Pasarile si animalele de pe langa casa omului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Pasarile si animalele de pe langa casa omului

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Feb 03, 2011 4:28 pm

Pasarile si animalele de curte ocupa un rol important in viata noastra,in primul rand de faptul ca acestea constituie si hrana noastra cea de toate zilele,astfel incat,omul depune eforturi sustinute de a avea propria sa "ferma",depinde si de spatiul pe care il are in curtea respectiva,unde cel mai abundent intalnim in absolut toate curtile din orase si de la tara pasari precum gaini,dar si altele precum rate,gaste,curcani,bibilici.
Cresterea porcilor a inceput sa devina o raritate in curtile oamenilor,pentru ca omul nu prea isi mai permite in ziua de azi sa creasca un porc din cazua conditiilor actuale ale preturilor,iar caii se intailnesc si acestia prin curtile oamenilor,care ii folosesc la diverse tractiuni,la fel si magarul.
Iepurii si porumbeii,ii intalnim si pe acestia in foarte multe curti din Romania,iar cornutele precum capre,vaci,oi,din ce in ce mai rar in curtile oamenilor...

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 2:07 pm

Locuiesc la curte,si nu avem in curte decat gaini.La casa care a fost demolata pe timpul lui Ceausescu,acolo,pe langa gaini,aveam rate,gaste,bunicul meu avea cal.
Am avut la casa care stau in prezent si rate si porci,dar nu ne-au mai ramas decat gainile,principala sursa de oua si de carne a noastra.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Feb 19, 2011 7:58 pm

Pe langa pasarile de curte care traiesc pe langa casa omului si ne folosesc in alimentatia noastra,omul se mai ocupa si de altfel de pasari si animale care doreste sa le aibe in preajma sa,astfel incat,pasarile de colivie precum perusi,canari,sticleti,scatii,cinteze,botgrosi,mugurari,reprezinta ceva foarte frumos pentru acesta,prin cantecul minunat al acestor pasari cantatoare,dar mai intalnim si oameni care pe langa caini si pisici mai vedem si animale mai putin obisnuite pe langa casa omului,precum serpi,maimute,tigri,sau alte animale extrem de foarte pericuolase in salbaticia lor.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 1:42 pm

Porumbeii de casa si iepurii de casa,reprezinta alte pasari si animale care omul le detine in curtea sa sau in apartamentul sau,pentru ca si in apartamente se cresc astfel de animale.Pentru omul de la curte,in general ratele,gainile,gastele si curcanii,reprezinta principalele pasari,iar ca animale,porcul,pisica si cainele,principalele pasari si animale care traiesc pe langa casa omului.
Caini si pisici intalnim si la apartamente,unde anumite familii detin fel si fel de rase de caini si de pisici,care mai de care frumoase.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Sam Mar 05, 2011 7:38 am

Animalele de langa curtea omului sunt foarte importante unele folosite drept hrana altele doar pentru atasamentul lor.De exemplu era un cantec al Ionelei Prodan care ii placea tatei "Am crescut un om si un caine"cainele a ramas credincios omul a uitat si atunci care ii om si care ii caine.Ei iti sunt credinciosi se multumesc sa-i hranesti si sa-i iubesti iar daca ii dai vor gasi mereu drumul spre casa iti pot oferi iubire neconditionata si asta e important si simt cand ii iubesti.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mar 14, 2011 8:40 pm

Indiferent ca traim la curte sau la bloc,oamenii au pasari si animale de diferite forme si culori,unde cel mai des intalnit la apartamente,vedem diverse familii care isi scot la plimbare cainii si pisicile,ceea ce inseamna ca acesti oameni,intrucat iubesc foarte mult aceste animale,prefera sa le creasca in apartamentele respective,mai ales daca persoanele respective poate nu isi mai permit sa detina astfel de animale in curtile de la tara,sau le este foarte greu sa ajunga la tara pentru a avea grija de aceste animale,si respect gestul acestora de a creste la apartament in casa respectiva,caini si pisici.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 4:52 pm

Pana in anul 1998 am avut in curte 2 caini foarte buni,din care Boby si Panseluta,care ultima a murit in 1997,iar Boby era cainele fatat de ea inca din 1988.Am tinut tare mult la Panseluta,am scris despre ea si in jurnalele mele,unde este scrisa istoria ei,o istorie inceputa in luna august 1986,atunci cand am adus-o.La Boby nu am tinut atat de mult cat am tinut la Panseluta,dar Boby era un caine frumos,semana cu o oaie,si avea coada bearca.Amandoi cainii au fost otraviti de foarte multe ori de vecini si de multe ori au scapat cu ajutorul mamaiei mele Angela,si amandoi au murit urat din cauza la soda caustica,mai ales Boby in 1998,care a murit in chinuri groaznice.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 3:44 pm

Pasarile si animalele de pe langa casa omului reprezinta sursa noastra de alimentatie,mai ales pentru persoanele care locuiesc la curte,unde aici detin in gospodariile sale diverse pasari si animale de curte,care vor aduce mari avantaje si poate mari castiguri,unde,pe langa sursa de hrana,oamenii mai au inca un profit de cistigat,un profit financiar avantajos,unde asa isi v-a continua traditia sa de a creste si de a ingriji pasari si animale,adevarata sursa de trai a oamenilor.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 12:27 pm

Cainii din curtile oamenilor,reprezinta principala sursa de aparare ale oamenilor de anumite persoane care vor sa faca rau altora.A avea un caine sau mai multi caini in curte,cred ca esti in siguranta,desi foarte multi oameni nu merg pe aceasta idee,pentru ca infractorii au fiecare din ei metodele lor de a se feri,ceea ce insewamna ca nici cainii pe care noi ii detinem in curtile noastre,nu sunt atat de siguri pentru siguranta noastra...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Apr 30, 2011 9:45 am

Dupa ce omul a fost creat,pe langa casa acestuia au inceput sa apara fel si fel de pasari si animale,care cu timpul s-au invatat cu omul,care le-a ingrijit si le-a hranit,si animalele respective nu au mai parasit oamenii,unde prin acest lucru,omul si-a creat si propria sa hrana.A inceput sa creasca pasari de curte precum gaini,rate,gaste,curcani,care in acest timp a devenit acestuia si sursa sa de hrana.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 2:16 pm

Ratele si gastele reprezinta pe langa curcani si gaini,alte pasari importante de pe langa casa omului,mai ales daca vorbim de o curte mare,unde pe langa aceste pasari,mai intalnim purcei,cai,2-3 vaci,cativa iepuri,porumbei,care toate acestea la un loc reprezinta principala sursa de hrana a omului in general.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 10:39 am

Cresterea prepelitelor si cresterea strutilor mai ales,a devenit la moda in ziua de astzai,in anumite mari gospodarii sau in anumite ferme din romania.Pe langa catei si pisici,mai vedem ca omul a inceput sa se apropie mai mult de serpi sau alte reptile,care acestia au inceput sa le creasca pe langa casa in care acesta locuieste,si sunt foarte multe persoane care nu sunt de acord cu cresterea acestor animale care pot deveni oricand periculoase.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Mai 14, 2011 10:19 am

Pasarile si animalele de pa langa casa omului,au constituit pentru om,singura sursa de hrana.De asemenea,oamenii au facut fel si fel de incrucisari cu fel si fel de animale,si asa au luat nastere diversele rase de porci,rase de cornute,oi,cat si fel si fel de rase de gaini,reprezentand principala sursa de hrana a omului.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Mai 21, 2011 4:33 pm

Pe langa animalele si pasarile pe care le detine omul in gospodaria sa,mai sunt anumiti oameni pasionati de cresterea pasarilor salbatice in colivii,unde foarte multi tin fel si fel de pasari salbatice in colivii,indiferent ca au locuinta la apartament sau la casa,o pasiune pe care am avut-o si eu odata demult,si care vreau sa o am din nou asa cum am avut pasari in perioada anilor 2001-2006.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 3:36 pm

In anumite zone din tara,omul a construit diverse ferme de pasari si animale,care acestuia i-au adus hrana necesara,dar prin locurile de casa pe care le au unii,si-au construit in propria lor gospodarie micro ferma lor,unde sursa de hrana a acestora este mult mai bine dezvoltata,unde oile,porcii si vitele cat si pasarile de curte,au devenit principalele surse de trai ale oamenilor care se ocupa de propriile lor gospodarii.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 3:51 pm

Oamenii au inceput sa isi construiasca in gospodariile lor micriferme,asta in cazul persoanelor care locuiesc la tara,pentru ca acolo sunt cele mai multe posibilitati de a avea o microferma,unde aici si-a adus pasarile si animalele care constituie pentru acesta traiul sau de peste zi,hrana sa care nu ii va lipsi niciodata.,

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 3:45 pm

Omul in istoria sa,a inceput sa adune pasari si animale pe langa el,care au constituit pentru acesta hrana sa necesara.Pasarile si animalele de pe langa casa omului si astazi sunt prezente,pentru ca oamenii au tinut traditia acestora,si,atunci cand le-au imputinat,a adus altele si altele,si tot asa,oamenii sunt intr-o continua ecolutie cu pasarile si animalele de pe langa casa sa.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 3:53 pm

La curte intalnim pasarile si animalele obisnuite chiar daca avem curte in oras,pe cand la bloc nu sunt conditiile necesare de a creste pasari si animale pe care le crestem la curte.La bloc,la moda sunt doar cainii si pisicile,principalele animale de pe langa casa omului,indiferent ca sunt de rasa sau nu.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Iul 16, 2011 12:51 pm

Pasarile si animalele de pe langa casa omului,sunt cele mai cunoscute,mai ales pentru aceia care locuiesc la curte,numai ca si la bloc oamenii au inceput sa introduca pasari si animale,precum caini,pisici,si chiar fel si fel de reptile,care serpii pot reprezenta un mare pericol public.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mar 26, 2012 4:40 pm

Pentru cei care locuiesc la curte,pasarile si animalele acestor oameni reprezinta principala lor sursa de hrana si de venit,indiferent ca locuieste la curte intr-o anumita localitate din oras,sau de la tara,numai ca la curtile de la tara exista mult mai mult loc si spatiu pentru cresterea pasarilor si animalelor de curte,fata de cei care locuiesc la oras.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:44 pm

Continut sponsorizat