pasari si animale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

pasari si animale

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Ian 12, 2011 5:15 pm

Ce animale va plac?Caini,pisici,pasari?Ce animale detineti in casa,sau in curte?Detineti cumva si animale sau pasari mai putin obisnuite,fata de cele care le stim?Facem cite un topic special pentru fiecare animal in parte sau il tinem pe acest topic?

Ultima editare efectuata de catre chris in Sam Ian 15, 2011 4:47 pm, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: pasari si animale

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Ian 16, 2011 3:40 pm

Imi plac foarte mult pasarile salbatice din tara noastra,in special ordinul Passeriformelor,genul Fringillida(sticleti,scatii,florinti,botgrosi,mugurari,cinteze),pentru cei care au cunostinte in acest domeniu.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Ian 16, 2011 8:37 pm

Imi plac foarte mult animalele de la gradina zoologica;mai imi plac si pestisorii de acvariu,pe care la fel le-am vazut la gradina zoologica,si foarte putin imi plac serpii si aproape deloc broastele

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Scoica

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Ian 21, 2011 11:24 pm

Scoica face parte dintr-o familie numeroasă și ramificată, cea a moluștelor. Această familie reprezintă, după artropode, a doua mare grupă de nevertebrate (animale fără schelet), existând peste 50.000 de astfel de specii. Scoicile se găsesc atât în râuri, lacuri, cât și în mări și oceane.Ca toate moluștele, scoicile au corpul moale, dar sunt dotate cu o manta, în care se produc substanțele din care se formează cochilia. Aceste moluste își creează respectivul înveliș de protecție din carbonat de calciu, astfel că respectiva cochilie continuă să crească pe toată durata vieții animalului. Studiul scoicilor se numește conchiliologie.

sursa : wikipedia

Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi Ian 27, 2011 5:45 pm, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

bibanul

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Ian 25, 2011 5:22 pm

Bibanul este una din speciile cele mai raspandite din tara noastra fiind intalnit in ape limpezi si lin curgatoare. Mediul sau preferat il constituie baltile si lacurile dar poate fi intalnit incepand din zona raurilor de deal si pana la Dunare. Este un peste usor de recunoscut datorita aspectului si coloritului sau aparte: trup oval, cu regiunea anterioara inalta, spate arcuit, prevazut cu doua inotatoare apropiate, cea din fata fiind mai mare si tepoasa. Gura este mare, cu dinti mici si desi. Coloritul este verde-cenusiu cu reflexe aramii iar burta
cenusiu-alburie cu tente de galben. Pe spate bibanul are 5-9 dungi verticale inchise la culoare iar inotatoarele abdominale sunt rosii. Dimensiunea medie la maturitate este de 30 cm, cu greutatea de 200 - 500 grame, ajungand in mod exceptional la 60 cm si 5 kg greutate. Bibanul se hraneste aproape numai cu hrana vie: pestisori, vietati mici, larve, insecte, melci. Este un peste sedentar. Depunerea icrelor are loc in perioada martie-mai cand umbla dupa hrana.

sursa : http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/biban/nav/1/

Ultima editare efectuata de catre Admin in Joi Ian 27, 2011 5:46 pm, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Ian 26, 2011 2:37 pm

Imi plac speciile de pasari din clasa Passeriformes,ordinul Fringillida,in care sunt cuprinse aici:sticletele,scatiul si florintele,pasari care le-am studiat mai de aproape,cit si cinteza,cinteza de iarna,mugurarul comun,botgrosul,presuri.Din ordinul fringillidelor cel mai frumos este sticletele,iar eu daca am avut pe linga sticlete am avut si scatii si florinti,toti la un loc sunt cantareti de seama.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Ian 27, 2011 2:49 pm

Desi cainii ii consider animale periculoase mai ales cand mergem pe strada si incep sa se ia de noi si chiar sa ne si muste,imi plac cainii foarte mult,mai ales cainii de rasa.Imi plac si pisicile foarte mult,le fel tot pisicile de rasa.mai ales pisicile siameze.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Feb 11, 2011 2:55 pm

Din pasarile salbatice mie imi plac pasarile din ordinul fringillidelor(sticlete,scatiu,florinte,botgros,mugurar,cinteza,presura,scortarul,graurul,prigoria si lastunul de mal,iar din animale,imi plac pisicile,cainii,iar din cele salbatice imi plac ursul,lupul,vulpea,mistretul,ariciul si bursucul.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Apr 24, 2011 11:56 am

De ceva timp,au inceput sa imi placa pisicile foarte mult,desi mie imi placeau cainii,insa din cauza periculozitatii acestor animale care pot sa iti aduca anumite boli,pisicile pot fi si acestea la fel,numai ca pisicile nu sunt la fel ca si cainii,unde cainii traiesc peste tot in orase la orice colt de strada si nu stii daca sunt persiculosi sau nu,pe cand la pisici nu este asa,ci acestea sunt mai blande,si in multe situatii fug de oameni.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 29, 2011 9:39 pm

In perioada anilor 2002-2006,m-am ocupat cu mare drag de pasarile din ordinul fringillidelor,unde din acest ordin al pasarilor salbatice,am avut in colivii sticleti,florinti,scatii,canepari si o cinteza de iarna.In afara cintezei de iarna,am prins pasarile respective cu diverse capcane,unde puneam momeala o pasare vie,care chema alte pasari.In acest caz am prins i grauri,si o privighetoare,foarte multi pitigoi,vrabii si o mierla;am mai avut la inceput un botgros de femela,si o femela de mugurar.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Iun 11, 2011 12:32 pm

La gradina zoologica din Calarasi am vazut fel si fel de specii de pasari si animale,cat si reptile si pesti,unde reptilele prin serpi cat si pestii din cadrul acvariului,mi-au placut extrem de foarte mult,pentru ca asa ceva nu vezi oriunde,oricand,deci,in general,la gradinile zoologice vezi pasari si animale pe care nu le-ai vazut niciodata...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 3:05 pm

Mamiferele sunt cel mai cunoscut grup de vertebrate, care nasc pui vii si ii hranesc cu laptele produs de glabele mamare. Se adapteaza cu usurinta in orice mediu si isi modifica comportamentul pentru a se adapta situatiilor mereu in schimbare. Isi duc existenta pe uscat, in apa si in aer.

Mamiferele au un singur os maxilar, in care maxilarul inferior este articulat direct de craniu.

Mamiferele sunt singurele animale acoperite cu un strat de par. Parul poate ua diverse forme: mustati, tepi, ghimpi, coarne (rinoceri). Forma ce mai des raspandita este blana, care consta de obicei dintr-un strat izolator de puf, si dintr-un strat de protectie care iese in afara protejand pielea animalelului si dand culoarea parului.

sursa : http://www.animalpedia.ro/

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Iul 15, 2011 1:52 pm

Imki plac foarte mult cainii,stau la curte,dar imi plac si pisicile,cele mai frcevente animale pe care le intalnim mai ales in curtile oamenilor,dar si in multe situatii si la persoanele care locuiesc la apartament,unde la apartament,pe langa caini si pisici,mai intalnim si pasari de acompaniament,precum canari,sticleti,papagali,care sunt tinuti in colivii...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 9:45 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus