Sufletul

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sufletul

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Feb 03, 2011 8:35 pm

Rezumarea primului mesaj :

Sufletul omenesc nu poate suferi golul, si, oriunde il gasete , pune poezie (golul lasat de un prieten, nu poate fi umplut) Prietenia creste vizitand pe prieteni, dar mai rar.. Un prieten e greu sa il gasesti si mai usor sa-l pierzi. Nu parasi pe prietenul cel vechi, caci cel nou nu este asemenea lui. Prietenul este un al doilea eu. De-abia atunci pretuiesti o prietenie despartita prin ura , cand se reintoarce pocaita , dupa o vreme indelungata. Prietenia se infiripeaza intre oameni cu o fire asemanatoare. Mereu auzi,,prieteni"-cuvant familiar, Prietenia-i , insa, ceva nespus de rar. Relatiile create pentru a ne pierde timpul nu aspira niciodata la adevarata si serioasa prietenie. Dragostea si prietenia se exclud una pe alta. Prietenia ne gaseste sau ne face egali. Cred in binefacerile prieteniei, cand ajunge pana la daruire de sine. Nu putem ajunge departe in prietenie, daca nu suntem dispusi sa ne iertam unii altora micile cusururi. Nu-ti face repede prieteni, dar dupa ce ti i-ai facut , nu-i indeparta prea repede. Prietenia e un stapan tot atat de poruncitor ca si dragostea... E mult mai mult.Pentru ca dragostea e risipitoare, ia si da cu amandoua mainile.Prietenia ediscreta, se multumeste cu putin.Dar acest putin e tot ce e mai bun pe lume. Unii inteleg prietenia ca o necesitate sociala, altiiiii ca un articol de toaleta. Ce pacat ca intre un barbat si o femeie e asa de grea prietenia gandurilor! Dincolo de zidul formelor pandeste primejdia trupurilor.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Joi Feb 06, 2014 11:29 pm

EU?
Sunt o visatoare...recunosc. Si duc cu mine toata dragostea, toata durerea, toate amintirile frumoase si mai putin frumoase, toate visele mele realizate si nerealizate. Nu o sa renunt sa traiesc si nu o sa traiesc altfel niciodata. Gresesc? Poate. Dar ma poate judeca cineva?
Iubesc sa traiesc orice bucurie, tristete, implinire sau esec la intensitate maxima. Iubesc sa traiesc cu bune si rele, cu toate ce ma inconjoara., oameni, lucruri, fapte, tot.
Anii ce au trecut nu mi-au fost atat de usori, insa am invatat ca daca voi face ceea ce simt, mie si celor dragi ne va fi bine.
Mi-am dat seama ca fericirea mea e cu atat mai mare cu cat vine din inima! Si mi-am ascultat inima!Asta e sufletul meu mai bine zis.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Mar Apr 28, 2015 8:50 am

Sufletul omului e un fel de lac cu nuferi infloriti ...atunci cind soarele se oglindeste in el ....nu poti sa treci pe linga el sa nu te opresti sa-l admiri ...daca si omul ar lasa soarele din suflet sa-i oglindeasca frumustetea ...nu am mai trece nepasatori unii pe linga altii ...o lume plina de oameni frumosi .

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:48 pm

Continut sponsorizat