fumatul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

fumatul

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Feb 01, 2011 3:48 pm

Eu fumez din toamna anului 1986,de la varsta de 15 ani,unde fumam cite 1-2 tigari la zi,iar dupa ce m-a prins tata fumind in 1987,incepusem sa fumez un pachet la 2 zile...Treptat,cu anii am ajuns sa fumez din ce in ce mai multe tigari la zi,astfel incat,in 2007 ajungeam sa fumez 28 de tigari la zi,iar dupa ce am avut o raceala foarte puternica netratata la timp de am ajuns sa fiu internat in spital timp de 3 luni de zile in 2008,ajungeam de la 28 de tigari la zi la 10 tigari la zi,10 tigari la zi care le fumez si in prezent.

Ce ar trebui sa fac sa las aceste tigari definitiv?

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Re: fumatul

Mesaj  cristinaioana la data de Mar Feb 01, 2011 7:04 pm

Sa iti doresti intr-adevar sa te lasi de fumat...si eu am fumat acum cativa ani timp de 3 luni aproape un pachet de tigari pe zi (era perioada licentei)..dupa ce a trecut perioada de stres am resuit sa le las usor usor....acum nu mai simt nevoia sa fumez....poate asa la vreo petrecere o tigara-doua la o ceasca de ness...chiar daca se fumeaza zi de zi langa mine la serviciu, pur si simplu nu simt nevoia sa pun tigara in gura.
Daca ai fi fost femeie, ti-as fi zis ca banii pe care i-ai da pe tigari sa ii pui deoparte sa iti iei un parfum sau ceva de imbracat care iti place mult :o

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Feb 01, 2011 7:16 pm

Intr-adevar,banii pe care ii cheltui pe tigari ar trebui folositi pentru alte scopuri,mijloace,numai ca sa ma las de fumat imi vine foarte greu,mai ales ca acest lucru l-am incercat in urma cu 3 ani,iar dupa 6-7 ore fara nici o tigara,simteam ca m-i se usuca gatul.Am incercat cu apa,dar tot degeaba.Am vazut ca uscatura din gat e insuportabila,am luat-o din nou cu tigarile...

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mar 01, 2011 6:22 pm

Fumatul este periculos sau il consideram periculos numai atunci cand este prea tarziu.insa nu este atat de usor sa te lasi de acest viciu,precum am auzit pe multi ca s-au lasat de fumat foarte simplu,ceea ce eu nu sunt de acord cu aceasta afirmatie.
Fumez de ani si ani de zile,este periculos intr-adevar,deocamdata nu am de gand sa ma las de fumat,dar intr-o zi ma voi lasa,desi nu m-i se pare atat de simplu asa cum spun unii...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mar 07, 2011 8:41 pm

Fumatul este un viciu extrem de foarte periculos,care la inceput nu realizam ca ceea ce v-a urma peste ani si ani,ne v-a aduce in pozitie de cancer la plamani,si numai cancer la plamani,ci si alte boli,unde vor apare treptat si senzatiile de respiratie incompleta,si de asemenea alte probleme majore in organism,dar cel mai grav afecteaza plamanii,si este foarte greu sa ne mai vindecam de aceasta boala,desi foarte multi renunta la fumat prin metoda simpla de a nu mai fuma niciodata.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Mar 16, 2011 7:35 pm

Pentru mine unul,fumatul reprezinta pentru foarte multi o obsesie,un"fix",si sunt foarte multi fumatori care consuma tigari peste limitele propriei persoane,unde anumite persoane ajung sa fumeze pe zi chiar si cate 2-3 pachete pe zi.Sunt foarte multi care se lasa de fumat foarte greu,asta pentru ca persoanele respective fumeaza din placere,numai ca aceasta placere v-a crea treptat mari probleme majore la plamani,si se lasa de fumat atunci cand este prea tarziu si nu mai este absolut nimic de facut.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 12:24 pm

Fumatul iti provoaca anumite stari de agitatie,dar sunt persoane care simt nevoia de a fuma o tigara imediat dupa ce maninca,sau alte persoane care nu se trezesc bine din somn,si ii vedem cu tigara in gura.Fumez si eu dar nu sunt ca altii,fumez controlat,si la o anumita ora,deci nu fumez tigara dupa tigara,pentru ca trebuie sa ma gandesc in primul rand si la sananatea mea.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Apr 28, 2011 1:08 pm

Fumatul este un obicei cu care foarte greu te lasi.Sunt anumite persoane care fumeaza de cativa zeci de ani,si nu reusesc sa se lase de fumat,si nu se gandesc la sanatatea acestora.Sunt si alte persoane care fumeaza mult,si deodata,din senin,se lasa de fumat.Pentru mine fumatul,reprezinta un viciu extrem de foarte periculos,care afecteaza sanatatea din toate punctele de vedere.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 1:42 pm

Fumatul,pe cat de periculos este,pe atat oamenii fumeaza din ce in ce mai mult,desi pretul unui pachet de tigari a crescut foarte mult si pe fumatori nu ii intereseaza acest lucru,plus ca nu iau in seama nici riscurilor la care se supun acestia in primul rand,unde exista in mare proportie,posibilitatea ca persoanele respective sa aibe o boala incurabila de acest gen,intitulata cancer.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mai 09, 2011 10:58 am

Intrucat conditiile actuale nu mai imi permit,am redus tigarile la zero,si am facut o alegere foarte buna,mai ales in primul rand pentru sanatatea mea.Mi-a fost greu la inceput sa le las,dar acum nici nu vreau sa mai vad tigari,ceea ce inseamna ca dupa un mic chin de cateva zile,poti renunta la fumat.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Iun 11, 2011 1:36 pm

Fumatul reprezinta o boala care duce la moarte,daca acest viciu nu este lasat.Nu este atat de usor de lasat de tigari,pentru ca desi ne-am luat de fumat usor,foarte greu este sa ne si lasam de fumat,iar daca nu lasam acest viciu,ne v-a aduce boala,care mai tarziu dar in cel mai scurt timp,poate aduce moartea.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Iun 25, 2011 12:44 pm

Fumatul este un viciu care cu greu ne putem lasa de acesta.Sunt totusi anumite persoane care renunta simplu pentru totdeauna la fumat.Fumatul,pe langa bolile de la plamani,poate cauza si alte afectiuni majore ale organismului,la sange,si chiar si la alimentatia noastra...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 10, 2011 3:50 pm

Viciul fumatului nu este atat de usor de lasat asa cum cred unii sau altii.Aici depinde si de persoana sau de organismul fiecaruia,pentru ca sunt foarte multi care pot sa se lase de fumat dar nu vor,iar altii se chinuie sa se lase de fumat si ia fel si fel de medicamente si fac fel si fel de tratamente si nu reusesc sa se lase de fumat.Din punctul meu de vedere,pentru mine deci,imi este si greu sa ma las de fumat,si in al doilea rand nu vreau sa ma las de fumat,chiar daca au scumpit tigarile...Poate sa le scumpeasca cu oricat,ca tot aia e.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Iul 25, 2011 3:31 pm

Fumatul este un viciu foarte greu,asa cum si consumatorii de etnobotanice au acest viciu.Fumatul reprezinta o boala lenta,unde aceasta evolueaza lent,si care binenteles aduce moartea.Sunt foarte multi tineri,care inca de la o varsta frageda se apuca de fumat,fumeaza foarte mult,si nu mai apuca o anumita varsta.Sunt alte persoane care se lasa de fumat in cel mai scurt timp,unde nu inteleg acesti oameni,care au fumat 30-40 de ani,si intr-o zo au lasat definitiv tigarile...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 12, 2012 3:28 pm

Fumatul reprezinta cel mai greu viciu al omului in viata,si nu realizeaza ca treptat fumatul este extrem de foarte daunator sanatatii.Si eu fumez nu zic nu,insa,am ajuns sa reduc tigarile foarte mult,ajungand ca de la 27-28 de tigari la zi,sa fumez la zi 9 tigari,desi si aceste 9 tigari sunt foarte multe,si foarte greu de a ma lasa de ele.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 9:45 pm

Continut sponsorizat