Filme la ..video sau la cinematograf?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Filme la ..video sau la cinematograf?

Mesaj  cristinaioana la data de Dum Feb 20, 2011 10:23 pm

Imi amintesc ca intre prietenii mei nu aveau video decat 2 frati care aveau parintii plecati ca ambasadori in strainatate. Era un lux pe care nu ni-l permiteam toti. Ne adunam mai multi copii din bloc, inchiriam casete si ne duceam la vecinul sa ne uitam sambata.
Mai des mergeam cu tata si fratele meu la cinematograf la film. Erau filme frumoase, biletele nu erau asa scumpe iar salile erau curate.
cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Re: Filme la ..video sau la cinematograf?

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 12:27 pm

Pe timpul lui Ceausescu,erau la moda filmele de la cinematograf,dar erau si persoane mai izolate care detineau pe atunci aparate si casete video,si vedeau acele filme la video,insa in mare parte,adolescentii care au trait perioada anilor 1985-1990,au trait o perioada a filmelor de la cinematograf,unde de fiecare data cind ieseam de la scoala,treceeam din cand in cand si pe la cinematograf sa vedem ce filme mai sunt de vizionat.
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 4:21 pm

Prefer sa vad un film acasa,unde imi pun un dvd in calculator,sau sa ma uit la un film de pe un anumit program de televiziune.Cinematografele nu cred ca mai sunt la moda in ziua de azi,asta poate in orasele mari.Cand eram in anii de adolescenta,ma duceam la filme la cinematografe,unde vedeam foarte multe filme romanesti istorice.
In ziua de azi,cinematograful si aparatul video au disparut,si in locul aparatelor video,au aparut aparatele DVD.
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Mar 11, 2011 2:56 pm

Filmele de la cinematograf le vedeam in vremurile demult apuse.Acum lumea nu se mai duce la cinematograf pentru ca nu isi mai permite,mai ales ca foarte multa lume prefera sa vada un film la televizor sau la dvd,decat sa se mai duca la cinema.
Cat despre filmele pe cre erau odata si le vedeam la video,si acestea au disparut,unde nu stiu daca se mai inchiriaza cumva casete video,pentru ca acum am vazut ca se inchiriaza diverse dvduri.
Nu mai sunt la moda filmele de la cinematograf sau filmele pe care le vedeam pe casetele video.
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 11:21 am

Filmele de la cinematograf nu mai sunt la moda,astfel incat cinematograful a fost inlocuit treptat intai cu aparate video unde urmaream filme pe casete video,si nu demult filmele cre le vedeam pe casetele video,au fost inlocuite mai nou cu aparate dvd,unde urmarim acum filme pe cduri sau dvduri.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 01, 2011 5:26 pm

Filmele pe care noi le vedeam la video sau la cinematograf,au devenit demult o amintire,in sensul ca acestea in prezent,la ora actuala sunt copiate pe cd-uri sau dvd-uri si puse in aparate speciale si in calculatoare,iar pentru cei care nu au posibilitatea de a avea calculator,acestia din urma poate mai detin si in prezent aparate video.Un astfel de aparat video am si eu,unde in perioada anilor 1992-1996 vedeam foarte multe casete video la aparatul Funai pe care l-am avut si il am.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mai 09, 2011 1:35 pm

Filmele la video le vedeam prin anii'90,dar dupa anul 2000,au inceput filmele pe dvd,unde cei care au aparate dvd sau cei care au calculatoare,pot vedea de acasa filmele pe care le urmareau odata demult in cinematografe.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Mai 11, 2011 1:12 pm

Prefer sa urmaresc mai degraba un film la televizor,pentru ca la cinematograf nu se duce mai nimeni,iar filmele de la video nu mai sunt la moda,si,decat sa imi pun un film la calculator pe un cd sau un dvd,asa mai bine il vad la televizor.
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 1:22 pm

Filmele de la cinematograf nu mai sunt demult la moda,desi in unele orase mari se mai ruleaza filme la cinematograf.Lumea are acum calculatoare,dvd-uri,si prefera mai degraba sa vada un film la calculator sau la dvd,decat sa vada un film la cinematograf,mai ales ca sunt acum centre de inchiriat dvd-uri,dar si acestea foarte rare.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 12:16 pm

In era filmelor de la cinematograf,mergeam la cinema atunci cand mai plecam sau cand mai chiuleam de la ore,unde vedeam filme indiene,iar parintilor nostri le spuneam ca la scoala nu a fost nimic important.A aparut era filmelor la video,apoi la calculator,unde in ziua de azi,filmele se vizioneaza in mare parte la calculator,sau on line,pe anumite situri.
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 2:34 pm

Filmele pe calculator sunt in ziua de azi la moda,iar cele de la cinematograf cred ca nici in orasele mari nu mai sunt la moda.La video vedeam filme prin 1992,atunci cand am cumparat un aparat video Funai,care il avem si in prezent.In prezent,am treansformat casetele video in dvduri,unde filmele si muzica de pe casetele video,le-am transformat pe cd sau dvd pentru calculator.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 12:28 pm

Filmele vazute la calculator,pe diverse cd-uri sau dvd-uri sunt la moda in ziua de azi.Pe vremea mea,cinematograful era la moda,apoi au aparut aparatele video unde vedeam filme la casete video,si mai tarziu pe calculator.Nu stiu daca in ziua de azi se mai duce cineva la cinematograf,tinand cont ca foarte multi detin acasa un calculator si vad anumite filme pe calculator de la diversi prieteni,plus ca sunt foarte multe filme si seriale la televizor,si de aceea cinematograful a devenit si acesta"poveste"...
cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 1:10 pm

Filmele pe calculator sunt la moda,pentru cei care detin calculatoare.Ceilalti prefera sa se uite la filme la televizor,si de ce nu,chiar la aparate video cu casete,pentru ca mai sunt persoane care detin astfel de aparate.Si eu detin un video,dar nu il mai folosesc,pentru ca filmele de pe casetele video le-am transformat in cd-uri sau dvd-uri.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Iul 15, 2011 2:25 pm

Mai degraba prefer sa vad un film pe dvd la calculator,decat sa merg la cinematograf,asa cum in ziua de azi cinematograful a devenit amintire.Stiu ca si la inceputul anilor 2000 cinematograful era la moda,dar,de cand viata moderna si-a intrat in drepturi,oamenii vad la calculator fel si fel de filme,care le-ar putea vedea si la cinematograf...
wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Aug 04, 2011 1:30 pm

Filmele de la cinematograf erau pe vremea noastra cele mai vizionate,iar de prin 1989 parca,a inceput mania filmelor la video,iar parintii mei au cumparat aparat video in 1992,unde inchiriam casete video,iar pana la sfarsitul anului 1992,mai exact spus din augusr pana in decembrie 1992,am vazut la video vreo 800 si ceva de filme pe casete video.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum