cursurile de calificare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

cursurile de calificare

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Feb 25, 2011 11:11 pm

Cursurile de calificare reprezinta pentru foarte multi dintre noi ceva nou,ceva care poate ne v-a schimba intr-un fel sau altul locul de munca.
La cursurile de calficare,exista aici un grup de oameni,care,comunicam cu acestia,si mai invatam anumite lucruri de la acestia,si de asemenea mai invatam sa vorbim si sa ne si comportam,indiferent de cursurile pe care noi le facem.

Credeti ca la aceste cursuri de calificare,invatam pe langa cursul respectiv,invatam sa si socializam si sa vorbim?

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: cursurile de calificare

Mesaj  cristina la data de Lun Feb 28, 2011 12:04 pm

Cursurile de calificare,pe langa calificarea pe care o obtinem dupa examenul obtinut la acel curs,reprezinta si felul nostru de a invata lucruri noi alaturi de colegii pe care ii avem la acele cursuri,ceea ce inseamna ca invatam si late lucruri pe care nu le stiam,pentru ca sunt foarte multi oameni mai in varsta decat noi,si ne invata foarte multe.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 01, 2011 1:25 pm

Am participat cu mare drag si mare succes la cursuri de calificare,mai ales in urma cu 4 ani,unde am participat la cursul de operator pc,acolo unde a existat o colaborare strinsa,un colectiv minunat,si am invatat lucruri noi,fapt pentru care,cursurile de calificare reprezinta pentru mine ceva deosebit si frumos,atata timp cat stii sa vorbesti si sa atragi dupa tine oameni noi.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mar 08, 2011 2:04 pm

La cursurile de calificare avem o colaborare si o colectivitate foarte accentuata,unde aici invatam anumite lucruri la cursul la care noi ne-am inscris,curs care ne v-a aduce o alta noua slujba in alt domeniu fata de cel in care suntem incadrati,ceea ce rezulta ca aceste cursuri de calificare sunt privite de foarte multi ca un aspect pozitiv...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Mar 12, 2011 12:24 pm

Foarte multe persoane nu mai au incredere in cursurile de calificare,pentru ca in ziua de azi,odata cu aceste cursuri pe care le facem uneori,ne trezim cu anumite diplome de calificare pe domeniul respectiv,diplome care nu ne vor aduce nici un folos in mare parte,tinand cont de conditiile actuale din ziua de azi in Romania,unde nu te mai angajeaza nimeni,indiferent ca ai nu stiu cate facultati sau nu stiu cate diplome,pentru ca saracia din Romania a adus la concluzia ca aceste cursuri de calificare le facem pur si simplu doar asa sa le avem facute,ca in rest nu ne aduc nici un castig...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mar 14, 2011 8:11 pm

Cursurile de calificare,desi in parte nu sunt utile unele dintre ele,este bine totusi sa le avem,sa avem o anumita diploma,pentru ca nu se stie vreodata,ca aceste cursuri intr-o zi ne vor aduce mari beneficii si castiguri.Cursurile de calificare sunt pentru multi vazute cu dispret,pentru ca anumite persoane care fac aceste cursuri de calificare,nu au incredere ca dupa terminarea cursurilor respective,se vor angaja pe diploma pe care acestia au obtinut-o aici.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 2:29 pm

Dupa terminarea cursurilor de calificare pe un domeniu respectiv,persoanele care fac aceste cursuri,dupa terminarea acestora vor avea un viitor cu un nou loc de munca?Nu cred,pentru ca in ziua de azi,poti sa faci si o gramada de cursuri,poti sa ai si o gramada de facultati,ca tot nimic nu faci nici cu aceste cursuri de calificare...Asta doar asa sa zici ca le ai facute,si in rest nimic,plus ca mai dai si o gramada de bani pentru aceste cursuri...Ce faci cu diploma?

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 1:36 pm

Cursurile de calificare reprezinta acele cursuri in care ne indreptam spre o alta activitate decat pe cea pe care noi o cunoastem,numai ca de foarte multe ori realizam ca dupa terminarea acelor cursuri,ajungem la concluzia ca am facut o greseala si in loc de cursuri de calificare,am facut cursuri de formare profesionala,formare profesionala care nu iti aduce nici un fel de viitor.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 11:18 am

Nu mai sunt la moda cursurile de calificare din ziua de azi.De ce?Pentru ca dai un ban sa faci un anumit curs care te intereseaza,cursul il faci,iei o diploma in acest sens,iar cand este sa te duci cu diploma de la cursul absolvit sa te angajezi,nu te primeste nimeni,ceea ce inseamna ca aceste cursuri de calificare pentru mine reprezinta pierdere de timp,o diploma care o pui la presat si in rest nimic nu castigi de pe urma acestor cursuri,ca tot in strada ajungi si nu te angajeaza nimeni.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Apr 28, 2011 10:40 am

Cursurile de calificare nu mai prezinta un interes atat de mare pentru o foarte mare parte din noi.Locul de munca a devenit un lucru sfant,iar prin anumite cursuri de calificare,in care mare parte din noi nu facem nimic cu ele,pe langa toate acestea,nu putem renunta la serviciul pe care il avem de o perioada buna de ani,pentru cursurile pe care noi le-am facut.Cursurile de calificare din ziua de azi,s-au transformat in cursuri de formare profesionala.Dai un ban,si nu te alegi cu nimic.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mai 03, 2011 4:04 pm

In perioada 23 februarie-23 martie 2011,am participat la cursurile de formator,cursuri care au fost numai de formare profesionala,pe cand eu credeam ca sunt cursuri pentru a iti gasi un loc de munca mai usor,si am ajuns la concluzia ca,indiferent ca faci cursuri de calificare pe un anumit domeniu,indiferent ca faci cursuri de formare profesionala din orice domeniu,nu te alegi decat cu o diploma,iar cu un loc de munca pe domeniul respectiv al cursului nu te angajeaza nimeni.Este o exceptie,unde am facut cursurile de agent de paza,unde am obtinut cu aceste cursuri atestat de agent paza,atestat de port arma,atestat de transport valori,dar aici,aceste cursuri au totusi un viitor.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 4:41 pm

Cursurile de calificare sunt de neincredere pentru multe persoane care fac aceste cursuri.Daca au un loc de munca asigurat,nu inteleg pentru ce mai fac astfel de cursuri,dar multi se gandesc ca dupa acele cursuri,vor castiga bani mai multi in alta parte.Eu unul nu cred asa ceva.Am facut si eu cateva cursuri de calificare... degeaba.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Mai 11, 2011 1:44 pm

Cursurile de calificare sunt din ce in ce mai nesigure in ziua de astazi.Faci cursurile respective,dai un ban,termini cursurile,si apoi te trezesti cu o diploma care nu rezolvi nimic cu ea,adica nu te angajeaza nimeni,mai ales imediat cum cred unii...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 20, 2011 4:01 pm

In luna martie a acestui an 2011 am terminat cursul de formator,care a fost mai mult curs de perfectionare profesionala,nu curs de calificare cum am crezut,si cu diploma obtinuta,am ajuns din nou la meseria mea de baza-agent de paza la o firma,unde astfel de cursuri le consider total egale cu zero barat...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 2:46 pm

Cursurile de calificare reprezinta cel mai frumos basm facut de agentiile de ocupare a fortei de munca din tara.Ce faci cu aceste cursuri?Nimic.Sunt chiar si angajati care lucreaza in alte domenii,si nu au pe ce da banii sa mai faca si cursuri de calificare care nu iti aduc nici un avantaj.Cea mai frumoasa munca este aceea pe care ai urmat-o dupa ce ai terminat anii de scoala,si te-ai orientat pe meseria care ti-a placut,nu prostia de cursuri de calificare care nu iti aduce nici un castig...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 2:59 pm

Am facut cursuri de calificare de operator pc in ianuarie 2007,am ajuns dupa aceea gardian la politia comunitara in luna mai 2007;am facut cursul de formator in ianuarie 2011,am ajuns agent de paza in mai 2011 la o firma... Degeaba facem cursurile astea...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Iun 16, 2011 2:56 pm

Cursurile de calficare,dupa ce le faci,te trezesti ca iti spune ca ai facut doar cursuri de formare profesionala,nicidecum cursuri de calificare,asa cum scrie in respectivul contract,ceea ce inseamna ca la cursurile de calificare nu se mai merita sa mai dai banii,in primul rand ca ii dai degeaba,si nu te alegi decat cu o diploma,care nu te angajeaza nimeni...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 3:35 pm

Cursurile de calificare nu mai sunt atat de importante pentru multi,chiar daca multi au servici si vor sa faca cursuri si pentru alte joburi,dar nu vad rostul acestor cursuri,daca persoanele respective au un servici stabil,iar in cazul disponibilizarilor,cursurile pe care le-au urmat,nu vor aduce un alt loc de munca atat de sigur,pentru ca in ziua de azi ramai la servici numai cu pile,asa cum tot cu pile te si angajeaza...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Iul 16, 2011 12:26 pm

Poti sa faci zeci si zeci de cursuri de calificare,tot degeaba le faci,pentru ca dupa ce termini cursurile respective,tot pe cei cu mari pile ii angajeaza,chiar daca ai si cele mai mari si importante cursuri.Nu sunt de acord cu cursurile de calificare.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Mar 17, 2012 4:19 pm

Cursurile de calificare erau in anii 90 la moda.Acum cu atatea cursuri de calificare,diplome si facultati,nu se mai uita nimeni in ziua de azi ce scoala ai,pentru ca,chiar daca ai facultate sau ai fel si fel de diplome,tot maturator pe strada sau femeie de servici ajungi,fara sa mami pui pretentii sau conditii la ce loc de munca esti incadrat.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat