Iertarea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Iertarea

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Feb 03, 2011 3:47 pm

Iertarea in iubire este ceva frumos si placut,mai ales daca acest aspect isi atinge scopul,si iertarea a interveniot in momentele cele mai bune dupa o anumita cearta dintre cei doi parteneri.Iertarea sau a doua sansa trebuie acordata in multe situatii,dar mai intalnim si situatii in care iertam,acordam o a doua sansa,si persoana iubita comite din nou aceeasi greseala...

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Feb 08, 2011 3:38 pm

Iertarea este un moment foarte placut in dragoste,atata timp cat stim sa iertam pe cineva care ne-a gresit,asa cum si noi la randul nostru suntem iertati de cei carora le-am gresit.
Iertarea este ceva minunat,dar aici trebuie sa avem grija ca pe cel sau pe cea care i-am iertat sa nu mai ajunga din nou in situatia de a crea un alt eventual conflict.
Omul iarta,insa sa ierti pe cineva si sa faca mereu acelas lucru,nu este atat de usor nici sa ierti,daca azi ai iertat si mai tarziu-maine spre exemplu ajungi din nou sa te certi,si persoana respectiva sa-si ceara iertare din nou,si tot asa,pana ce persoana respectiva se invata cu cearta si cu iertarea,ceea ce nu este un lucru atat de bun in viata noastra,mai ales in dragoste.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 4:04 pm

Sa ierti persoana iubita care ti-a gresit,este ceva foarte placut si foarte frumos,pentru ca dupa ce ai iertat acea persoana,exista posibilitatea ca relatia dintre cei doi sa fie mult mai puternica decat a fost pina la prima greseala,ceea ce inseamna ca iertarea in dragoste il vad un lucru minunat.
Din nefericire,mai intalnim in dragoste si persoane care nu vor sa ierte,pentru ca nu stiu sa ierte...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Feb 26, 2011 7:35 pm

Iertarea este un gest foarte frumos din partea persoanelor care iarta,numai ca in ziua de astazi intalnim foarte multe persoane care nu stiu sa ierte,si din aceasta cauza,persoanele care nu sunt iertate incep sa aplice diverse corectii persoanelor respective,unde ajungem aici la notiunea de razbunare,care in foarte multe situatii,se ajung la gesturi extreme.
Este bine sa ierti,dar te simti tu ca om prost atunci cand tu ai iertat pe o anumita persoana,iar acea persoana pe care ai iertat-o,nu stie sau nu vrea sa te ierte,ceea ce este aici un gest de rusine din partea acestor persoane care sunt iertate de altii,si nu iarta pe altii.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 01, 2011 1:57 pm

Sa ierti este ceva frumos,dar asta nu inseamna ca daca ierti,se uita ceea ce a fost in urma,pentru ca din momentul in care ai iertat,ramai cu impresia si te gandesti ca poate persoana respectiva iti v-a face acelas lucru,sau in cel mai rau caz,poate deveni mult mai complicat,pentru ca daca cel sau cea pe care ai iertat-o,o sa creada ca la urmatoarea greseala o sa ierti iarasi,si iarasi,si nu suna bine deloc.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 02, 2011 6:16 pm

Iertarea este foarte buna din toate punctele de vedere,in primul rand daca si tu ai fost iertat si persoana careia i-ai gresit te-a iertat,iar tu sa procedezi in aceeasi masura sa ierti alte persoane,iar daca stii sa ierti,vei fi castigat din foarte multe puncte de vedere.
Sunt si alte persoane care iarta in gluma,si iertarea lor catre persoanele respective nu reprezinta nimic,din toate punctele de vedere,ceea ce ne aduce sa ajungem aici iar la lipsa de educatie,pentru ca a ierta pe cineva,este un lucru fumos.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 15, 2011 1:22 pm

Iertarea in dragoste este ceva foarte frumos,pentru ca daca ierti inseamna ca stii sa iubesti.Sa ierti pe cineva care ti-a gresit,inseamna ca ai mare incredere in persoana iubita,si de aici rezulta ca ii mai acorzi o a doua sansa,unde iertarea este foarte des intalnita in foarte multe relatii de dragoste.
Din pacate,mai sunt si alte persoane care nu iarta,nu vor sa ierte sau nu stiu sa ierte,si rezulta imediat dupa aceasta fel si fel de razbunari in cele mai bizare forme,razbunare care o aplica foarte multe persoane care nu au fost iertate la ceea ce au gresit...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Joi Mar 31, 2011 7:01 pm

E bine sa ierti dar sa nu uiti cine a fost om cu tine si cine nu ca sa stii sa te aperi .Iertand si uitand putem merge mai departe lasand in urma raul si incercand sa vindecam rani din suflet care se vor cicatriza .Sa nu iertam greseli mari ca minciuna ,tradarea siprefecatoria dar sa nu uram pentru asta ci sa fim indiferenti.Cei ce iarta au suflete bune si sensibile.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Iertarea

Mesaj  lacrima1 la data de Vin Apr 01, 2011 12:13 pm

Daca D-zeu ne-a iertat pe noi...de ce n-am ierta si noi...? A ierta inseamna ca iubesti...oamenii...a fi ingaduitor este un gest uman. Nimeni nu este perfect, toti gresim...Ma gandesc acum la un copii, ce usor iarta ei...de ce oare uneori maturitatea ne face sa uitam aceasta arta? E cumplit cand esti inselat in dragoste si bineinteles, ca e greu sa ierti dar nu e imposibil, poate ca dupa ce ai facut-o te simti mai bine insa nu poti uita durerea pricinuita. A iubi inseamna sa ierti...dar a ierta nu te forteaza totusi sa mai iubesti. Daca reusesti sa treci peste orgolii, resentimente si greselile celorlati inseamna ca ai iertat cu adevarat si sunt inclinata sa cred ca multi oameni pot intr-adevar sa faca acest lucru.

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 8:30 pm

Ierti o data,ierti a doua oara si dai si acorzi a doua sansa,dar iertarea aceasta asa ar putea sa dureze pana la infinit,si asa obisnuim persoanele iubite si se invata cu noi si stiu ca le vom ierta.De iertat stiu ca e bine sa iertam,dar sa iertam in asa fel incat,odata cu a doua sansa,persoana iubita sa nu mai faca ceea ce a facut anterior de s-a ajuns la notiunea de despartire.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 1:43 pm

In dragoste,iertarea cand ai gresit cu ceva este ceva frumos.Dar atunci cand tu ai iertat persoana iubita,si dupa un timp ai comis si tu o greseala si ceri sa fii iertat de persoana iubita,atunci acea persoana nu te iarta.Este bine sa ierti,dar sa fii iertat nu...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Apr 28, 2011 2:15 pm

Ca sa ierti pe cineva,mai ales ca sa stii sa ierti persoana iubita,trebuie in primul rand sa stii sa o ierti.Odata atins acest scop iertarea,trebuie ca din acel moment sa fim foarte atenti ca persoana iubita sa nu mai comita greseala pe care a comis-o anterior.Nu este bine nici sa ierti peste masura,si la orice greseala uneori grava sa ierti intr-una,pentru ca persoana respectiva v-a crede despre tine alte lucruri care tie s-ar putea sa nu iti placa.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mai 03, 2011 6:20 pm

Este foarte frumos sa ierti,si foarte dureros cand ierti o data sau de doua ori aceeasi persoana,si sa iti faca aceeasi problema,sa o ierti din nou.Pana cand poti ierta persoana iubita care ti-a gresit?Depinde aici de legatura care a fost in relatia respectiva,si de cat de importanta a fost relatia respectiva,dar sunt foarte multi care nu iarta,in sensul ca barbatul iarta de foarte multe ori aceeasi femeie,iar cand ii vine acestuia randul sa fie iertat de femeie,acesta este refuzat.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 10:39 am

In dragoste,pentru unii,iertarea este extrem de foarte complicata,mai ales daca greseala pe care au facut-o unul din cei doi parteneri este greu de trecut sau nu este de trecut.In situatia in care greseala pe care unul din cei doi a comis-o,foarte multi renunta la relatia respectiva,si se ajunge la notiunea de despartire sau definitivare a relatiei,asta nu pentru ca nu se poate ierta,dar daca ierti o data,trebuie sa te gandesti ca v-a comite aceeasi greseala.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 5:10 pm

Pentru a ierta persoana iubita care ti-a gresit,nu cred ca este atat de usor precum pare.Ca sa ierti persoana iubita care ti-a gresit,trebuie sa iei bine seama la ceea ce s-a intamplat anterior,pentru ca daca o ierti in acest sens,trebuie sa te gandesti in primul rand ca v-a ajunge din nou sa faca acelas lucru,si aceasta v-a fi sigura ca tu vei ierta-o.Nu este atat de simplu sa ierti in dragoste,mai ales daca suferinta a depasit orice limita.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 12:39 pm

Ca sa ierti persoana iubita care ti-a gresit,trebuie in primul rand sa stii sa ierti,si sa vezi daca merita sa ierti respectiva persoana.Sunt multe femei care nu stiu sa ierte respectivii iubiti,iar cand le vine lor randul sa fie iertate,acestea sunt iertate fara alte comentarii,ceea ce inseamna ca barbatii stiu sa ierte mai mult decat femeile.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 5:11 pm

Sa ierti in dragoste este ceva foarte frumos,dar totodata sa fii si tu iertat la randul tau atunci cand gresesti.Este bine cand ierti persoana iubita ca aceea sa se simta bine,si tare rau este atunci cand persoana iubita nu stie sa te ierte,si de aceea iertarea trebuie facuta de ambele parti.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Iun 16, 2011 3:33 pm

Iertarea in dragoste este foarte frumoasa,mai ales daca persoana respectiva a stiut si a inteles sa ierte persoana iuvita.Din pacate insa,sunt foarte multe persoane care nu stiu sa ierte,si mai mult decat atat,nu vor sa ierte persoana iubita care a gresit,ceea ce inseamna aici pentru cealalta persoana un mare chin...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 5:26 pm

Iertarea este bina determinata,insa nu in mod repetat.Exista aici a doua sansa,unde iertarea aici este primara,dar sa ierti si a doua oara cand persoana iubita a comis aceeasi greseala,nu cred ca se mai merita.Cei care fac acest lucru de mai multe ori,inseamna ca nu mai are nici o alta sansa in vreo alta relatie de dragoste...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iul 20, 2011 3:07 pm

Iertarea in dragoste este un lucru foarte important in relatiile de iubire.Ca sa ierti persoana iubita,trebuie intai ca aceasta sa merite a fi iertata,si a nu mai comite greseala pe care a comis-o anterior.Daca ierti si ierti intr-una,si persoana comite aceeasi greseala,de iertare sa vorbim in acest caz este mult mai complicat,pentru ca daca persoana respectiva este iertata mereu,si face tot ca ea,vorbim in acest caz de bataie de joc,de despartire.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Dec 19, 2011 2:57 pm

Cred ca si iertarea in dragoste este o mare greseala pentru aceia care iarta persoana iubita care i-a gresit,asta din simplul motiv ca daca ierti persoana iubita,trebuie sa te gindesti bine ca poate sa te faca sa te raneasca mult mai tare,ceea ce eu cred ca nu se mai merita sa mai ierti a doua oara,pentru ca tot acolo v-a ajunge...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Mar Iul 16, 2013 5:46 pm

Singura cale de a ne curăţa rănile emoţionale de otrava lor este iertarea. Este necesar să iertăm pe cel ce ne-a rănit, oricât de gravă ni s-ar părea greşeala în mintea noastră. Trebuie să iertăm chiar dacă nu merită să fie iertat, dacă nu de dragul lui, măcar de dragul nostru, pentru a nu mai suferi de fiecare dată când ne gândim la acea persoană sau la acele întâmplări care ne-au creat supărarea. Şi nu suntem noi în măsură să să judecăm greşelile altora.

Iertarea este remediul care ne poate vindeca mintea şi apoi sufletul. Iertarea trebuie însă să fie totală, în profunzimea sufletului. Am iertat în întregime, atunci când, oricâte eforturi am face să ne reamintim, nu mai ştim care a fost cauza supărării, pentru că ea a dispărut. Iertarea trebuie exersată, chiar dacă la început ni se pare dificil. Oamenii nu reacţionează la evenimentele în sine, ci la propria lor percepţie asupra evenimentelor. Dacă este ceva de corectat, atunci acest ceva reprezintă erorile noastre de gândire. Einstein spune că “o problemă nu poate fi rezolvată la nivelul de gândire care a generat-o“. De aceea nu trebuie decât să conştientizezi problema pe care o resimţi la nivel fizic, empatic, emoţional, etc., şi apoi, prin purificarea gândirii care a atras problema, printr-o atitudine de căinţă şi iertare, problema va dispare.

Cu timpul va deveni o obişnuinţă şi în cele din urmă ne vom putea ierta şi pe noi înşine pentru toate rănile şi otrava pe care le-am creat. Iertarea de sine duce la acceptarea de sine şi apoi la iubirea de sine. Iertarea ne ajută să ne eliberăm de trăirile negative şi să ne ridicăm pe un alt nivel de conştiinţă.

Iertarea este o artă prin care ne folosim talentul de a avea o viaţă mai bună. Este o cale pe care trebuie să călătorim mereu şi mereu, pentru a ne menţine fericirea. Deseori, credem că iertarea este spre beneficial persoanei care ne-a rănit. Dar nu este aşa. Iertarea lucrează pentru binele celui care iartă. Iertarea pare chiar mai dificilă atunci când cel care loveşte nici măcar nu-şi cere iertare, sau atunci când nu-şi dă seama că te-a rănit. Iertarea pare imposibilă atunci când distanţa fizică sau emoţională face ca reconcilierea să pară de neatens. Atunci când rana este atât de adâncă încât să-ţi afecteze întreaga viaţă, iertarea cere un curaj enorm.

Ana
VIP
VIP

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Joi Iul 18, 2013 3:03 pm

A ierta e calitatea sufletelor bune si a uita e pt tine ca sufletul tau sa se linisteasca.Poti ierta si alege sa stai departe adica o relatie doar de complezenta sau a te intoarce inapoi cu tot sufletul.Exista insa riscul razbunarii e un lucru urat eu zic ca trebuie sa ii dai o lectie cuiva, sa il pui in aceaisi postura si sa vada sa intelega ca a gresit .Toti cei ce nu iarta cum oare pot spune si ne iarta noua gresalele noastre precum si noi......E greu sa ierti mai ales cand ti-a facut mult rau dar nu imposibil ganditi ca Dumnezeu pedepseste nu noi.

Ana
VIP
VIP

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Vin Iul 26, 2013 11:00 pm

Daca gandesti asa dc nu ai raspuns la tel dupa ce am zis ce am zis la nervi vream sa spun iarta-ma .Daca iubeai dc nu ii spui fiintei iubite eu te iubesc am nevoie de tine.Te rog sa ma ierti te-am ranit dar nu am vrut asta eram terminata de cate mi s-au intamplat.Apoi dupa ce ai plecat am inceput sa tremur si sa plang cand nu raspundei la tel.M-am imbolnavit rau aproape numai puteam merge cateodata.Te rog  iarta-ma pt linistea sufletelor noastre eu inca tin la tine si m-am rugat mereu.Nu e nevoie sa fim iar ca inainte daca nu it doresti dar macar de complezenta si lasa-ma sa indrept sa ma pot ierta.Nu mai am nr ala e scoasa cartela acum nr meu 0767164243 nu te mai deranjez astept raspunsul tau si atat nu vreau sa te supar.

Ana
VIP
VIP

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:47 pm

Continut sponsorizat