durerea sufleteasca

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

durerea sufleteasca

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Feb 04, 2011 7:04 pm

Durerea sufleteasca este o boala grea pentru foarte multa lume de pe toata suprafata Pamantului,pentru ca aceasta durere nu este ata de simpla si de usoara,tinand cont de foarte multe aspecte legate de dragoste,si de foarte multe alte lucruri legate de viata,astfel incat,durerea sufleteasca o intalnim in foarte multe cazuri.
Durerea sufleteasca este caracterizata prin decesul unei persoane dragi si iubite,durerea sufleteasca mai este caracterizata si prin alte persoane care pun la suflet necazul altor persoane,si binenteles exista foarte multa durere sufleteasca in relatiile de dragoste,numai ca sunt foarte putini aceia care intr-o relatie de iubire tin cont de sufletul omului,iar cealalta categorie care se uita la aspectul fetei,si nu in ultimul rand foarte multi care spun ca vor o relatie de iubire sufleteasca,dar in realitate ei vor o relatie mai mult bazata pe sex;deci,durerea sufleteasca exista in majoritatea situatiilor existente,nu neaparat in dragoste.

Ce parere aveti?

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: durerea sufleteasca

Mesaj  cristina la data de Mar Feb 08, 2011 5:42 pm

Durerea sufleteasca este un lucru foarte grav,pentru ca aceasta durere ne-o fac tot oamenii,care ne fac sa suferim,ceea ce ne aduce intr-o stare de foarte proasta calitate.
Durerea sufleteasca este privita de foarte multi ca un lucru care te poate aduce in foarte multe situatii atat la spital,si nu in cele mai multe cazuri chiar si in mormant,referitor la persoanele care sufera peste masurile sale.
Este urat sa suferi si sa te faca cineva sa suferi...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 2:29 pm

Te doare sufletul de cineva drag care te-a parasit pe o perioada de timp scurta sau pentru totdeauna,reprezinta chiar o mare durere sufleteasca,pentru ca acea persoana ti-a fost mult mai mult decat draga,adica ai iubit-o mai mult decat pe propria ta persoana,ai pus mult suflet pentru persoana respectiva,si aici se instaleaza in mare parte din viata aceasta durere sufleteasca,care nu trece atat de usor pentru foarte multa lume care a trecut prin acele momente de cumpana.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 16, 2011 8:14 pm

Durerea sufleteasca este pentru fiecare din noi un lucru in care viata a fost facuta sa suferim mult mai mult sufleteste decat trupeste,pentru ca durerea trupeasca se mai vindeca in exterior,dar durerea sufleteasca din interior nu are leacuri,si de aceea s-a ajuns la notiunea de suferinta,pentru ca suferinta inseamna foarte mult aceasta durere sufleteasca,durere care ne este provocata de alte persoane,dar mai exista oameni care mai sufera foarte mult si dupa pierderea anumitor animale,precum catei sau pisici,care pentru multi,aceasta durere este extrem de foarte mare si foarte dureroasa.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Lun Feb 28, 2011 10:22 am

Durerea sufleteasca este mult mai mare ca durerea trupeasca .E foarte greu sa ne atasam de cineva pentru ca trebiue sa cunoastem bine aceea persoana incepem sa tinem la aceea persoana si mai ales daca iubim din suflet durerea e mare daca va pleca.Durere sufleteasca poate sa-ti provoace si un cuvant din partea persoanei iubite mai ales cand esti nevinovat si jignit pe nedrept.Uneori si o privire incruntata dinn partea omului pe care il iubesti te poate face sa suferi .Putem sa suferim si daca stimm ca persona pe care o iubim sufera si mai ales din cauza neputintei de a o ajuta.Dar sufletul ranit poate fi vindecat cu dragoste de alt suflet bun si bland care stie ce inseamna sa suferi.Chiar daca suferim nu trebuie sa fim cu cineva doar ca nu fim singuri ci numai cu persoana care te iubeste si o iubesti numai asa durerea va disparea .

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  marcecelina la data de Mar Mar 01, 2011 9:20 pm

cr_1971 a scris:Durerea sufleteasca este o boala grea pentru foarte multa lume de pe toata suprafata Pamantului,pentru ca aceasta durere nu este ata de simpla si de usoara,tinand cont de foarte multe aspecte legate de dragoste,si de foarte multe alte lucruri legate de viata,astfel incat,durerea sufleteasca o intalnim in foarte multe cazuri.
Durerea sufleteasca este caracterizata prin decesul unei persoane dragi si iubite,durerea sufleteasca mai este caracterizata si prin alte persoane care pun la suflet necazul altor persoane,si binenteles exista foarte multa durere sufleteasca in relatiile de dragoste,numai ca sunt foarte putini aceia care intr-o relatie de iubire tin cont de sufletul omului,iar cealalta categorie care se uita la aspectul fetei,si nu in ultimul rand foarte multi care spun ca vor o relatie de iubire sufleteasca,dar in realitate ei vor o relatie mai mult bazata pe sex;deci,durerea sufleteasca exista in majoritatea situatiilor existente,nu neaparat in dragoste.

Ce parere aveti?
Am trecut si eu prin asta, stiu ce inseamna durerea sufleteasca. mi-am pierdut mama acum 11 ani, fulgerator, trecuse jumatate de an si tot nu-mi reveneam din soc. Cu timpul m-am obisnuit , dar durerea tot mai apare din cand in cand.

marcecelina
membru
membru

Puncte : 15
Reputatie : 12
Data de inscriere : 01/03/2011
Localizare : Galati

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 3:37 pm

Durerea sufleteasca este o durere extrem de foarte complicata,ceea ce arata ca persoanele care au aceasta durere,parerea mea este ca ar trebui sa nu ne complicam asupra persoanei respective,pentru ca nu avem de unde sti prin ce moment a trecut acea persoana,si de aceea ar fi bine sa stam fiecare in banca noastra si sa nu ne bagam,si chiar sa nu ne intereseze ceea ce s-a intamplat cu acea persoana,pentru ca intelegem destul de clar si de limpede evenimentul sau momentul prin care aceasta a trecut.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 09, 2011 8:50 pm

Durere sufleteasca nu avem numai pentru oameni,ci pe om il doare sufletul atunci si cand un animal,o pasare moare,mai ales in randul cainilor sau pisicilor de rasa,unde este foarte dureros chiar si pentru mine sa aud ca i-a murit cuiva catelul sau pisicuta care a avut grija cum se cuvine,si inteleg aceasta durere,care vine din sufletul nostru nu numai pentru oameni in special,ci vine din toate punctele de vedere,in general.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Mar 11, 2011 3:22 pm

Durerea sufleteasca este o durere foarte grea,unde sufletul omului este rapus aici de suferintele prin care trece sau trec anumite persoane,unde in special pierderea unei fiiinte dragi,reprezinta cea mai groaznica durere sufleteasca a omului,unde acesta si-a pierdut persoana respectiva definitiv,si alta persoana ca cea care a fost,nu v-a mai intalni niciodata.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 15, 2011 7:54 pm

Durerea sufleteasca este foarte grea pentru aceia care sufera din foarte multe puncte de vedere,unde durerea sufleteasca are principale aspecte in dragoste,si atunci cand moare cineva apropiat sau drag.Durerea sufleteasca este de nedescris atunci cand moare cineva drag,cineva la care ai tinut cu adevarat,cineva care te-a invatat ce e bine si ce e rau.Durerea sufleteasca in dragoste este atunci cand persoana iubita te paraseste,si poate in anumite situatii iti este greu sa iti creezi o alta noua relatie care sa semene cu precedenta.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 7:32 pm

Durerea sufleteasca este un aspect foarte grav si foarte complicat pentru multe persoane,si aici nu vorbim numai prin pierderea definitiva de pe fata pamantului a unei persoane,unde este foarte grea durerea sufleteasca in dragoste,atunci cand pui suflet in relatia respectiva,si te trezesti intr-o clipa parasit sau parasita de persoana iubita,unde aici durerea sufletesca este cu adevarat extrem de foarte dureroasa.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 5:10 pm

Durerea sufleteasca o avem atunci si cand un anumit prieten de al nostru dispare pentru totdeauna.Asa s-a intamplat cu mine in acest an in luna februarie,cand am aflat ca unul din cei mai buni prieteni din viata care a stat cu mine la blocul 43 din slobozia la scara d a blocului,anume Dragnescu Dan,a murit,iar cand am auzit aceasta veste,am avut o durere sufleteasca extrema,pentru ca a fost un prieten de seama si de valoare,care a fost prezent in majoritatea jurnalelor mele scrise pe blogul meu http://job19.blogratuit.ro.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Apr 26, 2011 12:49 pm

Durere sufleteasca avem mare parte din noi oamenii,mai ales daca trecem prin anumite evenimente neplacute,referitor la decesul unei persoane dragi,unde se numara aici parinti,copii,colegi sau prieteni,si durerea sufleteasca in aceste cazuri este de durata mare,pentru ca nu putem uita atat de usor persoanele care ne-au fost dragi,si au plecat din viata pentru totdeauna.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 1:33 pm

Durerea sufleteasca este acel lucru care ne doare atunci cand pierdem definitiv pe cineva drag noua,si nu ne mai intalnim niciodata.Durere sufleteasca intalnim si in dragoste,unde una din cele doua persoane care se iubesc o paraseste pe cealalta,unde durerea sufleteasca atinge aici cele mai inalte nivele,extrem de foarte dureroase in acest caz.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mai 02, 2011 5:11 pm

Durerea sufleteasca este caracterizata in multe cazuri in relatiile de iubire,unde,persoanele care ne parasesc ne provoaca o durere sufleteasca greu de imaginat.Sunt totusi si persoane care sunt parasite de iubitii sau iubitele lor,iar durerea sufleteasca a acestora se manifesta simplu,unde in 2-3 zile,persoana respectiva uita tot,si isi incepe o noua viata cu o noua relatie,deci durerea sufleteasca a acestora este de scurta durata,mai ales in cazul barbatilor.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 2:25 pm

A pierde pe cineva drag pentru totdeauna de pe aceasta lume,este cea mai mare durere sufleteasca.In relatiile de dragoste,durerea sufleteasca intervine atunci cand s-a ajuns la despartire,si aceasta durere dureaza o perioada de timp extrem de foarte indelungata.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Mai 15, 2011 5:57 pm

Durerea sufleteasca este chiar durere,mai ales cand pui suflet pentru cineva drag,si apoi il pierzi dupa o anumita perioada de timp.Durere sufleteasca intalnim si in relatiile de dragoste,unde anumite persoane sunt parasinte de persoanele iubite,in mare parte pe motive neintemeiate,dar aceasta este viata,sa fie sa aibe si aceasta durere sufleteasca,unde altii sufera,si altii nu mai pot de suferinta noastra-in mod ironic...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 1:40 pm

Pentru unii,durerea sufleteasca nu inseamna nimic,sau habar nu au ce este aceea durere sufleteasca,pentru ca se mai intalnesc astfel de persoane care acestora le este egala cu zero durerea sufleteasca mai ales a altor persoane care sufera.Durerea sufleteasca este aceea in care pierzi pe cineva drag cu adevarat,adica pentru totdeauna.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 3:08 pm

Durerea sufleteasca este chiar si in randul copiilor,chiar daca acestia au o varsta prea mica.Chiar daca sunt copii,ei sufera,desi in anumite situatii nu stiu ce inseamna acest lucru.Pentru ei,moartea bunicilor lor reprezinta foarte mult,asa cum si pentru fratii sau surorile acestora,durerea sufleteasca a copiilor este destul de mare ca si la adulti.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 09, 2011 5:57 pm

Durerea iti incolteste in suflet ca si lacrima peste zimbet…plangi si spui ca va fii bine...iti regasesti puterea in IUBIRE in fata prietenilor te prefaci ca ai uitat….dar cind se intorc cu spatele,cazi secerat….si nu poti sa te ridici...dar prin iubirea lor cistigi IUBIRE...pentru suferinta e un singur leac...IUBIREA ITI DA PUTERE...si o persoana care sa te asculte,e leacul secret.
Iubirea este suma tuturor zâmbetelor traite într-o viata.Ea este formata din doua jumatati care au trait mai mereu împreuna.Ea este arta care se manifesta dupa multe experimente,de fiecare data mai puternic. Iubirea este rezultatul produs în urma unor atingeri nevinovate dintre doua suflete..Iubirea este raza de lumina care îsi are originea în sufletul fiecarui trecator pe acest pamânt.Pentru ca aceasta planeta pe care locuim e doar pentru o scurta calatorie din viata noastra.Iubirea este chiar instinctul care ne îndeamna catre comoara pe care o cautam.Iubirea este suprema lege a universului:lege misterioasa care guverneaza si oranduieste totul, de la atomul neînsufletit pâna la fiintele rationale:de la ea pleaca si spre ea converg,ca spre un centru de irezistibila atractie, toate gândurile si actiunile noastre.
Sa iubesti inseamna sa accepti ceea ce a fost,ceea ce este,ceea ce va fi si ceea ce inca nu s-a intamplat. Persoanele fericite si implinite nu sunt neaparat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care stiu sa faca ce-i mai bun din tot ceea ce au!
Cu totii am ras si am plans,am primit si am daruit;lacrima stinghera din coltul ochiului ne a tradat chiar daca nu ne-am dorit asta!Sentimente adormite in propriul cuib cauta usita spre un nou rasarit!Mi as dori din suflet..sa ma poti contrazice..si zambesc matinal...
Exista o arta a tacerii nu mai putin insemnata si eficace ca arta de a vorbi.A asculta si a tacea,a privi si a tacea,a tacea in mod deliberat,cu fermitate,in chip absolut,este o neobisnuita si pretioasa regula de viata.Tacerea inseamna uneori putere si profunzime,tacerea ta poate vorbi mai mult decat glasul tau... ascult-o ...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Iun 20, 2011 3:23 pm

Durerea sufleteasca este caracterizata la om prin pierderea unei fiinte dragi,si in aceasta situatie se afla foarte multe persoane care pierd pe cineva din familie,prieteni,si,de ce nu,chiar si unele animale la care au tinut foarte mult si le-au crescut,iar acest lucru nu este de luat in ras,pentru ca si animalele reprezinta un suflet,care cu acestea am impartit lucruri bune ceva ani,deci,durerea sufleteasca a omului se manifesta si prin pierderea unor animale de casa...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Iul 06, 2011 3:22 pm

Durerea sufleteasca este caracterizata nu numai in relatiile de dragoste...Sunt anumite persoane care regreta anumite fapte sau evenimente,dar regretul acestora intervine dupa o anumita perioada de timp,deci foarte tarziu,si in acest caz se instaleaza intr-un anumit fel,durerea sufleteasca...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iul 20, 2011 5:29 pm

Durerea sufleteasca este reprezentata nu numai in dragoste sau in relatiile de iubire.Durere sufleteasca este si aceea cand cuiva nu ii merge bine si se chinuie sa traiasca de azi pe maine,si nimeni nu poate ajuta persoana sau persoanele respective.Durerea cea mai mare este aceea cand moare cineva apropiat...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Dec 09, 2011 2:57 pm

Daca oamenii au durere sufleteasca,ne punem intrebarea:"Oare ne v-a vindeca cineva durerea pe care o avem in suflet?"Nu ne v-a vindeca nimeni in acest sens,pentru ca viata noastra este facuta in asa fel incat sa suferim,dar in multe situatii,sa suferim de pe urma altora,iar noi sa nu gresim cu nimic,asa cum se intimpla de multe ori.Durerea sufleteasca inseamna in acest caz,stres si boala,unde nu mai scapam atit de usor.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 19, 2012 9:15 am

Durerea sufleteasca o vad extrema numai in momentele in care pierzi definitiv pe cineva drag si nu se mai intoarce niciodata,iar din punctul meu de vedere,durere sufleteasca nu o vad asa cum o vad multi in dragoste,pentru ca nu s-a terminat lumea femeilor sau a barbatilor la o anumita persoana...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:45 pm

Continut sponsorizat