Florile, parfum si culoare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Florile, parfum si culoare

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Feb 08, 2011 3:08 pm

Florile imi plac foarte mult,in special muscatele,bujorii,margaretele,panselutele si trandafirii,prin coloritul acestora,si binenteles prin mirosul acestora,insa exista foarte multe flori de toate formele si culorile,care se intrebuinteaza in foarte remedii naturiste,si binenteles foarte multe care se intrebuinteaza in toate felurile de parfumuri existente in lume,dar si o importanta aparte in fabricarea dulceturilor.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Feb 08, 2011 4:47 pm

Imi plac florile foarte mult,imi place mai ales sa primesc flori dar si sa daruiesc,iar din flori in general imi plac foarte mult florile de apartament,dar si cele de gradina precum crini,trandafiri;din florile de apartament imi place foarte mult craciunica.
Parfumul acestora,al florilor in general,imi place foarte mult,tinand cont si de faptul ca sunt femeie,si,desi nu obisnuiesc sa ma parfumez prea mult,imi plac foarte mult parfumurile.
Despre coloritul florilor,pot sa spun ca majoritatea florilor din lume au un colorit viu si atragator.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Feb 09, 2011 2:04 pm

Plantele si florile imi plac foarte mult,mai ales imi plac foarte mult cactusii infloriti.Desi nu miros,sunt pentru mine niste flori extraordinare.
Din celelalte flori mai imi plac asa crinul,trandafirul,muscata,bujorul,narcisa si garoafa.
Vorbind la modul general,florile constituie principala sursa a parfumurilor existente in lumea intreaga.
Cat despre coloritul florilor,pot sa spun ca au un colorit extrem de foarte variat,si de aceea imi plac florile foarte mult.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Mier Mar 09, 2011 7:36 pm

Florile sunt cel mai frumos lucru cu care Dumnezeu a inzestrat pamantul.Culorile si parfumul lor le fac mirifice.Eu cred ca cele mai frumoase flori sunt trandafirii .Sunt si alte flori frumoase cum ar fi: tamaioarele,margaritarele ,crini,si toate florile de primavara.Batranii spuneau ca o femeie adevarata se cunoaste dupa florile din gradina .O incapere pare cu mult mai frumoasa daca exista flori.Sa iubesti florile,muzica si copii inseamna sa ai un suflet sensibil,bun si bland care stie sa apecieze ce e frumos.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 1:43 pm

Cat am locuit la Slobozia pana in anul 2006,am avut in apartament foarte multe flori,unde craciunica era cea mai frumoasa,mai ales in preajma sarbatorilor de craciun,cu florile acestora de culoare roz.
Cat traiau bunicii mei pina in 1985,in curtea de la Calarasi bunica mea s-a ocupat foarte mult de florile din curte,unde,in curte era o adevarata gradin botanica,unde trandafirii,crinii si crizantemele erau extraordinare prin aspectul si prin mirosul acestora.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 2:32 pm

Toate florile sunt frumoase,mai ales cele frumos inmiresmate,desi nu la toti le plac toate florile,pentru ca mai sunt anumite persoane care nu le plac acestea.Nici eu nu pot sa spun ca imi plac chiar toate florile,pentru ca foarte multe dintre ele sunt si salbatice si nu au mediul in care il au anumite flori de apartament precum muscate sau alte flori care le avem in ghivece,in locuintele in care locuim.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Apr 26, 2011 10:36 am

Florile reprezinta cel mai frumos simbol al naturii,mai ales prin mirosul acestora cat si prin coloritul lor,unde florile au diverse intrebuintari mai ales in medicina,iar trandafirii au intrebuintari in prepararea dulceturilor,ceea ce inseamna ca florile reprezinta cea mai frumoasa creratie a lui dumnezeu.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 11:20 am

Imi plac foarte mult florile primite,si florile in general,prin mirosul extraordinar al acestora.Locuiesc la curte,si am foarte multe flori frumoase si inmiresmate in gradina,iar colrirul acestora,mireasma acestora,imi plac foarte mult,penrtru ca in general,toate florile sunt frumoase.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 05, 2011 12:19 pm

Prin coloritul si prin miresma lor,florile reprezinta cel mai inmiresmat parfum al naturii,unde,din aceste flori se fabrica cele mai puternice parfumuri.Florile reprezinta asadar un bun remediu de acest gen,iar din alt punct de vedere,florile reprezinta pentru femei ceva foarte frumos,mai ales cand oferi iubitei tale o floare sau un buchet de flori,indiferent de genul acesteia,pentru ca,intotdeauna,gestul conteaza foarte mult.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 1:36 pm

Pentru mine,trandafirii reprezinta cele mai frumoase flori care imi plac foarte mult,pentru ca din trandafiri se fabrica foarte multe produse,in special dulceata de trandafiri,care imi place foarte mult.Pe langa trandafiri mai imi plac florile care cresc pe crestele muntilor.Parfumul florilor imi place si acesta,desi nu prea iau mereu in seama mirosul acestora.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Mai 15, 2011 4:13 pm

Imi plac foarte mult florile,mai ales mirosul acestora,cat si felul in care acestea au diverse culori.Trandafirii rosii inchisi imi plac foarte mult,si nu numai la felul cum acestia arata,dar in general,trandafirii se intrebuinteaza mai ales la prepaprarea dulceturilor.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mai 23, 2011 12:14 pm

Imi plac florile foarte mult,mai ales florile de apartament ca muscate sau craciunele,dar si panselute.Imi plac si cactusii foarte mult,am avut vreo 60 de specii de cactusi in urma cu cativa ani,iar florile acestora mi-au placut foarte mult coloritul acestora.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 1:48 pm

Am avut in curte si in gradina flori frumoase,dar de un timp de cand umblu de la un prieten la altul,florile au inceput sa imi placa din ce in ce mai putin.Imi placeau ghioceii si lalelele,cat si liliacul,iar mirosul acestora mi-a placut foarte mult.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 07, 2011 11:48 am

Desi cactusii sunt mai mult plante decat flori,si acestia infloresc si imi plac foarte mult,mai ales ca am avut o colectie insemnata de cactusi cat am stat la Slobozia pana in 2006,si de foarte multe ori am prins cactusii infloriti,care,desi floarea acestora a tinut o singura zi,florile de cactus sunt extraordinar de frumoase.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Iun 16, 2011 4:06 pm

Imi plac florile foarte mult,si imi place sa le miros in natura.Cat despre coloritul si frumusetea acestora,acestea variaza de la specie la specie,ceea ce inseamna ca natura ne-a daruit cele mai frumoase flori si plante,pe care unii din noi oamenii le ingrijim cu mare drag in ghivecele pe care le avem in locuintele noastre.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 01, 2011 4:21 pm

Imi plac florile foarte mult,mai putin parfumul acestora,unde imi plac foarte mult panselutele,bujorii,muscatele,craciunicile,deci majoritatea florilor de apartament,flori pe care le detin in ghivece,cu exceptia crizantemelor si a bujorilor care nu ii tin in ghivece,ci in gradina curtii.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iul 20, 2011 3:36 pm

Cactusii imi plac foarte mult,mai ales florile de cactus,care,desi nu miros,arata foarte frumos.De asemenea imi plac foarte mult florile de apartament,cat si bujorii si crinii.Imi place sa miros florile,parfumul acestora,mai ales in zilele de primavara.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Dec 19, 2011 3:03 pm

Nu sunt adeptul parfumului florilor,desi in general parfumurile imi plac doar sa le privesc,asa cum si la flori imi plac acestea cat de frumos colorate sunt,si foarte rar parfumul acestora il miros.Din flori imi plac panselutele,bujorii,muscatele si crizantemele.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:56 pm

Continut sponsorizat