Timizii si sufletul acestora

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Timizii si sufletul acestora

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Feb 03, 2011 3:55 pm

Timiditatea oamenilor nu reprezinta o rusine pentru societatea noastra,insa omul sau persoana respectiva,asa s-a invatat,sa fie un pic mai retrasa,mai rusinoasa.Sunt foarte multe persoane de acest gen,si cred ca aceasta timiditate tine intr-un fel si de educatia pe care a avut-o persoana respectiva,dar si cazuri izolate in care lumea care crede despre tine ca esti timid,tu,prin ceea ce cred persoanele respective despre tine,ajungi sa faci in anumite situatii si pagube materiale,si de ce nu,victime.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Timiditatea...

Mesaj  lacrima1 la data de Joi Feb 03, 2011 6:45 pm

Timiditatea reprezinta ceva psihologic...si poate fiecare am trecut prin ea...De obicei copii si adolescentii sunt mai timizi. Timizii, probabil ca nu au incredere in sine si manifesta o teama de a comunica cu cei din jur. Frica ca vor esua, ca vor fi respinsi, in discutiile lor, ii vor face sa se autoizoleze gandind ca vor fi judecati de altii. Timiditatea are ca rezultat singuratatea si de aceea trebuie inlaturata. In ziua de azi sunt mai multe cai...in afara de tratamente si terapii...cei timizi trebuie sa comunice mai mult...de ex, pe internet ar fi un prim pas, apoi sa invinga teama ca vor fi respinsi...(de altfel toata lumea implica acest risc), recapatarea increderii in sine, sa zambeasca cand comunica privind in ochii celor cu care discuta, sa nu se implice emotional...

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 2:46 pm

Timiditatea o au foarte multi din noi,si acest lucru nu il consider o rusine,pentru ca omul asa a fost sa fie lasat de Dumnezeu,deci omul nu este obligat de altcineva sa fie asa cum vrea acel cineva.Omul este timid,are problemele lui .ca degeaba nu este timid,si nu vad ceva curat aici ca cineva sa se bage in viata personala a celor timizi,pentru ca si acestia sunt oameni,si fac cum vor ei,nu cum vor altii.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Feb 17, 2011 4:53 pm

Intr-adevar,timiditatea nu este o rusine,pentru ca prin timiditate omul arata intr-un fel genul sau de om care este mai retras in vorbe,in convorbire,si nu in ultimul rand cum arata la fata,insa creed ca este o inselatorie sa privim la fata omului si sa spunem sau sa credem despre acesta ca este timid,pentru ca nu stim cata bunatate sau cata rautate are in el,deci la fel,aparentele inseala.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 7:58 pm

Timiditatea are un mic aspect in legatura cu singuratatea,numai ca in foarte multe situatii,timiditatea oamenilor este ascunsa,ceea ce noi credem despre anumite persoane ca acestea sunt timide,dar ceea ce vedem noi la ei,poate reprezinta o masca a lor,fapt pentru care timiditatea este foarte bine ascunsa in oameni,si foarte multi prezinta acest caracter,numai ca timiditatea ascunsa a anumitor persoane este foarte greu de sesizat,foarte greu vizibila.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 3:39 pm

Sufletul timizilor nu avem de unde sa il cunoastem asa de bine,pentru ca uneori timizii pot avea doua fete,din care o fata de timid prefacut,si o fata de timid adevarat,numai ca nu stim daca timizii respectivi au o fata sau o figura prefacuta,pentru ca noi daca ii judecam dupa cum arata la fata si zicem sau credem ca sunt timizi,nu putem sti la ce ne asteptam din partea acestora in general.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mar 07, 2011 7:54 pm

Nu avem de unde sa stim ce fel de suflet au timizii,pentru ca acestia pot fi si cu doua fete,dar sufletul acestora este foarte greu de deslusit,mai ales ca timizi prefacuti intalnim cam peste tot in zilele noastre,si putem clasifica sufletul adevaratilor timizi ca fiind cu un suflet bland,iar a timizilor prefacuti,care au un suflet de piatra...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Mar 11, 2011 5:38 pm

Nu trebuie sa judecam timizii si sa incercam sa le aflam sufletul acestora,pentru ca acestia in viata poate au avut o viata de cosmar,o viata grea si trista,si numai ei insisi stiu ce se afla in sufletul lor,unde eu cred ca nu ar fi util si nu ar fi bine sa judecam timizii.
Fiecare are viata lui si si-o traieste asa vum vrea fiecare,desi cei din randul timizilor sunt un pic mai speciali.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Lun Mar 21, 2011 6:50 pm

Timizi sunt oamenii care nu-si pot exprima sentimentele si nu pot comunica pentru ca dupa parerea mea nu au incredere in ei.Insa e mai de apreciat un om timid care stie sa se poarte are caracter deca un om obraznic.Sunt timizi dar au un suflet de aur incapabili sa raneasca pe cineva si asta e o calitate dar nu e bine pentru ei.Timiditatea o au unele persoane si la tinerete dar cu timpul capatand incredere in tine si intelegand ca nimeni nu e perfect nu mai esti asa.E foarte important sa ai incredere in tine sa nu-ti fie rusine sa intelegi ca ori de faci bine orirau oamenii tot vorbesc.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 4:43 pm

Nu cred ca sufletul timizilor este un suflet rece si dusmanos,ci eu cred ca sufletul timizilor este la fel ca al unui om normal,si cred ca sufletul acestora este mult mai bland decat al multor persoane,chiar daca multe persoane ii considera pe timizi ca niste oameni retrasi si rusinosi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Apr 26, 2011 11:52 am

Consider oamenii timizi nu niste oameni speciali,ci ii consider pe acestia tot oameni,care sufletul acestora este la fel ca al multora,insa nu cred ca se poate discuta despre un timid sau despre timizi care au suflet rau,desi unii din ei prezinta doua fete si li se vad doar masca.Timizii sunt o categorie de oameni care sunt mai retrasi,ceea ce inseamna ca si sufletul acestora este unul bun.Parerea mea.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 1:14 pm

Nu toata lumea din ziua de astazi este atat de bine dispusa,asa cum ar trebui sa fim noi oamenii...Timiditatea unora,te fac uneori sa te doara sufletul,aici referitor la persoana care intalneste astfel de oameni.Este ceva psihologic,insa sufletul acestor oameni,este un suflet calm si linistit,asa cum am intalnit eu pana in ziua de azi.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 05, 2011 1:35 pm

La oamenii timizi,cred ca in mare parte,intelegerea cu acestia este mai redusa decat la oamenii normali.Este bine sa iei legatura cu astfel de oameni,dar eu consider ca acestia au un suflet mult mai linistit decat ceilalti,si exista la acestia mul mai multa intelegere decat la alte persoane in genetal,pentru ca sufletul acestora cred ca este un pic mai finut decat al celorlalti.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 2:30 pm

In foarte multe situatii,timizii sunt foarte mult luati in ras,de alte persoane care se cred pline de viata,persoane care habar nu au ca timizii au avut esecuri,nereusite,probleme si necazuri,iar sufletul acestora este total daramat la pamant.Reprezinta o categorie de oameni cu un suflet mai special,un suflet mult mai linistit,chiar daca au avut anumite probleme care i-au dat peste cap.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Mai 15, 2011 5:34 pm

Am auzit pe foarte multi ca timizii nu au suflet,insa acest lucru nu are cum sa fie adevarat,pentru ca timizii au un suflet mult mai bine caracterizat decat alte persoane normale,si au un suflet curat,la fel ca toti oamenii.Sunt oameni care au avut probleme si au suferit demult,iar sufletul acestora a ramas acelas,neschimbat.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 1:15 pm

Sufletul timizilor nu este un suflet gol.Acestia au un suflet mult mai aparte decat ceilalti,si prezinta un suflet foarte bun si foarte bine determinat.Am fost si eu considerat timid,total gresit de anumite persoane care habar nu au avut de ce suflet am,ci s-au uitat la fata mea,si au considerat ca sunt timid,si am un suflet rece.O aberatie de tot rasul din partea anumitor persoane,mai ales a femeilor.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 2:23 pm

Timizii au suflet ca orice oameni,atat un suflet bun si bland,cat si un suflet hain si foarte rau,si nu se tine cont aici ca mai esti timid,daca dai dovada de foarte multa rautate,pentru ca greseala multora este aceea ca anumite persoane ii cred pe unii timizi,dar acestia pot ascunde in spatele lor foarte multa bunatate,dar si o rautate extrema.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 09, 2011 5:44 pm

Ce suflet poate avea un timid decat un suflet de aur,desi pe multi dintre timizi ii macina problemele vietii,pentru ca timizii sunt oameni care sunt mult mai retrasi decat ceilalti,iar sufletul acestora,desi in multe situatii inchis,eu unul il consider ca fiind un suflet de aur al acestui gen de oameni.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Iun 20, 2011 3:14 pm

Timizii,ii vad ca pe niste oameni simpli,iar sufletul acestora este la fel ca si la ceilalti oameni,pentru ca degeaba omul arata la fata a timid,daca el,timid cum este,are un suflet de aur,si nimeni nu vrea sa il descopere,pentru ca se uita la figura lui,si spune ca daca este timid,nu are suflet,dar parerea mea personala este ca timizii cred ca au mult mai mult suflet...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Iul 06, 2011 2:22 pm

Eu spre exemplu,sunt considerat a fi o persoana timida,asa cum ma considerau gresit foarte multi.Desi arat un pic a timid,sufletul meu este un suflet cald,unde imi place sa ajut din foarte multe puncte de vedere anumite persoane,chiar daca unele dintre acestea mi-au facut rau,deci nu conteaza ca esti timid sau nu,conteaza ce suflet ai...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iul 20, 2011 5:17 pm

Daca vorbim de timizi,asta nu inseamna ca sufletul acestora este la fel de ...timid.Au suflet ca orice om,desi caracterul acestora este mai aparte fata de ceilalti.Ca sunt timizi,ca sunt normali,sufletul omului trebuie sa ramana neschimbat,mai ales daca vorbim aici de suflete de aur.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 14, 2012 3:52 pm

Nu poate sti nimeni ce fel de suflet pot avea asa zisii"timizi",pentru ca la cat de timizi ii credem pe unii,deodata acestia isi schimba caracterul,si ajungem sa credem ca la cat de linistiti sau de timizi ii stim,la atat de violenti pot fi in societate.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 26, 2012 1:38 pm

Timizii sunt considerati in mare masura ca niste oameni fara viata,numai ca din punctul meu de vedere,timizii au un suflet bun,mai ales ca acestia nu ii consider sa se afunde in actiuni care sa duca la violenta ori crima,si nu cred ca acestia se implica in fel si fel de bande de cartier sau ceva de acest gen.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:43 pm

Continut sponsorizat