tratament si statiuni balneo-climaterice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

tratament si statiuni balneo-climaterice

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Mai 17, 2011 2:23 pm

Tratamentul anumitor bolnavi nu poate fi efectuat in spitale in anumite situatii,astfel incat,persoanele respective sunt trimise la bai de tratament in diverse statiuni balneo-climaterice in tara,unde acestia vin o singura data pe an,si se trataeaza asa cum trebuie,urmand ca si in anii urmatori sa urmeze acelas tratament in aceleasi statiuni,unde aici nu vorbim numai de oamenii in varsta,pentru ca si tinerii si copiii vin si isi fac tratamentul in aceste statiuni.

Ce parere aveti despre tratament,in diverse statiuni balneo-climaterice?

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: tratament si statiuni balneo-climaterice

Mesaj  wolfenstein la data de Mier Iun 01, 2011 3:36 pm

Tratamentul in statiunile balneo-climaterice erau foarte bine reprezentate pe timpul lui Ceausescu,unde lumea pleca la statiune in fiecare vara,atat pentru tratament cat si pentru distractie.In ziua de azi,foarte putini isi mai permit sa plece la astfel de statiuni,si numai cei care au posibilitati financiare solide isi pot permite acest lucru...

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Sam Iun 11, 2011 1:14 pm

In anul 1985 am ajuns impreuna cu parintii mei la Calimanesti-Caciulata,unde acolo am facut tratament,apoi in 1987 am ajuns la Voineasa,unde am fost cu parintii mei in concediul lor de odihna si nu am facut tratament dar era statiune balneo-climaterica,la fel si in august 1988 la Soveja.In vara anului 1979,pe cand aveam varsta de 8 ani,am fost impreuna cu parintii mei la Sangeorz-Bai,la Hotelul Hebe,unde si acolo era pentru tratament.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Sam Iun 25, 2011 11:48 am

Tratatmentul la statiunile balneo-climaterice,erau la moda pe timpul lui Ceausescu,unde in fiecare an,oamenii plecau la tratament in anumite statiuni din tara.In ziua de azi,acestea nu mai sunt la moda,pentru ca statiunile balneare nu mai au conditii necesare,si neincrederea in autoritati este singura cale in care oamenii renunta la aceste tratamente,care erau odata foarte bine determinate.

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 10, 2011 3:21 pm

Ocnele de sare de la noi din tara,reprezinta un foarte bun remediu pentru sanatatea noastra.De asemenea,in prima jumatate a anilor'80 am fost cu parintii mei in diverse statiuni balneoclimaterice,nu numai la munte,chiar si in statiunile de pe litoral.In ziua de azi nu mai sunt tratamentele care erau odata demult...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Lun Iul 25, 2011 2:55 pm

Cred ca cea mai populara si mai bine reprezentata statiune balneo climaterica este statiunea Amara,foarte cunoscuta,unde,inca de pe timpul lui Ceausescu,statiunea Amara si-a pastrat traditia,traditie care si-o continua si in zilele noastre,statiune foarte renumita si in lume.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Apr 30, 2013 5:08 pm

in vremurile de demult erau la moda statiunile balneo-climaterice si de tratament,ca in ziua de azi,statiunile care le stiam noi,au ajuns mai mult decat ruine sau materiale de vandut la fier vechi,fara a fi constienti ce a fost acolo si cate boli au fost tratate in acei ani...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 7:54 pm

Continut sponsorizat