Cine, cui si cum ii da ....papucii?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cine, cui si cum ii da ....papucii?

Mesaj  cristinaioana la data de Sam Apr 30, 2011 4:51 pm

Intr-o relatie se ajunge la un moment in care consideri ca nu te mai intelegi cu cel de langa tine.
Pana acum ati dat papucii sau vi s-au dat?Cand partenerul a dorit incheierea relatiei ati incercat sa amanati acest moment cat mai mult sau pur si simplu ati pus punct relatiei in acel moment? Care a fost motivul pentru care ati incheiat acea relatie?

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Re: Cine, cui si cum ii da ....papucii?

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mai 02, 2011 4:58 pm

Pentru incheierea unei relatii iti trebuiesc motive solide de a termina relatia respectiva,unde neincrederea,minciuna si tradarea reprezinta aspectele cheie ale incheierii relatiei respective.Ca sa fiu sincer,eu nu am dat"papucii"nimanui,asa cum de foarte multe ori fara motiv mi-au dat mie multe,si m-am obisnuit cu acest gen de prostie omeneasca din partea anumitor femei care unele dintre ele nu stiu ce vor de la un barbat,sau ce vor de la viata,in general.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Dum Mai 08, 2011 3:11 pm

Nu este frumos sa dai papucii cuiva,adica nu suna bine aceasta expresie,desi foarte multi din ziua de astazi folosesc aceasta expresie.Nu am dat papucii nimanui,dar au fost situatii cand mie mi-au dat papucii,fara sa gresesc cu ceva.Nu o singura data,ci de mai multe ori.E bine sa dai papucii cuiva?Dar ce rau e atunci cand tii da tie...

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Dum Mai 15, 2011 5:35 pm

Este urata exprimarea a da papucii cuiva,desi acest termen se foloseste din ce in ce mai des.Sa dai papucii cuiva,acest lucru se intampla in orice relatie de dragoste,dar ca sa ii dai papucii persoanei respective,trebuie in primul rand sa ai motive foarte bine intemeiate...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 1:54 pm

In relatiile de dragoste,sunt anumite persoane care pun fel si fel de conditii,care mai de care total de rasul lumii,si se incheie niste relatii frumoase in asa fel incat nici tu sau chiar nici persoana respectiva care a facut acest lucru nu stie de ce a facut ca sa iti dea papucii,iar ca sa reglementezi si sa asezi situatia la loc,sa amani asa ceva,tine de domeniul paranormalului,ca in romania exita foarte multi paranormali,care incheie relatii total aiurea,care nici ei habar nu au ce vor de la relatia respectiva in general.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 2:43 pm

Expresia "papuci" este foarte des folosita in dragoste,unde "dam papucii"sau "ne dau papucii",adica este o expresie desul de jenanta acest lucru.Mi-au dat papucii multe,am zburat si eu multe la viata mea asa cum m-au zburat si ele pe mine,si acest lucru nu este o rusine sa spui ca am parasit sau am fost parasit de anumite... inconstiente...

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 09, 2011 5:53 pm

Persoanele care aplica acest gen de expresie,ar trebui tratate si acestea in aceeasi situatie,adica daca cineva ne-a dat papucii si incearca dupa o anumita perioada de timp sa se impace cu noi,in aceeasi masura trebuie sa procedam si noi,asa cum ne-a dat noua..."papucii"...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Lun Iun 20, 2011 3:16 pm

Ii dam papucii persoanei iubite,numai atunci in momentul in care simtim ca ceva nu este in regula,mai precis,minciuna este caracterizata prin distrugerea unei relatii,care duce de aici si notiunea"a da papucii",expresie foarte folosita in ziua de azi...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Iul 06, 2011 3:28 pm

Ca sa dai"papcuii"cuiva,nu este atat de simplu si de usor cum se crede.Trebuie sa existe motive solide bine intemeiate pentru acest lucru,numai ca in mare parte,pentru femei este foarte simplu sa dea"papucii"anumitor baieti sau barbati,chiar daca nu sunt motive...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iul 20, 2011 5:23 pm

Cine ii da papucii persoanei iubite,inseamna ca in relatia respectiva ceva nu a mers,si toata acea relatie a fost o relatie fara rost.Expresia aceasta este foarte des intalnita,dar,desi nu suna bine acest lucru,sa dai papucii cuiva este ceva normal,atata timp cat si-a batut joc de tine si de iubirea ta.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Sam Feb 25, 2012 4:32 pm

Sa te desparti de fiinta pe care o iubesti e un lucru foarte greu dar daca esti mintit si tradat se comporta urat cu tine nu te iubeste e prefacut atunci aceast a relatie nu isi are rostul.Trebuie sa fii linistit si fericit langa persoana iubita.Inca un lucru important e intelegerea ,respectul si comunicarea.E foarte important deasemenea sa fii liber ,atasat dar nu dependent de persoana pe care o iubesti desii daca este o relatie sufleteasca e atasament foarte puternic.Daca se iubesc cu adevarat nu se despart deoarece nu se vor trada , mintii ,insela .

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 19, 2012 9:19 am

A-i da papucii cuiva nu este o expresie ciudata,desi pentru mine aceasta expresie pare prea dura,dar in zilele noastre auzim aceste expresii din ce in ce mai des.Din punctul meu de vedere,cel mai civilizat ar fi expresia de a parasi pe cineva,decat a-i da papucii cuiva...Parerea mea.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 9:45 pm

Continut sponsorizat