Prima dragoste...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Prima dragoste...

Mesaj  cristinaioana la data de Vin Ian 28, 2011 11:45 pm

Niciodata nu voi uita prima mea dragoste..la varsta de 14 ani....Era un vecin cu care ieseam mai tot timpul in fata blocului sa ne jucam..Cel mai mult imi placea jocul Tara tara vrem ostasi..pentru ca aveam ocazia de a-l lua de mana...si totdeauna faceam in asa fel incat sa fiu cat mai aproape de el....de cate ori ieseam pe balcon ma uitam spre etajul 7 - eu stateam la 6- sa vad daca este pe balcon...imi amintesc ca mi-a scris in iarna anului 1994 pentru prima data, pe geamul aburit de la balcon...TE IUBESC...imi amintesc ca m-am inrosit si nu am stiut ce sa spun...el era si este cu 3 ani mai mare ca mine.. Il cheama Lucian...Totul s-a racit atunci cand a trebuit sa plece cu parintii in alta tara in misiune diplomatica. S-a intors din Franta in vara urmatoare schimbat.
Ziua in care mi-am luat la revedere de la el a fost cea mai grea pentru mine...era o iubire pe care o tineam in sufletul meu....ne-am intalnit la mine pe etaj...m-a luat in brate...mi-a pupat mana si mi-a spus sa am grija de mine...imi amintesc si acum de parca ar fi fost ieri cat am plans in acea noapte....ma gandeam ce as putea face ca sa nu mai plece....din pacate odata cu plecarea lui in Franta s-a sfarsit tot...si acum cand mai merg la ai mei sper sa il pot vedea macar pentru o clipa...ne mai intalnim din intamplare in fata blocului..ne salutam..ne intrebam ce am mai facut...si apoi fiecare isi vede de drumul lui....asa a fost sa fie....

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Re: Prima dragoste...

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Ian 30, 2011 1:31 pm

Prima mea dragoste a fost in ianuarie 1986,unde la acea data de 4 ianuarie inca nu implinisem varsta de 15 ani,o dragoste intitulata Luminita,care in acest forum am scris si voi mai scrie foarte multe lucruri despre ea.
S-a stins din viata in luna mai 1991,unde peste 2 luni urma sa implineasca varsta de 22 de ani,pe care nu a mai apucat-o.
Nu am sa uit aceasta prima iubire,care mi-a adus mari evenimente importante din viata mea.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Ian 31, 2011 1:30 pm

Prima dragoste nu se poate uita atat de usor,mai ales daca am avut pe cineva la care am tinut si am iubit foarte mult,iar aceasta dragoste primara v-a domina ani si ani de-a randul,mai ales daca se tine aici si legatura respectiva.
Anii adolescentei au constituit si pentru mine si pentru foarte multi inceputul primei iubiri.

Ultima editare efectuata de catre cristina in Sam Mar 12, 2011 2:21 pm, editata de 1 ori

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Feb 01, 2011 1:58 pm

Prima dragoste este un lucru mirific,si ramai cu cele mai frumoase amintiri peste ani si ani,pentru ca prima dragoste nu se poate atat de usor uita,mai ales daca persoanele respective se cunosc chiar din anii de copilarie,dar la acea varsta a copilariei noi nu stim ce este iubirea,si abia de la virsta de 10-12 ani,incepem sa iubim pentru prima data pe cineva cu sufletul,si acea persoana nev-a fi intiparita in minte,mai ales daca acea dratgoste v-a fi si reciproca.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Prima dragoste...

Mesaj  lacrima1 la data de Vin Feb 11, 2011 7:24 pm

Cine ar putea uita prima dragoste, primul fior, primul sarut, prima imbratisare? Fiecare o pastram in minte pentru ca ramane o amintire pretioasa a sufletului...si asta pentru ca a fost pura si nevinovata...

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Vin Feb 18, 2011 1:10 pm

Prima dragoste a aparut in viata mea la varsta de 18 ani.A fost frumos pt ca tineam mult unul la celalalt .Stiam fiecare ce vrea celalalt doar privindu-ne in ochii.Eram sinceri si ne spunea orice .Am apreciat faptul ca niciodata nu a vrut sa facem sex pt ca i-am spus ca vreau sa intru curata in biserica .Era dorinta mea consideram ca daca te casatoreti o faci din dragoste si in fata lui Dumnezeu trebuie sa fii curat.Dar intr-o zi a venit si mi-a spus ca a lasat o fata insarcinata dar daca vreau eu ne casatorim.Am considerat ca fericirea nu se cladeste pe nefericirea altora.Am considerat rau nu e fericit si nici eu dar pt mine din clipa cand mi-a spus ca se intalnea si cu mine si cu ea nu a mai contat pt ca nu inteleg cum sa fii cu altcineva cand iubesti atunci nu priceam ca era totusi barbat.Mi-a trebuit ani de zile sa uit imi doeam acelasi gen de dragoste dintre doua suflete .Acum am gasit adevarata dragoste si am realizat cu timpul ca e foarte important sa aiba aceaiasi educatie,sa gndeasca si sa simta la fel.Cea ce traiesc acum e cu mult mai frumos pt ca este exact omul pe care mi l-am dorit.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 4:49 pm

Prima dragoste nu se uita atat de usor,mai ales daca de acea persoana te-a legat foarte multe lucruri importante din viata ta.
Pentru mine unul,Burlan Liliana Luminita,a ramas si v-a ramane in viata mea o legenda vie,pentru ca a fost prima mea iubire adevarata in ianuarie 1986,si s-a stins din viata in mai 1991,si a lasat in urma ei cele mai nemuritaore amintiri,care le am si in ziua de azi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Mar 12, 2011 2:40 pm

Prima dragoste nu se uita atat de usor,mai ales daca prima dragoste a insemnat foaarte mult pentru cineva anume.Prima dragoste este cea mai importanta pentru noi in viata,unde nu avem cum sa uitam aceasta dragoste,care ne leaga cele mai frumoase amintiri...
Nu se uita chiar toata viata,mai ales daca intre cei doi a existat o iubire adevarata si sentimente care nu vor fi uitate niciodata.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 15, 2011 12:33 pm

Prima dragoste inseamna cel mai mult pentru noi toti care am iubit prima data in viata noastra.Cu prima dragoste ramanem cu cele mai frumoase amintiri,pentru ca aceasta dragoste nu se v-a uita toata viata cat traim,mai ales daca acea dragoste a fost o dragoste curata,romantica,si s-au legat foarte multe lucruri bune in relatia dintre cei 2 parteneri,ceea ce inseamna ca prima dragoste v-a ramane vesnic in mintea oamenilor...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 31, 2011 5:51 pm

Prima dragoste nu se poate uita niciodata,indiferent ca a fost de scurta durata sau de ce fel de durata a fost aceasta.Spre exemplu,prima mea dragoste am avut-o in 4 ianuarie 1986,unde inca nu implinisem varsta de 15 ani,si am tinut-o asa pina in 19 mai 1991,atunci cand ne-am despartit pentru totdeauna,atunci cand aceasta a murit:Burlan Liliana Luminita-23 iulie 1969,nascuta la Rm.Sarat,si inmormantata la Mizil...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 7:59 pm

Prima dragoste se stie bine ca nu se uita niciodata... In anul 1986,Culda Camelia care era din Slobozia,voia cu orice pret si cu orice chip sa avem o relatie de dragoste,numai ca pentru mine ea era a doua,iar pentru ea,eu eram primul,astfel incat,am ramas uimit anul trecut cind aceasta persoana si-a adus aminte de mine,unde mi-a spus ca am fost prima ei iubire,dupa atatia si atatia ani...Prima iubire,cu adevarat nu se uita niciodata...S-a vazut asta...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 1:13 pm

Prima dragoste am simtit-o si eu cu drag odata demult,atunci cand am auzit pentru prima data de la persoana pe care o iubeam ca mi-a spus din suflet"te iubesc".De aceea se spune ca prima dragoste nu se uita niciodata,pentru ca iubire precum a fost prima dragoste,nu o sa mai intalnim niciodata in aceasta viata...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Apr 28, 2011 2:03 pm

Pentru multi,prima dragoste inseamna foarte mult in viata fiecaruia.Nu te mai intalnesti cuy un astfel de eveniment,iar cand te-ai intalnit cu evenimentul respectiv nu ai cum sa il poti uita,pentru ca prima dragoste nu se uita niciodata,si nu stiu daca exista in lumea asta vreo persoana care sa fi uitat de prima dragoste din viata lor.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mai 03, 2011 6:11 pm

Prima dragoste nu se uita niciodata,nicicand,mai ales daca a fost de lunga durata,asa cum s-a intamplat cu mine din 1986 pana in 1991,cand am tinut relatia cu Luminita,desi inainte ca aceasta sa moara,era cu Mihai Claudiu,un alt personaj cheie in jurnalele mele,insa aceasta tinea mai mult la mine decat la el,pentru ca eu eram singurul care am iertat-o de zeci si zeci de ori,pentru ca era prima mea dragoste,prima mea iubire,si imi parea rau sa o pierd...Si am pierdut-o definitiv in 19 mai 1991.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 11:55 am

Prima dragoste este cea mai frumoasa relatie pe care o are cineva,inca din anii adolescentei,si aceasta dragoste nu se poate uita niciodata.Prima dragoste se numeste pentru multi prietenie la inceput(prieten/prietena),iar dupa o anumita perioada de timp se transforma in iubit sau iubita.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 1:27 pm

Cum sa poti uita prima dragoste,prima iubire,mai ales cand auzi pentru prima data "te iubesc".Este cea mai frumoasa dragoste,atunci cand iubesti pe cineva pentru prima data,iar aceasta dragoste nu se uita in vecii vecilor,adica prima dragoste mai exact se uita numai atunci cand moartea ii v-a desparti.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 3:10 pm

Niciodata nu se poate uita prima dragoste,chiar daca aceasta a fost finalizata demult,pentru ca prima dragoste,toata viata cat traiesti,o sa te faca in asa fel incat sa nu uiti prima iubire,mai ales daca a fost o dragoste sincera,curata,si fara batai de cap.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 12:25 pm

Despre prima dragoste in general,pot spune ca aceasta ramane de neuitat pentru toti cei care se indragostesc pentru prima oara.Desi toate sunt trecatoare si se uita foarte multe in viata,proma dragoste nu se poate uita atat de usor.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 4:45 pm

Burlan Liliana Luminita,a insemnat pentru mine cel mai mult in viata mea,fiind prima mea dragoste in luna ianuarie 1986,si am tinut-o pana la moartea acesteia in mai 1991.Jurnalele mele in care mi-am scris viata mea in 8 parti,contine in proportie de 80 % despre prima mea dragoste,Luminita,care a stat la blocul 31 la scara E la etajul 3,si care are o sora pe nume Raluca,plus inca 2 surori care avea grija de ele cand erau mici,pe nume Marta si Oana.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Iun 16, 2011 3:18 pm

Prima dragoste este cea mai importanta pentru noi in viata,indiferent de varsta la care ne-am indragostit prima oara,si acest lucru nu se poate uita niciodata.Cu prima dragoste,mai ales daca este adevarata si s-a pus mult suflet in relatia respectiva,pe langa faptul ca nu te mai intalnesti si a doua oara,nu ai cum sa poti uita acest lucru toata viata cat traiesti.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 4:56 pm

Citeam in jurnalul meu VIII despre prima mea dragoste din ianuarie 1986,dragoste care a pierit in 19 mai 1991,odata cu moartea acesteia,Burlan Liliana Luminita,nascuta in 23 iulie 1969 la Mizil,acolo unde este si inmormantata si nu o pot uita nicicand,niciodata...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Iul 16, 2011 1:55 pm

Cand iubesti pentru prima data,este complicat pentru ca nu stii atunci sa iubesti sentimental,dar cu timpul vei realiza ca prima dragoste nu se uita niciodata,ceea ce rezulta ca si peste ani si ani,toata viata adica,prima dragoste ramane in sufletul fiecaruia,atat cat traieste.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mar 27, 2012 5:42 pm

Nici eu nu am uitat nici in ziua de azi prima mea dragoste de la data de 4 ianuarie 1986,prin cea care a fost Burlan Liliana Luminita,si care in 19 mai 1991 a murit facand blocaj renal.Au trecut de atunci de cand am cunoscut-o,au trecut 26 de ani,iar de la moartea ei,in luna mai 2012 se implinesc 21 de ani.Nu am uitat-,si inca si in zilele de azi mai scriu despre ea in ultimul meu jurnal IX,inceput in august anul trecut,cat si in arhivele vietii II si III,din noiembrie 2011,pana in prezent.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:44 pm

Continut sponsorizat