rasismul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

rasismul

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Feb 27, 2011 11:51 am

Rasismul este foarte des intalnit in ziua de azi,unde acest lucru se caracterizeaza prin anumite grupuri si persoane care sunt impotriva anumitor etnii,in principal sunt impotriva tiganilor si impotriva negrilor.
Daca aceste etnii se caracterizeaza prin negri sau prin tigani,oare acestia nu se numesc tot oameni,sau acestia fac parte din cu totul alta lume sau societate?

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: rasismul

Mesaj  cristina la data de Lun Feb 28, 2011 12:29 pm

Sunt foarte multe persoane in Romania si in lume,care sunt impotriva negrilor sau a tiganilor,dar aici cel mai important este ca si acestia sunt oameni,indiferent de etniile din care apartin,si trebuiesc tratati la fel ca si oamenii obisnuiti.
Nu sunt de acord cu persoanele care sunt impotriva acestora,dar nu avem ce sa le facem,pentru ca fiecaruia ii place cum vrea,si nu este nimeni obligat in nici un sens sa agreeze orice persoana indiferent de etnie,dar rasismul acesta este caracterizat tot prin oameni,care si acestia gandesc,si au suflet.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mar 01, 2011 1:32 pm

Desi sunt impotriva melodiilor manelistilor,asta nu inseamna ca nu ascult astfel de muzica,chiar rar.Rasismul in acest caz nu exista,pentru ca fiecare asculta muzica pe care ii place fiecaruia.
Din alt punct de vedere,rasismul are foarte mare legatura cu aceia care sunt impotriva tiganilor,si nu in ultimul rand al maghiarilor,si in foarte rare cazuri,impotriva negrilor,unde in nici unul din aceste situatii,nu sunt de acord ca sa fii impotriva acestor etnii,pentru ca si acestia sunt si ei oameni ca si noi.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 12:21 pm

Nu am nimic cu tiganii,nu am nimic cu negrii,nu am nimic cu nici un fel de alta nationalitate,pentru ca toti la un loc reprezinta oameni,asa cum ne-a dat Dumnezeu la toti omul,dupa chipul si asemanarea sa...
Intalnim in lume foarte multe persoane care sunt impotriva acestor etnii,insa nu inteleg ceea ce rezolva sau ce realizeaza rpin acest lucru,si de multe ori sa ajunge din cauza impotrivirii acestora la diverse confruntari sangeroase...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Mar 11, 2011 3:54 pm

Sunt foarte multe persoane impotriva tiganilor mai ales,unde in alte tari din strainatate,tiganii din Romania ne fac tara de ras.Nu am nimic cu tiganii,insa tarile respective fac in asa fel incat sa trimita inapoi tiganii in Romania,unde acestia refuza,si acestora le dau dreptate,pentru ca nu se mai merita sa traiesti in Romania.
Nu am nimic cu tiganii sau cu alte feluri de etnii,pentru ca si acestia sunt oameni ca si noi,si au dreptul si acestia la viata.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Mar 16, 2011 6:20 pm

Rasismul reprezinta o categorie de oameni care sunt impotriva anumitor etnii,unde acestia isi manigesta anumite nemultumiri impotriva romilor,sau altor feluri de etnii,unde foarte multi romani sunt impotriva ungurilor,ceea ce nu este un lucru normal din partea acestora,cat si a celor care sunt impotriva negrilor,fapt pentru care rasismul incepe sa devina din ce in ce mai bine determinat de aceste persoane care sunt impotriva acestora.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mar 31, 2011 8:08 pm

Desi tiganii fac parte din categoria oamenilor si ne-au facut tara de ras prin ce tari au ajuns,nu am nimic impotriva acestora,intrucat le dau dreptate ca in Romania nu se mai poate trai cu cine este in prezent la guvernare,si foarte bine au facut ca au plecat,ca nu se mai merita sa traiesti in Romania sub nici o forma.
Cu tot respectul pentru acestia,foarte bine au facut ca au plecat,si sa nu se mai intoarca inapoi niciodata...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 5:54 pm

Nu sunt de acord cu perosnele care sunt impotriva tiganilor si a altor etnii,desi religia fiecaruia nu cred ca tine aici de rasism,pentru ca orice om se indreapta catre religia care acestuia ii place.Eu spre exemplu sunt de religie crestin ortodoxa,si nu am nimic impotriva altor religii,desi precum am spus mai sus,fiecare are religia lui fara sa il oblige cineva ca sa se indrepte catre religia altuia.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Apr 26, 2011 1:14 pm

In ziua de azi,nimeni nu mai are respect fata de anumite persoane,chiar daca sunt tigani,negri,sau fel si fel de alte etnii,atat in tara noastra cat si in lume.Sunt foarte multe persoane impotriva acestora,care pur si simplu nu inteleg ceea ce rezolva prin impotrivirea acestora asupra lor,ceea ce inseamna ca rasismul a atins cote din ce in ce mai mari si mai riscante in multe situatii.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 2:00 pm

Lumea noastra a fost impartita in mai multe etnii si in fel si fel de rase,unde fiecare din noi,in tara respectiva avem fiecare traditia si limba respectiva.Din pacate exista foarte multe persoane care sunt impotriva anumitor rase de oamenii sau etnii si religii,si aici ajungem la notiunea de rasism,care aduce in acest caz diverse probleme majore in lume,si diverse victime omenesti.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mai 04, 2011 1:01 pm

Rasismul reprezinta dusmania sau ura anumitor persoane fata de alte etnii,unde majoritatea oamenilor nu suporta mai ales in romania,tiganii,care si acestia sunt si ei suflete,sunt oameni,si dumnezeu le-a dat si lor viata sa si-o traiasca,desi in unele situatii,acestia mai fac anumite fepta ilegale,care din aceasta cauza multi oameni nu ii poate suporta.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 4:48 pm

Multa lume din ziua de astazi intalnim la cei care sunt impotriva tiganilor sau a altor etnii intalnite in romania.Rasismul este practicat in foarte multe tari ale lumii,iar in romania,rasismul la noi inseamna mai mult tiganii.Nu am nimic cu acestia,insa,cum s-a mai spus pe aici,pe unde au ajuns tiganii,pe acolo ne-au facut de ras.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 9:44 am

Oameni impotriva altor oameni,care prezinta alte aspecte sau alte religii,reprezinta rasismul,oameni impotriva anumitor etnii,si cum la noi in romania se intimpla ca multi romani sa fie impotriva tiganilor,asa si in alte tari ale lumii exista ca cineva sa fie impotriva altcuiva.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 2:11 pm

Recunosc ca sunt impotriva manelistilor,adica impotriva acestui gen de muzica,dar care nu are nici o legatura cu tiganii,care nu am nimic cu acestia,in afara de muzica lor.Singurul lucru care ma deranjeaza la ei,si cu asta spun totul,este ca ma deranjeaza suta la suta muzica sau melodiile lor,care nu pot sa le sufar.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 3:18 pm

Si eu sunt impotriva manelelor,dar asta nu inseamna ca sunt impotriva romilor,care numai acestia practica acest gen de muzica,in care nu imi place sub nici o forma,mai ales versurile pe care acestia le exprima...Cat despre alte etnii,religii sau negri,nu am nimic impotrivsa acestora.Am impotriva guvernului si a guvernarii de ras a Romaniei din ziua de azi,care a adus si duce din zi ce trece tara la prabusire...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 09, 2011 5:25 pm

Sunt si eu impotriva a doua state din lume care nu le voi da numele aici,state care unul din acestea se cred stapanii lumii,si prea se dau mari si buni peste tot,si se baga in treburile altor state...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 2:26 pm

Nu sunt impotriva etniilor,tiganilor,muzicii acestora,ci sunt impotriva minciunii si a tradarii.Desi tiganii ne-au facut de ras in ce locuri din lume au ajuns,nu am nimic cu acestia,pentru ca sunt si ei oameni ca toti oamenii.Nu sunt impotriva altor state din lume,sunt impotriva razboaielor...

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Iun 25, 2011 7:49 pm

Nu am nimic impotriva ungurilor si impotriva romilor,cat sunt impotriva guvernarii actuale,care vrea acum sa distruga istoria Romaniei,si sa imparta Romania in 8 regiuni,de a distruge in totalitate istoria tarii si judetele asa cum au fost ele de prima data.Este singurul lucru la care sunt impotriva...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Iul 26, 2011 10:28 am

Este ceva urat si necivilizat sa fii impotriva anumitor etnii sau a altor popoare ori religii.Cat despre religie,desi exista numai o singura religie adevarata cea crestin ortodoxa,sunt foarte multi care fac parte din diferite secte sau religii,numai ca aici,fiecare face ce vrea cu viata sa,si se aduna in ceea ce ii place fiecaruia.
Sunt foarte multe persoane care sunt impotriva tiganilor si a anumitor popoare.Eu nu sunt de acord cu acest lucru.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 31, 2011 12:44 pm

Nici eu nu am nimic cu tiganii,insa,la muzica pe care acestia ei o practica,asa zisele"manele",intr-adevar nu o siport,la fel ca si alte si alte persoane.Cat despre alte etnii sau nationalitati,nu am nimic cu nimeni,cu 2 exceptii,2 state care nu le pot inghiti,si sunt si impotriva acelora care sunt impotriva bisericii crestin-ortodoxe.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:51 pm

Continut sponsorizat