bogati si saraci

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

bogati si saraci

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mai 10, 2011 5:35 pm

In societatea noastra,intalnim doua mari categorii de persoane,clasificate in bogati si saraci.Intrebarea care o pun acum este ca indiferent de averile pe care le au cei bogati,si saaracia lucie in care sunt oamenii sarmani sau saraci,nu inseamna ca indiferent ca esti un mare bogatas sau un mare avar,sau ca esti sarac so traiesti de pe mila altora,oare cu saracia si cu bogatia,atunci cand murim,le luam dupa noi?

Ce reprezinta bogatii care tot nu se mai satura de averi si bogatii,si ce reprezinta saracii,care se satura de atatea neajunsuri si atatea lipsuri?

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: bogati si saraci

Mesaj  cristina la data de Lun Mai 16, 2011 11:27 am

Intr-adevar,bogatii nu se mai satura de averi,si sunt atat de zgarciti,incat le este rusine sa iti ofere chiar si un pahar cu apa.Daca le ceri ajutor din toate punctele de vedere,spun itotdeauna ca nu au sau ca nu pot,si de aceea foarte multi ii dusmanesc si ii urasc pe acesti oameni,care sufletul lor si viata lor este numai banul...
Cat despre saraci,nu am ce sa comentez,pentru ca acestia nu au ce sa puna pe masa,si isi duc traiul de azi pe maine,si nimeni nu ii ajuta...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Mai 26, 2011 3:07 pm

Bogatii nu se mai satura de averi,si vor tot mai mult,si ei cred ca se duc cu averile lor pe veci.La ei,banul la ban trage,iar cand este vorba sa ajute pe cineva la greu,atunci dispar sau spun ca nu au posibilitati,pe cand la saraci,care isi duc traiul de azi pe maine si nu au ce pune pe masa,din putinul lor dau si altora nevoiasi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Mar Mai 31, 2011 4:16 pm

Saracii ar trebui inclusi in aceeasi categorie cu bogatii,numai ca in viata noastra a pamantelior,bogatii ii resping pe saraci,de parca zici ca averea lor o iau cu ei pe lumea cealalta.Urat imi e de oameni de acest gen,si tare mult imi plac oamenii amarati care ajuta si din saracia si neajunsurile lor pe altii,nu cum fac bogatasii care nici nu ne baga in seama pe noi astia mai amarati...

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iun 10, 2011 1:50 pm

Bogatii intotdeauna i-am considerat niste avari,niste zgarciti peste masura,in comparatie cu oamenii saraci,care,prin saracia lor lucie si de conditiiile de trai unele indecente,sunt oameni de suflet si ofera din saracia lor,mult mai mult decat fac bogatii,care nu se mai satura de averi sau bogatii...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristinaioana la data de Dum Iun 12, 2011 6:45 pm

Candva oamenii se puteau imparti in 3 categorii: bogati, clasa de mijloc si cei saraci. Acum avem doar doua clase sociale intre care exista diferente imense: bogati si saraci.
Cei bogati nu stiu ce sa mai faca cu banii, pe ce sa ii mai arunce iar cei saraci nu stiu cum sa faca ca sa mai faca rost de niste banuti cu care sa isi achite cheltuielile de zi cu zi dar sa le mai ramana si de hrana si de eventual ceva de imbracat.
Cei ajunsi sus, cu multi bani nu se mai uita si jos, sa ajute si pe cei care au mai putin.

cristinaioana
VIP
VIP

Puncte : 2388
Reputatie : 854
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mar Iun 21, 2011 2:48 pm

Exista foarte multa sgarcenie din partea bogatilor,atunci cand este vorba sa ajute pe oamenii saraci.Oamenii bogati reprezinta pentru mine mai mult decat avari,mult mai mult decat zgarciti,iar saracii,din saracia lor pe care abia o duc,sunt dispusi sa isi dea si sufletul pentru ca altii sa o duca si sa se simta bine...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Iul 06, 2011 4:28 pm

Bogatii ii consider ca niste oameni zgarciti,avari,care nu ajuta oamenii saraci decat atunci cand acestia ajung in ultima faza a vietii lor,si de aceea,pe bogati ii consider oameni zgarciti.Si in general,acesti oameni nu ajuta saracii,nici macar cu o mica suma de bani,asa cum s-au plans foarte multi prieteni si colegi de ai mei,care au cerut ajutor de la anumite persoane instarite,si nu i-au ajutat din noco un punct de vedere...
Saracii nu fac asa...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Joi Iul 21, 2011 11:34 am

Bogatii ii caracterizez ca niste oameni zgarciti,avari,care nu se satura cu ceea ce au,vor tot mai mult,cat mai mult,iar cand este nevoie sa ajute pe cineva,zice"pardon".La saraci nu este asa,ci din contra,din saracia pe care o au,de acolo,din putinul lor dau multora,din toate punctele de vedere.Bogatilor,dupa ce nu veti mai trai pe fata pamantului,luati averile dupa voi pe lumea ailalta?

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Dec 14, 2011 6:53 pm

Se zice ca daca arati bine,cica esti bogat,iar daca esti imbracat mai prost,esti sarac lipit pamantului,numai ca degeaba arati bine si esti bogat,sau iti arati talentul si iti arati muschii pe care ii ai daca esti prost,pe cand noi cei mai saraci,suntem o societate de oameni in care noi nu cunoastem calicia sau avaritatea,si dam din toata saracia noastra ce se poate,pe cand la bogati nu este asa.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iun 26, 2012 2:17 pm

Nu am auzit niciodata ca oamenii avuti sa ajute pe cei nevoiasi,cei saraci.Bogatii sunt oameni avari,care nu ii intereseaza decat de ei insisi,pe cand saracii nu sunt asa,sunt oameni bine primitori,si din saracia lor amarata,dau si la altii...Daca toti oamenii ar fi egali...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mier Aug 29, 2012 3:07 pm

Nu intereseaza pe cei bogati de saracia amaratilor...ei se scalda in averi,in masini de lux,vile si fel si fel de conturi in banci,iar amaratii isi traiesc viata de azi pe maine pentru o paine,iar daca este sa le ceri un ajutor acestor oameni avuti,zic...pardon,adica este clar ca la calicie sunt asi.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat