Prieteni sau dusmani

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Prieteni sau dusmani

Mesaj  cristinaioana la data de Sam Feb 05, 2011 11:11 pm

E o vorba care spune Fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur.....Am avut multi prieteni cand lucram la fostul loc de munca...dupa ce am plecat de acolo am vazut intr-adevar cine mi-a fost prieten...aveam asa zisi prieteni de nu ii puteam numara pe degetele de la ambele maini....erau prieteni de interes...dintre ei doar doua fete s-au dovedit a fi sincere de la inceput asa ca inca mai pastram relatia...ne vedem cat de des putem...vb la telefon si cand avem nevoie de ceva ne ajutam reciproc fara a astepta vreo rasplata..
Nu pot sa zic ca am dusmani...ci persoane care poate cateodata sunt invidioase ...prefer sa ma gandesc asa.

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 06, 2011 4:31 pm

Chiar si cel mai bun prieten al tau poate deveni intr-o clipa cel mai mare si cel mai cumplit dusman al tau,lucru care il intalnim foarte des in momentele in care acesti prieteni se intalnesc la un pahar de bautura,si,din senin,odata cu alcoolul din cap incep sa isi aduca aminte de cine stie ce lucru de care respectivul prieten a avut nevoie de el si nu l-a ajutat,si in acest caz genereaza un conflict extrem de violent intre cei doi,conflict care poate duce si la decesul uneia din persoane.
Trebuie sa ai mare incredere intr-un prieten,si sa ii cunosti calitatile lui si bune si rele.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Feb 08, 2011 3:31 pm

Orice prieten poate deveni peste noapte sau in orice clipa dusman,dar ca acesti prieteni sa nu ne devina dusmani,ar trebui sa facem in asa fel incat sa evitam orice fel de discutii care ar crea un eventual scandal,si mai mult decat atat sa evitam ca atat acesti prieteni,cat si noi sa ne simtim bine prin expresii si vorbe frumoase,fara instigare la cearta sau ura.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 1:24 pm

Am cunoscut in aceasta lume oameni care din prieteni foarte buni,au devenit in cel mai scurt timp dusmani,numai ca pe acestia trebuie sa ii ignoram si sa nu ii mai luam in seama,pentru ca poate acesti asa zisi prieteni,au umblat si au cautat la noi un mare interese chiar si pe plan financiar,si daca nu am avut posibilitatea sa ii ajutam,nu ne-au crezut,au inceput cu fel si fel de amenintari,fapt pentru care de aici a rezultat ca dintr-un foarte bun prieten sa iti devina dusman,ceea ce acest gen de oameni trebuiesc evitati sub orice scop sau mijloc.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 12:19 pm

Daca avem prieteni,atunci sa ii numim prieteni,insa aici nu esti sigur daca acesti prieteni sunt cu adevarati prieteni,pentru ca nu poti sa stii niciodata daca acesti prieteni iti vor ramane credinciosi,sau vor deveni dusmani din te miri ce.
Daca avem prieteni,asta nu inseamna ca acestia pot deveni dusmanii nostri sau dusmanii lor,numai ca aici termenul de prietenie este exclus in acest caz,pentru ca atata timp cat cel mai bun prieten care ai avut incredere in el si nu te asteptai la ceva rau din partea lui,iata ca dintr-un adevarat prieten,poate sa iti devina cel mai aprig sau cel mai nemilos dusman al tau,si este foarte greu sa scapi de aceasta postura,fapt pentru care tu,incerci din toate puterile sa il departezi si sa il elimini definitiv din viata ta.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Feb 28, 2011 12:32 pm

Daca prietenii nostri sunt prieteni,atunci sa ii numim prieteni,iar daca prietenii nostri se transforma peste noapte in dusmani,eu cred ca ar fi cazul ca sa ii ocolim,pentru ca nu mai fac parte din categoria prietenilor nostri,ci pur si simplu intra in categoria oamenilor simpli,si de ce nu,chiar in categoria oamenilor necunoscuti sau straini.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 01, 2011 1:03 pm

Si cel mai bun prieten de al nostru de o viata,poate deveni in orice clipa un mare dusman al nostru.Daca se numeste prieten,asta nu inseamna ca daca pe respectivul nu ai putut sa il ajuti intr-o anumita problema,acesta sa iti devina dusman.
Sint foarte multi prieteni care peste noapte se transforma in dusmani,si aplica gesturi extrem de violente cu prietenii care i-a cunoscut de ani si ani,si care au avut incredere in acestia,mai mult decit ei insisi.
Daca se numesc prieteni,atuncio sa-i numim prieteni...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 12:37 pm

Un prieten poate deveni in orice clipa din cel mai bun prieten,un aprig dusman.Daca se intimpla situatia in care cel mai bun prieten al tau sa iti ceara un anumit ajutor financiar spre exemplu,sau un alt fel de ajutor,si tu nu poti sa il ajuti pentru ca nu ai posibilitatea necesara,acesta v a cred ca nu vrei sa il ajuti,v-a spune ca pe altii ii ajuti si pe el nu,si treptat acesta nu te v-a baga in seama,ca apoi sa te trezesti cu acesta intr-o situatie neplacuta,sa isi aduca aminte ca nu l-ai ajutat intr-o anumita privinta,si ajungem aici la notiunea de violenta,unde cel mai bun prieten al tau,poate deveni cel mai aprig dusman.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 10:39 am

Cei mai buni prieteni ai nostri pe care ii avem chiar si de o viata,pot deveni oricand dusmani,unde am intalnit astfel de cazuri,unde prieteni care s-au inteles foarte bine ani si ani,dintr-o data au devenit dusmani.Eu cred ca daca pe acestia ii numim prieteni,atunci sa ii avem ca prieteni,nu ca dusmani.Asa se intampla si invers cu acestia...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Apr 28, 2011 11:56 am

Multi prieteni adevarati sau buni de o viata,pot deveni peste noapte niste dusmani fara cuvinte.Daca ii numim prieteni,atunci sa fie prieteni,iar daca proprii nostri prieteni ne devin dusmani,nu ii mai putem numi in acest sens prieteni.daca prietenii nostri se transforma in dusmani,ori noi nu am facut bine ceva acolo,ori acestia s-au plictisit de noi,si au gasit alti prieteni mult mai buni decat noi in acest caz,ceea ce inseamna ca in acest caz,cineva a gresit.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 12:34 pm

Intotdeauna,sau in orice clipa prietenii pot deveni aiurea dusmani.Sunt anumiti prieteni care se considera a fi prieteni numai in momentele cand acestia au nevoie de ceva de la tine,spre exemplu bani.In momentul in care tu nu ai posibilitatea sa ii oferi respectivului anumita suma de bani pentru ca si tu esti intr-un mare impas financiar,acesta v-a crede ca nu vrei sa ii oferi,spune ca nu ai incredere in el,iar mai tarziu sa iti faca rau prin diverse forme si metode.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 2:28 pm

Dusmanii nu mai pot fi considerati prieteni,atata timp cat acestia au fost considerati odata prieteni adevarati,si apoi s-au transformat in dusmani,ceea ce inseamna ca ar trebui eliminati din viata noastra si dati uitarii,atata timp cat acestia in prietenia respectiva au profitat numai de interes,iar daca nu s-a putut,au ales ca sa va aibe ca victime sigure.Ferti-va de astfel de prieteni.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 12:43 pm

Cum putem considera prietenul,un dusman.Sunt anumite situatii in care prietenii se transforma in dusmani,unde acest lucru nu suna bine deloc,pentru ca oricand,cel mai bun prieten al tau,chiar daca il ai de ani si ani de zile,chiar si de o viata,poate deveni oricand dusmanul tau,asa ca vrea el sa nu te mai aibe prieten,si sa te distruga in acest sens.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 3:33 pm

Nu conteaza ca esti cu cel mai bun prieten din viata,pentyru ca acesta poate oricand sa iti devina un mare dusman,dar in acest caz,nu s-ar mai nujmi prieteni daca l-am cataloga in acest sens.Sunt prieteni de o viata care tin legatura ani si ani de zile,si deodata,acesta poate deveni din senin un mare monstru,si nu stii in ce sens sa scapi de acesta.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 12:53 pm

Chiar si cel mai bun prieten din viata iti poate deveni un dusman,indiferent de pozitia in care te afli cu acesta,sau de valoarea prieteniei respective,chiar daca prietenia dureaza de o viata,dar daca acet prieten iti devine dusman,automat devine o necunoscuta,iar in momentul respectiv ar trebui sa devina pentru tine un strain,un necunoscut,care ar trebuie apoi sa te feesti de acesta la un moment dat.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 2:00 pm

Si prietenii pot deveni dusmani,asa cum si dusmanii pot deveni chiar prieteni.Dusmanii pe care noi i-am considerat asa ca fiind dusmanii nostri,poate acestia incearca sa se apropie de noi fara a pune conditii.Cunosc multe cazuri in care prieteni de ai mei au avut fel si fel de dusmani,care cu timpul si dusmanii acestora au devenit cei mai buni prieteni ai lor.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Iul 15, 2011 2:47 pm

In orice clipa,cel mai bun prieten iti poate deveni cel mai de temut dusman.Astfel de prieteni care ne devin dusmani,trebuiesc evitati,pentru ca sunt foarte multe persoane care au astfel de prieteni,ii ajuta din foarte multe puncte de vedere,si deodata,din senin,prietenii tai incep sa fie vciolenti in vorbire si fizic la adresa ta,indiferent ca esti cel mai bun prieten.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mar 16, 2012 2:01 pm

Chiar si cel mai bun prieten al nostru care il cunoastem de o viata,poate deveni un aprig dusman,si de aceea trebuie sa avem mare grija la felul cum ne comportam cu acesta in general,entru a nu se ajunge la o violenta iesita din comun,asa cum s4e intimpla in zilele noastre,cand cei mai buni prieteni din viata,pot deveni dusmani.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 31, 2013 11:41 am

si cel mai bun prieten din viata poate sa iti devina in secunda urmatoare cel mai aprig dusman,si sa aplice reguli care vor aduce crime oribile,asa cum se intampla in ziua de azi,unde multi isi pun incredere in cei mai buni prieteni,ei vad ca traiesti mai bine ca ei,si apoi incepe sa aplice niste regului care violenta este la ei principala victorie,nu munca cinstita.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:54 pm

Continut sponsorizat