anotimpuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

anotimpuri

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Ian 26, 2011 3:01 pm

Din cele 4 anotimpuri existente,cel mai mult imi place iarna,datorita faptului ca vara am probleme cu caldura insuportabila,care imi creeaza o stare foarte tensionata,avind respiratie foarte slaba,deci vara nu imi place.
Nici primavara nu prea imi place,atata doar ca primavara imi plac florile la nebunie,dar ca anotimp primavara nu imi place.
Toamna imi place.Mie in general imi plac ploile,mai ales acelea care sunt cu tunete si fulgere,desi toamna intalnim mai rar astfel de fenomene.Imi place toamna dar nu atat de mult ca iarna.
Iarna este anotimpul care imi place foarte mult,mai ales daca este si zapada,si imi plac foarte mult si sarbatorile de iarna,de Craciun,revelionul de Anul Nou,si de ce nu impodobirea pomului de iarna,care in general o fac in fiecare an la inceputul lunii decembrie,in jur de 4 sau 5 decembrie,si imi desfac pomul in jurul datei de 10 sau 11 ianuarie.

Ce anotimpuri va plac?
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Re: anotimpuri

Mesaj  cristina la data de Joi Ian 27, 2011 2:47 pm

Imi place foarte mult iarna desi este foarte frig,dar iarna imi place numai atunci cind ninge si este zapada.Vara este prea cald,imi place vara foarte mult,iar primavara si toamna nu prea imi plac atat de mult.
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cristinaioana la data de Vin Ian 28, 2011 10:20 pm

imi place iarna pentru frumusetea sarbatorilor in special cand e multa zapada afara....si imi mai place toamna pentru covorul multicolor de frunze, pentru zilele cand e soare afara si o temperatura de 20-25 grade maxim.
cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Feb 01, 2011 8:23 pm

Mie imi place foarte mult iarna,mai ales in ultima luna a anului,luna decembrie,luna sarbatorilor de iarna si a noului an,unde mai ales daca este si zapada sau ninge mai ales in ajun de craciun sau de craciun,ma simt extraordinar.Desi este un anotimp friguros,frigul il suport,dar vara marea mea problema o constituie ca nu suport canicula sau caldura irespirabila,deci vara nu mi-a placut niciodata,decat atunci cind mai ploua din cand in caand,chiar foarte rar;in rest vara nu imi place.
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Feb 25, 2011 4:36 pm

In majoritatea tarilor din lume,intalnim cele 4 anotimpuri cunoscute de toata lumea,insa mai sunt anumite zone tropicale,spre exemplu in Amazon sau alte zone tropicale,unde aici intalnim 2 anotimpuri,anume anotimpul secetos,si anotimpul ploios,anotimp ploios care face mari ravagii in zonele tropicale.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 27, 2011 3:21 pm

Cele 4 anotimpuri ale noastre,se vor transforma in cel mai scurt timp in 2 anotimpuri,unde vom uita cat de curand de toamna si de primavara,unde vor exista numai 2 anotimpuri,adica vara si iarna,unde din vara intram direct in iarna,sau invers,ca urmare a schimbarilor climatice extrem de foarte majore ale omului.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 11:40 am

In cel mai scurt timp,ne vom trezi ca vom avea 2 anotimpuri,adica un anotimp rece si un anotimp cald,unde ajungem din nou la notiunea de schimbare de temperatura,unde vom intra din iarna direct in vara,ceea ce inseamna ca anotimpurile alaturi de clima,vor produce schimbari majore.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Apr 30, 2011 12:01 pm

Anotimpurile inseamna schimbarea atmosferei,unde acestea,in foarte multe colturi ale lumii,sunt impartite in 4 anotimpuri,adica primavaea,vara,toamna iarna,anotimpuri care cu timpul au inceput sa sufere schimbari majore din toate punctele de vedere,ceea ce inseamna ca natura a intrat intr-un proces de schimbare accentuata.
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 3:13 pm

Trebuie totusi sa acceptam ca a venit toamna. Si sa gasim in aceasta motive de bucurie! Da, toamna, anotimpul recoltelor bogate, cand constatam cat de generoasa poate fi natura, dar si cat de harnici au fost truditorii satelor. Anotimpul in care muscatura rebela a mustului tanar se ostoieste, prevestind inteleapta cumintenie a vinului vechi. Toamna, anotimpul cand, de-a lungul si de-a latul tarii, nuntile se tin lant, vesela zidire intru perpetuitate. Anotimpul in care copiilor nostri li se deschid iar portile iluminarii. Toamna... da, toamna...
Dar, veti zice probabil, fie vorba intre noi, toamna are si alte "culori", alte "izuri", mult mai sumbre, mai neplacute, ce ne invadeaza, alterandu-ne starile sufletesti, tonusul moral. E adevarat, motive de ingandurare si innegurare ar fi destule.
..Imaginea toamnei poate fi zugravita in o mie si una de chipuri, anotimpul fiind predestinat nostalgiilor de tot felul. Fosnet de frunze cazute, evocand uitate amintiri; culori vii, patimase, in care pulseaza, infiorata, presimtirea mortii hibernale si care se sting incet, estompate de trecerea spre iarna; iubiri inabusite, tristeti, melancolie, nostalgii... si multe altele.
Iubirea nu este o relatie între doua persoane. Ea este un stadiu al constiintei tale.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Iun 11, 2011 1:57 pm

Cele 4 anotimpuri ale noastre,vor disparea in cel mai scurt timp,unde vor mai ramane 2 anotimpuri,adica vara si iarna.Anotimpurile,tot omul le-a modificat prin distrugerea naturii noastre inconjuratoare,si de aceea ne lipsesc foarte mult ploile vara,care avem mare nevoie de ele,si cred ca in curand o sa avem ploi o data la 4-5 luni,asa de rau au inceput sa se modifice anotimpurile din ziua de azi.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Iun 25, 2011 1:08 pm

Oare cum erau anotimpurile in vremurile de demult,mai ales in vremea pe cand traiau dinozaurii?Atunci clima era cu totul altfel,iar dupa aparitia omului,acesta treptat a inceput sa distruga natura,su totodata si clima,ca pana la urma sa ajungem sa avem 4 anotimpuri,cu toate ca in anumite parti ale lumii exista 2 anotimpuri...
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 10, 2011 4:01 pm

Pot sa scriu cu draga inima in acest subiect,faptul ca in anul 1989 amk inceput sa compun un roman de dragoste si de aventuri intitulat"Anotimpuri",unde am scris doar jumate din el,apoi am renuntat terminand romanul"Trandafirul de pe litoral".Romanul"Anotimpuri"se petrece in cele 4 anotimpuri,mai ales pe anotimp de iarna,unde se vede inca din 1989 ca nu mi-a placut vara niciodata.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Iul 26, 2011 10:52 am

In anii '80 si chiar o mica parte din anii '90 am avut cu adevarat anotimpurile la modul cel mai normal,unde am stiut cand este iarna sau vara,dar iernile care erau odata demult,erau ierni cu adevarat pline de zapada,mai ales ca aveam si de sarbatorile de iarna foarte multa zapada.
Imi amintesc ca pe 2 sau pe 3 mai 1988,a fost in sudul tarii la noi un viscol si o zapada abundenta,unde nu am vazut asa ceva pana la acea varsta,iar a doua zi temperatura ajunse la aproape 30 de grade...
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mar 16, 2012 1:34 pm

Din toate cele 4 anotimpuri,iarna imi place cel mai mult,iar toamna mai putin.Iarna imi place sa fie zapada,sa ninga linistit,imi place si cand viscoleste,dar nu cum s-a intaimplat la sfirsitul lunii ianuarie si inceputul lui februarie 2012,cind am avut viscole extreme,si geruri care au ajuns la noi la campie la minus 27 de grade celsius.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat