Prieteni de ocazie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Prieteni de ocazie

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Feb 15, 2011 3:10 pm

Cred ca prietenii de ocazie,sunt acei prieteni care te cauta numai atunci cand acestia au nevoie disperata de tine,mai ales cand au nevoie mare de sprijin financiar.Lipsesc o perioada de timp foarte lunga,nu reusesc din nici o sursa sa iasa din impasul financiar,si apeleaza la tine ca sa il ajuti,desi tu nu mai stii de el nimic.
Prietenii de ocazie mai sunt si acea categorie de oameni care spun ca sunt prietenii tai,dar in realitate ei nici habar nu au cum te cheama,decat te cunosc dupa numele tau din auzite.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Feb 18, 2011 2:13 pm

Prietenii de ocazie sunt acei asa zisi prieteni,care te cauta numai atunci cand acestia au nevoie disperata de tine,cu o aparitie foarte fulgeratoare dupa o anumita perioada de luni sau de ani,astfel incat,acesti prieteni de ocazie te cauta numai in momentele in care acestia au nevoie disperata de bani.
Nu consider ca aceste persoane sa fie numite prieteni de ocazie,ci pur si simplu oameni simpli,fara nici un fel de scrupula.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 11:37 am

Avorbi despre prieteni de ocazie,ar insemna sa vorbim mai mult despre oamenii simpli,pentru ca nu orice om pe care il intalnim pe strada,nu este prietenul nostru,atata timp cat acestia sau cu acestia doar ne salutam si atat,fapt pentru care acest gen de prieteni,ar trebui inclusi intr-o alta categorie.
Este politicos sa salutam chiar si in graba si sa trecem mai departe in drumul nostru,dar acest gen de prieteni este mult mai slab determinat fata de prietenii pe care ii avem in mod normal.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Mar 11, 2011 1:38 pm

Cat de mult inseamna pentru unii prietenii de ocazie?Pentru mine una,prietenii de ocazie sunt ca si cum nu ar fi,pentru ca acest gen de prietenie nu isi are rostul,pentru ca nu ii pot clasifica in randul prietenilor,atata timp cat multi dintre ei umbla dupa interes.
Prietenii de ocazie ii consider ca niste oameni simpli,sau mai bine spus niste necunoscuti,straini...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mar 14, 2011 2:10 pm

Prietenii de ocazie reprezinta acea categorie de asa zisi prieteni,care ne intalnim cu ei o data la foarte mare interval de timp indelungat,iar dupa acea perioada lunga,acestia nu mai stiu cine suntem,cum ne cheama,si ce vrem,ceea ce cred ca astfel de prieteni sunt ori prefacuti si se fac ca nu recunosc,ori intr-adevar nu mai stiu cine suntem,desi poate odata i-am ajutat sau i-am considerat cei mai buni prieteni.
Asadar,prietenii de ocazie reprezinta cu trecerea timpului,niste oameni simpli,straini.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 10:52 am

Parerea mea personala la acest subiect,este aceea ca eu consider prietenii de ocazie niste prieteni falsi,oameni fara valoare,unde scopul acestora este bazat numai si numai pe interes,si ar trebui aici exclusi din rindul prietenilor,indiferent de categoria in care ar fi catalogati,ceea ce inseamna ca prietenii de ocazie,sau astfel de prieteni,trebuiesc evitati din toate punctele de vedere.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 10:44 am

Prietenii de ocazie,sunt acel gen de prieteni care acestia te tin sau ii tii cateva zile bune,si apar dupa o anumita perioada de timp indelungata,si acestia apar numai atunci cand au nevoie de tine.Sunt foarte multi astfel de prieteni,care apar dupa ani si ani,si nici nu mai au habar cum te cheama de fapt,si te cunosc numai dupa figura pe care o ai.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Apr 28, 2011 12:18 pm

Prietenii de ocazie pentru mine nu exista.Eu cunosc decat prieteni adevarati,iar prietenii de ocazie ii consider tot un fel de prieteni falsi,pentru ca acestia au in mintea si in sufletul lor numai intereseul.Nu se merita sa avem astfel de prieteni,care acestia ne vor cauta numai cand acestia au nevoie de noi,iar cand noi avem nevoie de ei,nu ne baga in seama.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 05, 2011 3:03 pm

Prietenii de ocazie sunt aceia care au foarte mult interes in ei,nu tin cont de prietenia respectiva,si profita de pe urma celuilalt,pe care binenteles il considera un mare fraieri,ceea ce inseamna ca acest gen de prieteni de ocazie ar trebui exclusi,pentru ca nu putem sa ii consideram prieteni la considerentele pe care le au acestia despre noi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 12:42 pm

Prietenii de ocazie ii consider la fel genul de prieteni falsi,care acestia au nevoie de tine numai atunci candei cad la greu,si numai atunci te cauta,iar atunci cand tu ii cauti,incearca sa te minta ca nu pot,sau aplica anumite corectii care le fac foarte multe persoane de acest gen,ceea ce inseamna ca trebuie sa avem mare grija cu cine ne luam in vorba,si pe cine facem prieteni,ca apoi sa ne para rau.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 2:44 pm

Prietenii de ocazie sunt considerati prieteni fara nici un rost,egali cu zero,pentru ca iti faci un astfel de prieten astazi,vorbesti cu el,va lasati numarul de telefon,si apoi nu mai stiti nici unul din voi nimic,iar dupa o anumita perioada de timp de ceva luni sau ani acesta apare,si nici unul dintre noi nu ne mai cunoastem...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 12:54 pm

Pentru mine unul,prietenii de ocazie sunt inexistenti,pentru ca acestia nu ii consider decat in categoria prietenilor falsi.Prietenii de ocazie sunt ca si cum ai da unui necunoscut"buna ziua",si nu te poti gandi ca acel "buna ziua"te poate costa scump,pentru ca in ziua de azi lumea e rea,iar acest gen de prieteni nu ar trebui sa existe in viata.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 3:39 pm

Prietenii de ocazie sunt uneori catalogati ca prieteni autostopisti,adica un fel de oameni care stau si fac cu mana la ocazie,sa ii duca cu masina pana intr-un anumit loc.Cam in asa sens sunt si prietenii de ocazie,care sunt prieteni doar pe moment,iar apoi dispar vreme indelungata,si te cauta numai atunci cand acestia au nevoie de tine financiar in foarte mare parte...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 2:05 pm

Prietenii de ocazie nu ar trebui catalogati in randul prietenilor,pentru ca prietenii de ocazie sunt aceia care nu cred ca stiu sa aprecieze valoarea unei prietenii,incomparabile cu valoarea adevaratei prietenii,ceea ce inseamna ca prietenii de ocazie pentru mine,ii consider ca niste oameni simpli,care iti dau un salut si tu ii saluti in aceleasi conditii,si nimic mai mult...Asta inseamna pentru mine prietenii de ocazie.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 2:04 pm

Prietenii de ocazie sunt mai ceva decat prietenii falsi,pentru ca acesti prieteni de ocazie sunt numai aceia in care au nevoie de ceva anume de la noi(sprijin material sau financiar),apoi dispar,promit caa dau bunurile inapoi,si in realitate nu o sa le returneze niciodata,si asa raman pacalite fel si fel de persoane naive care isi pun increderea in astfel de oameni,care ii considera prieteni...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Iul 15, 2011 2:57 pm

Prieteni de ocazie...Hm!Ce fel de prieteni sunt acestia?Prieteni de o ora,de o zi?Prietenii de ocazie sunt aceia care ii fac anumite persoane,care dupa scurta breme uita ca si-au facut astfel de prieteni.Din punctul meu de vedere,prietenii de ocazie ii consider mai mult decat oameni simpli,pentru ca nu pot numi prieten o persoana care a ramas prieten cateva ore sau o zi doua si apoi sa dispara fara urma.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Mar 17, 2012 3:46 pm

Nu consider prietenii de ocazie"mari prieteni" sau prieteni adevarati.Prietenii de ocazie sunt trecatori,iar dupa ce ne despartim de astfel de prieteni,nu o sa mai stim in cel mai scurt timp cum ii cheama si cine sunt de fapt,asa cum si in cazul acestora,nu mai stiu cine suntem si cum ne cheama.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:48 pm

Continut sponsorizat