memoria

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

memoria

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 02, 2011 12:21 pm

Memoria,este reprezentata prin 2 mari aspecte,anume memoria vizuala,si memoria auditiva.
Memoria vizuala reprezinta caracterul nostru in care observam anumite lucruri cu ochiul liber,si ne raman intiparite in minte acele imagini pe care noi le vedem si ne gandim ca poate ceea ce am vazut,nu vom mai vedea vreodata,sau ramanem la ideea ca acea memorie vizuala am mai avut-o in imaginea respectiva in urma cu foarte multi ani.
Memoria auditiva,este acea memorie in care noi auzim anumite lucruri de la anumite persoane si invatam anumite lucruri,sau memoria auditiva este aceea cand noi ascultam o anumita melodie sau anumite melodii care ne-ai placut,si incepem din cand in cand sa intonam in memoria noastra mici parti din melodia sau melodiile respective.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: memoria

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 1:49 pm

Este bine sa ai o memorie limpede,si sa nu uiti anumite lucruri foarte importante care in viata ta poate te-au marcat...Nu numai lucrurile importante trebuie sa le memoram bine,pentru ca daca tinem minte numai lucrurile care ne-au marcat sau care ne-au durut,asta ar insemna sa uitam in general de toate aspectele care ne sunt legate de viata noastra in general.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mar 08, 2011 2:59 pm

Sunt foarte multe persoane in lume in care au o memorie foarte bine pusa la punct,si tin minte anumite lucruri,mai ales lucrurile importante din viata sa,memorie care ramane intiparita in mintea fiecaruia.
Pierderea memoriei depinde de la om la om,unde nu neaparat oamenii isi pierd din memorie de la varsta de 40 de ani,ci in general,pierderea memoriei poate interveni si la varsta copilariei,mai ales daca anumiti copii au avut o copilarie nefericita.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Mar 11, 2011 4:42 pm

Sunt anumite zile in care noi oamenii avem o memorie foarte bine pusa la punct si foarte incarcata,unde aici ne putem concent5ra mai usor asupra unor evenimente mai vechi pe care nu le-am pus la momentul respectiv in aplicare.Sunt zile si in care memoria noastra este foarte redusa,unde avem momente in care noi nu ne mai amintim aproape nimic din ceea ce a fost in urma cu cateva ore sau in urma cu o zi sau cateva zile,ceea ce cred ca oboseala este principala cauza.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mar 14, 2011 7:15 pm

Nu cred ca memoria tine cont de varsta fiecaruia,pentru ca anumite momente sau evenimente le pastram in memoria noastra timp de ani si ani,cu exceptia cazurilor in care s-a intamplat un accident dramatica al persoanei respective,unde sunt cazuri in care si cei care au o memorie foarte bine dezvoltata,ca urmare a unei nenorociri trecute,acestia isi pierd in totalitate memoria respectiva,unde nu isi mai amintesc absolut nimic din ceea ce s-a intamplat in trecut.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 30, 2011 2:58 pm

La o anumita varsta,incepem usor usor sa ne pierdem din capacitatea de memorie,dar mai sunt si alte persoane in ziua de azi,foarte multi tineri pina in 25-30 de ani sau mai putin,care nu au capacitatea de memorie bine dezvoltata,si incep sa uite anumite lucruri chiar marunte.Sa ai o memorie buna,inseamna sa tii foarte bine minte si sa nu uiti anumitele momente sau evenimente care te-au marcat cu adevarat in viata.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Apr 22, 2011 2:30 pm

Sunt foarte multe persoane care au o capacitate de memorie foarte accentuata,dar si multe persoane care au o memorie mai redusa,unde cei cu memoria redusa ii intilnim in cazuri din ce in ce mai dese,unde foarte multe persoane uita anumite lucruri sau probleme,intalniri sau alte aspecte de acest gen,unde acestia au memoria prea incarcata,sau uita pur si simplu anumitele momente sau evenimente la care trebuie sa participe cu foarte mare interes.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 11:15 am

In anumite zile din saptamana,simtim uneori ca avem o memorie foarte puternica,si in alte zile o memorie mai slaba,ceea ce inseamna aici ca depinde si de felul in care noi memoria respectiva sau evenimentele care ne-au marcat,trebuie sa le tinem bine in noi.Sunt dimineti in care ne trezim bine dispusi si altele in care ne trezim prost dispusi,si eu consider ca cea mai buna memorie o avem atunci cand ne trezim foarte bine dispusi...Aici memoria noastra depinde si de odihna noastra a fiecaruia din noi.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Apr 28, 2011 10:46 am

Cea mai importanta si cea mai de baza memorie a oamenilor o reprezinta memoria vizuala,unde imaginea anumitor persoane ne raman intiparite in memoria noastra,mai ales daca persoana respectiva ne-a facut un bine,sau face parte din relatia noastra de iubire.Memoria auditiva este mai slaba decat memoria vizuala.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mai 03, 2011 4:07 pm

Memoria noastra a oamenilor,este foarte bine definita de foarte multe persoane,unde gestionarea memoriei pe care unii o fac,aduc la concluzia ca acestia isi aduc aminte de evenimente petrecute cu ani sau zeci de ani in urma.In cazul meu,memoria pe care o am este destul de foarte bine determinata,unde,pa langa jurnalele in care eu mi-am scris viata,imi amintesc de evenimente care s-au petrecut inca din copilaria mea,ceea ce in seamna ca am o memorie foarte buna...Sunt situatii extrem de foarte rare in care sa uit de ceva...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 12:59 pm

Mmeoria omului este foarte bine definita de foarte multe persoane,care,unii carora altii le fac rau,pe aceia ii tin minte,le intra bine in memorie persoana caruia i-a facut rau,sau persoana careia a ajutat-o cand avea nevoie si a ajutata-o,iar cand a fost nevoie sa fie ajutat si el la randul sau de aceeasi persoana nu l-a ajutat,ceea ce aici se intipareste in memorie,si omul tine foarte bine minte pe aceia care l-au ajutat sau nu,sau pe aceia care i-au facut rau,memorie care poate dura ani si ani de zile.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Mai 11, 2011 5:12 pm

Desi uneori redusa,memoria copiilor poate fi in anumite situatii mult mai bine determinata de persoanele mai in varsta decat acestia.Memoria si-o pierd multi copii mai atunci cand in familia respectiva exista multa cearta si violenta,unde memoria acestora este redusa la minim,si vor uita tot ce au invatat sio tot ce a fost inainte.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Mai 21, 2011 1:49 pm

Sunt anumite pesoane care au diverse tulburari de memorie,fapt pentru care foarte multi uita anumite lucruri extrem de foarte importante,uita chiar si anumite evenimente care l-au marcat in viata.Desi aceste lucruri nu se pot uita atat de usor,exista foarte multi care au suferit anumite traume,si l-i s-au sters din memorie principale lucruri din viata.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 2:48 pm

Este bine sa ai o memorie bine pusa la punct si sa nu uiti anumite lucruri importante care le intiparesti in memoria ta.Sunt foarte rare cazurile in care oamenii memoreaza foarte multe lucruri,si foarte multi care memoria pentru ei este data uitarii,dar fara memorie,iti pierzi foarte multe capacitati,care te-ar putea interesa in viitorul apropiat.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 2:40 pm

Sunt foarte multe persoane care au o memorie extrem de foarte bine dezvoltata,chiar si la varste mai inaintate,si isi amintesc fel si fel de fapte si evenimente petrecute cu ani si ani in urma.Si eu am o memorie foarte bine dezvoltata,unde am reusit sa imi amintesc de vremurile de demult,pe care le-am scris in 8 jurnale.Nu uit foarte multe lucruri,si sunt extrem de foarte rare situatiile cand este sa uit ceva,dar acel ceva uitat ar fi de ordin minor,pentru ca am o memorie foarte bine dezvoltata,si tin minte foarte multe lucruri...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Iun 16, 2011 2:46 pm

Sunt anumite persoane care au o memorie foarte bine dezvoltata,si nu uita anumite lucruri chiar daca a trecut o perioada de timp de 15-20 sau mai multi ani.Sunt si alte persoane care nu mai au nimic in memorie,si nu isi mai amintesc nimic din evenimentele anterioare.Nici eu nu uit anumite lucruri petrecute mai demult,deci am o memorie bine dezvoltata.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 3:47 pm

Memoria este capacitatea de gandire a oamenilor,care anumite lucruri sau probleme si le intiparesc in minte,si raman memorate foarte multa vreme,memorie care la aceste persoane este bine reprezentata,in afara faptului ca alcoolisti,atunci cand au bautura mai mult decat peste cap,isi amintesc anumite lucruri de natura sa provoace violenta,ceea ce inseamna ca memoria are si aspecte pozitive,dar si aspecte negative.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Iul 16, 2011 11:38 am

Este foarte bine sa ai o memorie foarte bine pusa la punct,dar nici sa ai o memorie incarcata,sa incepi sa uiti in general,chiar si cele mai mici lucruri.Memoria fiecaruia este facuta in asa fel incat unii au o memorie foarte accentuata,iar altii au o memorie foarte redusa,ceea ce rezulta de aici ca ajungem la notiunea de uitare.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Noi 22, 2011 3:28 pm

Memoria,este un lucru extrem de foarte interesant pentru persoanele care au o memorie extrem de foarte buna si activa,si nu uita anumite lucruri extrem de foarte importante din viata sa.Din pacate sunt si persoane care nu tin seama de memoria lor respectiva,nu iau in seama anumite lucruri importante pe moment,ca abia dupa ce faptele sunt consumate,persoana respectiva sa realizeze ca trebuia tinut minte la momentul respectiv evenimentul.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Dec 29, 2012 12:20 pm

notiunea de memorie este aplicata in multe situatii numai atunci cand anumite persoane se intalnesc la un pahar de bautura,care genereaza la violenta,unde acestia isi aduc aminte ca unul din ei nu a facut ceea ce trebuia...memoria acestora ar trebui executata nu numai la bautura,pentru ca bautura creeaza o violenta extrema...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat