Personalitatile oamenilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Personalitatile oamenilor

Mesaj  cristinaioana la data de Sam Apr 30, 2011 6:39 pm

Fiecare persoana este unica in felul sau. Si in afara de asta fiecare din noi percepem pe cei de langa noi in functie de propriile noastre perceptii legate de lumea inconjuratoare, de educatia primita. Daca am fi toti la fel probabil ca ne-am plictisi in aceasta lume. Psihologii au facut o impartire a personalitatii oamenilor in mai multe tipuri:
- personalitate anxioasa - cei care cred ca lumea e plina de primejdii iar el trebuie sa fie pregatit pentru orice situatie;
- personalitate isterica- considera ca el trebuie sa fie in centrul atentiei in tot ceea ce face si in toate relatiile;
- personalitate narcisista - considera ca totul ii apartine; vorba aceea - ce e al meu e doar al meu, ce e al tau e tot al meu;
- personalitate dependenta - nu se considera in stare sa ia singur o decizie; se ia dupa altii chiar daca poate nu totdeauna sunt siguri ca ceea ce fac altii e corect;
- personalitate obsesionala - el crede ca totul trebuie sa fie si sa iasa perfect; este perfectionist, respecta legea, analizeaza totul in profunzime.

Fiecare din noi ne regasim cate un pic una din personalitatile prezentate mai sus.
Voi ce parere aveti?In care din personalitati va regasiti cel mai mult?

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Re: Personalitatile oamenilor

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 06, 2011 1:58 pm

Ca un om sa aibe personalitate,trebuie in primul rand sa aibe un comportament civilizat.Personalitatea omului consta mai ales in faptele pe care acesta le face,pe cine ajuta atunci cand altcineva da de greu.Personalitatea omului tine de educatia sa in sine,iar ca sa ai personalitate,cel mai mult conteaza faptele bune pe care le faci in fata altora,si numai asa iti castigi incredere,si ajungi cunoscut si foarte bine vazut de foarte multi.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Mai 07, 2011 10:22 am

Personalitatile omului difera de la persoana la persoana,numai ca foarte multi umbla dupa glorie sau personlaitate.Omul isi cunoaste personalitatea atat a sa cat si altora,prin faptele pe care acesta le face in societate sau in viata,iar prin fapte mari,omul este cunoscut ca si o personalitate.Sunt multi oameni care umbla sa cunoasca astfel de persoane,dar sunt multe personalitati care nu iau in seama oamenii respectivi.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Mai 14, 2011 9:53 am

Personalitatile oamenilor difera aici de la persoana la persoana,si fiecare om are propria sa personalitate.Personalitatea unui om,dupa parerea mea cred ca este aceea in care omul isi exprima caracterul pe care acesta il are,sau personalitatea privind educatia sa.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Mai 21, 2011 4:55 pm

Omul nu este o personalitate.Parerea mea este ca actorii si marile vedete din ziua de astazi,sunt singurele fiinte care au pesonalitate,iar ceilalti sunt niste oameni simpli.Nu ne putem compara cu personalitatea acestora,dar suntem foarte multi care nu vrem sa parem o personalitate,pentru ca simpla noastra persoanlitate este aceea de a fi respectuosi si a lasa loc de buna ziua pe unde ajungem...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 3:25 pm

La cat de rea este lumea,nu cred ca mai intereseaza sau mai conteaza la cineva personalitatea oamenilor,pentru ca fiecare isi vede de propria sa viata,si sa intereseze de altii nu ar avea rost,desi sunt anumite persoane care tin cont de acest lucru.Personalitatile oamenilor sunt acelea de a respecta si a fi respectati,dar respectul a devenit poveste in ziua de azi.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iun 06, 2011 3:53 pm

Personalitati la oameni vad numai vedetele,pentru ca oamenii simpli nu sunt vazuti ca personalitati,desi si oamenii simpli fac si ei ceea ce fac marile vedete,chiar daca nu au situatiile lor financiare.Personalitatea omului simplu este in primul si in primul rand educatia si comportamentul sau,si nu are nevoie niciodata in viata sa devina vedeta,daca are aceste calitati.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 3:56 pm

Pentru mine,personalitatile reprezinta numai si numai vedetele din ziua de azi,care le vedem la tv sau in diverse reviste,nicidecum oamenii simpli ca noi,care nu ne baga nimeni in seama,iar cand moare una din vedete,se fac fel si fel de reportaje care dureaza zile bune,dar noi oamenii simpli suntem un nimeni pentru acestia,si mai mult decat nimeni.Nu avem nevoie de personalitate.Personalitatea noastra trebuie sa fie educatia si bunul simt...Atat si nimic mai mult.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Iun 30, 2011 3:50 pm

Dupa parerea mea,personalitatea oamenilor este reprezentata mai mult prin vedete si staruri...Multi se considera mari personalitati,referitor la oamenii simpli,dar in realitate,reprezinta in imaginatia lor o personalitate,sau pentru ei insisi.Oare intereseaza pe cineva ca prietenii nostri pe care i-am avut in viata si am mers bine cu acestia,reprezinta o personalitate?Pentru mine unul reprezinta acestia o mare personalitate marcanta...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Sam Iul 16, 2011 12:53 pm

Omul,ca sa ajunga o persoanalitate,trebuie sa se afirme in societate,numai ca oamenii simpli nu umbla dupa personalitate.Oamenii simpli devin personalitati pentru ei insisi,prin faptele bune pe care acestia le fac,ajutand fel si fel de persoane care dau de greutatile vietii.

wolfenstein
moderator
moderator

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Mar 26, 2012 4:52 pm

Ca sa devina o personalitate,omul trebuie sa se afirme foarte activ in ceea ce face,iar cu timpul v-a deveni o personalitate pe o perioada de timp mai lunga,ce v-a tine poate chiar ani.Din punctul meu de vedere,personalitati numesc marii cantareti si actori din Romania si din lume,deci fiecare om are "fanu"sau in personalitate.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:45 pm

Continut sponsorizat