benzile desenate si diapozitivele

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

benzile desenate si diapozitivele

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mai 10, 2011 7:54 pm

Benzile desenate erau la moda pe vremea mea,mai ales ca in anii de scoala generala anumiti colegi veneau la scoala cu fel si fel de reviste pif si rahan,scrise numai in limba franceza,cat si benzile desenate care se aflau in spatele sau in interiorul revistelor"cutezatorii","start spre viitor","arici pogonici"si "luminita",cat si in almanahurile copiilor.
O importanta majora au avut-o si diapozitivele,unde cu ajutorul aparatelor speciale de acest fel,vedeam filmulete sau diafilme cu povesti,sau diverse locuri din tara,sport,etc.

V-au placut benzile desenate?Cunoasteti si alte surse de benzi desenate sau diapozitive?
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 46

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: benzile desenate si diapozitivele

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 12:51 pm

Detin o mare parte din diapozitive cu imagini din toata romania,si nu am unde sa vad aceste diapozitive,pentru ca nu stiu daca mai exista aparate pentru asa ceva.De asemenea,benzi desenate nu detin decat cateva revist foarte vechi,am avut pana nu demult o colectie de benzi desenate cu Pif,iar ca sa le cumpar,nu prea ma pasioneaza,decat in caz exceptional diapozitivele.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 12:31 pm

Ma uitam foarte mult la diafilme la aparate speciale atat la scoala cat si pe la prietenii mei.De asemenea,colegii de clasa cat si prietenii mei detineau reviste cu benzi desenate,unde veneau de foarte multe ori cu reviste"Rahan"si"Pif",si cu diverse suplimente in jocuri,care le primeau impreuna cu revistele,benzi desenate traduse numai in limba franceza.
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 2:26 pm

In 1979,pe cand eram in vara acelui an impreuna cu parintii mei in concediul lor de odihna la Sangeorz Bai,cand s-a facut o excursie la manastirea Moldovita,de acolo imi cumparase o carticica cu cateva diapozitive,impreuna cu un fel de aparat din jucarie de culoare albastra cu lentila,unde puneam diapozitivul pe acel suport si vedeam diapozitivul respectiv,iar acea"jucarie"am tinut-o ceva ani...
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 12:17 pm

Am avut si detin un aparat in care pun diapozitive sau filme care le vad la lumina aparatului respectiv pe perete,filmulete care le vedeam cu diverse povesti.Cat despre benzile desenate,pe vremea mea erau revistele"Rahan","Pif" si"Mickey Mouse",benzi desenate care in ziua de azi le intalnim din ce in ce mai greu,mai ales cele care erau la jumatatea anilor '80.
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 12:54 pm

Diapozitivele erau in cutiute din plastic de forma cubica de dimensiune mica,cu fel si fel de culori,unde imi placeau foarte mult acele cutiute.Diapozitive vedeam si am si in prezent sute si sute de diapozitive cu diverse zone din tara,diapozitive procurate acum 3 ani de zile.Cat despre benzile desenate,nu ma pasioneaza atat de mult,pentru ca iau foarte multe de pe net,insa nu sunt ca originalele care erau.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Iul 15, 2011 2:18 pm

Benzile desenate si diapozitivele nu mai sunt la moda asa cum erau spre sfarsitul anilor'80 si inceputul anilor'90.Sunt foarte multi care au colectii de astfel de lucruri inca din vremurile respective,iar benzile desenate aparute in zilele noastre,sunt incomparabile si de foarte proasta calitate fata de cele care erau odata demult.
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Joi Aug 04, 2011 1:31 pm

In timpul anilor de scoala,benzile desenate cu Pif,Mickey Mouse si Rahan,erau la acea vreme cele mai cautate.La fel diapozitivele,erau de mare valoare in aceeasi perioada,unde ne duceam la colegii sau la prietenii nostri,de vizionam fel si fel de diapozitive la aparatele acelea speciale.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat