Tristetea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Tristetea...

Mesaj  lacrima1 la data de Joi Feb 03, 2011 6:55 pm

Tristetea este un sentiment pe care il simte fiecare, deseori...de el chiar avem nevoie altfel nu ne-am putea bucura apoi de clipele frumoase...exact cum dupa o ploaie iese soarele si de ce nu, curcubeul...Tristetea apare cand suferi. de ex. pierzi pe cineva drag, esti dezamagit in dragoste, de un prieten...Cel mai grav aspect al tristetii este ca reversul ei este gandul negativ...care iti poate schimba viata si uneori pe tine insati. Daca treci printr-o perioada grea ...se spune ca nu e bine sa-ti ascunzi sentimentele...pt ca acest fapt nu va face decat sa atenueze starea ta...De aceea, exista prieteni, rude...nu te inchide in tine...daca nu reusesti singur sa te ajuti...apeleaza la ei...

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Re: Tristetea

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Feb 07, 2011 7:47 pm

Tristetea este un lucru neplacut pentru foarte multi dintre noi,astfel incat,datorita anumitor probleme sau neajunsuri,ajungem sa devenim foarte tristi,fara pofta de viata,incruntati,si totodata tacuti.
Tristetea loveste in mare parte in relatiile de iubire,pentru aceia care sunt parasiti de iubitii sau iubitele acestora,unde rezulta de aici inceputul unui mare stres,stres care nu se stie cand vom scapa de el.
Tristetea o invingem cu ajutorul prietenilor si cu ajutorul comunicarii din partea acestora,unde incepem sa iesim din starea noastra de monotonie accentuata,si in acest caz tristetea dispare cat de cat din noi...

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Feb 08, 2011 6:06 pm

Tristetea este un lucru foarte neplacut in viata noastra,dar viata noastra este facuta in asa fel incat sa ne rezeve si acest lucru,unde trebuie sa incercam intr-un fel sa alungam acea tristete su bucurie,numai ca in foarte multe cazuri,bucuria de care avem nevoie ne lipseste,in situatia in care nu ne ajuta nimeni,adica trebuie sa fie cineva cu noi alaturi,ca sa ne alunge tristetea respectiva.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 2:57 pm

Tristetea este in mare parte din noi un lucru deosebit de neplacut pentru mare parte din noi,dar daca anumite persoane ne fac in asa fel incat sa ne simtim prost,inseamna ca le place sa ne vada tristi,numai ca multi din ei nu se gandesc ca si ei poate vor ajunge la fel ca si noi asa cum si ei ne fac sa ne simtim prost din foarte multe puncte de vedere.
Tristetea o inlocuyim in mare parte cu bucurie,si nu trebuie sa ne gandim numai si numai ca vom fi tristi,pentru ca o vorba frumoasa face mai mult decat orice pe lumea asta.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 5:56 pm

In viata,tristetea o intalnim la foarte multe persoane,care uitandu-ne la acestea,vedem de pe chipul lor ca au suferit enorm de mult de pe urma anumitor probleme sau necazuri pe care le infuntam fiecare din noi in aceasta viata.
Tristetea nu este un lucru rusinos,si nu trebuie sa evitam sau sa ocolim aceste persoane care au duferit,ci aceste persoane trebuie sa le ajutam sa se ridice intr-un fel sau altul,ca sa existe si in acestea momente de bucurie si de liniste.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 3:19 pm

Tristetea nu o intalnim numai in relatiile de iubire,ci o intalnim in mod general la foarte multe persoane care sufera foarte mult,de pe urma anumitor evenimente neplacute prin care a trecut persoana respectiva,precum spre exemplu un deces in familie,sau alte evenimente neplacute in care respectiva persoana a trecut prin aceasta.
Suntem tristi pentru ca nevoile ne fac,nu suntem tristi ca asa vrem noi...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mar 07, 2011 7:41 pm

Tristetea noastra in general,este un sentiment in care noi am trecut printr-un eveniment destul de foarte neplacut si foarte trist in viata noastra,in primul rand prin decesul cuiva drag;tristetea se rezuma nu numai in dragoste,tristete avem si cand ceva nu merge din ceea ce vrem sa facem,tristete avem si cind pierdem locul de munca,deci tristetea are foarte multe aspecte,din care majoritatea sunt extrem de foarte dureroase si greu de trecut.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 15, 2011 7:44 pm

Tristetea este un fenomen pe care il avem mai ales atunci cand se intampla ceva neprevazut,sau ne asteptam la ceva care nu o sa ne placa din punctul nostru de vedere.Tristetea nu este intalnita numai in relatiile de dragoste,ci este intalnita mai ales la cei care sufera de singuratate,sau aceia care pierd definitiv din viata pe cineva drag.Tristetea o consider totusi o boala,care te aduce in stare de stres,stare nervoasa,si este foarte complicat sa cimbatem singuratatea fara ajutorul nimanui.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 7:43 pm

Tristetea este un aspect care ne-a marcat si care ne-a durut pe deplin,si ramanem inchisi cu aceeasi idee si parem tristi de ceea ce s-a intimplat de rau,sau ceea ce se asteapta sa se intample in urmatoarea perioada de timp,si de aceea tristetea este in mare parte din noi,un negativ al nostru in viata de zi cu zi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 5:45 pm

Sunt anumite momente sau perioade in care noi suntem tristi,datorita anumitor neplaceri sau neajunsuri care ne apasa,unde se arata pe fata noastra cat de tristi suntem de foarte multe ori cand ceva nu merge,sau ceva nu iese asa cum vrem noi.Ca sa combatem mai bine tristetea,trebuie in acest caz sa fim mai aproape de familie,de cunostinte si in primul rand de prieteni,si,odata cu acestia,tristetea din noi v-a dispare.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Apr 26, 2011 12:53 pm

Atunci cand cineva este trist,trebuie cumva sa facem in asa fel incat sa ii eliminam tristetea pe care o are.Tristetea pe care o are un anumit individ,nu ar trebui sa ne intereseze si sa ne bagam in viata persoanei respective,pentru ca cine stie ce eveniment neplacut l-a determinat sa fie trist si suparat,si de aceea parerea mea personala este ca acesti oameni sa fie lasati in pace,in problemele si necazurile lor pe care le au...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 1:29 pm

Tristetea este legata in primul rand de suferinta,unde aceasta suferinta ne face sa aratam tristi,ingandurati sau chiar suparati,pentru ca ne gandim ca poate persoana respectiva ne-a facut un bine si a disparut definitiv de pe fata pamantului,sau ne gandim la urmatoarea perioada de timp care ne asteapta,in sensul ca poate ne v-a astepta o persioada foarte grea,si de aceea tristetea este in noi.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 05, 2011 2:16 pm

Tristetea tine numai si numai de suferinta,pentru ca suferinta in anumitele situatii pe care le intampinam,ne fac sa intram in stare de tristete,de melancolie.Pentru ca sa inlaturam tristetea intr-un anumit fel,trebuie in primul rand sa actionam in asa fel incat sa incercam sa uitam tristetea,desi tristetea din noi nu ne trece atat de usor precum pare...Asta se vede si dupa fata omului daca este trist sau nu...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 2:54 pm

Tristetea omului tine de durerea,problemele sau necazurile si neajunsurile pe care acesta le infrunta.De aceea oamenii sunt tristi,si au o dispozitie slaba sau proasta,pentru ca nu toti oamenii sunt la fel.Tristetea isi face cuib in oameni,si cu greu scapam de ea...Problemele zilnice,datoriile cu care nu ne mai descurcam,etc etc etc...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Mai 15, 2011 6:09 pm

Tristetea este un lucru negativ in viata de zi cu zi,mai ales a persoanelor suferinde,pentru ca nu putem discuta in aces caz de suferinta daca omul nu a trecut prin problemele vietii sale.Tristete o au foarte multe persoane in suflet,tristete care se vede pe fata acestora,si ca sa treci de fenomenul tristetii,nu este atat de usor precum pare.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 12:31 pm

Pe langa tristetea care apare in relatiile de dragoste care este principala,tristetea mai este si atunci cand ramanem fara locul de munca.De asemenea,tristete este atunci si cand pierdem pe cineva drag pentru totdeauna,dar si in anumite situatii atunci cand nu merg anumite treburi care vrem sa le facem.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Sam Mai 28, 2011 2:37 pm

Tristetea este un sentiment neplacut din cauza pierderii unei persoane iubite ,a unei boli sau a unei neimpliniri.De exemplu eu am fost trista cand mi-am pierdut tatal singura fiinta care ma intelegea si ma iubea si stia sa ierte singyrul om cu adevarat sincer .M-am inchis in mine pt mult timp nu mai putem asculta muzica nici zambi.A venit atunci in viata mea un barbat care m-a ajutat sa trec peste asta pe care l-am crezut bun ,inteligent special
cu un suflet de aur capabail sa ma iubeasca dezinteresat asa credeam atunci.In timp ne-am cunoscut mai bine si s-a dovedit a fi un om care m-a ranit mai mulet decat oricine mai ales ca il iubeam enorm demonstrandu/mi ca banii erau mai importanti decat mine si amintirile cu altcineva .M-am ranit atat de rau asa ca am ajuns exzact ca atunci cu sufletul inchis am inchis tot si m-am izolat un timp pana ce se va vindeca rana din zsuflet.Si totusi am fost buni prieteni adica intre sufletele noastre exista o legatura puternica dar el n-a inteles asta.Daca s-ar intoarce l-as primi caci am iertat dar in acest timp am realizat cxa si eu am gresit cautandu-l mereu asa imi cerea sufletul dar trebuia sa rabd poate i-am facut necazuri de,de multe oriam spus adevarul in fata presa dur si nu am realizat ca ranesc.Am vrut ca un timp sa stam departe unul de celalalt sa ne dam seama cat de mult ne iubim ce am gresit si daca dragostea noastra e foarte puternica vom ierta si vom fi impreuna dar de data aceasta fara sa repatam acelasi greseli.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 2:50 pm

Sa fii trist nu este un lucru bun,dar nu ai cum sa fii altfel daca ceva s-a intamplat cu viata ta sau in viata ta.Tristetea nu este asa ca vrem noi sa fim tristi,dar face parte din viata noastra,ca viata este impartita in bucurii si tristeti...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 09, 2011 6:13 pm

Tristetea este un aspect negativ in viata,dar viata asa este facuta sa fie cu bune si cu rele,cu bucurii si tristeti.Sunt foarte ulti oameni tristi care isi pierd pentru totdeauna persoana draga,foarte multe persoane triste care raman fara un loc de munca,deci tristetea aici joaca un rol deosebit de neplacut in aceste situatii.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Iun 20, 2011 3:25 pm

Tristetea se manifesta atunci cand cineva isi bate joc de noi,si se manifesta si prin anumite momente neplacute atunci cand gresim ceva fara voie,si se instaleaza aici o tristete foarte mare.Tristete intalnim si atunci cand nu ne merg anumite lucruri,devenim nemultumiti,ceea ce inseamna ca tristetea o intalnim in foarte multe situatii.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Iul 06, 2011 3:32 pm

Tristetea este un lucru greu si complicat pentru persoanele suferinde.Sa fii trist,se vede de pe fata,dar sunt si alte persoane care se prefac a fi triste,dar nu sunt,desi in unele situatii nu putem sti ce se afla in sufletul fiecarui om,ceea ce inseamna ca totusi tristetea persoanei respective a avut un efect foarte dureros,mai ales cand vedem persoane extrem de foarte triste.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Joi Iul 21, 2011 10:51 am

Tristetea doare cel mai tare numai atunci cand pierzi pentru totdeauna pe cineva drag.Tristetea se instaleaza si ramane multa vreme pentru cei nevoiasi,care nu au un loc de munca si isi duc traiul de azi pe maine,tristete foarte complicataa.In dragoste,in relatiile de iubire exista foarte multa tristete din partea persoanei iubite,care te face sa suferi,si nu este in stare si habar nu are sa tina relatia respectiva.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 14, 2012 4:12 pm

Tristetea este un sentiment neplacut pentru foarte multi suferinzi in viata,dar sunt multe persoane care nu stiu acest lucru,pentru ca acestia cred ca viata este simpla si fara margini.Din acest punct de vedere,nu toti sunt la fel,iar daca cineva este realizat sau bine dispus,asta nu inseamna ca toti oamenii sunt la fel ca acea persoana,pentru ca viata iti rezerva multe dezamagiri,care te pun in situatia de a deveni o persoana extrem de foarte trista.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 26, 2012 1:48 pm

Vedem pe strada anumite persoane care par a fi triste,dar noi nu stim ce probleme au aceste persoane care isi arata tristetea peste tot,si nu putem discuta cu acestia,in primul rand ca nu ne intereseaza problemele acestora,si in al doilea rand ca viata iti rezerva mai multe necazuri decat bucurii,iar stresul si alte probleme ne fac sa ne aratam tristetea indiferent in ce locuri mergem,si acest lucru nu este o rusine.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:44 pm

Continut sponsorizat