Cum ii spui ca nu il/o mai iubesti?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum ii spui ca nu il/o mai iubesti?

Mesaj  cristinaioana la data de Dum Feb 20, 2011 10:03 pm

Orice inceput e frumos dar din pacate vine un moment in care nu ne mai simtim atrasi de cel/cea de langa noi, nu il/o mai iubim si hotaram in sinea noastra ca e mai bine sa ii spunem acest lucru si fiecare sa isi continue viata pe drumul lui. E usor sa te gandesti la ceea ce ai de spus dar foarte greu sa si exprimi in cuvinte.
Cum gasim momentul potrivit? Ii spunem pur si simplu sau ii dam un pic de inteles si din felul in care ne comportam, in sensul ca suntem un pic mai reci, mai distanti?

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Re: Cum ii spui ca nu il/o mai iubesti?

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 3:37 pm

Ca sa ii spui persoanei iubite ca nu o mai iubesti,este foarte complicat si foarte greu,atat pentru tine cat si pentru persoana care ii spui acest lucru.
In primul rand trebuie sa ai motive solide sau dovezi necesare pentru a-i spune ca nu o mai iubesti,dar sa-i spui direct in fata acest lucru,este foarte dureros.Trebuie sa mai treaca timp,si de asemenea iti trebuie si tie timp de gandire ca sa faci acest lucru,iar atunci cand ai simtit nevoia sa ii spui,sa ii spui poate intr-un mod mai bland,adica intr-un fel sa-i dai de inteles ca nu il mai sau nu o mai iubesti,pentru ca sa ii spui ca nu o mai iubesti,nu este o procedura corecta,decat in anumite situatii,iar acele anumite situatii inseamna sa ai dovezi din partea persoanei respective ca nu o mai iubesti.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Feb 28, 2011 1:13 pm

Este foarte greu sa ii spui persoanei iubite ca nu o mai iubesti.Doar sa ii dai de inteles intr-un fel sau altul acest lucru,dar poate persoana respectiva nu isi da seama,ceea ce inseamna ca acest lucru este foarte complicat.
Ca sa ii spui ca nu o mai iubesti sau ca nu il mai iubesti,iti trebuie in primul rand dovezi si motive solide pentru acest lucru,iar ca sa ii spui direct ca iubirea s-a terminat si ca nu va mai iubiti,este ceva ciudat,si foarte complicat.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 01, 2011 1:54 pm

Daca persoana respectiva nu mai simte nimic pentru tine,sau daca tu nu mai ai nimic si nu mai simti nimic pentru persoana pe care o iubesti,cred ca este foarte simplu sa ii spui ca relatia voastra s-a terminat,si iubirea voastra nu mai are rost.
Ii spui simplu ca nu se mai poate continua nimic intre voi,iar daca ai sau esti cu o alta persoana si o iubesti intr-o alta relatie,este de preferabil sa nu ii spui acest lucru...

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mar 04, 2011 1:41 pm

Nu cred ca se poate atat de simplu si de usor sa ii spui persoanei respective ca nu o mai iubesti,desi in foarte multe situatii,foarte multi aplica aceasta regula.Trebuie sa ii spui intr-un mod in care ar trebui sa ii dai de inteles acest lucru,insa pe o cale un pic mai ocolita,sa cantaresti situatia respectiva,apoi sa vezi daca intr-adevar ai prins momentul in care ai putea sa ii spui ca pe persoana respectiva nu o mai iubesti,si intre voi totul s-a terminat.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

cand eram si eu mai mic

Mesaj  sorin76 la data de Mar Mar 08, 2011 11:16 pm

Ca sa scapi de cineva destul de politicos fara sa-i spui ca nu o mai iubesti, cel mai simplu mod este sa ii ceri bani imprumut si a doua zi sa-i restitui. Asa procedam de fiecare data cand relatia nu mai mergea. Dar ce te faci cand partenerul te imprumuta din suflet? O INCURCI TARE.

sorin76
membru
membru

Puncte : 108
Reputatie : 54
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 40
Localizare : constanta

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Mar 11, 2011 5:54 pm

Atata timp cat nu mai simti nimic pentru persoana pe care o iubesti,nu cred ca solutia ar fi neaparat sa ii spui ca nu o mai iubesti,pentru ca daca ai o educatie decenta si stii sa iei persoana in alt fel,o poti face spunanadu-i fara sa jignesti ca intre voi totul s-a terminat,desi in foarte multe situatii multi nu calculeaza bine acest lucru,si in scurt timp se ajung aici la acte de violenta...Trebuie sa calculezi foarte bine dinainte ceea ce trebuie sa ii spui si sa nu faci o greseala in vorbe,care te vor costa foarte scump mai tarziu...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 15, 2011 12:38 pm

Dragostea,ca si toate lucrurile din viata,este trecatoare...Iubesti,esti iubit,parasesti sau esti parasit...Ca sa ii spui persoanei respective ca nu o mai iubesti,nu este atat de simplu precum pare,mai ales daca intre cei doi a existat o dragoste inflacarata,dar vine un moment cheie in care,dintr-o banala greseala sau de ce nu dintr-o anumita gluma proasta,relatia respectiva sa se termine cum ne te poti astepta sau gandi.
Ii spui frumos persoanei respective ca relatia respectiva nu mai poate continua,ca veti mai tine legatura dar mai rar,insa nici asa nu este bine,pentru ca se trec la alte si alte banuieli care tin de gelozie...Asta depinde de ceea ce s-a intimplat in relatia respectiva...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Vin Mar 18, 2011 3:20 pm

In viata toate sunt trecatoare dar iubirea adevarata nu.Eu cred ca sa ajungi sa-i spui ca nu-l mai iubesti inseamna ca a facut ceva grav ca te-a mintit ,inselat si tradat.Micile minciuni nevinovate pentru ca ii e tema sa spuna adevarul sunt iertate dar prefacatori si inselatoria nu.Trebuie sa uitam,sa iertam si sa iubim sincer.E greu sa mentii o relatie dar cand iubesti,te intelegi si te potrivesti totul vine de la sine niciodtAa nu te plictisesti.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  lacrima1 la data de Joi Mar 24, 2011 11:11 pm

Ana a scris: In viata toate sunt trecatoare dar iubirea adevarata nu.Eu cred ca sa ajungi sa-i spui ca nu-l mai iubesti inseamna ca a facut ceva grav ca te-a mintit ,inselat si tradat.Micile minciuni nevinovate pentru ca ii e tema sa spuna adevarul sunt iertate dar prefacatori si inselatoria nu.Trebuie sa uitam,sa iertam si sa iubim sincer.E greu sa mentii o relatie dar cand iubesti,te intelegi si te potrivesti totul vine de la sine niciodtAa nu te plictisesti.

Intr-o relatie de dragoste este bine intotdeauna sa spui ceea ce simti...desigur ca atunci cand nu mai esti atras de persoana pe care o iubeai candva...e f. greu sa faci acest pas...si totusi daca nu mai simti nmic...te schimbi automat, el sau ea va simti...in orice caz ar trebui sa se ajunga la o comunicare...sa se afle cauzele, eventual daca se poate...sa se repare ceva...daca nu...despartirea este inevitabila...dar daca sunt casatoriti si au copilasi?

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 10:54 pm

Orice relatie,are un inceput si un sfarsit.In situatia de fata,sa ii spui persoanei iubirte ca totul s-a terminat intre voi,si mai ales sa fii tu sau cealalta persoana luati prin surprindere ca relatia dintre voi s-a terminat asa din senin si pe neasteptate,este ceva foarte dureros.Trebuie sa faci in asa fel incat sa-i spui in alta modalitate ca nu mai este nimic intre voi,dar sunt foarte multe persoane in randul femeilor mai ales,care spun din senin ca relatia s-a terminat si ca nu mai are nimic pentru el,ceea ce inseamna ca dragostea acestora s-a dus de rapa,si nu se mai poate face nimic,unde urmeaza de aici suferinta.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 7:44 pm

Intrucat una din cele doua persoane care s-au iubit si a existat in relatia respectiva numai si numai minciuna si tradare,eu cred ca cel mai simplu mod este sa ii spui scurt si fara regrete ca relatia s-a terminat;vei suferi o perioada de timp foarte scurta,dar apoi te simti usurat si linistit ca ai scapat de stresul minciunii,ascunderii si al tradarii,si numai asa iti vei atinge acest scop,indiferent daca in relatia respectiva a existat o iubire ca in povesti... trecatoare.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 1:54 pm

Daca nu mai simti nimic pentru ce pe care ai iubit-o,nu mai are rost sa ii spui neaparat ca nu o mai iubesti.Minciuna si tradarea reprezinta principalele aspecte,si ar fi mai bine sa te retargi singur,fara sa-i spui neaparat persoanei iubite ca totul s-a terminat intre voi si nu o mai iubesti.Pleci de buna voiue si nesilit de nimeni,si o lasi sa ramana cu cel pe care ea l-a ales.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Apr 28, 2011 2:50 pm

Nu cred ca este indicat sa ii spui persoanei respective ca nu o mai iubesti,mai ales daca acest lucru se cunoaste dupa expresia fetei si dupa comportamentul poate ciudat pe care il are persoana respectiva.Nu este atat de simplu si de usor sa ii spui ca nu o mai iubesti sau nu il mai iubesti,pentru ca in primul rand te simti tu,propria ta persoana prost.Nici tacerea nu este buna,dar toate acestea se vor vedea prin fapte.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mai 03, 2011 6:53 pm

Daca persoana respectiva nu o mai iubesti,trebuie sa ii spui ca intre voi s-a terminat.Daca persoana iubita dispare subit fara ca tu sa stii ceva,inseamna ca nu a avut pic de respect fata de tine si fata de relatia respectiva,nu te-a iubit,ai avut incredere in ea,si totul s-a numit minciuna si pierdere de timp,nu relatie.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 10:54 am

In momentul in care persoana iubita ti-a gresit,cred ca cea mai simpla metoda ar fi sa iti vezi de drumul tau si sa nu mai iei in seama persoana respectiva,adica sa nu o mai bagi in seama.Daca faci acest lucru fara sa ii spui,este posibil ca persoana pe care ai iubit-o,sa te considere un las.De ce sa-i mai spui ca nu o mai iubesti,daca ti-a gresit foarte urat si te simti tradat?Mai merita?Nu cred...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 3:24 pm

Daca nu reusesti sa ii spui ca nu o mai iubesti sau nu il mai iubesti,si faci in asa fel incat sa scapi de persoana respectiva care te dispera la maxim si nu iti da pace,ii spui sa te lase in pace,si nu o mai bagi in seama chiar daca insista prin cuvinte dulci,dar total false...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 28, 2011 12:15 pm

Cel mai potrivit moment de ai spune persoanei respective ca nu o mi iubesti,este in special acela cind prinzi persoana in fapt,adica cu altcineva,ceea ce inseamna ca deja ai dovada clara ca te-a mintit si te-a inselat.In cazul in care nu prinzi persoana in fapt,intri la anumite banuieli,mai lasi un pic sa treaca timpul,apoi te retragi fara sa mai comentezi nimic.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 4:43 pm

Pentru mine este simplu,unde ii spun sa ma lase in pace,iar daca insista si nu ma lasa in pace,nu o mai bag in seama o vreme,si apoi in acest sens nu ma mai cauta,atata timp cat nu ma mai intereseaza persoana respectiva,si nu mai am nimic pentru aceasta.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Iun 16, 2011 3:20 pm

Este foarte complicat uneori sa ii spui persoanei iubite ca nu o mai iubesti...Acest lucru eu il vad ca o jignire din partea persoanei care spune acest lucru,pentru ca este chiar o jignire sa spui ca nu mai iubesti persoana respectiva,dar,daca alt motiv nu ai,acesta este singurul lucru pe care poti sa il spui,dar multi nu indraznesc sa spuna asa ceva...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 5:11 pm

De fiecare data cand m-am certat cu persoanele pe care le-am iubit in viata mea sau m-am despartit de ele,le-am spus simplu ca relatia dintre noi doi s-a terminat,nu mai simt nimic pentru persoana respectiva,prefer sa raman singur decat sa am o relatie sa iubesc pe cineva care ma minte...Cam asa arata expresiile care le folosesc acestor persoane,atunci cand nu mai am nimic pentru ele...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Iul 16, 2011 2:00 pm

Daca relatia nu mai merge si ai iertat persoana respectiva de cateva ori bune si tot asa a procedat batandu-si joc de tine si de dragostea ta pentru ea,nu trebuie sa ii spui ca nu o mai iubesti,ci sa ii spui pur si simplu sa isi vada de voata ei si de cel cu care a ramas in timpul cat pe tine te-a mintit cu altul.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mar 27, 2012 5:38 pm

Nu este atat de simplu sa-i spui cuiva ca nu o sau nu il mai iubesti,chiar daca foarte multi ascund acest lucru,ceea ce rezulta ca daca nu spui,inseamna ca iti bati joc de persoana respectiva,si pleci si dispari subit,dar trebuiue sa te gandesti ca acel lucru nu v-a dura mult,si este posibil ca persoana respectiva sa se reintoarca inapoi la tine,iar lipsa bunului simt nu v-a fi luata in considerare.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:51 pm

Continut sponsorizat