cine face legea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

cine face legea

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 29, 2011 1:32 pm

In foarte multe casnicii,exista o regula care depaseste orice limita a prostiei omenesti,adica cine face legea in acea casa sau casnicie,unde in majoritatea cazurilor,am auzit de foarte multe ori ca barbatul face legea in casa,indiferent ca proprietatea ii apartine sau nu,si sotia devine sclava in propria ei proprietate sau in propria ei casa.

Credeti ca aceasta regula este corecta?Cine credeti ca face aceasta lege in casnicie,peste puterile prostiei omenesti?
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 46

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: cine face legea

Mesaj  cristinaioana la data de Sam Ian 29, 2011 10:47 pm

Intr-o casnicie nu cred ca trebuie sa se puna problema cine face legea barbatul sau femeia...eu cred ca fiecare isi are locul lui intr-o relatie, casnicie si trebuie sa fie amandoi egali atat in drepturi cat si in obligatii.
cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Ian 31, 2011 3:04 pm

In majoritatea casniciilor,barbatuloe este singurul care face legea in familia respectiva,astfel incat femeia acestuia incepe sa prinda frica de acesta,si de frica lui ii face acestuia pe plac,si tot el este cel nemultumit fata de ceea ce i-a placut lui sa-i faca.
Nu este corect ca aceasta lege sa existe in anumite familii,dar din pacate,barbatii fac legea in casa respectiva,fiind impinsi binenteles de alcool.
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Feb 01, 2011 4:05 pm

Intr-o casnicie,am auzit foarte multe cazuri ca legea o face in casa barbatul,unde ajunge sa fie stapan pe toata familia si chiar si pe bunurile sotiei sale,sa devina asadar stapan chiar si pe proprietatea sotiei sale.
Barbatul sa isi faca legea acolo unde ii este locul,nu pe proprietatea care nu ii apartine,ci sa faca legea pe proprietatea sa,acolo unde poate sa faca ce vrea cu cine vrea,nicidecum pe proprietatea sotiei sale,dar am intalnit asa de multe femei care le e frica de barbatii lor in propria lor proprietate,incat imi vine sa rad uneori,si ma fac sa cred ca stapanesc altii proprietatea acestora.
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Mar 05, 2011 9:30 pm

Intr-o familie,unul din soti sa faca legea in casa respectiva cred ca pe langa prostie,este si o mare rusine,mai ales ca in foarte multe situatii,am auzit cazuri in care barbatii fac legea in casa ori familia respectiva,ceea ce in mod normal,nu ar trebui sa existe aici nici un fel de lege din partea nici unuia din soti,pentru ca daca exista dragoste si intelegere in familia respectiva,nu s-ar mai pune problema la cine face legea in casa respectiva.
Sotii alcoolisti sunt singuri care fac greseala,prostia si rusinea de a face legea in casa respectiva,chiar daca nu este stapan pe imobilul respectiv.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 4:18 pm

Intr-o familie in care sotul este alcoolist inrait,acesta vrea sa isi faca propria sa lege asupra familiei sale sau asupra proprietatii sotiei sale,unde aici legea lui este betia,betie care aduce in foarte mare masura la restrangerea si la reducerea anumitor familii,care ajung in foarte multe cazuri la notiunea de divort,din cauza aplicatiilor pe care sotul le face asupra sotiei sale cu bautura sa,unde se ajunge mai tarziu la violenta extrema.
Multe femei prefera ca barbatul sa faca legea in casa de frica sotilor lor,decat sa isi inceapa o alta viata cu un barbat care legea lui adevarata este sufletul...
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 1:34 pm

Intr-o casnicie,nimeni nu trebuie sa faca legea,mai ales daca in casnicia respectiva exista intelegere.Problema este ca in foarte multe casnicii in care domina alcoolul,tradarea si minciuna,in multe situatii barbatul incearca sa faca legea,sa fie stapan pe sotia sa si pe copiii sai,si ajunge sa fie stapan si sa faca legea,chiar daca proprietetatea in care locuieste,nu ii apartine.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 3:11 pm

Este un subiect care inspira pentru multi teama intr-o familie.Sunt foarte multe casnicii,in care se fac fel si fel de legi total aiurea,unde in mare masura barbatul este singurul om care face acest gest,gest care aduce pe langa neintelegeri,foarte multa violenta,ceea ce inseamna ca ar trebui sa fie data o lege legala in acest sens,pentru ca sa nu faca fiecare in casa lui legea,asa dupa cum il duce mintea.
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 1:39 pm

Intr-o casnicie,in foarte multe situatii,legea o face in casa barbatul,indiferent ca este proprietatea lui sau a sotiei sale,si se crede stapan peste tot.Femeia nu poate sa faca legea in casa ei,pentru ca ea considera ca barbatul este mult mai puternic decat ea,si de aceea,in multe situatii nu se complica si evita sa ajunga la scandal,mai ales pentru copiii acesteia,unde prefera mai bine sa sufere si sa lase barbatul sa faca el legea,decat sa plece de la el sa isi faca o alta viata noua cu un alt barbat,unde ar gasi mai multa liniste.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 8:48 pm

Intr-o casnicie,nu am auzit pe nicaieri ca femeia sa faca legea in casa,desi in casnicia respectiva nu r trebui sa faca nimeni legea,pentru ca cei doi s-au iubit,s-au inteles,au creat un copil sau mai multi,iar dupa toate acestea,mai ales pana la copil toate merg bine ca pe roate,pana cand din senin apar probleme,sotului nu ii convine ceva,si incepe singur sa se creada stapan peste tot.Sunt foarte multe familii care in casnicii exista la fiecare cate o lege:'legea barbatului",de proasta calitate,total iesita din comun.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 11:41 am

Dupa cum bine se stie,in foarte multe familii,barbatul este cel care face legea.Greseala femeilor aici este imensa,pentru ca ii stiu de frica pe barbatii respectivi,dar acestea nu se gandesc ca daca sotul respectivei pleaca la o alta femeie,cu acea femeie nu o sa-i mai mearga la fel ca cu prima,si de aceea,multi barbati aplica aceasta regula,si se cred stapani peste tot...
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 4:10 pm

In urma cu cativa ani,bunul meu prieten din Calarasi pe nume Borciu Valentin,mare vedeta in jurnalele mele,a patit-o urat si a mincat bataie urata de la sotia lui Nicoleta,atunci cand m-am dus la ei acasa.Cred ca daca nu eram acolo,cred ca cine stie ce ii facea acestuia.Despre aceasta intamplare am sa scriu in alt subiect,dar aici s-a vazut ca pe proprietatea lui,in casa si in apartamentul lui,legea a facut-o sotia lui.In prezent nu mai este cu ea,l-a mintit ca a plecat in strainatate, dar ea traieste cu alt barbat.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iun 01, 2011 3:24 pm

Legea si-o face fiecare in casa si in familia respectiva,legi deosebit de inumane in anumite situatii.Nu am auzit pana acum ca femeia sa faca legea in casa,asa cum barbatii fac de obicei acest lucru,desi intr-o casnicie,nu ar trebui sa existe decat legea intelegarii si a iubirii.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Iun 11, 2011 12:51 pm

Sa faca legea in casa femeia,nu ar fi ceva normal,desi sunt anumiti barbati care pica si acestia pe locul 2,chiar daca acest lucru se intampla pe proprietatea sotului.Sunt anumite femei care stiu sa puna anumiti barbati la punct,si de aceea multi barbati nici nu vor sa divorteze decat in cazuri exceptionale,pentru ca nu ii v-a mai tine cu alta femeie asa cum ii tine cu sotia sa,lasandu-le pe femei sa faca acest pas,ceea ce inseamna ca pana la urma,si femeia poate face legea...
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Iun 21, 2011 5:05 pm

Nu este corect ca intr-o familie,sotul sau sotia sa faca legea...Din pacate,in majoritatea casniciilor,barbatii fac legea in casa,unde acestia nu mai tin cont ca este proprietatea sotiei sale sau a parintilor sotiei sale,si acesta incepe sa faca ceea ce vrea in casa respectiva,iar femeia sa pice pe locul 2.
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 10, 2011 1:36 pm

Barbatul incepe sa faca singur legea in familia si in casa respectiva,intrucat femeia sa nu mai este in stare sa faca fata nici unei situatii,fapt pentru care acesta incepe sa devina stapan peste tot,si sa se ocupe el singur de familia respectiva,mai ales daca femeia acestuia mai umbla si prin alte ... parti...
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Iul 25, 2011 2:43 pm

In momentul in care barbatul isi vede de casa si de casnicia sa,iar femeia face ce vrea cu barbatul respectiv si aceasta umbla din barbat in barbat,automat barbatul face legea in casa respectiva,mai ales daca proprietatea este a acestuia,si chiar daca este a sotiei sale,numai ca aici,in cazul in care proprietatea este a sotiei si aceasta se tine numai de prostii cu alti barbati si de casa nu,poate oricand sa il dea afara pe sotul respectiv,indiferent ca are cu acesta copii.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Noi 25, 2011 2:31 pm

Intr-o familie,singurul aspect il reprezinta frica,principalul aspect al legii in casa,unde,de frica barbatilor mai mult pentru copiii lor,femeile prind o frica teribila de sotii acestora,unde,nu ar trebui sa aiba aceast6a teama,pentru ca exista legi si reguli pe care din pacate mare parte din femei nu le fac,precum am spus de frica copiilor sau a sotilor acestora,unde divortul este singura solutie de a scapa de legea uneori agresiva a barbatului in familia respectiva.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Oct 31, 2012 7:21 pm

din punctul meu de vedere,intr-o familie nu ar trebui sa existe notiunea de lege,in sensul ca in familia sau in casa respectiva sa faca legea sotul sau sotia respectiva,pentru ca atata timp cat acestia si-au unit destinele,ar trebui ca in casnicia lor sa existe o foarte buna intelegere,si legea sa vina aici numai si numai de la dumnezeu.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Sam Noi 03, 2012 2:32 am

De obicei barbatii fac legea dar sunt si femei care stiu sa isi duca sotii cu diplomatie lasandu-i sa creada ca ei hotarasc iar ele ii influenteaza sunt de asemenea si barabati la fel pt ca de obicei oamenii sunt prefacuti mai rar oameni sinceri .De asemena unii folosesc agresiunea verbala sau fizica pt a-si atinge scopurile .Normal ar trebui ca in familie sa fie comunicare,intelegere,respect si sinceritate astea fac o relatie sa merga frumos si dupa voia Domnului.
Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Varsta : 47
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Mar Noi 06, 2012 1:10 pm

Femeia face legea in general pt ca barbatul e capl iar femeia gatul si intorce capul cum vrrea ea stie sa il dfaca in mod prefacut diplomat sa fe ca ea darcsa ii dea lui impresia ca el a gandit-o nici nu stie un barbat ce are langa el pt ca nu le plac barbatilor femeile sincere ce spun in fata ci alea care sunt ca mata pe langa ei le fac complimente si isi fac interesul lor putin le pasa de ei dar ei se cred iubiti si barabati ce vrei barbati nu degeaba are femeia o costa de drac nu.
Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Varsta : 47
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat