Prieteni de familie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Prieteni de familie

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 13, 2011 2:33 pm

Prietenii de familie reprezinta acea categorie in care familiile respective isi fac prietene alte familii,deci nu au nici o legatura cu rudele.
Prietenii de familie ii intalnim in foarte mare masura in toate punctele de vedere,iar ca sa ai prieteni de familie cred ca este un lucru mai complicat,pentru ca in ziua de azi,cu greu oamenii isi mai fac astfel de prieteni,din cauza lipsei de incredere in general.
Avem si noi prieteni de familie la Galati-familia Sutiu,la Vatra Dornei-familia Dartu sau Dirtu,la Ploiesti-familia Chirila,si la Bucuresti-familia Arthur,unde ultimele 2 familii le-am cunoscut in 1987 la Voineasa(familia Arthur),si in 1989 la Sinaia(familia Chirila).

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Feb 18, 2011 5:13 pm

Este frumos sa ai prieteni de familie atat in tara cat si in strainatate,pentru ca de la acestia inveti foarte multe lucruri de societatea respectiva,foarte multe lucruri legate de tara respectiva,fapt pentru care,prietenii de familie(unii dintre ei),te atrag intr-un fel sau altul sa fii cat mai aproape de ei,mai ales in tara in care s-au stabilit pentru totdeauna.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 31, 2011 9:18 pm

Prietenii de familie am auzit ca sunt acum considerati a fi persoane gen rude departate,adica gen veri de al doilea sau de al treilea,desi nu cred acest lucru,pentru ca prietenii de familie sunt una,iar rudele departate sunt alta.Prieteni de familie avem spre exeomplu la Galati-familia Sutiu,care ii cunoastem din anul 1985,pe cand traiau bunicii mei inainte sa moara in acelas an,ca apoi mai tarziu sa aflu ca am fi cu acestia rude mai departate.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 1:19 pm

Este bine sa ai prieteni de familie,indiferent de zona in care acestia isi au domiciliul pentru ca acestia inlocuiesc in mare parte rudele mai apropiate,pentru ca la anumite familii mai intalnim persoane care au rude apropiate,si nu se vad decat foarte foarte rar,iar prietenii de familie ii vad mult mai activi decat rudele acestora,in general.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 3:17 pm

Prietenii de familie sunt considerati ca si rudele noastre,oameni de care avem mare nevoie.Prieteni de familie intalnim din ce in ce mai des,desi aici este vorba si de distanta de care acestia sunt despartiti.Prietenii de familie reprezinta un bun impediment sau ingredient in viata noastra,unde si acestia ne pot ajuta in anumite situatii uneori critice.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 12:50 pm

Prieteni de familie este bine sa ai,indiferent din ce colt al tarii sau al lumii se afla acestia,desi nu putem vorbi de prieteni aflati in orice colt al lumii,decat aceia care pleaca din tara si se stabilesc in alta tara.Prietenii de familie reprezinta o categorie de oameni ca fiind parte din familie,dar intalnirea cu astfel de oameni este de foarte multe ori imposibila,dar totusi,daca se tine legatura cel putin prin telefon sau scrisoare cumva,o intalnire la 3-4 ani este foarte bine determinata...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mai 09, 2011 10:49 am

La ora actuala,prietenii de familie sunt cei mai la moda in ziua de astazi.Desi intalnirile cu acestia sunt extrem de foarte rare,prietenii de familie reprezinta o foarte buna rezerva a anumitor familii care au astfel de prieteni,pentru ca,pe langa rudele pe care le au in familia respectiva,rude care in ziua de astazi au inceput sa se dusmaneasca peste masura,prietenii de familie sunt intotdeauna foarte bine veniti.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 12:22 pm

Prietenii de familie reprezinta al doilea rang dupa rudele pe care le avem noi in familia respectiva.Prieteni de familie intalnim din ce in ce mai rar in ziua de azi,si acest lucru se realizeaza din ce in ce mai greu,mai aales ca sunt foarte multe persoane care nu isi permit sa mai plece in diverse locuri din tara,iar daca au reusit sa plece in anumite zone din tara,automat isi fac aici si prieteni de familie.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 3:15 pm

Prietenii de familie sunt foarte buni,desi colaborarea si convorbirile sau intalnirile cu acestia sunt extrem de foarte rare,intrucat distanta care ii desparte,spune aici totul.Prietenii de familie,sunt pe cat de rari,pe atat de buni,indiferent de distanta ;a care se afla,pentru ca atunci cand se intalnesc,sunt cred ca cele mai frumoase intalniri de acest gen.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iun 01, 2011 1:58 pm

Prietenii de familie sunt buni dar din ce in ce mai rari,tinand cont ca doar in casniciile de 15-20 de ani mai sunt prieteni de familie,pentru ca in ziua de azi sunt multe cupluri care divorteaza,si uita si de prietenii de familie,care acestia sunt foarte buni atunci cand ai nevoie de ei.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iun 10, 2011 3:24 pm

Prieteni de familie avem la Vatra Dornei si la Galati,desi la Galati s-a pierdut orice forma de comunicare,cu exceptia ca la inceputul anilor 2000,am vorbit cu tanti Geta de la Galati,care am fost in 1985,1986 si 1987,iar baiatul acesteia,Sutiu Dan,nu mai stiu de acesta cam tot de atunci,de la inceputul anilor 2000.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Iun 21, 2011 4:51 pm

Prietenii de familie reprezinta o categorie de oameni in care cu acestia ne intalnim o singura data(atunci cand ii cunoastem in vacantele sau concediile noastre),sau de 2-3 ori in viata,pentru ca daca acestia se afla la o departare foarte mare de noi,vom pierde legatura cu acestia,si abia peste ani si ani,prin cine stie ce metode sa ne mai intalnim cu acestia.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Iul 06, 2011 5:33 pm

Prietenii de familie sunt buni,numai ca cu acestia ne intalnim destul de foarte rar,mai ales daca acestia se afla la distanta mare fata de noi.Eu unul am foarte multi prieteni filatelisti in tara,unde cu 2 din ei am devenit prieteni de familie foarte buni,impreuna cu presedintele societatii ornitologice din Cluj,domnul Dan Munteanu.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Iul 25, 2011 12:57 pm

Prietenii de familie constituie un foarte bun remediu din multe puncte de vedere,desi in anumite situatii,prietenii de familie ai nostri se afla la chiar sute de kilometri distanta.Aici,cand acestia se aduna,bunadispozitie este la ea acasa,iar comunicarea si distractia sunt foarte bine determinate aici.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Oct 31, 2012 7:14 pm

prietenii de familie din ziua de astazi sunt din ce in ce mai rari,iar acest lucru il aplica oamenii in varsta,care tin relatia si legatura acestor prieteni timp de ani buni,poate chiar toata viata,pe cand,la cei mai tineri,prietenii de familie nu prea cunosc atat de bine notiunea de prieten de familie...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat