lumini si umbre

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

lumini si umbre

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mar 04, 2011 2:07 pm

In viata, sufletul nostru este indreptat catre doua mari cai,din care lumina,care reprezinta un suflet bland,cald,deci un suflet deschis pentru toti,pe cand umbra reprezinta un suflet intunecat,un suflet inchis,si de asemenea un suflet foarte complicat,adica rau,dur,pentru ca nu toti oamenii au sufletul bun.
Asadar,sufletul nostru este reprezentat prin lumini si umbre,unde lumina reprezinta aspectul pozitiv al sufletului fiecaruia dintre noi care facem pe langa acestea si fapte bune,dar este reprezentat si prin umbra,care reprezinta aspectul negativ al sufletului fiecaruia din noi,iar faptele acestora sunt foarte complicate si foarte greu de imaginat.

Credeti ca sufletul oamenilor este reprezentat prin lumini si umbre?Eu cred ca da,pentru ca lumina sufletului te inalta,iar umbra sufletului te coboara.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: lumini si umbre

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mar 06, 2011 2:33 pm

Un suflet mare si inalt,un suflet de aur,reprezinta pentru mine lumina,atat din interior cat si din exterior,pe cand un suflet ratacit,inchis si rau,reprezinta umbra sau de ce nu intuneric,fapt pentru care sufletul oamenilor este bine caracterizat prin aceasta idee;lumini si umbre in suflet intalnim la majoaritatea oameilor intalniti pe suprafata pamantului,insa in foarte mare masura intalnim oameni su suflet rau,care privesc viata numai in dusmanie si rautate...

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mar 07, 2011 6:30 pm

Multi negativisti,care nu au incredere in propriile lor vointe sau puteri,raman pe aceeasi idee ca acestia se simt aflati intotdeauna in intuneric,ceea ce la ei lumina este total lipsita,ceea ce eu nu va d aici un lucru normal sa gandesti negativ pentru propria ta persoana,desi suntem foarte multi in lume care traim cu sperante care nu se indeplinesc niciodata,ne inchidem in noi insine,si intram intr-un intuneric in care nu mai stim cum sa iesim.
Ca sa iesi din acest intuneric,trebuie sa speri,sa ai incredere in tine,si sa fii intotdeauna un luptator,chiar daca viata este foarte grea,si sa ne gandim numai la lucruri bune in viata noastra,si numai asa vom reusi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Mar 11, 2011 3:11 pm

Oamenii,asa cum i-au lasat Dumnezeu,sunt inclusi in propriile lor idei ale vietii fiecaruia,unde fiecare considera pentru el ca se afla in momente bune sau momente grele.Sunt foarte multi care gandesc negativ,ceea ce ii duce aici sa se afle intr-o umbra a intunericului,adica cei care nu mai au incredere in propria lor viata,sau nu au incredere in nimeni in general,si raman cu aceasta idee din care ies foarte greu in acest caz.
Cei care traiesc viata din plin,gandesc pozitiv,se afla in lumina lor,dar asta nu inseamna ca si acestia nu au problemele lor,pentru ca fiecare din noi oamenii,avem fiecare problemele noastre...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Apr 23, 2011 2:48 pm

Lumini si umbre este titlul unui serial de succes pe care l-am vizionat ina nii '80,dar in cazul nostru,aici este vorba de persoanele care unele se considera in intuneric,si altele in lumina,unde cei care si-au gasit rsotul in viata cred ca se afla cu adevarat in lumina,iar cei care au numai si numai esecuri si nerealizari,se afla in intuneric,sau in umbra intunericului,ceea ce rezulta ca lumina este aspectul pozitiv,iar intunericul sau umbra,reprezinta aspectul negativ.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Apr 25, 2011 2:04 pm

In umbra intunericului se afla foarte multe persoane care nu au avut noroc in viata,iar ca sa iasa din acest intuneric,acesti oameni trebuiesc ajutati intr-un anumit fel.Ca sa iasa din acest intuneric,trebuie sa fie sprijiniti in primul rand moral,si sa primeasca sfaturi care ar trebui sa le ia in considerare,si sa se gandeasca macar cel putin ca o viata avem si ca aceasta trebuie traita,si numai asa ne vom lumina si vom ramane pozitivi tot restul vietii noastre.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Vin Apr 29, 2011 11:48 am

Lumina din noi reprezinta in plan sufletesc ceva frumos,ceva care ne simtim foarte bine,pentru ca fara lumina sufletului nostru,vom fi intotdeauna cu sufletul trist si inchis,si lumina sufletului in acest caz trebuie deschisa,mai ales cu ajutorul anumitei persoanei dragi noua.Cat despre umbra,acesta reprezinta umbra intunericului sau intunericul sufletului nostru,unde avem un suflet trist si inchis,napadint numai de nevoi si de griji.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mai 02, 2011 5:09 pm

Sufletul omului nu poate fi caracterizat ca o umbra,desi sunt foarte multe suflete triste si inchise,in sensul ca sunt foarte multi care sunt loviti sufleteste,de anumite persoane care ne fac sa suferim.Suferinta in dragoste,reprezinta cu adevarat umbra sufletului nostru,unde in acel moment sufletul nostru incepe sa aduca anumite schimbari in viata noastra.Un suflet luminat si linistit,intalnim in ziua de azi foarte rar.Nu cred ca exista in lumea asta cineva fara griji si nevoi...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 2:39 pm

Viata omului,atat cat acesta traieste,este reprezentata prin lumina si intuneric,sau umbra.De ce pentru multi umbra reprezinta intunericul,asta nu pot sa inteleg.Intr-adevar,umbra s-ar numi intr-un fel adapost,dar multi vad umbra un intuneric imens,un loc in care nu te poti adaposti,si multora le este frica de aceasta umbra,si multi considera umbra un intuneric imens.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Mai 15, 2011 5:29 pm

Lumini si umbre exista in viata noastra,la toate persoanele de pe fata pamantului,unde oamenii se impart in doua mari categorii,adica aceia pozitivi,care au numai lucruri bune si se afla in lumina si reusesc fel si fel de lucruri in viata,si negativi,care reprezinta pentru acestia intunerciul sau o umbra foarte intunecata,care vad numai aspecte negative in viata lor si nimic nu le merge.Exista si persoane care spera ca fac si cred ca reusesc,unde din pacate au numai esecuri si nimic nu le merge.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 1:30 pm

Luminile si umbrele vietii ne impresoara pe toti,din toate punctele de vedere.Sunt oameni care au o bandire negativa,si altii cu o gandire pozitiva,unde gandirea negativa face parte din intuneric,unde persoanele respective vad numai nesansa si nereusita si se afla in bezna,si alte persoane vad numai sansa si noroc,iar acestia din urma se afla in lumina vietii...Nu toti sunt asa,pentru ca viata noastra asa a fost sa fie facuta.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 2:37 pm

Umbrele vietii sunt acelea in care nimanui nu ii merge bine din foarte multe puncte de vedere,si incearca sa faca sa iasa bine si tot nimic nu ii merge.Luminile reprezinta succesul si linistea,reusitele oamenilor in viata,si de aceea,viata aceasta a fost impartita pentru bune si pentru rele."Cum iti asterni,asa dormi".

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 07, 2011 12:11 pm

In viata noastra,suntem facuti sa avem atat lucruri bune cat si lucruri rele,dar acestea doua la un loc depinde si de felul nostru in care am facut sa fie bine sau rau,si de aceea lumina reprezinta lucrurile bune,iar umbra sau intunericul reprezinta lucrurile rele.Noaptea se intampla cele mai mari nenorociri...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Iun 20, 2011 3:07 pm

Sunt anumite perioade de timp,in care oamenii se afla cuprinsi de durere,sau alte si alte necazuri sau probleme cu care ne confruntam in viata noastra de zi cu zi.In aceasta situatie,multi spun ca se afla in intuneric,ceea ce inseamna ca acest intuneric ii impresoara mereu,si nu stiu si nu gasesc solutii de a indrepta situatiile respective,fiins cu mult depasiti de situatiile respective.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Iul 06, 2011 2:15 pm

Am avut perioade destul de complicate in viata mea,care se afla scrise in jurnalele mele,unde cu adevarat pot sa spun ca m-am aflat in intuneric,unde perioada anilor 206-2011 a fost mult mai jalnica decat perioada anilor 1997-2002,perioada de un intuneric nemaiintilnit in viata mea...
Lumina,marea lumina s-a intitulat gloria vietii mele,cuprinsa demult,in perioada mea de aur,1986-1990.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iul 20, 2011 5:12 pm

Viata noastra a fost sa fie facuta in 2 categorii,dar aici depinde si de fiecare persoana in parte:lumini si umbre.Lumina in viata reprezinta un aspect cat se poate de pozitiv,si de multe ori auzim expresia"a iesit soarele pe strada mea",numai ca nu sunt multi care se bucura de acest lucru,pentru ca sunt fel si fel de persoane bolnave care se chinuie o viata intreaga cu boala,sunt fel si fel de persoane carora nu le merg bine din foarte multe puncte de vedere,si acestia se afla in intuneric...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mar 14, 2012 3:41 pm

foarte multe persoane care ajung la o anumita varsta si multe dintre acestea poate nu s-au realizat in viata,traiesc mai mult cu amintirile din trecut,pentru ca lupta acestora a fost in zadar de a trai in prezent si a se gandi pe mai departe la viitor.Acestia se afla intr-un intuneric total,numai ca poate nici aceste persoane nu sunt de vina,atata timp cat nu au nici o raza de speranta de a iesi din intuneric la lumina.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 26, 2012 1:36 pm

Viata noastra ne rezerva fel si fel de evenimente placute sau neplacute,si multi considera ca lumina reprezinta in viata noroc si ca toate le merg bine,iar umbra sau intunericul il considera ca nesansa,noroc,probleme,stres si necazuri.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:46 pm

Continut sponsorizat