Jocurile si jucariile copilariei noastre

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Jocurile si jucariile copilariei noastre

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 06, 2011 5:37 pm

Jocurile si jucariile pe care le-am avut in copilarie au fost extrem de foarte variate,mai ales cat am locuit la Blocul B5 din Slobozia,dar si un pic la blocul 43 din Slobozia.
Am avut fel si fel de masini din tabla si din plastic,statuete de fel si fel de forme,pistoale si fel si fel de arme din plastic cu centuri,am avut o pusca din tabla care era cu luneta si trebuia sa impusc animale puse pe cartoane colorate,iar dupa ce le ocheam,imi aparea in spate blana acestora;am avut o racheta din tabla,zeci de jucarii din cauciuc(cate,mielusel,etc).
Din jocuri,am avut Piticot,Tenis,Nu te supara frate,Dacii si Romanii,fotbal,jocul Mecano si foarte multe jocuri cu cuburi si multe altele.
Toate acestea le-am avut pina spre sfarsitul anilor 70,inceputul anilor 80...
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 1:09 pm

Stiu ca atunci cind eram copil,in fata blocului ne adunam cu totii,si ne jucam"Flori,fete sau baieti",unde trebuia sa ghicim un numar,iar daca ghiceam numarul trebuia sa alegem un anumit domeniu,adica nume de fete,de baieti,etc,si se alegeau 2 intrebari din acel domeniu,si indiferent de raspuns,eram cu unul din cei 2,iar celalalt intra la loc sa ghiceasca numaril,pana ii venea randul...
Sotron,saream si coarda...Fotbal nu jucam...Deci imi placeau foarte mult jocurile cu copiii de la noi din bloc si din preajma blocului...
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Feb 17, 2011 2:15 pm

Eu ca fata,eram binenteles cu papusile,atat acasa cat si la gradinita,pana si in scoala generala,iar ca jocuri imi placea foarte mult sa sar coarda,si sa joc sotron,si mai era un joc"tara tara vrem ostasi",unde ne bagam si noi fetele in jocurile baietilor,si mai era un joc,care nu mai m-il amintesc atat de bine,era cu cantec,gen"zaresc un print calare,calare,si cauta sa se-nsoare"si mai departe nu imi amintesc...
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 1:55 pm

Jocul Piticot mi-a placut foarte mult,desi mai mult ma jucam singur,pentru ca tatal meu voia sa joace cu mine foarte rar.Jocul de fotbal,dacii si romanii,tenis si nu te suparar frate,il mai jucam de foarte multe ori cu vecinii mei in vacantele mele scolare...
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 01, 2011 7:46 pm

Nu mai sunt jocurile si jucariile care erau odata pe vremea noastra,desi unele jocuri in natura se mai practica,dar foarte foarte rar.Cat despre jocurile din ziua de astazi,vedem tot felul de jocuri 3 D,care reprezinta intr-o anumita categorie,jocuri uneori extrem de periculoase pentru copiii mici.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

ma da un CS parca tot mai merge

Mesaj  PopoviciMS2012 la data de Mar Mai 03, 2011 11:17 pm

maaaaaaaaaaaa , a aruncat bombaaaaaaaaa !!!!!! fugiti si aruncati cu mitraliera dupa teroristi si lasati gloantele ca sa faceti mancare din ele
ca dupa masa sa foloseasca bomba FULGER =))

PopoviciMS2012
membru
membru

Puncte : 129
Reputatie : 69
Data de inscriere : 03/05/2011
Varsta : 29
Localizare : UNIREA

HTTP://SNRE-PREDICI.DO.AM

Sus In jos

Mesaj  PopoviciMS2012 la data de Mar Mai 03, 2011 11:17 pm

wolfenstein a scris:Stiu ca atunci cind eram copil,in fata blocului ne adunam cu totii,si ne jucam"Flori,fete sau baieti",unde trebuia sa ghicim un numar,iar daca ghiceam numarul trebuia sa alegem un anumit domeniu,adica nume de fete,de baieti,etc,si se alegeau 2 intrebari din acel domeniu,si indiferent de raspuns,eram cu unul din cei 2,iar celalalt intra la loc sa ghiceasca numaril,pana ii venea randul...
Sotron,saream si coarda...Fotbal nu jucam...Deci imi placeau foarte mult jocurile cu copiii de la noi din bloc si din preajma blocului...
Frumoase amintiri semete de pe timpuri...

PopoviciMS2012
membru
membru

Sus In jos

era sa uit

Mesaj  PopoviciMS2012 la data de Mar Mai 03, 2011 11:20 pm

PopoviciMS2012 a scris:maaaaaaaaaaaa , a aruncat bombaaaaaaaaa !!!!!! fugiti si aruncati cu mitraliera dupa teroristi si lasati gloantele ca sa faceti mancare din ele
ca dupa masa sa foloseasca bomba FULGER =))

puterea vantului

PopoviciMS2012
membru
membru

Sus In jos

Frunza cade - iar cainele o manaca

Mesaj  PopoviciMS2012 la data de Mar Mai 03, 2011 11:22 pm

tot timpul in joc e bine sa ai un pom de care sa te reazemi ca sa fii figur ca-ti sare ceva in cap sau te agatza vreo liana ;)

PopoviciMS2012
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mai 09, 2011 1:18 pm

Sotronul si coarda,cat si bine cunoscuta v-ati ascunselea,au constituit principalele jocuri pe care le jucam in copilarie.Cat despre jucarii,pistoalele si masinile,au constituit cele mai principalele jucarii ale baietilor,in perioada cat noi eram mici.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 1:00 pm

V-ati ascunselea,coarda si sotron,au fost principalele jocuri care le faceam cu copiii de la blocul B5 din Slobozia,pe langa jocurile"flori,fete sau baieti","printul","leapsa".Din jocurile de logica,ma jucam mai ales in vacante chiar si singur jocurile"fotbal","dacii si romanii","tenis","nu te supara frate"si"piticot".
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 12:27 pm

Eu ca baiat,in copilarie ma jucam in vacantele de vara mai ales,ma jucam cu prietenii de la bloc mai mult jocurile "dacii si romanii"si "nu te supara frate".Fotbal nu am jucat mare lucru decat de la varsta de de 14 ani.Cat despre jucarii,masinile si armele de jucarie au constituit principalele mele jucarii ale copilariei mele.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 1:50 pm

Sotronul si mai ales "de-a v-ati ascunselea,unde ultimul a fost cel mai frumos joc pe care l-am facut in vacanta de vara a anului 1982 in spatele blocului 43 din Slobozia,unde pe atunci venea in vacante si fratele lui Mihai Claudiu pe nume Mihai Cristian,un nume mare scris si acesta in jurnalele mele.O sata cu trecerea timpului si varsta mea trecea de la copilarie la adolescenta,am inceput sa joc fotbal in echipa de fotbal a blocului 43.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 12:34 pm

Ma jucam cu papusi,ca orice fetita,si de asemenea,ma jucam cu fetitele de la bloc fel si fel de jocuri,mai ales coarda si sotron,iar despre jucarii,in afara de papusi,mai ma jucam din cand in cand jocuri precum "piticot",sau "nu te supara frate",jocurile cele mai poulare la acea vreme...
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 1:18 pm

Mi-am amintit in sfarsit de jocul Mecano,care l-am avut pana dupa anul 1985,adica doar cateva piese.In timpul copilariei mele,jocul Mecano era cel mai cautat joc pentru copii din tara,iar in ziua de azi,acest joc nu stiu daca se mai gaseste,asa cum era el odata demult,cu zeci de piese si scule.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Aug 04, 2011 1:28 pm

In vacantele de vara unde ma duceam la bunicii mei,pe strada nu stateam cu baietii de pe strada pe Rahova,ci aveam jocuri si jucarii,unde nimeni de pe strada nu avea jocurile si jucariile mele,unde in majoritatea timpului din vacante,ma jucam jocurile cele mai cunoscute,"dacii si romanii","piticot"si "nu te supara frate".
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat