Toleranta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Toleranta

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 06, 2011 12:01 pm

Toleranta sau indulgenta reprezinta un mod de exprimare folosita asupra persoanelor mai mult neagreate,dar si ignorate,fapt pentru care toleranta are si mai mult aspecte,tinand cont si de faptul ca s-a auzit de foarte mult de notiunea de "casa de toleranta",casa care reprezinta practicarea prostitutiei intr-o anumita cladire sau incapere,sau cel mai bine cunoscuta denumirea de bordel.
Deci,toleranta reprezinta cele 2 mari lucruri ale societatii noastre,adica este si un lucru bun si necesar,dar si un lucru rau si inutil,care duce la distrugerea societatii noastre.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Feb 08, 2011 5:27 pm

Sa tolerezi pe cineva,nu cred ca este un lucru atat de placut in societatea noastra,dar persoanele respective pe care noi le toleram ne-au facut noua ceva de am ajuns in situatia tolerantei,in sensul ignorarii persoanelor pe care nu le agream,sau mai bine spus indulgenta,care are aceeasi legatura si cu ignorarea,si cu toleranta.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 1:40 pm

Cineva nu te agreeaza,pe cineva nu agreezi,si cred ca asta inseamna pentru mine toleranta,chiar daca acest cuvant are mai multe intelesuri,mai ales cel mai popular intalnim expresia "casa de toleranta",unde aceste"case"le intalnim din ce in ce mai des.
Sa tolerezi pe cineva,tine cred ca de suflet,desi nu prea am mari cunostinte in acest domeniu,eu mi-am impus aici punctul meu de vedere.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Feb 19, 2011 7:50 pm

Toleranta mai inseamna bunul simt,si a intelege ca ceva pentru tine este poate lipsit de importanta pentru altul,vine pe primul loc. Lipsa tolerantei este egoism iar egoismul este sursa tuturor relelor din lume.
De aici,rautatea oamenilor.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 15, 2011 2:02 pm

Pentru mine toleranta inseamna persoane pe care nu le agream,si de asemenea ignoram persoanele respective,dar toleranta mai are si alte intelesuri si sensuri,unde si lipsa tolerantei inseamna foarte mult pentru unii mult egoism,si in ziua de azi egoisti intalnim cam la tot pasul,ceea ce inseamna ca egoistii sunt principalii autori ai tuturor relelor sau rautatilor oamenilor.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Mier Mar 23, 2011 7:15 pm

Tolerenta esta rabdarea de a asculta si vorbi cu persoane cu caracter si educatie deiferita.Tot prin toleranta se intelege indiferenta fata de rautattea oamenilor si evitarea certurilor.Pe cei care ne sunt indiferenti pentru ca e bine sa nu uram ii toleram dar ne place sa stam mult in preajma celor pe care ii iubim si cu care ne asemanam din anuminte puncte de vedere al gandirii,caracterului si educatiei lucruri foatre importante in relatia dintre oameni.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 2:27 pm

Cred ca toleranta are mare legatura cu indiferenta,ceea ce inseamna ca exista foarte multe persoane in ziua de azi,care toleranta pentru ei este ceva la moda,adica este un lucru foarte neplacut sa fii indiferent mai ales cu persoana care te iubeste,ceea ce inseamna ca toleranta,dupa parerea mea,are foarte mare legatura cu relatiile de iubire...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Apr 26, 2011 10:42 am

Toleranta reprezinta foarte multe aspecte,avand mai multe tipuri de inteles,unde indiferenta noastra pentru ceilalti este bine plasata in sensul ca sa nu ii uram pe acestia,si mai bine preferam sa ii toleram decat sa ajungem la ura sau altfel de conflicte de acest gen.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 10:35 am

toleranta reprezinta in mare parte indiferenta fata de rautatea oamenilor,si binenteles,evitarea unor certuri extreme.Egoismul si indiferenta,reprezinta acea caracteristica in care noi oamenii nu trebuie sa dusmanim si sa nu uram anumite persoane,chiar daca acestea uneori ne provoaca anumite stari de stres.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 05, 2011 11:56 am

Toleranta are fel si fel de denumiri si intelesuri,iar in cazul meu,toleranta reprezinta a ignora rautatea oamenilor,desi nu ar trebui sa ne lasam lasati de aceasta rautate a lor,deci indiferenta fata de acesti oameni,dar si evitarea unor certuri mari,care ne vor pune intr-o stare avansata de stres.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 12:27 pm

TOLERANŢĂ, toleranţe, s.f. 1. Faptul de a tolera; îngăduinţă, indulgenţă. – Casă de toleranţă = stabiliment în care se practică prostituţia; bordel. 2. Obişnuinţă sau dispoziţie pe care o are organismul de a suporta anumite medicamente, substanţe, condiţii de mediu etc. 3. Abatere admisă de la dimensiunea, greutatea, calitatea etc. prevăzută pentru un anumit produs. – (Tehn.) Diferenţă dintre dimensiunea maximă şi minimă admisă în prelucrarea unui anumit material şi valoarea nominală a acestei dimensiuni. – Din fr. tolérance.

Înţelesul de bază al acestui cuvânt este îngăduinţă sau indulgenţă. În aşa caz, este important să definim şi dimensiunile toleranţei, pentru că ea poate fi un lucru bun şi necesar, dar, tot aşa, poate fi un lucru rău, care va disatruge societatea. De altfel, noţiunea cea mai cunoscută care a incorporat acest cuvânt şi care denotă un rău al societăţii este “casa de toleranţă”. Este interesantă o altă noţiune care am găsit-o definită în această listă şi care de asemena cuprinde cuvântul “toleranţă”.

sursa : http://www.moldovacrestina.net/social/definitia-tolerantei-cu-prilejul-saptamanii-tolerantei/

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Mai 15, 2011 4:16 pm

Toleranta pentru mine inseamna foarte multa indiferenta,indiferenta a persoanelor carora le plac acest stil,de a le fi egale cu zero barat anumite lucruri legate de viata in general,adica in sensul ca acestia sunt interesati numai de ei insisi,de altora nu le pasa,si in acest caz toleranta isi atinge scopul.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mai 23, 2011 11:42 am

Sa tolerezi pe cineva nu cred ca este atat de placut.Toleranta o consider ca rupta din societate,desi toleranta are aici si lucruri bune si lucruri rele,iar din lucrurile rele,ura si dusmania joaca aici un mare rol in toleranta.Sa ignoram aceste persoane,pentru a nu ne crea noua insine diverse probleme majore.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 1:22 pm

Toleranta reprezinta si egoismul si lipsa bunului simt al oamenilor,si de foarte multe ori auzim anumite persoane ca tolereaza pe altele,ceea ce inseamna ca toleranta eu consider ca tine in mare parte si de educatia celor 7 ani de acasa...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 09, 2011 5:37 pm

Pe langa bunul simt al anumitor persoane,toleranta mai este si acel aspect in care anumite persoane se implica in alte probleme sau activitati pe care altii nu le fac,lucru de care in ziua de azi sunt foarte multi care tolereaza aceste aspecte,care uneori pot fi foarte greu de inteles.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 2:21 pm

Toleranta cred ca este tot un tip de orgoliu,unde anumite persoane tolereaza pe alte persoane,ceea ce inseamna ca tolerantain aceasta situatie atinge mari niveluri,care au in mica parte legatura si cu mandria.Nu vreau sa fac o greseala in acest sens,dar aceasta este parerea mea,si o sustin...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Iul 26, 2011 10:22 am

Ce-i de facut? Sa te opui e o cauza pierduta. Nu poti sa lupti de una singura impotriva lumii intregi. „Gaseste o solutie comuna” - ti se sufla raspunsul din tribune. „|ntelege. Accepta. Tolereaza.” Chiar daca tu esti de alta parere. Situatia, privita din unghiul celorlalti de vedere, poate sa apara exact invers. Poate si tu faci lucruri care sunt greu de suportat de catre ceilalti. Singura solutie este dialogul si intelegerea, acceptarea, toleranta.

Ce inseamna sa fii tolerant?
Sa accepti, in primul rand, ca exista diferente. Sa incerci sa intelegi modul in care ceilalti sunt diferiti fata de tine. Sa respecti aceste diferente si sa inveti sa traiesti linistit cu ele. Toleranta presupune un „alt fel” al celuilalt, la care tu trebuie sa faci fata. Acest „alt fel” de a fi al celorlalti poate sa se bata cap in cap cu felul tau de a fi – si de aici apar problemele. Prin urmare, toleranta inseamna sa te straduiesti sa accepti un lucru cu care, in realitate, iti vine greu sa fii de acord. Ai de ales daca tolerezi obiceiul sotului de a-si arunca sosetele pe dupa usa sau nu. Situatia devine grava in momentul in care, de atatea obiceiuri cu care nu esti de acord, iti pui problema daca sa il mai tolerezi pe el – cu totul – ca persoana, sau nu.

sursa : http://www.benessere.ro/Psiho/564/Cat-de-toleranta-e-bine-sa-fii.html

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:56 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos