promisiunile oamenilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

promisiunile oamenilor

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Apr 27, 2011 2:31 pm

Oamenii din ziua de azi fac anumite promisiuni,uneori banale,promisiuni care binenteles ei le fac numai cu vorba,si cu fapta nu,si de aceea se spune si vorba"a duce omul cu vorba".Daca omul face o promisiune altei persoane,acest lucru nu inseamna ca persoana respectiva se v-a tine de promisiune.Astazi promite marea cu sarea ca face si ca drege,dar realitatea este alta,pentru ca poate omul care promite altor oameni,pe el il intereseaza numai interesul,adica promite lucruri bizare ca sa fie crezut,si sa obtina de pe aceste promisiuni false,anumite venituri.Eu unul,din punctul meu de vedere,cind fac o promisiune,ma tin de ea pana o aduc la capat,si nu fac promisiuni desarte,in sensul ca nu promit anumite lucruri pe care nu pot sa le realizez niciodata,ci promit numai ceea ce pot face.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: promisiunile oamenilor

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Apr 27, 2011 2:52 pm

Intr-adevar,oamenii fac promisiuni desarte,care se pot lua in considerare si ca niste juraminte,numai ca sunt foarte multi care fac promisiuni si nu le duc la indeplinire niciodata,si foarte putini aceia care fac promisiuni si juraminte,si le indeplinesc cu o foarte mare seriozitate.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Apr 30, 2011 10:51 am

Degeaba oamenii fac fel si fel de promisiuni desarte si iesite din comun,daca acestia nu le duc la indeplinre.Sunt foarte multe persoane care intr-adevar promit marea cu sarea,te tin cu vorba,si pana la urma promisiunile acestora sa fie facute in zadar,sau pentru a obtine anumite sume de bani,iar cand se vad cu banii in traista,acestia dispar fara urma.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 2:02 pm

Promisiunile oamenilor din ziua de astazi sunt facute fara pic de gandire,si,multi cad aici victime ale naivitatii acestor oameni,care promit si fac niste promisiuni sau juraminte total iesite din comun.Eu stiu ca atunci cand omul promite ceva,inseamna ca acel om stie ce are de facut,iar cand omul incepe sa te tina cu vorba de azi pe maine,atunci intervine neincrederea.Oamenii ar trebui sa faca promisiuni numai atunci cand acestia sunt siguri ca promisiunile respective pe care acestia le fac,sa fie indeplinite pana la capat.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 10:26 am

In viata noastra,intalnim anumite persoane care fac fel si fel de promisiuni desarte,care mai de care total iesite din comun,Eu stiu ca atunci cand omul promite cuiva o anumita actiune,sau o anumita fapta sau un lucru cu care trebuie ajutat,stiu ca acel om ajuta in limitele sale,numai ca multi sunt cei care promit,si putini sau aproape deloc aduc promisiunile lor la capat.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Mai 14, 2011 9:59 am

In mare parte,promisiunile oamenilor sunt desarte.Minciuna joaca aici un rol important ,mai ales intereseul persoanei care face acest lucru,lucru de carer profita de naivitatea anumitor oameni,ii pacaleste,pleaca cu bunurile necesare,si dispare fara urma.Promisiunile oamenilor nu mai sunt niciodata de incredere pentru nimeni,pentru ca de la vorba la fapta,este cale lunga.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 12:13 pm

O mare parte a oamenilor fac niste promisiuni si niste juraminte care nu le vor realiza niciodata,si nici eu nu inteleg astfel de oameni,care promit multora fel si fel de banalitati,care mai de care neadevarate,dar naivitatea oamenilor a facut sa ii creada pe acestia,chiar jurand uneori stramb chiar si in biserica mai ales,acolo unde toate lucrurile sunt sfinte,un loc in care juri si faci juraminte care le incalci in fata lui Dumnezeu.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 28, 2011 11:48 am

Eu stiu ca omul atunci cand a promis cuiva ceva,se tine de acea promisiune.Din punctul meu de vedere,eu nu promit si nu fac juraminte strambe catre altii sa le promit nu stiu ce banalitati,adica nu sunt genul in care sa promit omului ceva si sa nu ma tin de promisiune,cu mentiunea ca promit numai acele lucruri de care stiu ca sunt in stare sa le duc la capat.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 4:28 pm

Promisiunile oamenilor,in ziua de azi,in mare parte nu mai sunt realizate.Multi promit anumiter lucruri care nu le vor rezolva niciodata,iar acest lucru nu suna bine deloc,pentru ca ajungem in acest caz la notiunea de neincredere.
In cazul meu,fac numai promisiuni la care sunt in stare sa fac fata,nicidecum sa fac promisiuni aiurea asa cum promit multi si nu fac nimic...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Joi Iun 16, 2011 12:27 pm

Promisiunile oamenilor pot depasi anumite limite ale banalitatii,astfel incat intalnim foarte multi oameni care fac niste promisiuni total iesite din comun,unele chiar nemaiauzite,si sunt foarte multi care cred aceste promisiuni desarte,care in realitate sunt doar vorbe goale,si nu se tine de nici una din promisiunile respective.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 4:43 pm

In multe cazuri,promisiuniloe oamenilor nu sunt indeplinite,mai ales ca unii fac niste juraminte total iesite din comun,juraminte care nu le vor indeplini niciodata.Mai sunt unele persoane care ajung chiar si la bisrici sau chiar manastiri,si fac cu alte persoane sau cu persoanele iubite in lacasurile respective,niste juraminte strambe,care nu se gandesc la consecintele pe care ii asteapta,mai ales ca fac promisiunile in biserica,in fata lui Dumnezeu.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Iul 16, 2011 1:49 pm

Urat mi-a fost pe lumea asta de oameni care au promis si niciodata nu si-au tinut promisiunile si juramintele pe care acestia le-au facut.Eu stiu un lucru:promit colegilor si prietenilor mei anumite lucruri,care intotdeauna acestia au fost multumiti de mine,in sensul ca ceea ce am promis,am si realizat,si niciodata nu am promis ceva si nu am facut.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Dec 14, 2011 6:55 pm

Oamenii din ziua de azi fac fel si fel de promisiuni,care mai de care total iesite din comun,care niciodata nu o sa le indeplineasca,ceea ce inseamna ca ajungem aici iar la inconstienta,numai ca in ziua de azi exista foarte multa credibilitate,multi creduli si naivi,care sunt pacaliti de fel si fel de grupari...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:52 pm

Continut sponsorizat