Speranta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Speranta

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Ian 31, 2011 11:41 pm

Pentru multi,speranta exista in foarte multe situatii,insa sunt foarte multe cazuri in care multi considera speranta un nimic,si nu mai au incredere in acea speranta,si spun ca pentru multi din ei speranta moare prima.
Daca avem o gandire pozitiva si avem incredere in ceea ce facem,sau in ceea ce ne dorim sa realizam,atunci ar trebui sa ne gandim acolo ca speranta in acest caz moare ultima,nu prima cum afirma foarte multi in ziua de azi acest lucru.
Speranta exista peste tot;noi sa avem incredere in propria noastra speranta si in propriile noastre puteri de a ne duce speranta la bun sfarsit.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Feb 01, 2011 2:55 pm

Speranta exista peste tot daca suntem increzatori in ea si avem incredere ca sperantele noatre vor avea un final fericit,sau speranta noastra chiar daca nu a reusit de mai multe ori v-a reusi o data si o data,si de aici rezulta pentru multi ca speranta moare ultima...

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Feb 08, 2011 5:35 pm

Omul spera foarte multe in mintea si in inima lui,si am intalni foarte multe persoane care acea sau acele sperante si le-au pierdut,pentru ca au sperat ca vor veni vremuri mai bune,si tot in aceleasi vremuri traieste.
Speranta moare ultima,iar expresia ca speranta moare prima,o folosesc numai aceia care nu mai au nici un rost in viata,ceea ce inseamna ca aceasta expresie este foarte greu de inteles pentru astfel de persoane.
Sperand in multe,vei reusi.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 2:13 pm

Noi in viata ne punema anumite sperante ca vom reusi in ceea ce vrem sa facem,dar ca sa avem si sa punem aceste sperante,trebuie sa si luptam ca sa ne fie tot noua bine.
De foarte multe ori auzim expresii gen"sper ca v-a fi bine","sper ca voi reusi",deci omul,odata cu aceste cuvinte are incredere ca sperantele sale vor fi indeplinite cu succes pina la capat,deci speranta exista pentru foarte multi din noi.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Feb 17, 2011 3:42 pm

In fiecare din noi exista speranta,speranta care avem incredere in ea cu mare desavarsire.Sperante trebuie sa ne facem oriunde,indiferent de ce situatie intampinam,pentru ca asta ne rezerva viata,pentru ca speranta este ceva frumos si placut,mai ales daca acea speranta ti-o pui cu draga inima,pui suflet in ea,si numai asa sperantele noastre vor ajunge sa aibe un final fericit,pentru ca intotdeauna,speranta moare ultima...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Feb 24, 2011 3:16 pm

Ne facem anumite sperante ca vom realiza ceea ce ne dorim sa aducem la capat ceea ce vrem cu adevarat,dar ca asa avem acea speranta,trebuie sa punem mult suflet,si sa fim hotarati ca acea speranta pe care noi ne-o punem din tot sufletul,sa ajunga sa aibe un final fericit,pentru ca in primul rand,este in interesul nostru acest lucru.
Sa ne facem sperante total pozitive in ceea ce vrem sa facem,si numai asa vom realiza cu adevarat ceea ce ne-am propus.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Dum Mar 06, 2011 12:51 pm

Speranta inseamna increderea noastra ca totul va fi bine.Degeaba speram daca nu luptam si nu avem incredere.Niciodata nu va fi totul perfect vor fi probleme dar cu rabdare vom trece peste ele.Chiar si cand totul pare imposibil sa continuam sa speram.Fara speranta omul n-ar fi putut trai si trece peste greu.Oamenii care renunta la sperante vor ajunge sa fie tristi si chiar la depresii.Intodeauna speranta trebuie sa moara ultima.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 1:39 pm

Oamenii isi fac anumite sperante si idei din foarte multe puncte de vedere,numai ca o mare parte din ei nu au incredere in astfel de sperante,unde foarte multe persoane nu mai au incredere in nimic,nu le merge mai nimic in ceea ce vor sa faca,si de aceea foarte multi ajung la concluzia ca speranta maore prima pentru foarte multi,iar daca speranta moare ultima,este foarte greu pentru multi,pentru ca am intalnit foarte multe persoane in ultima perioada de timp,unde spuneau ca pentru ei speranta nu exista si aceasta moare prima.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 12:01 pm

Exista oameni care isi pun sperante mari in ceea ce vor sa realizeze,si acestia spun ca pentru ei,speranta moare ultima.Exista oameni care isi pun mari sperante si cred ca ceea ce vor sa realizeze vor reusi,insa,datorita gandirilor negative ale acestora,ii auzim pe multi ca spun ca sperantele lor s-au naruit,si pentru ei,speranta moare prima.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Apr 26, 2011 11:40 am

Cred in speranta,desi foarte multi isi pun anumite sperante si nu ajung sa le indeplineasca la capat,incluzand aici categoria negativistilor,care ei merg cu gandul si cu ideea ca pentru ei sperantele nu au exista si nu vor exista niciodata,numai ca viata iti rezerva foarte multe surprize,si chiar atunci cand nu mai crezi ca mai ai vreo speranta in ceva sau cineva,atunci speranta isi face aparitia.Trebuie sa gandim aici pozitiv.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 9:52 am

Speranta reprezinta punctul pozitiv al vietii noastre,unde ne punem anumite sperante care trebuiesc intr-un fel indeplinite,mai ales daca lucrurile pe care noi vrem sa le facem si speram in ceea ce vrem sa facem,ne intereseaza in primul rand pe noi,in modul cel mai personal.Multi nu cred in speranta,si multi cred ca speranta moare ultima.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 05, 2011 12:29 pm

Speranta noastra in viata este in mare parte succesul.Ca sa avem succes,trebuie in primul rand sa gandim pozitiv,si sa fim hotarati in ceea ce facem,pentru ca daca avem speranta,avem incredere in sperantele noastre,numai asa ne putem realiza scopurile noastre in viata,si de aceea trebuie sa gandim intotdeauna pozitiv,si sa spunem hotarati:"speranta moare ultima".

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 2:02 pm

Sperantele oamenilor sunt bine gandite,dar foarte greu de atins scopul acestora.Oamenii isi pun fel si fel de sperante din foarte multe puncte de vedere,iar cei care nu cred in speranta,nu isi vor atinge niciodata scopurile,chiar daca ei spun ca pentru ei speranta moarte prima.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Mai 15, 2011 4:44 pm

Oamenii isi fac fel si fel de sperante,numai ca piedicile vietii ii opresc aceste sperante,care pe foarte multi ii deranjeaza extrem de foarte mult,si de aceea in aceasta situatie,oamenii si-au impartit sperantele in 2:"speranta maore ultima",si"speranta moare prima",unde aceste doua tipuri de sperante le intalnim la toti oamenii de pe suprafata pamanrului.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mai 23, 2011 12:18 pm

Sperante ne facem cu totii,desi este dureros cand auzim de la foarte multe persoane ca pentru ei,sperantele lor au fost spulberate,sau sperantele lor au murit inca de la inceput.Ne punem fel si fel de sperante,credem in speranta,si intr-adevar,sunt anumite situatii in care speranta moare atat prima,cat si ultima.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 1:42 pm

Multi ne punem fel si fel de sperante,care,la un moment dat speranta respectiva moare.Sperante ne facem cu totii,pentru a ne face o viata frumoasa si curata,si foarte multi care catalogheaza speranta in 2 aspecte,in care o parte din oameni spun ca speranta moare ultima,iar altii spun ca speranta moare prima.Nu ar trebui sa ne luam dupa vorba ca"speranta moare ultima",pentru ca nu la toti speranta moarte ultima,si sunt foarte multe persoane carora sperantele lor s-au naruit si s-au prabusit inca de la inceput.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 07, 2011 11:53 am

Sperantele oamenilor trebuiesc indreptate spre sensul bun,adica de a gandi total ppzitiv in ceea ce vor sa faca,si numai asa vor avea mari sperante in realizarea anumitor planuri,si in acest caz discutam despre faptul ca persoanele optimiste.la acestia speranta moare ultima,pe cand negativistii,pesimistii,nu au incredere in nimic,si de foarte multe ori spun ca speranta moare prima la ei.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Iun 20, 2011 2:33 pm

Speranta,este singurul lucrul in care ne punem din foarte multe puncte de vedere.Multi traim cu speranta ca vor veni timpuri mult mai bune,si viata noastra v-a fis chimbata intr-un fel sau altul,si de aceea multi spun ca speranta moare ultima,desi auzim din ce in ce mai des in ziua de azi,ca pentru multi,speranta moare prima.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 01, 2011 4:55 pm

In foarte multe situatii,spuneam si eu ca si multi altii,ca speranta moare prima,mai ales haosul prin care am trecut in lunile martie,aprilie si o parte din luna mai,unde nu m-a angajat nimeni in calarasi,facand in jur de 65 de c.-vuri de angajare degeaba.Pana la urma am ramas cu speranta ca voi fi cautat de la Slobozia,ceea ce s-a intamplat in 11 mai a.c.,ca in 12 mai sa intru la servici...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iul 20, 2011 4:01 pm

Speranta reprezinta cel mai pozitiv aspect al oamenilor in prezent.Fara speranta nu am reusi sa facem nimic,desi sunt foarte multe persoane care nu au incredere in vointele lor,ceea ce rezulta ca pentru acestia speranta moare prima.Trebuie sa fim optimisti si numai asa vom reusi.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Dec 19, 2011 3:05 pm

Tragem fel si fel de sperante in vremuri mai bune,dar din pacate unii din noi tragem uneori sperante desarte din foarte multe puncte de vedere,unde aici se clasifica 2 ipostaze:1.speranta moare ultima;2.speranta moare prima.Din aceste 2 ipostaze,am intalnit foarte multi colegi si prieteni,care mi-au spus clar ca speranta moare prima... Si au dreptate.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:49 pm

Continut sponsorizat