Ploaia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ploaia

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Feb 15, 2011 2:16 pm

Ploaia imi place mai ales vara,cand tuna si fulgera,insa ploaia este si aceasta periculoasa,mai ales daca este foarte violenta,si produce pagube materiale imense,mai ales atunci cand vine cu grindina la fel de violenta.
Ploaia in prea mare abundenta,provoaca in anumite zone inundatii,care aduc mari pagube materiale,mai ales prin distrugerea anumitor locuinte aflate in curtile din comunele si satele respective.
In alte zone ploaia lipseste foarte multa vreme,iar in aceste zone cand vine,vine cu o violenta greu de imaginat,si cu furtuni care provoaca pagube materiale extreme.
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 46

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 3:30 pm

Sa ploua nu este ceva ciudat is rau in acest lucru,dar cand ploua violent si destul de foarte mult,aici ajungem sa discutam despre inundatii.Ploile sunt bune mai ales in zona de ses,pentru ca in zona de munte ploile sunt mai mereu,pe cand in zona de campie,ploile sunt o raritate,unde aici vara ploile sunt extrem de foarte rare,unde ploua o data la citeva saptamani,iar in aceste zone cand ploile lipsesc mai mult,aduc dupa ele mari ravagii,ceea ce inseamna ca ploaia este buna intr-o anumita masura,adica sa nu produca pagube materiale.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 01, 2011 2:18 pm

Serile de vara cu ploaie,tunete si fulgere,imi plac foarte mult,mai ales ca am si obiceiul de a inregistra cu telefonul mobil aceste fenomene.
Ploaia este buna,insa produce si pagube imense,care aduc la inundatii masive in randul populatiei,insa in ziua de azi,ajungem la concluzia ca pin la urma nici noi nu stim ce vrem:cind nu ploua ne intrebam de ce nu ploua,iar cind ploua,ne intrebam de ce ploua prea mult si se ajung la inundatii catastrofale...
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Mar 11, 2011 4:49 pm

Imi plac ploile de vara,mai ales noaptea cand ploua cu tunete si fulgere.Ziua,ploaia este uneori extrem de foarte violenta mai ales atunci cand ii da cu grindina,care produce pagube materiale imense in gospodariile oamenilor,si de asemenea produce inundatii uriase si foarte greu de stapanit.
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Mar 16, 2011 7:45 pm

Ploile imi plac mai ales vara cand tuna si fulgera,dar,desi multora nu le place cum suna ploaia cu piatra,mie doar imi place sa o vad,desi pagubele acetor ploi sunt extrem de foarte violente nu numai pentru agricultura,si in general,pentru ca ploaia cu piatra poate sparge si geamuri ori parbrize,sau poate produce alte pagube materiale imense.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Ploaia...

Mesaj  lacrima1 la data de Vin Mar 25, 2011 12:15 am

De ce imi place ploaia… Poate e mirosul… Poate e frigul… Poate e felul in care stropii de ploaie mi-aluneca siroaie pe piele.. Poate e senzatia ce mi-o da cate-un strop ce se rataceste pe buza mea de jos… Poate e sentimentul ca Vantul si Ploaia sunt suflete pereche… Poate e felul in care plutesc frunzele prin balti … Poate e melancolia…Sau poate e pur si simplu.

Ma plimbam prin ploaie, cerul picura linistit peste mine...Deodata, am atins cu mana obrazul. O lacrima s-a scurs in palma mea. E calda in palma mea. Ma uit la ea si astept sa se evaporeze. Doar asta se intampla cu lacrimile ajunse in palma mea. Ma surprinde ca nu e rece, o simt mai calda decat mine.

Inchid ochii, caldura ma cuprinde iar tacerea se sparge.Aud un glas…'Te-ai mirat ca nu m-am uscat în palma ta? Am asteptat la fel ca tine sa vad ce se intampla. N-am sa te parasesc pentru ca tu imi dai viata si mereu voi ramane lacrima ta..." Si ploua asa frumos..
lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 11:35 am

Ploaia imi place foarte mult,mai ales vara,desi anumite ploi de vara pot deveni violente,indiferent ca este zi sau noapte.Mai este si ploaia care in timpul acestui fenomen mai apare soarele si ploua cu soare,dupa care apare curcubeul.Ploile violente sunt periculoase pentru agricultura,mai ales cand ploua foarte violent cu grindina,dar si pentru ca astfel de ploi violente pot provoca diverse pagube materiale,avind denumirea de inundatii...
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Apr 30, 2011 12:23 pm

Ploaia este foarte buna pentru agricultura,dar in ultimii ani,ploile care sunt acum in prezent,au suferit puternice schimbari,unde ploile din prezent au devenit extrem de foarte violente,unde inainte de aceste ploi,furtuna care este inainte,ne spune clar ca v-a urma o ploaie cu piatra,ceea ce inseamna ca pana si ploaia a inceput sa sufere schimbari majore in natura.
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 3:17 pm

Imi place cand ploua torential,cu tunete si fulgere,desi este extrem de foarte periculos.Ploaia se manifesta nu numai violent,unde sunt anumite momente in care ploua toata ziua,dar foarte marunt,ploaie care nu aduce nici un fel de paguba materriala din nici un punct de vedere.Ploile violente insotite de furtuna,sunt extrem de foarte periculoase.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Iun 11, 2011 2:01 pm

Cand ploua mai mult,auzim la televizor ca sunt inundatii si a plouat prea mult;cand nu ploua deloc,se intreaba tot la televizor lumea,de ce nu ploua deloc.Pana la urma cum ramane?Vrem sa ploua sau nu vrem sa ploua?
Intr-adevar,anumite ploi provoaca mari inundatii,iar ploi deloc provoaca seceta,saracie,foame...
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Iun 25, 2011 1:37 pm

Imi plac ploile de vara mai ales cu tunete si fulgere.Ploaia este din ce in ce mai rara,desi in anumite zone ale tarii,ploaia este extrem de periculoasa,unde provoaca mari inundatii,si mari pagumbe materiale,si de ce nu,odata cu inundatiile si chiar pierderi de vieti omenesti.
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Iul 26, 2011 11:46 am

Imi place foarte mult cand ploua,mai ales cu tunete si fulgere,desi acestea sunt periculoase.Ploile de vara sunt aproape absente,desi pe timp de vara ploile sunt foarte necesare mai ales pentru agricultura,care din pacate acestea lipsesc in proportie de 90 %.In general,ploaia este buna,insa ploaia curata fara grindina este cea mai buna.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mar 16, 2012 1:41 pm

Ploaia este foarte buna,dar nu sa fie violenta si cu grindina,asa cum se intampla de foarte multi ani incoace,cand inainte de aceste ploi avem furtuni violente,dupa care ne trezim ca avem o ploaie cu piatra cat oul de porumbel,asa cum se intampla mai mereu in ultimii ani,ploaie care si aceasta produce pagube materiale,la fel trasnetele mai ales,victime omenesti.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat