Tipuri de parinti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Tipuri de parinti

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Feb 04, 2011 8:08 pm

Eu cred ca exista 2 tipuri de parinti in cadrul cuplurilor casatorite mai ales,in care tipul de parinte care are grija de copil sub stricta supraveghere o intitulez tip de parinte hotarat si grijuliu,in care are grija de copil mai mult decat sufletul sau,si tipul de parinte inconstient,care isi lasa copilul in voia soartei,si nu i se acorda educatia necesara,parinti inconstienti pe care nu i-am inteles si nu am sa ii inteleg niciodata de ce au mai facut acel copil sau copii,daca nu sunt in stare sa aibe grija de propriul lor copil,,pentru ca acel copil nu are nici o vina ca s-a nascut,cat au vina parintii ca nu stiu sa-i acorde strictul necesar.
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 46

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cristinaioana la data de Sam Feb 05, 2011 8:59 pm

Eu cred ca intr-o familie exista un parinte care este mai dur, care se impune mai mult in fata copilului, spre binele acestuia si un parinte care il alinta mai mult, care ii face toate placerile, pe cat posibil.La mine, mama e cea mai stricta iar tata e cel bland . De cate ori l-am suparat niciodata nu a ridicat nici macar un deget la mine si fratele meu...a considerat ca vorba buna face mai mult decat o suta de palme.
Am vazut multe cazuri in care parintii tipa la copiii lor daca nu sunt cuminti, ii bat dar nu o simpla palma, ii pedepsesc foarte mult fizic.
cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Tipuri de parinti...

Mesaj  lacrima1 la data de Dum Feb 06, 2011 9:42 pm

Ca parinte, voi expune parerea mea...sunt un parinte cald...mi-am crescut copiii cu multa caldura, dragoste...cat am putut, le-am oferit de toate...ca orice parinte...eu nu am tipat la copiii mei, nu i-am lovit...am comunicat mult...si i-am sfatuit...daca au gresit i-am facut sa inteleaga de ce au gresit...aratandu-le rezultatul ce ii fac sa sufere...si pe ei si pe mine...Copilul trebuie iubit...trebuie sa se simta iubit...nu trebuie crescut cu frica...ca doar nu sunt monstru...cu rabdare si multa grija parinteasca trebuie indrumat spre activitati sanatoase cu rol educativ...daca apar neintelegeri...si este incapatanat...atunci cel mai sigur mijloc...de a-l aduce pe calea cea buna...este sa-l pedepsesti...din pripa...ia-i ce are mai drag...o jucarie...dreptul de a se uita la TV...de a se juca...pt un timp...invata-l sa isi ceara iertare, sa-si recunoasca greselile...sa promita ca nu se va mai repeta...Eu am avut o copilarie trista...si de mica mi-am promis ca ai mei copii vor fi fericiti...si am sa fac tot ce-mi sta in putinta sa ma simta aproape, sa se poata baza pe mine...sa le fiu un sprijin...si am reusit. A fi parinte este ca o profesie...care este destul de grea...de aceea ea se invata...
lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 12:37 pm

Daca se numesc parinti,inseamna ca acestia au copii,insa nu inteleg de ce s-ar clasifica parintii dupa tipul lor daca au copii si se numesc parinti?Exista intr-adevar parinti inconstienti care isi lasa copiii sa faca ce vor acestia,si nu le dau copiilor lor o educatie buna,dar si parinti adevarati,care se tin cu adevarat de copiii lor,si le dau o educatie extrem de foarte buna.Deci,parinti constienti,si parinti inconstienti...
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Apr 30, 2011 2:27 pm

Intr-o casnicie,parintii nu trebuiesc catalogati dupa genul sau tipul lor,asta pentru ca daca in familia respectiva exista un copil sau mai multi copii,ambii parinti trebuie sa se ocupe de copil si de educatia acestora.Intr-adevar,exista 2 mari tipuri de parinti,constienti si inconstienti,iar pentru parintii inconstienti,nu inteleg de ce mai fac copiii respectivi,daca nu sunt in stare de ei.
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 12:55 pm

In ziua de astazi,cel mai prezent tip de parinti actuali,il reprezinta parintii inconstienti,care acestia isi lasa copiii sa faca ce vor acestia,nu tin cont de riscurile care pot aparea,si ii lasa in voia soartei,si abia dupa un anumit eveniment binenteles neplacut isi vor da seama de greseala pe care acestia au facut-o,unde nu acorda propriilor lor copii educatia necesara de care acestia au nevoie.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mai 09, 2011 10:54 am

Parintii nu ar trebui catalogati dupa diverse tipuri,desi parintii din ziua de astazi nu mai au grija de copiii lor asa cum era inainte.Atunci cand se naste un copil,femeia se ocupa de copilul sau cu mare drag,numai ca intalnim in aceasta situatie si femei care nasc copii si apoi ii abandoneaza,ceea ce este clar ca aceste femei din urma sunt total inconstiente,si ajungem la notiunea de tipuri de parinti.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 11:36 am

Parintii au ajuns sa nu mai aibe de proprii lor copii,iar neglijenta acestora atinge cele mai inalte praguri.De asemenea,nu inteleg astfel de parinti,pentru ca nu stiu si nu pot sa imi dau seama de ce mai fac copii,daca nu sunt in stare sa-i creasca si sa-i ingrijeasca,ceea ce inseamna ca inconstienta acestora depaseste in situatii diverse,prostia omeneasca.
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 3:27 pm

Daca in familia respectiva exista un copil,sau mai multi copii,parintii aici nu ar trebui pusi dupa tipul lor,pentru ca daca au facut un copil,ambii parinti trebuie sa se ocupe de copilul respectiv,si sa lase inconstienta la o parte,si sa se tina cu drag de cresterea si de ingrijirea copilului respectiv.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iun 01, 2011 2:16 pm

Tipurile de parinti trebuiesc clasificate dupa felul in care parintii au grija de caopiii lor si de educatia acestora.Sunt anumite familii care devin inconstiente atunci cand fac un copil,pentru ca habar nu au de cresterea si de ingrijirea copilului respectiv,si nu inteleg de ce mai fac acesti copii,daca nu sunt in stare sa ii educe cum trebuie si nu se descurca cu acestia...
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iun 10, 2011 3:25 pm

Tipurile de parinti nu ar trebui sa existe in nici o familie,pentru ca parintii ar trebui sa fie aceiasi in orice familie,numai ca sunt anumiti parinti extrem de foarte inconstienti care nu se ocupa de copiii lor,dar si parinti care se tin de copiii lor cu mare interes.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Iun 21, 2011 4:54 pm

Nu ar trebui sa existe notiunea de tipuri de parinti,pentru ca daca au facut copilul sau copiii respectivi,trebuie sa se tina de copiii acestora,numai ca din pacate sunt anumiti parinti care nu sunt constienti ca au copii acasa,si altii care se tin cu"dintii"de copiii respectivi.
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 10, 2011 2:44 pm

Dupa cum bine se stie,parintii se clasifica in 2 mari categorii:parinti constienti,si parinti inconstienti.Desi nu ar trebui sa existe acest tip de parinti,iata ca acesta exista,unde parintii inconstienti sunt la ora actuala cei mai activi,si isi lasa copiii in voia sortii,unde ajungem aici la termenul de parinti inconstienti...Ceilalti,care le acorda o atentie deosebita,insa fara ai rasfata prea mult,se numesc parinti constienti,adevarati parinti.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Iul 25, 2011 2:32 pm

Parintii nu ar trebui caracterizati dupa un anumit tip,insa,sunt foarte multi parinti care intr-adevar sunt catalogati cu 2 tipuri,din care in ziua de azi,in prezent,intalnim in multe cazuri parinti extrem de inconstienti,care nu au grija necesara de proprii lor copii,iar educatia acestora este sub limitele normale.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 31, 2012 3:36 pm

intr-o familie,in general nu ar trebui sa existe decat un singur tip de parinti,adica acei parinti care sunt hotarati sa aibe un copil si sa se ocupe de viata si de educatia lor,pentru ca daca au vrut sa aibe un copil,automat acesta ar trebuie educat cum se cuvine,numai ca din pacate sunt foarte multi parinti inconstienti care fac copii peste copii,si nu sunt in stare sa se ocupe de ei.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat