Mami e insarcinata...din nou

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mami e insarcinata...din nou

Mesaj  cristinaioana la data de Mier Apr 27, 2011 11:57 pm

Venirea pe lume a primului copil este o bucurie pentru toata lumea si toata atentia este indreptata asupra lui. Dar poate veni clipa in care mami e insarcinata din nou. Cum ii spui copilului tau ca va mai avea un fratior sau o surioara? Cum il vei face sa nu se simta mai putin iubit?

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Re: Mami e insarcinata...din nou

Mesaj  cristina la data de Sam Apr 30, 2011 12:38 pm

Daca copilul respectiv este mic,adica daca ar fi cuprins intre varsta de 4 si 6 anisori,sa ii spui acestuia ca mai urmeaza sa aibe un fratior,nu stiu cat de bine v-a intelege acest lucru,insa cred ca ar fi o bucurie pentru copil,care acesta vede in fata ochilor sai numai joaca,si a avea un fratior sau o surioara,cred ca ar fi de acord sa ii spui acest lucru,desi la varsta pe care o are,nu isi da seama ce inseamna...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 12:36 pm

Nu este atat de usor sa ii spui copilului tau ca v-a mai avea un fratior sau o surioara,mai ales daca acel copil al tau are o varsta mai inaintata,iar de la varsta de 9 sau 10 ani,probabil ca respectivul copil,auzind vestea ca v-a mai avea un fratior sau o surioara,atunci se poate vorbi ca acela se v-a simti mai putin iubit,dar in cazuri extrem de foarte rare.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Mai 09, 2011 10:20 am

Atunci cand copilul v-a auzi ca urmeaza sa aibe un fratior sau o surioara,parerea mea este ca acel copil se v-a simti mai putin iubit,desi pana la nasterea urmatorului copil dupa cateva luni,actualul copil sa primeasca in continuare dragostea si educatia necesara,chiar daca copilul actual poate nu realizeaza ca v-a urma un fratior sau o surioara.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 11:44 am

Copilul respectiv nu are cum sa se simta mai putin iubit de catre parintii sai,chiar daca urmeaza sa se nasca si al doilea copil,pentru ca la varsta pe care acesta o are,nu realizeaza si nu isi da seama ce inseamna un fratior sau o surioara,si nu are cum sa se simta mai putin iubit...Doar in cazul in care copilul respectiv are o varsta mai inaintata,posibil doar asa sa se somta mai putin iubit.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 3:39 pm

Nu cred ca actualul copil v-a avea de suferit mai ales dupa ce v-a auzi ca v-a mai avea un fratior sau o surioara,pentru ca asa cum a fost si el,asa v-a fi si celalalt,ceea ce inseamna ca actualul copil nu v-a fi lasat deoparte.Sunt anumiti copii care cred acest lucru,dar din punctul meu de vedere,actualul copil nu v-a fi afectat... Parerea mea ...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iun 01, 2011 1:42 pm

Din punctul meu de vedere,copilul care afla de la parintii sai ca urmeaza sa aibe un fratior sau o surioara,copilul respectiv se v-a simti stanjenit si va crede ca nu i se va acorda atentia necesara,chiar daca copiii respectivi au o varsta cuprinsa de cel mult 6 ani,unde acestia realizeaza ca i se va acorda mult mai putina atentie pana se va naste fratiorul sau surioara...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iun 10, 2011 2:51 pm

In anul 1979,mama mea era insarcinata cu sora mea Mihaela Carmen,care din pacate avea sa moara dupa 3 luni,la inceputul anului 1980.Imi amintesc atunci ca parintii mei au tinut si au avut grija de mine foarte mult si inainte sa se nasca,dar si dupa ce s-a nascut sora mea,iar dupa ce sora mea a murit,parintii mei au avut o si mai mare grija de mine...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Iun 21, 2011 4:19 pm

Sunt foarte rare cazurile in care femeia mai ramane gravida inca o data,pentru ca in ziua de azi,pe langa faptul ca viata este scumpa,eu cred ca numai familiile vedetelor se pune problema celui de al doilea copil...Cat despre familiile care au cate 7-8 sau mai mult de 10 copii si nu sunt in stare sa le dea educatia necesara si sa ii creasca,nu inteleg de ce mai fac acesti copii.

cristina
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 10, 2011 1:49 pm

Sunt foarte multe familii in care copiii respectivi incep sa se simta singuri si aproape nebagati in seama de parinti,pentru ca urmeaza sa vina pe lume un fratior sau o surioara,ceea ce,din punctul meu de vedere,acest gen de parinti nu fac bine ceea ce fac,in sensul ca trebuie acordata o atentie deosebita copiilor deja crescuti,care foarte putini fac acest lucru...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Iul 25, 2011 1:08 pm

Nu este un lucru iesit din comun ca atunci cand mama respectiva care mai are un copil sau doi,sa fie atenta numai la copilul care v-a veni pe lume,pentru ca si celalalt sau ceilalti copii ai sai,au avut aceeasi crestere si educatie.Deci,daca mama este insarcinata din nou,atentia trebuie acordata tuturor.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Mai 30, 2012 9:00 am

Ca sa dau un raspuns la intrebarea initiala,in primul rand trebuie ca in familia respectiva sa existe foarte multa incredere,si nu ca parintii respectivi sa se simta rusinati sau sa nu-i intereseze soarta primului lor copil,cahiar daca este de asteptat sa se nasca si al doilea copil,dar in ziua de azi ne intalnim cu foarte multa neglijenta din partea parintilor,mai ales ca poarta vina asupra lipsei de educatie a propriilor lor copii.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat