Inteligenta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Inteligenta

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 06, 2011 11:33 am

Inteligenta oamenilor reprezinta capacitataea oamenilor de a gandi din foarte multe puncte de vedere,inteligenta care poate uneori sa depaseasca chiar si unele limite ale inteligentei.Astfel de oameni au o capacitate de gandire extrem de foarte avansata,si de aceea,de foarte multe ori,in majoritatea cazurilor,ramanem uimiti de cata logica sau cata judecata pot avea astfel de oameni.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Feb 08, 2011 6:18 pm

Inteligenta este un caracter important in viata dar si in gandirea noastra,ceea ce inseamna ca daca am facut treburile respective cu mare atentie,inseamna ca am facut cu mare bagare de seama acel lucru.
Din pacate,inteligenta nu exista la toata lumea,dar mai sunt si anumite persoane care se dau drept inteligente,care in realitate,inteligenta acestora este sub orice critica,mai exact spus,aceia care se dau drept mari inteligenti si isteti,care realitatea acestora este cu totul alta.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 2:37 pm

Inteligenta umana cred ca tine si de caracterul sau de ceea ce ne-a placut sa invatam in viata,sau ceea ce ne-a interesat sa invatam,si in multe cazuri,inteligenta noastra a inceput sa se accentueze,in primul rand prin ceea ce ne-a placut sa invatam.
Noi suntem inteligenti pe un anumit domeniu,si inteligenta noastra cred ca este limitata in alte domenii in care noi nu am luat prea bine cunostinta,deci inteligenta are mare legatura numai si numai cu ceea ce ne-a placut si ceea ce stim sa facem cu adevarat.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Sam Feb 19, 2011 1:21 pm

9

Ultima editare efectuata de catre Ana in Dum Apr 03, 2011 1:08 am, editata de 1 ori

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 8:12 pm

In legatura cu inteligenta oamenilor,trebuie precizat faptul ca oamenii sunt inteligenti fiecare in felul lor,ceea ce inseamna ca fiecare are la randul sau,capacitatea de a gandi,asa cum il duce mintea sa faca in ceea ce vrea sa faca.Nu toti oamenii sunt inteligenti asa cum par,asa cum se cred ei ca sunt inteligenti,pentru ca in viata,omul nu s-a nascut invatat din nici un punct de vedere,pentru ca pe parcursul vietii,a invatat fiecare sa traiasca asa cum a crezut de buna cuviinta.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 4:02 pm

Multi se cred inteligenti si destepti,insa realitatea ii arata cu totul altfel decat par a fi.Daca ai facultate sau 3-4 facultati,asta nu inseamna ca est mare intelept,pentru ca imul este inteligent si fara facultate,omul este inteligent si mult mai inteligent si cu 4 clase avute la scoala.Deci inteligenta nu tine de cata scoala ai invatat,pentru ca,chiar daca ai facultate,chiar daca ai patru clase,cred ca tot in aceeasi categorie te incadrezi.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mar 07, 2011 7:45 pm

Degeaba avem fel si fel de facultati si ne credem inteligenti,daca in realitate nu dovedim acest lucru prin fapte,nu prin vorbe.Daca ai facultate,asta nu inseamna ca esti cel mai mare destept.In general te dai mare inteligent si intelectual,pe cand in realitate,habar nu ai de tine sau habar nu ai sa faci anumite lucruri care sa atraga inteligenta ta care ai spus ca o ai.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Mar 12, 2011 1:49 pm

Inteligenta omului este bine determinata prin faptele pe care acesta le face.Inteligenta omului inseamna foarte mult fapta,mult mai mult decat vorba,pentru ca eu cred ca un om inteligent nu tine omul cu vorba,si nu face promisiuni desarte,sau promisiuni in care acesta nu este in stare sa le realizeze.
Inteligenta este in general cea mai buna masura a omului,unde acesta este foarte atent in ceea ce spune si in ceea ce face...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 7:50 pm

Inteligenta reprezinta un caracter pozitiv pentru foarte multi,numai ca aici intalnim anumite persoane care se dau drept inteligente si promitatoare,care in realitate inteligenta acestora este redusa la zero.Nu orice om cu liceu sau nu stiu cate facultati se spune ca este inteligent,pentru ca mai inteligenti decat acestia pot fi si cei cu 4 clase sau cu 8 clase,cu mult mai inteligenti decat cei care au licee si facultati...Inteligenta nu tine de scoala,tine de cat te duce mintea sa faci ceea ce vrei sa faci...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 4:51 pm

Inteligenta anumitor persoane depasesc orice limite in foarte multe situatii,unde am vazut si eu acest lucru,unde capacitatea de gandire a anumitor persoane care inca nu au implinit varsta de 16 ani,este mult mai accentuata decat a unei persoane mai mature,si de aici spuneam ca inteligenta persoanelor de aceasta varsta depaseste orice limita a inteligentei in general.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Apr 26, 2011 12:29 pm

Inteligenta reprezinta un aspect de baza al omului,unde de acest lucru avem mare nevoie pentru a ne realiza anumite scopuri care ne intereseaza pe noi mai ales,in mod personal.Avem nevoie de o minte limpede si clara,pentru a avea o capacitate de gandire foarte bine pusa la punct,si inteligenta noastra numai asa isi v-a atinge scopurile.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 12:00 pm

Inteligenta o are foarte mare parte din populatia lumii,numai ca asta nu inseamna ca daca multi sunt inteligenti,restul sunt prosti.Multa lume nu are sau nu stie carte,nu au scoala necesara,dar tin sa spun ca acestia au mult mai multa inteligenta decat cei cu mai multe facultati...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 05, 2011 1:40 pm

Inteligenta omului este foarte importanta in viata,numai ca intalnim anumite persoane care se dau prea inteligente,si noi suntem luati peste picior de acestia.Un astfel de caz l-am trecut acum o saptamana,cu cineva de pe neogen,care am trimis un mesaj de prietenie la care trimiteam la multe persoane de acolo,si din toate persoanele de acolo nu am avut probleme cum am avut cu acea persoana din targu carbunesti,care a spus ca este asistenta si are demnitate,si nu i-a placut mesajul meu.Demnitatea nu tine de cartea si de functia pe care o ai.Demnitatea tine de respect,de ceea ce simti,de sufletul pe care il ai,nu de interes,asa cum aceasta persoana a dat de inteles.Adica e ca si cum ar fi spus ca eu sunt prost si ea desteapta...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 2:34 pm

Inteligentii nu reprezinta neaparat oamenii care au fel si fel de facultati in spatele lor,si indiferent ca sunt directori,sefi sau ingineri.Inteligenta o au toti,si cred ca are mai multa inteligenta si putere de gandire un om care are 4 clase,decat unul care are 3-4 facultati,si a ajuns mari directori sau sefi prin diversele smecherii,asa cum practica guvernantii din ziua de azi.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Mai 15, 2011 6:07 pm

Inteligenta oamenilor inseamna foarte mult in viata,dar nu toti oamenii sunt inteligenti,chiar daca sunt ingineri,doctori sau directori,si au in spatele lor fel si fel de facultati.Oameni mult mai inteligenti decat acestia sunt si cei care nu a scoala,si au trecut prin viata si prin probleme care cei mari nici habar nu au ce inseamna aceea durere si suferinta in viata,si traiesc numai prin pile si prin tot felul de smecherii...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 1:23 pm

Inteligenta omului se zice ca se cunoaste dupa felul cum acesta arata la fata,dar acest lucru il consider o totala aberatie,o prostie omeneasca,pentru ca omul nu este inteligent dupa felul cum arata la fata,pentru ca omul gandeste cu mintea,omul nu gandeste dupa figura pe care acesta o are.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 2:27 pm

Inteligenta oamenilor poate depasi uneori niste limite extreme,numai ca sunt foarte multi prefacuti in ziua de azi,care se dau mari inteligenti si intelepti,care in realitate sunt niste prosti facuti gramada,indiferent cu scoala pe care acestia oa au.Nu conteaza ca esti director inginer sau ceva sus,mare,pentru ca daca te dai intelept si te numesti director sau mai stiu eu ce,aia nu inseamna ca neaparat esti si inteligent...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 09, 2011 5:48 pm

Inteligenta abuziva sau inteligenta prefacuta,o intalnim la foarte multe persoane,care se dau mari si tari in majoritatea problemelor,dar aceasta inteligenta este facuta doar in scris,pe cand realitatea este cu totul alta,ceea ce inseamna ca inteligenta acestora este doar cu vorba,iar cu fapta nu.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Iun 20, 2011 3:12 pm

Inteligenta este capacitatea de gandire a oamenilor,unde aici isi arata adevarata lor valoare.Ca sa spui ca esti inteligent,trebuie sa dovedesti acest lucru,pentru ca sunt foarte multi care se dau mari inteligenti si destepti,dar in realitate sunt niste prosti facuti gramada...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Iul 06, 2011 2:51 pm

Inteligenta in ziua de azi se castiga cu bani...Termini liceul cu chiu cu vai,treci bacul cu pile sau copiute,intri la facultate la fel in aceleasi conditii,treci prin materii ca gasca prin apa,si apoi ajungi mare inteligent...ca ai bani...Nu inteleg cum ajung in ziua de azi directori,doctori,ingineri,economisti,daca habar nu au de literatura,si care trec prin scoala prin fel si fel de smecherii,si se dau mari si tari inteligenti,dar in realitate sunt niste prosti facuti gramada cu toata scoala lor...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iul 20, 2011 5:21 pm

Inteligenta oamenilor este bine reprezentata mai ales prin felul cum acestia vorbesc si gandesc.Sunt foarte multi care se cred inteligenti si destepti,care in realitate nu sunt ceea ce se lauda ca sunt.De asemenea,sunt foarte multi care au fel si fel de facultati terminate,si la fel se dau mari intelectuali,dar prostia omeneasca misuna la ei in moduri abundent de excesive.Toate acestea tin in mare parte de lauda sau de mandrie.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Dec 09, 2011 2:55 pm

Inteligenta este reprezentata si prin anumite persoane care se dau inteleptii pamantului,unde in realitate,prostia omeneasca din ei intrece chiar orice limita a prostiei omenesti.Se dau mari intelepti,atotstiutori,numai pe contre,si nu in unele situatii se cred mai destepti decit oricine.Mie unul,din punctul meu de vedere,imi creste inima de bucurie cand vad altul mai prost ca mine...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 19, 2012 9:13 am

Nu trebuie sa fii frumos la aspectul fizic pentru a arata a inteligent,pentru ca inteligenta oamenilor nu tine de cum arata omul la fata,ci de felul cum acesta gandeste,si sunt multi care fac greseala de a judeca oamenii dupa felul cum arata la fata;sa nu uitam ca suntem oameni indiferent de etnie sau de rasa,si inteligenta tine de cum gandim,nu de cum aratam la fata.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:46 pm

Continut sponsorizat