Omul in cosmos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Omul in cosmos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Feb 12, 2011 7:54 pm

Explorarea spatiului,a constituit o era noua a omului in cosmos,unde acesta a facut diverse cercetari si explorari in spatiul cosmic,si binenteles descoperiri uluitoare ale diverselor planete aflate in sistemul nostru solar.
Aici omul a construit masini si nave speciale pentru explorarea spatiului,oameni care au ajuns in spatiu dupa anumite teste extrem de foarte complicate,si numai asa am cunoscut si noi oamenii simpli,mari exploratori ai spatiului,precum misiunea Apollo,cea mai scunoscuta misiune spatiala,dar si mari cosmonauti precum Gagarin si Armstrong,si alti mari cosmonauti foarte importanti,care au aratat lumii ca si cosmosul sau explorarea spatiului cosmic fac parte din viata omului...

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Feb 18, 2011 2:28 pm

Omul in cosmos a facut descoperiri uimitoare,unde aici a facut cele mai ample cercetari ale lumii,construind navete spatiale si rachete de acest gen de toate formele si marimile,si apoi a inceput sa exploreze spatiul cosmic,unde a reusit sa aduca mari descoperiri ale anumitor planete.
De asemenea,pe langa explorarile sale in spatiul cosmic,omul a ajuns sa aduca in spatiul cosmic si pe cateaua Laika,cea mai cunoscuta catea din toate timpurile,care a facut istorie...
Omul in cosmos,si in prezent mai face cercetari si descoperiri uimitoare,descoperiri care vor aduce poate vreodata viata pe alte galaxii,pe alte lumi...

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 12:41 pm

Pentru ce a ajuns omul in cosmos?Pentru a face descoperiri noi,pentru a studia planete,si pentru a vedea ce a determinat la disparitia anumitor plante si animale de pe fata pamantului cu milioane de ani in urma.
Omul a explorat spatiul cosmic prin diferite programe spatiale de mare succes,unde pentru mine,o mare contributie la explorarea spatiului cosmic au avut-o rusii,dar si americanii,unde acestia au trimis in spatiul cosmic diferiti astronauti cu nume mari,care au explorat si inca mai exploreaza spatiul cosmic,pentru noi si noi descoperiri,de unde rezulta ca omul in cosmos a jucat si acesta un rol important in viata noastra.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Mar 11, 2011 2:38 pm

Realizarile omului in cosmos au adus la mari si noi descoperiri ale spatiului,ceea ce inseamna ca tot omul a fost cel care a descoperit diversele planete existente in spatiu,tot omul a fost cel care a descoperit stele si fel si fel de comete,ceea ce inseamna ca in spatiul cosmic,omul a adus mari succese si mari reusite in acest domeniu,care si in prezent se mai fac descoperiri senzationale in acest domeniu.
Din oamenii de seama care au ajuns in cosmos,cunosc pe Dumitru Prunariu,Gagarin,Armstrong...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 15, 2011 11:41 am

Omul a ajuns in cosmos datorita propriei sale tehnologii,unde a explorat spatiul cosmic si a studiat intr-un anumit fel diversele planete,unde si in prezent incearca sa descopere daca cumva a existat vreodata viata pe planeta respectiva.In cosmos,omul a avut o contributie extraordinara prin ceea ce a observat la momentul de fata,pentru ca in cosmos nu se ajunge atat de usor.In cosmos,omul inca mai face descoperiri uluitoare,si ajunge sa exploreze spatiul cosmic pentru a aduce mari succese si realizari in acest domeniu.
In anii 60-70,omul a facut cele mai mari descoperiri in cosmos,a facut diverse programe spatiale,si astfel si-a mai scrisa o fila de aur in istoria omenirii.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 5:58 pm

Explorarea spatiului cosmic a constituit o mare realizare a omului in viata sa,ajungand aici sa faca descoperiri uluitoare si sa exploreze spatiul si sa faca studii amanuntite asupra multor elemente de aceasta natura,unde si in prezent astfel de explorari se mai fac,desi rare,iar eu consider ca perioada anilor'60,inceputul anilor'70 au constituit cele mai frumoase si interesante programe spatiale ale secolului trecut.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 4:48 pm

Cred ca perioada de glorie a omului in cosmos a fost efectuata in anii '60-'70,unde cunosc foarte bine nu numai eu cat si multi altii misiunea Appolo,care o consider cea mai importanta misiune spatiala,si cel mai important program spatial,unde omul a explorat cosmosul,si a adus date si dovezi destul de clare asupra planetelor,sau a spatiului cosmic in general.Desi nu am cunostinte prea mari in acest domeniu,tin sa precizez ca explorarile spatiale,navetele spatiale si cosmonautii mi-au placut foarte mult,si imi place sa citesc despre oameni care au explorat spatiul cosmic.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 12:51 pm

Naveta challenger,care a explodat in ianuarie 1986 in america,a reprezentat un mare esec al omului in cosmos,pentru ca echipajul de atunci avea de indeplinit o anumita misiune in spatiul cosmic,unde in acest caz,omul a fost oprit sa exploreze pe mai departe spatiul cosmic,asa cum s-a intimplat ca omul sa exploreze spatiul cosmic prin misiunile spatiale efectuate in perioada anilor 1960-1970.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Apr 30, 2011 10:11 am

Numai rusii si americanii cred ca au explorat in mare parte spatiul cosmic,unde au facut descoperiri senzationale,si cercetari de mare amploare pentru stiinta.Dupa anul 2000,omul a inceput sa exploreze spatiul cosmic din ce in ce mai putin,asta datorita lipsei fondurilor financiare,dar,chiar daca fondurile sunt din ce in ce mai putine,oamenii tot exploreaza spatiul cosmic.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 2:33 pm

In cosmos omul a ajuns cu greu si cu mare teama,unde a incercat sa afle si sa faca anumite descoperiri ale anumitor planete,ale lunii...Omul in cosmos ajunge si in prezent in zilele noastre,insa nu mai sunt programele spatiale care erau odata demult,si cosmonauti de mare valoare,asa cum au fost cei din anii 1960-1970...Omul care ajunge acum in cosmos,are multe taine,care nu vor fi aflate cat de curand,sau poate niciodata.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 10:36 am

Pentru a ajunge in cosmos,omul a avut mare ambitie pentru a explora si a studia viata in cosmos.Pentru aceasta,omul a fost supus inainte anumitor teste extrem de foarte complicate,unde organismul acestuia i-a fost supus anumitor probe extrem de complicate,pana sa ajunga in cosmos,pentru a vedea cat rezista organismul respectiv,si la ce rezista organismul.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Mai 14, 2011 10:03 am

Omul in cosmos este din ce in ce mai rar,intrucat fondurile din ziua de astazi nu mai sunt,iar programele spatiale sunt din ce in ce mai rare,mai ales in ziua de astazi,unde nu mai este ca inainte,mai ales in perioada anilor'60-'70,cand erau programe spatiale extrem de foarte bine concepute,si realizate cu mari succese in lume.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Mai 21, 2011 3:17 pm

De-a lungul timpului,omul a ajuns in cosmos pentru a explora spatiul cosmic,si a aduce pe pamant informatii despre posibila viata de pe anumite planete.Omul in cosmos a explorat si inca mai exploreaza mai rar spatiul cosmic,mai ales acum in ultima perioada de ani,unde se discuta de foarte multe ori despre posibilele aparitii ale ozn-urilor,fapt pentru care omul in acest sens exploreaza spatiu cosmic pentru a afla in amanunt cum este viata in cosmos.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 3:14 pm

Omul in spatiu sau in cosmos,a facut in acest sens si anumite filme de actualitate si diverse documentare pe acest domeniu,unde am vazut o parte din noi ceea ce omul a facut in spatiul cosmic,descoperirile pe care le-a facut,chiar daca au fost din filme,care au fost ca si cum s-ar fi intamplat in realitate,desi omul in cosmos a ajuns de-a lungul vremurilor,si au construit diverse programe spatiale,pe care le-a pus in aplicare.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 3:37 pm

In cosmos,omul a facut fel si fel de descoperiri,care mai de care nemaiintalnite,fapt pentru care aici a facut cercetari amanuntite asupra spatiului cosmic,si in acest sens a construit fel si fel de masinarii,care poarta denumirea de sateliti artificiali,care trimit pe pamant fel si fel de date extrem de foarte importante pentru omenire.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 3:37 pm

Pentru a ajunge in cosmos,persoanele respective sunt supuse unor teste extrem de foarte complicate,unde aici iti trebuie foarte multa putere pentru a putea rezista la schimbarile pe care le vor face organismul in aceasta situatie,iar aceste probe nu sunt atat de simple si de usoare,pentru ca aici in primul rand iti trebuie o foarte buna conditie fizica,pentru ca organismul este supus extrem schimbarilor.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 3:56 pm

Explorarea omului in cosmos este foarte complicata,in afara testelor pe care acestia le dau inainte de explorarea spatiului cosmic,numai ca in foarte mare masura,cei mai bine pregatiti cosmonauti,mari profesionisti devin victime ale aparaturii sau constructiilor navetelor sau rachetelor spatiale,asa cum s-a intamplat mai ales in 1986 cu naveta spatiala Challenger.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Iul 16, 2011 12:49 pm

Ca sa ajunga in cosmos,omul este supus unor probe practice extreme,unde acolo numai oamenii puternici si perfect sanatosi vor ajunge.Sunt chiar si oameni foarte puternici care nu rezista la astfel de probe.Eu unul,am vazut la televizor la ce fel de probe extreme sunt supusi,si nu imi imaginez cum pot sa reziste atat la ameteala aceea...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mar 26, 2012 4:31 pm

In cosmos,omul a devenit o raritate,desi exploreaza spatiul cosmic pentru a face fel si fel de descoperiri,sau a face fel si fel de studii asupra planetelor.Din pacate s-au produs prea multe accidente cu pierderi de vieti omenesti,iar oamenii nu stiu daca mai ajung acolo,pentru ca nu este atat de usor sa explorezi spatiul cosmic.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:46 pm

Continut sponsorizat