despre prieteni

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

despre prieteni

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Ian 12, 2011 6:18 pm

In acest topic vom scrie despre prietenii nostri cei mai buni,unde poate o parte din noi avem prieteni inca din copilarie,unde eu spre exemplu,am un prieten inca din copilarie de la gradinita,deci cam din 1976 de la virsta de 5 ani,prieten pe nume Oprea Gigi,care de la gradinita am ajuns sa fiu si cu el in clasa si in banca la scoala generala nr.6 din Slobozia in perioada 1978-1980,unde am tinut legatura cu acesta pina spre sfirstul anilor'90,si care in prezent nu mai stiu de el de foarte multa vreme,desi am aflat ca ar fi stabil cumva in Tandarei,si anul trecut am incercat sa dau de el unde statea si nu am reusit sa dau de el,dar il gasesc pina la urma.
Alti prieteni de valoare sint colegii de armata care nici acestia nu mai stiu de ei precum Serban Florin,Stoicescu Mihai,Bartos Imre,Sarzea Sorin,Marin Nicusor.
In prezent,la ora actuala,cel mai bun prieten al meu din 2007 este Popovici Mircea Sorin.

Tu ce poti spune despre prietenii tai?

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: despre prieteni

Mesaj  cristinaioana la data de Mier Ian 12, 2011 9:06 pm

Chiar daca am terminat de ceva ani liceul (vreo 12 ani) am ramas foarte buna prietena cu o fosta colega de liceu care de vreo 7 ani a plecat in Anglia si s-a casatorit acolo. Chiar daca ne despart ceva kilometri, vorbim la telefon, pe net si ori de cate ori se intoarce in tara ne vedem.

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Ian 16, 2011 8:32 pm

Pentru ca suntem prieteni ma simt puternic si stiu ca tu ai incredere in mine.
Prietenii sunt persoane care nu-mi datoreaza nimic si imi daruiesc atat de mult !
Sunt oameni care ma fac sa ma simt pretioasa. E o legatura de suflet care face ca prietenia sa functioneze. Sunt scurtele(sau prea lungile....) conversatii in care impartasim sperante sau esecuri. Si faptul ca imi impartasesc ceva din sufletul lor ma face sa ma simt important.
Pentru ca suntem prieteni pot infrunta incercarile vietii. Prietenii ma incurajeaza si ma fac sa simt ca deja am invins ! Uneori imi spun si ca am pierdut - un prieten adevarat spune direct, in fata un lucru coplesitor de real si de dur. Si eu imi iau seama la greseala si pot astfel infrunta orice obstacol pe drumul vietii. Daca pierd calea, prietenii ma ajuta sa revin pe drumul cel bun. Daca inving sau pierd, daca am cazut sau ma inalt, spun prietenilor - ei nu ma judeca ci ma incurajeaza. Nu conteaza cum e viata mea acum, prietenii mi i-am gasit aici. Si, cu mirare constat, ca aici inseamna acum „acasa”.
Pentru ca suntem prieteni soarele straluceste mai aproape. Si simt razele prieteniei luminandu-mi viata si incalzindu-mi inima. In cupa prieteniei fiecare toarnã cât are si cat poate. Si totul se niveleazã . Si nu se mai stie care a turnat mult si care a turnat putin. Iar gustul Marqueritei devine, asa amestecat, divin...
Tacerea mea te iubeste, prieten drag. Am nevoie de tine departe acum. Asta, pentru a te simti aproape. Cand voi gasi Dumnezeul din mine il voi pune la picioarele Dumnezeului din tine, in semn de mare prietenie(stiu sigur ca ai un Dumnezeu al tau chiar daca nu recunosti asata. Si nu te-ai lasat vreodata in voia lui.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Prieteni

Mesaj  lacrima1 la data de Mar Ian 18, 2011 1:40 am

Cand ai prieteni...nu te simti niciodata singur...

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Ian 18, 2011 3:46 pm

Ca sa gasim adevarti prieteni,ar trebui sa ii cautam,numai ca in multe cazuri,acei prieteni par a fi buni numai atunci cind aceia au nevoie de ceva de la noi,dar daca noi avem nevoie de ceva si apelam la acesti prieteni,multi din ei dispar,sau invoca motive ca sa ii poti crede ca nu pot sa te ajute.
Nu vor sa te ajute,nu ca nu pot.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Ian 18, 2011 4:05 pm

Consider ca,cei mai buni prieteni pe care ii avem,sunt aceia care ii cunoastem inca din copilarie,si care tinem cu acestia acea prietenie cu adevarat prietenie de suflet,de aur.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  lacrima1 la data de Mar Ian 18, 2011 6:07 pm

Un prieten adevarat iti este alaturi si atunci cand nu o meriti. Cat despre prietenele din copilarie nici ca mai stiu ceva de ele pentru ca de cand am plecat departe m-au uitat desi, le-am cautat, le-am sunat etc. Pacat, eu nu m-am schimbat, insa ele...da.

lacrima1
VIP
VIP

Puncte : 1215
Reputatie : 927
Data de inscriere : 17/01/2011
Varsta : 49
Localizare : London

Sus In jos

prietenie

Mesaj  anka36 la data de Mier Ian 19, 2011 5:05 pm

Masura adevaratei prietenii este absenta.Nu la nevoie sau la necaz se cunoste prietenul autentic,intrucit prietenul este mai mult decit persoana care presteaza mari servicii pentru noi.Adevaratului prieten ii ducem lipsa intr-un mod crunt atunci cind prezenta sa devine din ce in ce mai rara.El este acela pe care-l avem in minte si in suflet chiar daca vrem sa il uitam.Ne dam seama de prietenul adevarat atunci cind deja l-am pierdut!

anka36
membru
membru

Puncte : 240
Reputatie : 182

Sus In jos

Mesaj  anka36 la data de Mier Ian 19, 2011 5:17 pm

Prietenia adevarata ne ajuta sa trecem peste clipele grele.E refugiul unei inimi obosite,farul care ne lumineaza calea in momentele intunecate ale vietii.De aceea,un prieten reprezinta una dintre comorile cele mai de pret pe care le putem gasi.
O floare sa-ti atinga sufletul si seninul sau sa-ti lumineze gandurile , privirile sa-ti scanteieze bunatate si inima sa se rasfete de iubire …sa iti reversi prinosul de fericire si bucurii asupra tuturor oamenilor care iti sunt apropiati si dragi si care te iubesc si te pretuiesc si ei cu adevarat…

anka36
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  anka36 la data de Mier Ian 19, 2011 5:26 pm

Fericirea exista oriunde, doar ca nu-i dai atentie. Uita-te imprejur si vei vedea ca fiecare clipa, fiecare zi si noapte sunt unice. Asculta glasul vietii, asculta cum loveste apusul de soare pamintul, asculta norii cum pling, asculta aerul cum trece pe linga chipul tau, asculta apa susurind si iarba crescind si vei vedea ca totul are un rost si merita sa incerci si sa indraznesti sa fii fericit. Invata sa alungi lacrima cu un zambet chiar si atunci cand te doare,invata sa suferi,sa iubesti,sa ierti caci numai asa vei fi fericit . Invata sa treci cu folos prin viata,iar pe unde treci sa daruiesti oamenilor : SPERANTA.
Prinde un zâmbet si daruieste-l cui nu l-a mai avut. Prinde o raza de soare si fa-o sa zboare unde noaptea domneste. Prinde curajul si pune-l în inima celui care nu stie sa lupte.. Prinde speranta si traieste în lumina sa. Prinde bunatatea si daruieste-o cui nu stie sa daruiasca.
E usor sa trimiti ganduri bune,e greu sa alegi cuvinte potrivite,dar e atat de bine sa existe in viata ta prieteni dragi carora sa le poti spune... MULTUMESC !!!

anka36
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Ian 19, 2011 5:59 pm

Prieteni foarte buni i-am avut pe Tascu George,pina ce acesta a murit in 6 ianuarie 1996.Prieteni de seama au fost si Mihai Claudiu,Tascu Stelian,Sandu Zamfir,Belcin Nicolae,Pricop Mihai,Dragnescu Dan,Gheorghe Ludovic,Gheorghe Dobrin,Paraschiv Eugen,Paraschiv Orian,Gheorghe Aurelian,Bacanu Mihaela,Tiu Toni,Dan Craia,Licsandroaie George Gabriel,Radulescu Florin,Dinu Adriana,Mihai Cristian(fratele lui Mihai Claudiu),Chelbea Iulian,Chelbea Sorin,Covrig Ion,Burdulea Catalin,Burdulea Florea,Porumb Marius,Balint Daniel,Borciu Valentin,Victor Eugen Popa,Balta Costel,Bucur Bogdan,Culda Adrian,Drajneanu Costel,Vlad Nedelcu,Ghita Nicolae.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

prietenele mele 1

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Ian 21, 2011 12:03 am

BURLAN LILIANA LUMINITA:S a nascut la Mizil in 23 iulie 1969,si a murit la 19 mai 1991.A fost prima prietena din perioada adolescentei,devenind prietena mea la data de simbata 4 ianuarie 1986 dupa lungi incercari,care dupa 5 ani,4 luni,2 saptamini si o zi avea sa moara ;in 1990 in aprilie,pe cind eram afara,se ia in vorba cu Claudiu,ca in 19 mai 1991 sa moara fara sa stiu nimic!

De fiecare data cind iesea afara,iesea afara impreuna cu cele 3 surori,din care Marta si Oana erau cele mai mici,iar cealalta Raluca era cea mijocie!Invata la o scoala profesionala de croitorie in Husi,judetul Vaslui.Nu putean si nu aveam cum sa o las,chiar daca era mai cu 2 ani mai mare decit mine,dar tineam prea mult la ea..In vara aceluias an 1986,dupa reusita treptei I si dupa venirea mea de la Galati,Luminita sta la bancile din fata scarii C a blocului meu,unde o vad impreuna cu colega ei de clasa,care avea sa devina mai tirziu a doua prietena a mea,Culda Camelia!Le faceam pe amindoua sa rida!Trecu mai tirziu vara,se apropia toamna anului 1986,cind trebuia sa incepem scoala;in ziua de 12 septembrie 1986 Luminita pleaca Husi,trecind cea mai fierbinte perioada intre noi doi!Ii dadusem sa imi completeze primul oracol din 1986,imi dadu numarul de telefon al ei,si imi cerea diferite carti si surprize de la gumele de mestecat,dindu mi si ea diferite poze din almanahuri,si cintece precum"La fereastra ta"si"Spune mi cine esti"de Semnal M.Urma sa vina dupa 2 saptamini,insa in loc de Luminita,apare cealalta-Camelia.La inceputul anului 1987 ma impac cu Luminita din nou,dupa ce ne certasem la sfirsitul lui 1986;Luminita isi cere iertare de la mine cu ochii plinsi,ca apoi,in vara aceluias an 1987 ajung cu ea,unde imi arata un anume Viorel.La inceputul anului 1988 pentru Luminita ma cert cu Camelia,ca pe 15 iulie 1988 sa ma cert foarte rau cu ea,mai ales dupa ce am picat la treapta a II a.Pe 10 septembrie'88 a venit la Slobozia verisoara mea Mirela,unde ma impac din nou cu Luminita.In 1989 am vazut o citeva zile la inceput de an;in 20 aprilie 1990 ii dau lui Claudiu oracolul sa il completeze,ca la intoarcere,sa o vad pe Luminita in bratele lui.Cu 4 zile inainte sa plec in armata pe 23 mai 1991,la data de 19 mai 1991 Luminita se stinge din viata,lasind in urma ei numai flori,miresme,ecouri si parfumuri,iar in fata lui Claudiu o bataie de joc care a costat o pe Luminita viata!Parea un vis ca v a redeveni cu mine,vis neimplinit,vis cu sperante desarte,sperante spulberate,facind acest Claudiu o curatenie intre mine si ea,dar numai ca a facut cea mai mare mizerie si cel mai mare gunoi aceasta persoana ,care a vrut cu orice pret in fata ei sa o ia acasa si sa traiasca cu ea,iar in fata mea pentru el era o"urita".Urita,dar si a facut cu ea toate placerile!Era liniste pentru el,dar mare agitatie pentru mine!ADIO LUMINITA!NU TE VOI UITA NICIODATA!

A fost inmormintata la Mizil.Dumnezeu sa o odihneasca in pace!O floare s a ofilit,ofloare a murit,o floare ramine de neuitat:LUMINITA!

CULDA EMILIA CAMELIA:nascuta in 7 februarie 1973,ne am facut prieteni in 27 septembrie 1986,ca 8 iunie 1992 sa fie data in care am terminat o amindoi.La data de simbata 27 septembrie 1986,Camelia devenea cea de a doua prietena a mea,caci ea ma cucerise.A fost poreclita"Frumoasa din padurea adormita".Aceasta prietenie s-a soldat cu certuri in diferiti ani,in afara lui'86.Luminita nu mai dadea semne de viata.O asteptam,dar iata ca Adi,fratele Cameliei ma cheama in fata blocului B2 unde a locuit atunci,unde este de acord impreuna cu sora sa ca sa fim prieteni!Nu tineam asa mult la ea cum tineam la Luminita,dar acceptasem.De data aceasta Camelia ma intreaba daca sint de acord sa fim prieteni,astfel ca cu parintii ei am luat legatura abia in 1990.La inceputul anului 1987 ma certam cu ea pentru Luminita;in vara aceluias an ma certam cu ea pentru Ramona,ca din ianuarie 1990 sa fie mai bine!Camelia,la fel ca si Luminita ma poftea in casa la ea,fara ca parintii acesteia sa stie ceva.In vacanta de iarna 1986-1987 apare Luminita unde eram certat cu ea,unde Luminita imi trimite calde si sincere declaratii de dragoste,astfel incit ma cert pentru prima oara cu Camelia.Viata mi o parcurgeam in compania Luminitei cind,in vara anului 1987 Camelia statea si lucra la un mileu,unde m am dus singur la ea sa mi cer iertare.La inceputul anului 1990 iau legatura din nou cu fratele Cameliei-Adi,unde vreau sa ma impac din nou cu Camelia.Dupa o alta prietena care mi o facusem in spital,si dupa externarea din spital,la cutia postala gasesc un plic de la Camelia.In 14 aprilie 1990 ii dau oracolul sa il completeze ascunzindu-se de mama mea,dupa usa din fata scarii blocului.Tot Camelia imi interzice sa vorbesc cu Luminita,astfel ca pleaca la scoala unde avea sa termine scoala in ianuarie'91,unde imi trimte nenumarate scrisori de dragoste.Pe 9 noiembrie'90 sint invitat de parintii ei la ei acasa;pe 28 decembrie 1990 ne certam din nou din cauza instalatiei de pom,ca pe 7 februarie 1991 sa fiu invitat la majoratul ei.In timpul armatei primesc in toamna lui'91 o scrisoare de la Camelia,iar de Craciun ajung la ea acasa.
Cam aceasta a fost pe scurt prietenia cu Camelia,o prietenie de durata in care au fost multe certuri iar in anul 1989 nu ne am vazut deloc,o prietenie care a avut zilele sale numarate,o prietenie care a facut istorie.Ultima oara cind m am intilnit cu Camelia a fost data de 9 ianuarie 2001.Ramine asadar o prietena de mare actualitate.

HOGESCU ELENA:Nesemnificativa este data nesterii acestei fete,prietena din spital din 4 februarie 1990,prietena din comuna Perieti.La 4 februarie 1990,Elena devenea cea de a sasea prietena a mea,cind,totul incepuse cu o seara in urma,de pe 3 februarie cu acel scaun,pentru ca in dimineata zilei de 4 februarie,dupa chinuri si grele incercari,am facut o in sfirsit prietena,care ocupa si ea un loc de frunte la frumusete,insa a cazut la comportament tipind la mine punindu si patura in cap la aparitia mea,spunindu mi ca este casatorita ceea ce nu era real,urmind ca din dupa amiaza spre seara de 4 februarie-seara mai ales sa inceapa sa se calmeze ascultindu ma cu atentie punindu mi unele intrebari,astfel incit,seara de 4 februarie 1990 este cea importanta,stind cu ea de vorba vreo 3-4 ore la ea in salon,ca a doua zi care se numea externarea mea din spital sau mai exact data de 5 februarie 1990,sa intru in conflict cu baiatul din Dridu pe nume Didel,care vorbise urit in fata ei,si care ii daduse Elenei un biletel,care il rupse in fata mea Elena,iar cind sa plec acasa,nu mai voiam eu pentru ca tineam la ea tare mult!O externase si pe ea din spital,mi a lasat adresa scrisa de ea pe agenda de memorii 1990,si ultima oara cind am vazut o a fost in primavara anului 1991.Dupa externarea din spital am ajuns sa o caut in santier,am dat de ea cu greu,am vorbit putin,si atita stiu,ca a lasat si ea in urma ei multe amintiri din spital cu toate ca la inceput s a comportat in fata mea foarte urit.

Voi mai reveni despre aceste prietene ale mele in mai multe capitole,la fel si despre celelalte prietene ale mele din perioada anilor 1986-1991.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Ian 21, 2011 2:13 pm

A vorbi despre prieteni,inseamna a spune lucruri minunate despre acestia,pentru ca o mare parte din ei sunt foarte deoseiti,si pe multi din noi acesti prieteni ne ajuta in anumite situatii in care ne simtim singuri,fapt pentru care,acesti prieteni incearca sa ne scoata din starea noastra de sedentarism,mai exact spus,acestia comunica si socializeaza cu noi,ceea ce este un lucru extrem de foarte important si deosebit pentru toti.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Ian 22, 2011 11:54 pm

ZAHARIA COSTEL este al doilea prieten bun din copilarie dupa Oprea Gigi,unde a stat linga mine linga bloc,pe cind locuiam prima data la Blocul B 5 din Slobozia.APOSTOL VALENTIN a venit la majoratul meu din 17 iunie 1989 la Calarasi,si l am avut coleg de servici la Avicola Slobozia.TINTA VERONICA din Buzau care mi a completat in oracolul din 1988 in anul 1990,completind in oracolul meu pe care i l lasasem in 23 ianuarie 1990,inainte sa ma internez in spital.BRATU ELENA a stat la Calarasi la noi in curte cu chirie din 1986 pina in 1990,unde m am inteles foarte bine cu ea,unde in fiecare seara o asteptam la poarta curtii dupa ce venea de la fabrica de confectii din Calarasi;am fost de citeva ori bune cu ea si in oras,si a completat in marele oracol la majoratul meu din 17 iunie 1989 .GAVRILA DAN,care ne am facut prieteni inca din 1992 cind a venit la mine si mi a dat sa inregistrez pe caseta formatia U-96;a fost de foarte multe ori la mine acasa,si eu m am dus de foarte multe ori la el,am fost amindoi in oras,iar in 1994 cind ma intilneam si cu Iosif Nicoleta si cu Iosif Mariana,Dan se intilnea cu Ana,sora cea mare a celor 2 fete-Mariana si Nicoleta.IOSIF NICOLETA unde ma duceam si ma intilneam cu ea doar asa ca sa treaca timpul,insa ea credea ca ma duc la ei acasa pentru ea numai ca eu ma duceam pentru sora cea mica a ei-Mariana,unde pentru Mariana m am certat de foarte multe ori cu Nicoleta.TIU TONI este unul din cei mai buni prieteni de ai mei in 1990 la spitalul judetean din Slobozia incepind din 26 ianuarie 1990,prieten din Drobeta Turnu Severin,unde in spital jucam cu el sah,iar cind venise taica su am stat de vorba cu acesta, iar in 31 ianuarie 1990Mihaela Bacanu a fost chemata la spital de mine ca sa faca cunostinta cu Toni;de pe data de 2 februarie nu l am mai vazut,astfel ca in anul 1992 ma suna la telefon unde vorbeste cu mama mea ca eu eram la servici in acea zi,ca in anul 2000 sa gasesc pe un caiet adresa si numele lui unde aflu numarul lui de telefon,si in prezent discutam la telefon.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

prietenele mele 2

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Ian 23, 2011 5:36 pm

NICOLAE ANGELA:Nascuta la 19 octombrie 1974 in Calarasi,ne am facut prieteni in 30 aprilie 1989,ca pe 7 ianuarie 1990 sa inchei cu ea,la fel cu steluta!Inca din toamna anului 1988 Angela venea la noi in curte;pe 1 mai 1989 este invitata la mine in curte,ii dau oracolul sa il completeze,si nu ma voia pe mine cit il voia pe baiatul care ma meditase in august 1988 pentru treapta,pe nume Vali.In 1991 cu citva timp inainte sa plec militar o vad din nou de aceasta data cu maica sa,iar intr o permisie ma duc din nou la biserica,mama ei ma intreaba cita armata mai am,ca dupa terminarea armatei sa aflu ca a fost maritata,dar mai inainte de toate a fost bolnava de t.b.c..in prezent este casatorita(2001).

ROSU MIOARA:Nascuta la 5 iunie 1974 in comuna Vlad Tepes judetul Calarasi,am facut o prietena in 27 august 1989,si ultima oara cind ne am vazut a fost ziua de 7 octombrie 1989!Mioara devenea cea de a cincea prietena a mea.Acea seara imi aducea aminte de prietenia care a fost pe 12 august cu Ramona.
Parintii mei se pregateau sa plece la Slobozia,ca eu sa mai ramin alte citeva zile la Calarasi.Gigi,care era chirias la ultima camera,a venit cu sora lui,sora care avea sa devina o alta floare picata din cer,unde imi facu cunostinta cu ea.Plecase la film si eu refuzasem sa ma duc cu ei!Dupa venirea lor dupa ora 10 noaptea,Mioara avea sa iasa afara unde am discutat cu ea despre prietenele mele Luminita,Camelia,Ramona si Angela,pina noaptea tirziu,ora 1,30.
In 29 august 1989 de la Mioara trebuia sa imi iau ramas bun de la ea,unde avea sa plece acasa in Vlad Tepes.Am uitat sa spun ca in 28 august Mioara mi a completat in istoricul oracol.Se incheiau 3 zile de foc,unde se parea ca nu o voi mai vedea si nu voi mai afla nimic despre ea,pina cind,in 7 octombrie 1989 era cu adevarat a patra si ultima zi in care o vazusem.In tren nici nu o mai cunosteam!Am coborit din tren impreuna si tot Mioara ajunse prima,unde statea la poarta cu parintii mei de vorba.Daca Gigi nu era acasa,voia sa plece imediat,nu voia sa mai intre in curte,insa am stat cu ea de vorba la pparta,vorbind despre prietenie.Ii spusem sa imi scrie o scrisoare,spunindu mi sa ii scriu eu primulImi aratase cum se face o alta varianta a jocului ficus.Aveam de gind sa o conduc la gara,dar nu a vrut!A plecat,lasind in urma ei si a mea o prietenie foarte frumoasa,lasind in urma mea o amintire nemuritoare,aducind o pe Mioara pe locul 3 si la prietene si la general in topurile mele,o fata cu ochi verzi-albastri care a vorbit cu mine atit de frumos si atit de placut,incit a intrecut o si pe Vali la comportament,pina si pe Ramona si pe Camelia si pe Luminita.A fost cea mai cuminte cu mine in acele 4 zile,mi a scris in oracol la intrebari exceptional,si a lasat frumoase versuri de"amintiri"in oracol!In afara scrisului ei original in oracolul 1988-1992 un scris frumos si citet,mi a lasat o alta amintire,"almanahul convorbiri literare'89".
In prezent nu mai stiu de ea nimic.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Tascu George

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Ian 24, 2011 5:18 pm

Tascu George a fost cel mai bine determinat personaj,mai ales in 1990,odata cu cercetarile din 3 martie si"Operatiunea Delta Dunarii"din 10 martie 1990,dindu si un acord bine intemeiat de a fi alaturi de mine in fugirea care nu s a realizat niciodata in Delta,fugind de la scoala de foarte multe ori ca sa fuga cu mine pe 19 martie 1990 in Delta,si fugind din nou de la scoala,pentru a merge cu mine in cercetarile ornitologice din martie,aprilie si octombrie 1990,mergind cu mine si in parcul mic,unde prindeam cu o cursa de soareci diferiti pitigoi,unde imi amintesc ca dupa ce am prins un pitigoi mare,am plecat sa il duc acasa,iar cind am ajuns cu George la mine la usa,si cind am intrat in casa,pitigoiul imi murise in palma.

Prin moartea sa in 1996 in ianuarie,George lasa in urma lui in memoria mea cele mai bune momente ale cercetarilor ornitologice din 1990,"Operatiunea Delta Dunarii",si cele mai comice si distractive momente in fata scarii C a blocului la banci cu Luminita,care s au intilnit amindoi pe lumea cealalta;pe George l am adus si in toamna anului 1990 la B.J.A.T.M.unde lucram,si ma astepta la poarta sa mergem dupa cuiburi de pasari;pe George am vrut sa il iau si in seara zilei de 9 august 1990 la evenimentele de pe malul riului Ialomita cu Luminita,iar Claudiu l-a intors inapoi;cu George si cu Luminita am ajuns cu ei si la cofetarie in octombrie 1990 unde am mincat cite o prajitura!Pina in 1990,George nu era asa bine bagat in seama,in afara faptului ca in 1988 ne facea sa ridem pe mine si pe Luminita;George a facut mai mult cistigindu-si in fata mea increderea,punindu l sa se urce in foarte multi copaci care aveau cuiburi,si aducindu mi din cuiburi diferite oua.

El a fost considerat nebun ceea ce parea intr o proportie de 80 % dar care totusi gindea,avind unele iesiri ale sale inginindu-ma pe mine sau pe altii,si rizind de unul singur fara nici un motiv,iar in rest totul la el parea perfect,avind o gindire foarte deosebita in planificarea fugirii de acasa in delta,ajungind sa ma intrebe daca numai dupa pasari mergem,eu zicindu i ca o sa si pescuim.Daca era nebun considerat,asta nu insemna ca era si prost,avind citeodata o gindire peste mintea omeneasca,ajungind chiar sa ma bata la sah de unul singur fara sa ma las eu sau il ajute careva,ca apoi in toamna anului 1990 sa inceapa sa invete dupa mine anumite denumiri comune si stiintifice ale pasarilor salbatice,dindu i aceste teste chiar pe holul scarii mele in fata usii mele,spunindu mi de foarte multe ori fara greseala aratindu i plansele cu pasari ce pasare este aceea pe care eu il intrebam;el a completat in oracol,dar eu l am intrebat intrebarile din oracol,iar tot eu am scris raspunsurile lui.Ziua de 8 IANUARIE 1996,ADICA ZIUA IN CARE GEORGE A MURIT,ocupa locul 4 in topul evenimentelor,dar 10 martie 1990 cind"Operatiunea Delta Dunarii"a fost planificata cu el,ocupa locul 2 in acelas top.

Asadar,George ramine un mare simbol,o mare valoare si o mare stea a perioadei 1986-1990 din gloria mea,mai ales a anului 1990,cu foarte multe evenimente cu acesta.Datorita unui grav accident suferit in septembrie 1992 cazind din lift in gol de la etajul 6 sau 7,organele sale interne,imele dintre ele s au rupt,ca in 1996 sa se auda foarte multe lucruri dupa moartea lui:ca a avut operatie de apendicita si nu a mai putut fi salvat,ca a avut bube pe organele interne iar medicii nu au pitit sa ii faca nimic,numind pe toate acestea la un loc un cancer al organelor interne,George murind in 8 ianuarie 1996 in aceste diferite feluri.Deci,ca si Luminita,moartea lui George ramine in continuare un mic mister,iar cind am auzit ca a murit George,nu am crezut asa ceva decit cind l am vazut la el in casa in cosciug,mort,in 6 oanuarie 1996!Acesta a fost Tascu George cel care a vrut sa invete cu mine pasarile,si tot cu mine a vrut sa fuga de acasa in Delta Dunarii in martie 1990.

Acesta a fost Tascu George,unul din cei mai buni prieteni ai mei din viata,unde voi mai scrie si in alte capitole despre acesta.

Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Feb 11, 2011 4:29 pm, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

prieteni 2002-2006

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Ian 25, 2011 4:49 pm

In anii 2006-2008 cele mai principale prietene au fost Nicolae Elena din Andrasesti,Kegyes Julia,Lucarino Anca,Elena Aniela,Cristina Lihat,Laura Hreniuc,Cristina Gretel,Cristina Leon,Cristina Telu,Iris Lucica,Luminita Lube,Nistor Gabriela,Manz Anisoara,Mariana Tudorache,G Corina,Ioana Bybynuta,Carmen Coto,Oana Diana Pop,Grecu Vasilica,Pilif Marzo,care,in afara de prima trecuta aici,restul acestor prietene le cunosc de pe messenger,unde binenteles discutam pe mes diferite probleme.In anul 2007 au intrat ca buni prieteni si colegi de servici la politia comunitara Popovici Mircea Sorin si Dumitru Daniel din Calarasi. Intre anii 2002-2005,pe cind lucram la Avicola Slobozia in echipa de depopulare,cel mai bun prieten a fost Buga sau Iordache Alexandru,Mihai zis sarpe,Pacala Adrian,cit si Rosu Florin,care aceste din urma a fost coleg cu mine si la gradinita nr.2,si la scoala nr.2,dar nu cum a fost Oprea Gigi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Ian 31, 2011 2:16 pm

Florile prieteniei înfloresc în toate anotimpurile, dar salasluiesc numai într-o inima care le asigura un climat de puritate, generozitate si sinceritate !!!
Din mii de vise neimplinite,doar unul ne dorim in viata si totusi e cel mai greu de indeplinit:FERICIREA.Din mii de soapte neauzite,ne dorim unul singur,sa ni se sopteasca IUBIRE.Din mii si mii de cautari,nu ar trebui sa cautam decat SPERANTA,si apoi urmeaza celelalte.DIn mii de ganduri impartasite,doar un singur gand ne umple sufletul de bucurie,gandul la IUBIRE.
DIn mii de iubiri de pe lumea asta,doar o singura IUBIRE e importanta…IUBIREA ADEVARATA!
Cu timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale,fara a pretinde sa te schimbe, iti poate aduce fericirea pe care ti-o doresti.Sa ai parte de iubire!
Gandul si sufletul omului e ca o perla,daca stii sa o slefuiesti va straluci in ochii celorlalti.....transmitand caldura sufleteasca si multa bucurie....E frumos cand stii ca iubesti,dar e si mai frumos cand stii ca rasplata iubirii tale.....este tot o iubire!!!

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Feb 01, 2011 1:19 pm

Cred in prieteni...in vindecarea adusa de lacrimi,rasete si in povesti impartasite si in legaturile formate din incredere si adevar...
Cred in puterea mainii ce o strange pe alta,in clipe de durere si in miracolul zambetelor si imbratisarilor spontane...
CRED... intr-o prietenie ca a noastra...
E bine sa ai in vedere ca daca ai o relatie de prietenie cu o persoana de sex opus,te poti astepta ca prietenia voastra sa se transforme foarte usor in dragoste ...Bogatia o apreciezi dupa ce ai primit-o,prietenia o apreciezi dupa ce ai pierdut-o.....Adevaratul prieten e acela care nu trece nimic cu vederea dar iti iarta totul. Departarea nu poate distruge niciodata o prietenie adevarata. O comoara nu este intotdeauna un prieten,dar un prieten adevarat e cea mai pretioasa comoara. Nu vinde ieftin prietenia veche, caci vei plati scump pentru cea noua. Singurul lucru pentru care merita sa lupti este prietenia adevarata. In viata,daca ai de ales intre suflet si frumusete,alege sufletul,caci el intrece orice frumusete. Prietenul adevarat este acela care te sfatuieste spre bine si nu acela care iti lauda nebuniile. Sa nu legi prietenie cu omul pe care nu-l poti respecta. Prietenul sigur il cunosti din imprejurari nesigure..

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Feb 01, 2011 2:45 pm

PRIETENIA este una din cele mai mari comori pe care poti sa le ai in viata.
A avea un prieten adevarat inseamna sa ai cui sa-i impartasesti bucuriile si necazurile tale, sa nu mai fi singur. O prietenie se consolideaza in timp si presupune comunicare, respect, timp, dragoste, sinceritate, fidelitate, toleranta si simtul umorului. Cei care nu cunosc beneficiile si placerile unei prietenii adevarate, nu au de unde sa stie cat de bine te poti simti atunci cand esti pretuit, cand prezenta ta aduce mangaiere unui suflet ratacit sau deznadajduit, cand participi la fericirea cuiva. Un simplu gest de tandrete, gingasie, iti poate schimba starea sufleteasca, iti da aripi si putere sa mergi mai departe. Sunt momente in viata in care trebuie sa invatam sa fim prieteni buni, sa invatam sa ne iubim neconditionat, sa fim fericiti. Indiferenta fata de semenii nostrii nu ne face bine nici noua , nici celor din jurul nostru...are doar un efect nedorit:Ne uitam unii pe altii.!!!
Alege mai bine sa iubesti decat sa urasti!Alege mai bine sa zambesti decat sa te incrunti!Alege mai bine sa zidesti decat sa darami!Alege mai bine sa perseverezi decat sa renunti!Alege mai bine sa lauzi decat sa barfesti!Alege mai bine sa vindeci decat sa ranesti!Alege mai bine sa oferi decat sa iei!Alege mai bine sa actionezi decat sa amani!Alege mai bine sa ierti decat sa te razbuni!Alege mai bine sa te rogi decat sa disperi...
Îngerii printre noi sunt acei ce au suflet cald, ce stiu sa daruiasca din caldura sufletului lor si celorlalti, sa ne aline atunci când plângem sau când suntem încercati de viata.
Tine minte,fericirea nu depinde de ceea ce esti sau de ceea ce detii ci doar de ceea ce gandesti.
Iubirea impartasita de oameni este forta cea mai mare care exista in lume si izvorul cel mai important pentru poezie.
Dragostea e curcubeul dupa ploaie,picaturile de roua de pe petalele sufletelor celor ce o simt,aripile care te fac sa zbori si sa simti ca ai tot aurul din lume si ca esti cel mai intelept om de pe pamint,si ca ai destule forte ca sa faci tot ce iti doresti.Doar iubind iti dai seama ca traiesti,nu doar existi...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Dragnescu Dan

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 02, 2011 11:49 am

Unul din cei mai buni prieteni ai mei din viata,Dragnescu Dan,care a stat la parterul blocului 43 la scara D,s-a stins din viata in dimineata zilei de 1 februarie 2011,unde am aflat acest lucru de la nepoata sa Cristina G,care si-a facut cont aici la noi in forum.
Dan,a ramas si v-a ramane alaturi de Burlan Liliana Luminita si Tascu George,cele mai vii amintiri ramase in viata mea.
Dan a fost,este si v-a ramane mereu in sufletul meu,asa cum s-a facut remarcat in anii in care am locuit impreuna cu acesta la blocul 43 din Slobozia,prin prietenia sa si prin tot ce mi-a oferit acesta,ramanand mereu in fruntea topurilor jurnalelor mele,jurnale care sunt scrise pe blogul meu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Acesta s-a chinuit de ceva ani cu o boala,boala care s-a agravat treptat,si iata ca in ziua de 1 februarie 2011 acesta a murit.

Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Feb 11, 2011 4:32 pm, editata de 3 ori

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

poze prietenii mei

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 02, 2011 5:20 pm

In urmatoarele randuri am sa postez poze cu cativa din cei mai buni prieteni de ai mei pe care i-am gasit in ultimii 2 ani(primii 10 au locuit la blocul 43 din Slobozia):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] MIHAI CLAUDIU GABRIEL,mare personalitate din viata mea,unde am scris despre acesta in mare parte in jurnalele mele,si care si aici voi scrie foarte multe.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] LICSANDROAIE GEORGE GABRIEL,mare personalitate in jurnalele mele si in viata mea,unde a stat cu mine pe aceeasi scara E a blocului 43 din Slobozia,unde eu stateam la etajul 2,el la 3 si Claudiu la 4.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] TASCU GEORGE,fratele lui Tascu Stelian,mare personalitate in viata mea si in jurnalele mele.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] TASCU STELIAN,fratele lui Tascu George,mari personalitati de seama din viata mea,care am scris foarte mult despre acestia in jurnalele mele.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] DRAGNESCU DAN,un foarte bun prieten,decedat in ziua de 1 februarie 2011,care a locuit la parterul scarii D a blocului 43 din Slobozia.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] GHEORGHE LUDOVIC,fratele lui Gheorghe Dobrin,care au locuit la etajul 1 al scarii D a blocului 43 din Slobozia,mari personalitati in viata.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] PARASCHIV ORIAN,fratele lui Paraschiv Eugen,foarte buni prieteni la blocul 43,unde au stat la etajul 4 al scarii D a blocului 43 din Slobozia.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] PARASCHIV EUGEN,fratele lui Paraschiv Orian,foarte buni prieteni ai mei,unde am scris despre acestia si in jurnalele mele.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] BACANU MIHAELA,o alta mare personalitate marcanta din viata mea,,unde la fel am scris multe despre ea in jurnalele mele si voi mai scrie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] ANTON VIOREL,foarte bun prieten,care a locuit in aceeasi scara E cu mine in bloc,unde el statea la etajul 1 si eu la etajul 2.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] VLAD NEDELCU,unul din colegii de la scoala generala nr.6 din Slobozia,coleg si la liceul industrial nr.2 din Slobozia intre 1986-1988,mare personalitate in lumea celor mai buni prieteni din viata,prietenie care tine din anul 1978 pina in prezent

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] MITRAN ANISOARA,colega din clasele IX-X la liceul industrial nr.2 din Slobozia in perioada 1986-1988,viitoare buna prietena in 1992-1993.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] TIU TONI,un alt mare prieten de top si din viata mea,prieten din Drobeta Turnu Severin,unde ne-am cunoscut la spitalul judetean din Slobozia,pe cand eu eram operat la ochi si el facea armata in Slobozia,si din 1990 pastram legatura si in prezent,prieten care am scris si despre acesta foarte multe lucruri in jurnalele mele.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] NICA MIHAI,zis sarpe,unul din cei mai buni prieteni de la echipa de depopulare de la Avicola Slobozia,pe cind lucram la Avicola Slobozia in perioada 2002-2006.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] IORDACHE ALEXANDRU,zis Buga,un alt foarte bun prieten de al meu in echipa de depopulare din Slobozia in perioada 2002-2006.
happy happy

Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Feb 11, 2011 4:47 pm, editata de 2 ori

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

prietenia

Mesaj  cristinaioana la data de Sam Feb 05, 2011 8:46 pm

Bogatia o apreciezi dupa ce ai primit-o,prietenia o apreciezi dupa ce ai pierdut-o.
Adevaratul prieten e acela care nu trece nimic cu vederea dar iti iarta totul.
Departarea nu poate distruge niciodata o prietenie adevarata.
O comoara nu este intotdeauna un prieten,dar un prieten adevarat e cea mai pretioasa comoara.
Nu vinde ieftin prietenia veche, caci vei plati scump pentru cea noua.
Singurul lucru pentru care merita sa lupti este prietenia adevarata.
In viata,daca ai de ales intre suflet si frumusete,alege sufletul,caci el intrece orice frumusete.
Prietenul adevarat este acela care te sfatuieste spre bine si nu acela care iti lauda nebuniile.
Sa nu legi prietenie cu omul pe care nu-l poti respecta.
Prietenul sigur il cunosti din imprejurari nesigure.

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Feb 23, 2011 12:22 pm

Daca nu ai avut norocul sa-ti poti pastra langa tine prietenul din copilarie,s-ar putea sa treaca ani multi si lungi si grei,pana sa poti sa iti faci un alt prieten in care sa te regasesti cu adevarat.
Pentru ca eu cred,si noi toti stim,ca prietenia profunda vine la fel de greu,la fel de rar ca o mare iubire.Ce pustie si rece ar fi viata daca nu ar fi iubire ...cat de goi am fi pe dinauntru daca sufletul nu ar fi infrumusetat de floarea calda a prieteniei...fiecare zi din viata ar trebui sa ne fie un imn inaltat acestor sentimente nobile.
iata nu începe azi si nici nu se termina mâine !…
De fapt nici nu stim momentul exact când începe, fiindca suntem intr-o cautare nebuna a vietii perfecte. Nicicum nu reusim sa dam de ea, deoarece mereu ne apare in cale cate un obstacol. Ba dai de un necaz, ba esti dezamagit !
In fond, trebuie sa acceptam ca aceste obstacole sunt insasi viata ! …
Viata e frumoasa, chiar si atunci când ne întâmpina greutatea la fiecare pas, prietenii sunt întotdeauna gata sa ne ajute sa facem un pas mai mare si sa ne simtim bine, sa ne faca sa zâmbim ! …
Pe pista de alergare a vietii vom întâlni si dragostea ! …
Si vom realiza ca dragoste dureaza cat simti nevoia iubirii,iubirea nu dureaza doar trei luni, iubirea dureaza o infinitate, pe pamant si dincolo de el.Ca sa poti iubi trebuie sa te dedici intru-totul, dar nu cu toata fiinta, caci cel iubeste sufera iar cel ce e iubit fara sa iubeasca isi bate joc. Iubirea e izvor limpede, e ca un avion-decolarea e spectaculoasa, insa ar fi indicat sa ne punem centurile de siguranta.
Prabusirea ne poate lua oricând prin surprindere !…
Si, din nefericire, in viata nu întotdeauna este suficient sa întoarcem o pagina,uneori,foarte dureros, trebuie chiar s-o rupem.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Mar 12, 2011 11:57 am

Daca e ceva ce as vrea sa-ti dau cu adevarat, ar fi pacea inimii tale, care sa ramana linistita si increzatoare ori si ce s-ar intampla.
Sunt anumite clipe de gratie, speciale, cand faptele sau vorbele tale pot face diferenta in viata cuiva.
Iti doresc sa-ti fie inima ferecata in frumusete, bucurie si incantare. Numai rasul si emotiile sa te tulbure...
Prietenia,fie si virtuala ,aduce in inimile noastre o atingere calda si plina de emotia binecuvantata ca existi ,ca poate cuiva ii lipsesti ,dar mai ales...ca poate cuiva ii esti necesar doar prin gandul curat transmis in zori cu un mesaj de "Buna dimineata'' sau altul seara de ,,Noapte buna''....de multe ori aceste... cuvinte sunt suficiente pentru a ne face ziua mai vesela .

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:48 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul