suferinta

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

suferinta

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 29, 2011 2:58 pm

Suferinta reprezinta un caracter extrem de foarte dureros pentru majoritatea indragostitilor din lumea de azi,pentru ca aici suferinta poate fi stabila atat la ambii parteneri in cazuri mai rare,si in cazuri foarte abundente suferinta se stabileste mai ales la unul din cei doi parteneri,in foarte multe cazuri la femei,pentru ca eu cred ca femeile sufera mult mai mult decat barbatii.

De cine este cauzata aceasta suferinta,si cine credeti ca sufera mai mult?

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: suferinta

Mesaj  cristina la data de Lun Ian 31, 2011 1:20 pm

Suferinta este un mod de exprimare foarte neplacut pentru o foarte mare parte dintre acei care au relatii de iubire,si care acestia ajung sa faca fapte destul de foarte neplacute asupra persoanei iubite,unde le fac sa sufere la extrem,din foarte multe puncte de vedere,insa aici depinde si de ceea ce s-a intamplat cu relatia la momentul respectiv.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Feb 01, 2011 2:11 pm

Suferinta este un lucru foarte dureros,care nu tine numai in relatiile de iubire,ci tine din toate punctele de vedere.
In cazul de fata,suferinta in dragoste poate avea mai multe aspecte,unele chiar bizare,in sensul ca foarte multi se obisnuiesc cu suferinta si nu o mai simt si nu mai intereseaza daca sufera sau nu,iar in alte cazuri,suferinta este ceva cu adevarat extrem de foarte dureros,atunci cind persoana iubita te paraseste si ramai singur sau singura,si suferinta te aduce sa faci in anumite cazuri gesturi foarte greu de controlat din acest punct de vedere.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Feb 08, 2011 4:31 pm

In dragoste,sa suferi pentru cineva,depinde daca merita acea persoana,numai ca suferinta nu este deloc buna din toate punctele de vedere,pentru ca ne intalnim aici cu o boala,care nu v-a fi usor de trecut o perioada de timp foarte indelungata.
Pentru unele persoane,acestea considera ca sa suferi pentru cineva merita,dar ce mai merita sa mai suferi pentru acea persoana daca te-a parasit,chiar daca a fost acolo o dragoste cat de cat frumoasa.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 16, 2011 4:37 pm

Suferinta o intalnim in mare parte numai in relatiile de iubire dintre doi indragostiti,desi suferinta exista in foarte multe puncte de vedere,insa,in cazul nostru,suferinta in dragoste este ceva foarte dureros,ca cineva sa te faca sa suferi poate chiar fara motiv,asta asa ca s-a saturat de tine sau de iubirea ta,si isi cauta alt partener sau partenera,ceea ce nu este ceva logic sa faci ca respectivul sau respectiva sa sufere din dragoste ca a fost parasit sau parasita.
Suferinta pentru unii din acest punct de vedere este total egala cu zero,pentru ca atata timp cat a existat in acea relatie minciuna,inselaciune sau alte aspecte negative de acest gen,nu are nici un rost ca persoana respectiva sa se mai consume,atata timp cat lumea femeilor sau a barbatilor nu s-a terminat la persoana suferinda...Femei si barbati-peste tot in lume.
Nu merita sa suferi pentru cineva care si-a batut joc de tine si de dragostea ta...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Feb 17, 2011 3:15 pm

Suferinta in dragoste este ceva foarte dureros pentru mare parte din indragostiti,ceea ce rezulta de aici anumite conflicte,pentru ca nimanui nu ii convine sa sufere,dar,daca dragostea asa a fost sa fie facuta si pentru suferinta,vom suferi.Sa suferim pentru cine merita,iar daca acea persoana care merita sa suferim,inseamna ca vom face in asa fel incat sa ne diminuam noi insine aceasta suferinta,acordand o a doua sansa a iubirii,asta numai daca se merita,desi suferinta nu ar trebuie sa existe pe nicaieri.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

SUFERINATA IN DRAGOSTE

Mesaj  crystyna la data de Mar Feb 22, 2011 12:16 am

Se pare că relaţiile nefericite chiar îţi pot frânge inima la propriu. Potrivit unui studiu canadian recent, suferinţa în dragoste poate provoca probleme de sănătate, mai ales la nivelul inimii.

Persoanele care se simt nesigure sau triste din cauza relaţiei amoroase în care sunt implicate prezintă un risc cu 50% mai mare de a suferi de o boală a inimii, faţă de cele care sunt fericite alături de partener.

"Aceste descoperiri arată că nesiguranţa în ceea ce priveşte sentimentele partenerului poate fi un risc de a dezvolta probleme de sănătate, în principal boli cardiovasculare. Bineînţeles, şi reciproca este valabilă: persoanele care au relaţie fericită prezintă un risc mai mic de a se îmbolnăvi", a declarat coordonatorul studiului, doctorul Lachlan McWilliams de la Universitatea Acadia, din Canada.

crystyna
VIP
VIP

Puncte : 543
Reputatie : 374
Varsta : 31
Localizare : Wolfsburg,Germania

http://fanclubbodyandsoul.forumgratuit.ro/

Sus In jos

SUFERINTA DIN DRAGOSTE

Mesaj  crystyna la data de Mar Feb 22, 2011 12:17 am

Suferinta din dragoste exista de la inceputul lumii,mai exact de la Adam si Eva,acestia nu au ascultat de porunca lui Dumnezeu si s-au infruptat din pomul cunoasterii binelui si raului,noi am mostenit acesta suferinta..! Suferinta ce ti-o produce dragostea,este foarte dureroasa si cea mai cumplita pedeapsa,purtam aceasta cruce pe umerii nostri,de cand incepem sa iubim cu adevarat.Este adevarat ca suferinta din dragoste poate fi catalogata in mai multe tipuri de suferinta.Traiesti un vis numit Iubire,iubesti ca un nebun,pui suflet la acea relatie,iti faci visuri si planuri pentru viitor,vrei sa te casatoresti cu ea,totul pare frumos si adevarat,dar la un moment dat,totul se surpa in acea relatie,si acel vis frumos se transforma intr-un cosmar oribil cel visezi in fiecare noapte...Iti trec ganduri obscure in minte,chiar sa-ti pui capat zilelor,e o suferinta ce inima ta nu poate suporta,nu iti vine sa crezi ochiilor ca tot ce ai construit in jurul tau,s-a ruinat..!Cand iubesti cu adevarat in viata si cu toata puterea sufletului tau,nu exista leac in afara persoanei ce o iubesti,sau moartea te poate scapa de aceasta suferinta imensa ce-ti secatuieste inima si iti umple sufletul cu amarauciunea lacrimelor tale..! Au murit multi din prea multa dragoste..De la Extaz pana la Agonie e doar un singur pas.

crystyna
VIP
VIP

Puncte : 543
Reputatie : 374
Varsta : 31
Localizare : Wolfsburg,Germania

http://fanclubbodyandsoul.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 3:42 pm

Suferinta este ceva complicat si foarte dureros in lumea indragostitilor,dar este dureros si in general,nu neaparat in dragoste.
Ca sa suferi pentru cineva,acel cineva trebuie sa merite pentru ca sa suferi pentru acea persoana,dar sunt cazuri in care suferinta nu tine deloc de a meita sau nu a merita,pentru ca suferinta este boala,ceea ce inseamna ca este durere sufleteasca,si aici nu este pe merit daca cineva te face sa suferi,chiar uneori aiurea,dar sunt foarte multe persoane care pun la suflet aceste lucruri,si sufera din ce in ce mai greu,ceea ce inseamna ca suferinta nu este un lucru atat de bun,din toate punctele de vedere.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 15, 2011 1:03 pm

Suferinta este foarte dureroasa in dragoste,si sunt foarte multi care transforma dragostea in suferinta,si foarte multi care pun suflet si se imbolnavesc chiar de acea suferinta provocata de persoana iubita,pentru ca stresul aici atinge cote maxime,ceea ce inseamna ca suferinta este ceva plaut pentru unii,numai ca acei"unii" nu se gandesc ca intr-o zi vor pati si ei acelas lucru care i-l vor face alte persoane,si binenteles ca nu-i v-a conveni...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 31, 2011 4:49 pm

Suferinta in dragoste este provocata de cei care ajung cu relatia respectiva la capatul acelei relatii,unde se instaleaza aici o perioada de timp mai indelungata suferinta,care este foarte dureroasa si foarte greu de trecut.Suferinta aceasta se vindeca foarte greu,pentru unii nu se vindeca niciodata,pentru ca atata timp cat a suferit o data de pe urma relatiei anterioare,nu cred ca ar mai fi dispusa sa sufere din nou,pentru ca nu mai are incredere.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Suferinta

Mesaj  lacrima1 la data de Vin Apr 01, 2011 12:26 pm

Cand simti durere inseamna ca suferi. Suferinta se poate manifesta fizic si sufleteste. Ultima este desigur cea mai acuta si se manifesta de parca iti lipseste ceva si poate suferi mai mult cand stii ca ai fost candva fericit si numai esti sau poate pentru ca nu ai fost niciodata...fericit. In dragoste suferinta este de neegalat pentru ca te gandesti ca cine te iubeste nu te face sa suferi. timpul este cel mai bun remediu, in timp rana se va vindeca si cicatriza si vom avea o experienta in plus...

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Vin Apr 01, 2011 6:21 pm

Sufrinta e foarte grea mai ales cand iubim din suflet si pierdem pe cineva drag.Sa nu-i lasam pe ceilalti sa ne faca sa suferim pentu ca ne vor lovi in pubnctele sl;abe sa aratam ca nu ne pasa .Pe fata noastra se se vada indiferenta totala sa radem sau sa-i tratam cu indiferenta daca vad ca ne enerveaza mai rau fac.Cei ce ne iubesc dvor incerca sa ne calmeze sa ne mangae sa ne binedispuna sa uitam necazurile.E adevarat ca nu putem evita suferinta mai ales cand iubim din uflet pt ca sufletul odata legat e greu sa se dezlege dar pentru ceilalti n-ere rost sa suferim pentru ca putin le pasa unii au atata rautatre ca se bucura .E bine sa avem un prieten sa ne descarcam sufletul sa iertam dar sa nu uitam ca o persoana care ne-a ranit o poate face din nou iar cine ne iubeste ne va iubi mereu.Ne facem rau suferind pt cei ce nu le pasa de noi ne imbolnavim si tot noi suferim .In loc sa suferim sa incercam cu calm si diplomatie cu multa judeecata sa indepartam cauza suferintei si sa iertam pt ca astfel sufletului nostru ii va fi bine.nostr

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 8:38 pm

Suferinta o intalnim in relatiile de dragoste in care unul din cei doi parteneri are prea mare incredere in celalalt,si de aici incepe suferinta,mai ales daca persoana iubita este si descoperita cu minciuna mai ales,unde aici suferinta isi gaseste un loc important.Nu este bine sa faci pe cineva sa sufere din dragoste,dar daca ascunzi ceva fata de persoana iubita,trebuie sa te gandesti in primul rand ca o data si o data vei fi descoperit sau descopeirta,si,pe langa persoana pe care o faci sa sufere in acest fel,vei suferi tu mult mai mult...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 1:52 pm

Suferinta este acel aspect negativ,in care noi iubim din tot sufletul o anumita persoana,avem mare incredere in aceasta,iar aceasta ne loveste parasindu-ne din anumite motive neintemeiate,ceea ce inseamna ca pentru acestea,suferinta lor le este egala cu zero,atunci cand isi parasesc iubitii lor fara nici un rost.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Apr 28, 2011 2:35 pm

Suferinta in dragoste este foarte grea si dureroasa,si sunt foarte multi care au de suferit extrem de foarte greu din partea persoanei iubite,care binenteles a fost parasita.Suferinta in aceasta situatie nu poate sa fie trecuta cu vederea,mai ales daca increderea a fost principalul aspect al relatiei respective,si dragostea dintre cei doi la fel,iar una din persoane sa faca o anumita fapta care v-a distruge relatia respectiva,iar cealalta persoana sa sufere enorm.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mai 04, 2011 12:58 pm

In dragoste, suferinta a devenit ceva obisnuit pentru persoanele care fac sa sufere altii de pe urma lor.Suferinta pentru celalalt ii este egala cu zero barat,si nu o mai intereseaza ca cealalata persoana sufera,desi intre ei a fost o relatie foarte frumoasa.Suferinta are legatura mare cu minciuna,si de aici rezulta si celelalte aspecte negative de acest gen.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 12:01 pm

Suferinta in dragoste este cea mai dureroasa forma in relatiile de iubire dintre cei doi parteneri.Suferinta este provocata de unul dintre cei doi parteneri,care il face pe celalalt sa sufere,pentru ca nu i-a convenit un anumit lucru,sau pentru minciuna pe care i-a aplicat-o,unde in acest moment,suferinta este foarte dureroasa,provocata atat prin fapte,cat si prin vorbe.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 1:23 pm

Suferinta in dragoste este foarte dureroasa din acest punct de vedere,mai ales daca ai avut mare incredere in persoana iubita,si te-a tradat si te-a jucat asa cum a vrut aceasta.In mare parte,barbatii sunt cei care fac femeile sa sufere,dar sunt si barbati care femeilie i-au facut sa sufere,dar aceasta este dragostea,cu bune si cu rele.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mai 23, 2011 10:54 am

Suferinta in dragoste aduce uneori mari traume si mari neplaceri,mai ales in cazul in care persoana iubita te paraseste asa fara nici un motiv,sau isi gaseste o alta relatie,unde suferinta aici se instaleaza,si aduce dupa ea diverse probleme,din care stresul,reprezinta o mare problema.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 28, 2011 11:57 am

Exista iubiri nebune,care daca se mentin in acest ritm,se instaleaza aici o suferinta foarte greu de imaginat,pentru ca sunt anumite persoane care sunt disperate dupa o relatie de dragoste,gaseste pe cineva cu suflet bun,si pe acela il dispera la maxim,si nu mai are loc sa respire,unde in acest moment persoana respectiva nu mai suporta aceasta manie.In acest moment,suferinta tine de amandoi,dar in dragoste nu trebuie sa fii atat de disperat incat sa nu lasi libera persoana pe care o iubesti.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 5:25 pm

Am crezut intotdeauna ca o despartire doare fiindca cel iubit iese definitiv din viata ta si moare pentru sufletul tau; ca suferim o pierdere irecuperabila si, odata cu el, piere si o parte din noi. De aceasta data am pierdut persoana iubita, insa nu si prietenul din el, nu omul care a fost si este dispus sa-mi fie alaturi la bine si la greu. Insa, oferindu-mi umarul cald pe care sa pot jeli pierderea sa imi face durerea poate si mai grea. Cred ca in acest amalgam de sentimente care incearca sa transforme iubitul in prieten si dragostea pasionala in amicitie abstracta sufletul meu se rupe incet, dar sigur, in mici farame lipsite de orientare, rezultand un talmes - balmes de durere si amor. Iata-ma deci rugandu-l sa ma lase, sa-mi fie dusman si nu prieten, sa faca loc unui alt om caruia sa
ma plang si sa il plang, sa-l pot uri si uita. Cateva clipe mai tarziu, realizand pierderea definitiva ma zvarcoleam de durere. La ce bun sa-l uit de tot? Cu ce putere sa rup raul de la radacina? De parca o iubire, fie ea si sfarsita, poate fi rea. Am inteles totusi ca despartirea doare sub orice forma: fie ca il pierzi de tot, ori numai ca amant. Asa ca i-am ingaduit apropierea, savurandu-i prezenta, sorbindu-i cuvintele, alimentandu-mi visurile si alinandu-mi precum un dependent suferinta sperand ca "astazi" va fi ultima zi in care il voi iubi. De ce doare dragostea? Fiindca organismul uman e prevazut pentru moderatie. Tot ceea ce depaseste pragul firescului doare: frigul aspru iti tortureaza pielea, caldura excesiva duce la pierderea cunostintei,
iar dragostea provoaca o grava anemie sufleteasca. Orice sentiment ce se ridica deasupra sferei comune provoaca o pierdere subita a oricarui reflex de aparare. Si atunci doare. Fiindca nu stim sa ne aparam. Si nu ne pasa. Traim momentul, iar apoi traim de dragul momentului trecut, iar intr-un sfarsit, uitam momentul si nu mai stim bine de ce si pentru ce traim. Stim doar ca am iubit. Si doare. Ce ne ramane? Sa chibzuim amorul cu pipeta, sa cumpatam fiece gram de afectiune si sa refuzam sa ne expunem la extreme. Sa traim pentru a respira si pentru a manca si cam atat. Precum un parazit. Deci este adevarat ca iubirea ne-a transformat din nevertebrate in fiinte superioare. Oare ne era rau sa fim amibe? Nu mai stiu daca am fost proiectati pentru iubire.
Poate ca am inventat-o noi pe parcursul evolutiei. Pentru ca aveam nevoie de justificari pentru faptele noastre, iar dragostea este deseori folosita drept pretext. Poate ca n-am dreptate. Sau poate ca am si traim cu totii un sentiment copiat la indigo secole de-a randul, asumandu-ne fiecare originalitatea trairilor. Fie iubirea chiar un sentiment inventat si copiat merita trait macar o data in viata. Sau poate doar o singura data.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Iun 16, 2011 3:42 pm

Suferinta este foarte dureroasa,mai ales in dragoste,cand una din pesoanele iubite a parasit-o pe cealalta,chiar daca au existat motive intemeiate in acest sens.Aici se instaleaza in mare parte suferinta,care nu trece atat de usor,ceea ce inseamna ca dragostea asa a fost sa fie facuta,si cu multa suferinta.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 5:36 pm

Suferinta este un lucru urat,care se intampla si in dragoste.Suferinta aici are mai multe intelesuri,pentru ca in primul rand este legata de incredere in persoana iubita,care te face sa suferi,te face mai gelos,si in cel mai rau caz te face sa suferi enorm de mult mai ales atunci cand te paraseste fara nici un motiv,gasindu-si dragostea in alta persoana.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iul 20, 2011 3:11 pm

Suferinta in dragoste este ceva ciudat din partea persoanei iubite,care te face sa suferi,ascunzandu-te de tine prin metoda altei relatii pe care aceasta o are cu altcineva fara sa stii,pana cand o prinzi in fapt,si de aici se instaleaza suferinta.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:56 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul