozia unde am locuit

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 11:52 am

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 3:14 pm

In imprejurimile blocului 43,l-am avut pe Udrea Catalin,care a fost coleg de clasa cu mine la scoala generala nr.6 din Slobozia,si a stat ultima oara la blocul B2 din Slobozia,langa Elegant.Burdulea Catalin si fratele sau Florea,Ionel Stoica si Porumb Marius,au constituit principalii prieteni de la blocul 30,unde cu Burdulea Catalin aranjam sa jucam fotbal cu diverse echipe ale unor blocuri din Slobozia.De asemenea,Belcin Nicolae si Covrig Ionel,au insemnat si acestia o mare valoare in prietenia pe care am avut-o cu acestia,mai ales cu Belcin Nicolae in 1985.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 1:37 pm

Blocul 43 din Slobozia,a insemnat pentru mine istorie,istorie incheiata in vara anului 2006,atunci cand am facut greseala sa plec din Slobozia si sa ma mut in Calarasi.Principalele personalitati de la blocul 43 cat si din imprejurimile blocului,au ramas marile legende,adica Burlan Liliana Luminita si Tascu George,care acestia au decedat,alaturi de Dragnescu Dan,marile stele ale jurnalelor mele,unde Luminita a murit in 19 mai 1991,George a murit in 8 ianuarie 1996,si Dan a murit in 1 februarie 2011.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Aug 04, 2011 12:34 pm

In imprejurimile blocului 43,mai exact spus la blocul B2 in care au locuit Culda Camelia si Udrea Catalin,am gasit in marele caiet"Arhiva vietii"in 1992 si despre un alt nume care nu a fost luat in seama,anume Dinu Catalin,care si acesta locuieste in prezent la blocul B2,si tin legatura cu acesta,prieten foarte bun cu Dragnescu Dan,mai ales in ultimii 5 ani,pana la moartea lui Dan in februarie 2011.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 11:39 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum