despre oameni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

despre oameni

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Feb 11, 2011 2:03 pm

Omul,de-a lungul istoriei sale a invatat si a facut cele mai imense descoperiri,descoperiri care au facut ca omenirea sa se schimbe in mod treptat si foarte rapid.
S-au construit cladiri,s-au construit poduri,drumuri,s-au facut cele mai imense explorari ale lumii,si odata cu acestea,sau mai mult decat acestea,omul a invatat din fiecare cate ceva.
Arta si cultura,invatamant si diverse experiente sau experimente,toate acestea le-a facut omul cu propria sa vointa.
S-au descoperit planete,s-au descoperit plante si animale,apoi omul a inceput sa faca inventii peste inventii,unde a facut diverse modele de comunicare,initieri si descoperiri in cosmos,telefonie,muzica,dans,filme,si apoi traditiile la fiecare tara in parte,dupa istoria sa,astfel incat s-au descoperit si s-au aplicat fel si fel de traditii ale fiecarei zone din tara respectiva,precum fel si fel de dansuri populare,fel si fel de colinde si urari ale sarbatorilor de iarna sau de paste,fel si fel de preparate culinare ale diverselor comune sau sate din tara respectiva,traditii care s-au tinut de-a lungul veacurilor,traditii care se tin si in prezent.
Circul,calusarii,cat si teatrele sau filmele,constituie un alt element de baza al omului,baza legata de traditii populare si culturale ale intregii lumi.
De asemenea,omul a inventat de-a lungul timpului sa fel si fel de arme de aparare,unde razboaiele au avut o mare importanta in acest sens,desi razboaiele au constituit aici tot creatia omului,deci omul a fost si v-a ramane creatorul tuturor obiectelor si lucruruilor aflate pe suprafata pamantului,toate acestea fiind inzestrate de marea creatie a lui Dumnezeu,unde Dumnezeu l-a creat pe om ca sa faca aceste lucruri,atat bune,cat si rele pe suprafata pamantului.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: despre oameni

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Feb 18, 2011 2:19 pm

Omul a facut descoperiri uimitoare,a descoperit fel si fel de medicamente si fel si fel de boli.omul a construit,a zidit si a distrus...Deci omul in viata sa a facut atat fapte bune cat si fapte mai putin bune,urmand ca apoi sa se inventeze armele de foc,razboaiele,plus alte si alte inventii foarte utile oamenilor,insa tot omul a inventat sa distruga acelas om prin faptele sale necugetate,ajungand la sinucideri in masa,la fel si fel de crime oribile,si nu in ultimul rand,prostitutia.
A vorbi despre oameni nu ar fi o rusine da a vorbi si a te numi om,pentru ca viata este sa fie facuta asa cum vrea fiecare din noi,si cu bune,si cu rele...

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Feb 28, 2011 12:53 pm

Omul a invatat sa cante,omul a invatat sa danseze...Omul a invatat de la alti oameni fel si fel de inventii si descoperiri,care mai de care foarte importante in viata noastra.
Omul a ajuns pe Luna,omul a ajuns sa faca explorari in Antractica,si a facut descoperiri senzationale si de mare valoare in viata noastra.
Omul a invatat sa scrie si sa vorbeasca,si a invatat sa fie educat,educatie care a dat-o la generatii peste generatii...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 09, 2011 9:24 pm

Pe langa descoperirile pe care oamenii le-au facut,rautatea oamenilor a inceput sa devina din ce in ce mai agravanta,unde oamenii au inceput sa fie invidiosi pe alte persoane,cat si ura dintre oameni,care a devenit din ce in ce mai complicata,ceea ce inseamna ca rautatea omului s-a rezumat si la razbunare,unde s-au nascut aici razboaie sangeroase,ceea ce a dus la concluzia ca omul a devenit extrem de foarte agresiv si de dusmanos pe acelas om...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Mar 12, 2011 11:44 am

Sa vorbim despre ceea ce a facut omul,ar fi foarte multe de spus,desi omul a facut si lucruri bune si lucruri rele,insa in ultima perioada de timp mai lunga,pamenii au trecut la fapte extrem de foarte rele si complicate,unde de aici a rezultat si rezulta rautatea oamenilor,unde prin razboaie,razbunarea constituie aici principala sursa,numai ca la razboaie nu numai rabunarea constituie principala sursa,ci faptul ca prin razboaie,anumitele state vor sa aibe o conducere a statului respectiv mult mai bine pusa la punct,iar prin venirea unui regim nou,oamenii poate vor avea alt trai de viata.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mar 14, 2011 8:49 pm

Despre oameni se v-a vorbi pana ce omenirea v-a disparea definitiv de pe fata pamantului,unde oamenii au cladit si au distrus multe,si au descoperit fel si fel de inventii care mai de care mai sofisticate.
Oamenii au contituit de asemenea si cei care au distrus prin diverse forme anumite populatii,referitoare la razboaiele care au fost,cat si la distrugerea mediului inconjurator prin diverse incendii sau alte metode de a distruge habitatele si biotopurile exustente in lume.
Oamenii au incercat sa faca multe lucruri bune,care dupa ce aceste lucruri bune,altii au distrus in urma lor,si nu s-a mai ales nimeni cu nimic decat cu pagube majore.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Lun Mar 14, 2011 11:23 pm

Oamenii in general sunt rai decat buni inteligenti putini .Au inventat multe lucruri bune dar au fost si multe razboaie si lupte pentru putere.Au fost exploatati alti oamenii si chinuiti fara sa le pese de suferinta lor.Nu se gandesc decat la propria persoana oamenii care spun ca sunt credinciosii si la bunastarea lor.De ce sa laini un suflet sa-l ajuti sa-ti pese de un om care n-are atata rimp cat tu ai.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 5:51 pm

Oamenii nu sunt prizonierii destinului, ci doar ai propriei lor minti. Atata timp cat continui sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit.
Tarmurile nu se intalnesc niciodata, cu toate ca impart acelasi ocean, luna si stelele nu se pot atinge, cu toate ca sunt pe acelasi cer, noi nu ne putem intalni des, cu toate ca suntem cei mai buni prieteni...
Doamne ce frumoasa este viata, Viata mea toata -i iubire E ziua ta Am adormit cu gândul în gândul tau si simteam caldura palmei tale cum îmi cuprindea degetele te priveam cu ochii mintii cum dormi si te lasam sa îmi patrunzi în suflet din nou, pentru a nu stiu câta oara, pentru totdeauna. M-am trezit cu gândul în gândul tau si am stiut ca soarele te-a sarutat cu fulgi de zapada nins e sufletul tau si te-a mângâiat cu urarea lui din raze priveam cum anii s-au adunat în cosuletul vietii tale mosoare colorate pisicile abia asteapta cu ele sa te joci Respir cu gândul în gândul tau si te las sa îmi povestesti despre viata asa cum o stii tu si încerc si eu sa o descopar alaturi de tine sa descopar iubirea...
Prietenii sunt raza de soare a vietii....Iti multumesc ca imi faci lumea mai calda,mai stralucitoare...si ca faci parte din viata mea...Fiecare clipa e altfel...Traieste, simte, iubeste...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 12:38 pm

Inteligenta oamenilor a devenit in ziua de astazi un fenomen rar intalnit,pentru ca foarte multi oameni cred despre altii ca daca arata la fata mai altfel decat normali,acestia sunt crezuti ca oameni fara pic de inteligenta.Aici intervine eroarea acestora care cred acest lucru,pentru ca oamenii judeca anumiti oameni dupa chipul si asemanarea lor,ceea ce eu consider ca acest lucru este o eroare umana.Nu trebuie sa fii frumos ca sa fii inteligent...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 29, 2011 9:55 pm

In viata cu totii traim "clipe ce ne bucura sufletul"... cand vedem un rasarit de soare ce ne taie rasuflarea...cand auzim ciripitul minunat al pasarilor, intr-o padure dominata de-o liniste adanca... cand privim cu duiosie tamplele albe ale mamei, sau...ne lasam purtati de adierea dulce a valurilor marii... In astfel de momente, mintea, dar si trupul vibreaza, pentru ca...asta inseamna de fapt sa fii om!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Apr 30, 2011 10:31 am

Oamenii sunt suflete care iubesc si sunt iubite;omaneii sunt suflete in care au fost creati sa isi traiasca viata asa cum vrea fiecare.Oamenii au fost catalogati in 2 mari categorii:oameni buni si oameni rai,unde rautatea oamenilor a atins cel mai inalt nivel din ziua de astazi.Despre oameni s-au vorbit multe si se vor mai vorbi...Pana nici animalele nu ne mai suporta pe noi oamenii,atat de rai putem fi...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 2:57 pm

Oamenii sunt dimineti...se desprind din boabele de roua, cresc odata cu razele de soare si imagineaza universuri... isi deschid portile sufletului scriind mirari si povestind amintiri. Oamenii sunt amiezi... stau in cumpana pe drumul vietii, intre a fi buni sau rai, importanti sau simpli, fericiti sau singuri. Oamenii sunt inserari... privesc pamantul la sfarsitul zilei, multumesc pentru destin, saruta copiii si parintii si adorm unul langa altul, incalzind cu sufletele partea cealalta a lumii. Oamenii sunt nopti, viseaza rasarituri, deschid portile iubirii si se retrag tacuti in boabele de roua. Sunt suflet deschis spre lumea mare... uneori cant, uneori doare... vreau vesnicie sa va pot eu da, dar da-ti si mie un strop din ea.
A iubi, a respecta, a crede in tinerete este un lucru atat de firesc incat nici nu mai trebuie justificat. Chiar daca aceasta tinerete iti darama toate idealurile in care ai crezut, apuca pe drumurile pe care le-ai evitat, ignora frumusetile pe care i le-ai aratat, chiar daca aceasta tinerete te insulta, te jigneste, te depaseste sau te exclude, nu poti obosi niciodata de a crede in ea, si de a o ajuta cu orice mijloc de a se inalta. Cred ca aceasta e una din primele datorii ale oricarui om.
Suprema întelepciune este a distinge binele de rau. Adevarata întelepciune.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 10:48 am

Nu intotdeauna oamenii sunt buni,asa cum nu intotdeauna oamenii sunt rai,dar a vorbi aici despre oameni in general,viata asa a fost sa fie facuta pentru toti,adica sa o traim asa cum vrem sau cum putem fiecare din noi,numai ca in multe situatii,ne intalnim in mare parte cu diverse piedici si porti,care cu greu iesim din ele.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Mai 14, 2011 11:12 am

viitorul frumos se poate atinge atunci cind nu se da importanta trecutului. Nu vei invinge pina nu vei lasa in urma greselile si tristetile trecutului.
Oare sunt briza marii sau furtuna de la miezul noptii?
Oare sunt cartea de povesti sau filele mazgalite cu ura?
Oare sunt stanca mareata sau apa dulce de izvor?
Oare sunt gheata fierbinte sau focul inghetat?
Oare sunt scorpia deghizata sau fata gingasa din bratele lui?
Ultima mea enimga..
Echilibrul meu danseaza strasnic pe norii negri de furtuna.. Echilibrul meu calatoreste pe valul stins al cerului fara sa se uite inapoi.. Iar eu.. privesc demonii din ochii mei si ascult vocea suava a sufletului.. Ma hranesc cu pofta de a calca in picioare tentative de oameni si imi potolesc setea cu blandete si amabilitate.. Imi ascut cutitul si mangai..
Sunt la extreme si nu imi pot controla nici mania excesiva si nici bunatatea prosteasca.. Pot sa ofer si lumea din vis.. insa pot lua orice urma de lumina..
Deci.. cum sunt?

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Mai 21, 2011 4:28 pm

Se vor vorbi foarte multe lucruri despre oameni,despre bucuriile si necazurile acestora,pentru ca omenirea,cat v-a mai tine pana la sfarsitul lumii,v-a afla fiecare de la alti oameni anumite lucruri care nu le stia despre viata in general,ceea ce inseamna ca a vorbi despre oameni,indiferent de nationalitatea lor,este un lucru bun.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 3:44 pm

Oamenii au facut descoperiri si explorari de-a lungul zecilor si sutelor de ani,si au invatat de asemenea locurile in care acestia au fost.Au fost descoperite carti vechi,documente si harti vechi despre anumite descoperiri nestiute,ceea ce inseamna ca omul a facut pe parcursul anilor fel si fel de descoperiri,care mai de care de un mare interes pentru omenire in general.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 4:18 pm

Se spune ca omul iubeste o singura data in viata...Am auzit ca in viata fiecarei persoane exista sau au existat persoane speciale, care i-au schimbat intr-un fel sau altul cursul vietii. Au aparut de undeva si au plecat spre ceva, dar au reusit sa lase multe in urma lor. Persoanele speciale nu se cauta, ele vin singure. Nu trebuie sa spui tu "a fost special", iti vei da seama sigur, si e special numai pentru tine, pentru ceilalti nu inseamna nimic. Bunatatea, loialitatea, increderea, dragostea nu sunt sentimente care se schimba de la o zi la alta, si nu vin si pleaca cum am vrea noi sa credem. Ele ori sunt ori nu sunt. Bineinteles ca in multi dintre noi exista toate acestea, dar le tinem ascunse, deoarece ne e frica sa nu fim raniti. Dar in cele din urma va aparea cineva care va scoate la lumina toate acestea chiar daca asteptarea poate dura o viata; tot ceea ce conteaza este sa stii sa astepti.....O noapte plina de vise ..realizabileKiss Si nu uita....cineva..undeva...te iubeste...
Am batut la usa ta,sa-ti aduc in dar...un strop de fericire,un zambet de prietenie....sper sa le primesti cu drag.....Daca le-ai primit,plec...o alta usa ma asteapta...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 3:51 pm

Despre oameni se vorbeste in fiecare zi,despre descoperirile si evenimentele fiecaruia in parte.Sa vorbesti despre oameni este ceva frumos si placut,mai ales daca discutam aici de oameni de omenie,care ajuta pe alti oameni nevoiasi,indiferent de natura acestora,ceea ce inseamna ca acestor oameni li se cuvin toata cinstea si onoarea,si totodata si respectul,pentru oameni care merita sa fie numiti oameni.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 4:10 pm

Oamernii au devenit din ce in ce mai rai,si a vorbi despre oameni in aceasta privinta,nu cred ca ar avea cineva de comentat ceva,pentru ca la conditiile de trai actuale,a vorbi despre traiul oamenilor aici,ne-ar fi greu sau tota; imposibil,pentru ca saracia,din zi ce trece din aia merge din ce in ce mai rau pentru noi oamenii.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Iul 16, 2011 1:09 pm

Oamenii au descoperit planete,plante si animale,apoi omul a inceput sa faca inventii peste inventii,unde a facut diverse modele de comunicare,initieri si descoperiri in cosmos,telefonie,muzica,dans,filme,si apoi traditiile la fiecare tara in parte,dupa istoria sa,astfel incat s-au descoperit si s-au aplicat fel si fel de traditii ale fiecarei zone din tara respectiva,precum fel si fel de dansuri populare,fel si fel de colinde si urari ale sarbatorilor de iarna sau de paste,fel si fel de preparate culinare ale diverselor comune sau sate din tara respectiva,traditii care s-au tinut de-a lungul veacurilor,traditii care se tin si in prezent.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mar 26, 2012 4:59 pm

Oamenii au devenit din ce in ce mai rai,mpentru ca nu au ce sa puna pe masa si isi traiesc viata de azi pe maine,si apoi stam si ne intrebam de ce fura oamenii si de ce fac alte si alte smecherii...Sa creeze guvernul acesta de tot rasul locuri de munca,si astfel oamenii vor avea ce sa puna pe masa,iar infractionalitate nu v-a mai fi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:52 pm

Continut sponsorizat