prietenii pierdute

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

prietenii pierdute

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 20, 2011 3:39 pm

Se pot pierde anumite prietenii,indiferent ca vorbim de prietenii la distanta ?Eu cred ca da,pentru ca foarte multi prieteni se despart si renunta la prietenia respectiva chiar daca au fost prieteni ani si ani de zile,iar prietenia aceasta se pierde atunci cand unul din cei doi comite o anumita fapta,care sa pateze foarte mult prietenia respectiva,si in acest sens se pot distruge prietenii din foarte multe puncte de vedere.

Ce parere aveti?

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: prietenii pierdute

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 1:15 pm

Se pierd foarte multe prietenii,chiar din nimicuri,adica din lucruri marunte.Prieteniile pierdute se realizeaza atunci cand nici unul din cei doi nu se ajuta unul pe altul,sau unul din cei doi profita de celalalt,este luat peste picior,si in acest caz,prieteniile se pierd,chiar daca prietenia tine de ani si ani de zile.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 3:46 pm

Prieteniile se pierd atunci cand unul din ei promite marea cu sarea,sau asa ca sa le treaca timpul lor ca s-au plictisit si nu au cu cine vorbi.Nu exista notiunea de prieteni in acest caz,numai ca sunt anumite persoane care au fel si fel de prieteni,care isi pun mare incredere in ei,si in final isi dau seama ca acestia si-au batut joc de ei,si in acest sens ajungem la notiunea de prietenie pierduta.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 12:44 pm

Se pot pierde prietenii si in cele mai bizare scopuri,pentru nimicuri...Sunt anumite persoane care au anumiti prieteni,si acestia le impun anumite conditii,iar daca conditiile respective nu sunt luate in seama de ceilalti,acestia vor renunta la prietenia respectiva,dar sa renunti la prietenia respectiva pentru nimicuri,este chiar o rusine...

cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 1:45 pm

Oare prieteniile chiar se pierd?Este foarte posibil sa se piarda si chiar din lucruri marunte.Oricum,daca prietenia dureaza de ceva ani buni,se poate pierde si aceasta din orice nimic,insa aceeasi prietenie v-a reveni dupa o anumita perioada de timp,dar nu cred ca este corect ca sa se piarda prietenii care dureaza de 20-30 de ani,chiar o viata de om...

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Iul 15, 2011 2:34 pm

Sa pierzi o prietenie,nu este atat de simplu si de usor,pentru ca sunt anumite situatii in care multi vor sa scape de anumiti prieteni,care nu isi au rostul in viata lor.Prieteniile pierdute se realizeaza si atunci cand unul din prieteni isi bate joc de tine,ceea ce in acest caz,nici prieteni nu se mai numesc astfel de persoane,chiar daca ii cunosti de ani si ani de zile.

wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mar 16, 2012 2:03 pm

Nu m-am intalnit cu astfel de cazuri sa imi pierd prietenii mei cei mai buni,chiar daca unul sau mai multi din acestia au facut in asa fel incat a eu sa a simt prost,ci am mers inainte,si am pastrat relatia de prietenie cu respectiva persoana,pentru ca acea persoana atat pentru mine cat si pentru ea,am insemnat unul pentru altul foarte mult.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mai 31, 2013 11:39 am

desi nu suna bine acest titlu,viata ne rezerva si acest lucru,unde prieteniile se pierd destul de foarte simplu si de usor,dar acest lucru depinde de sensibilitatea celuilalt,pentru ca in ziua de azi iti este si frica sa mai ai prieteni,lpentru ca de la o simpla gluma,acesti prieteni isi pot intoarce fata de la tine oricand,si nu vor mai tine cont de prietenia respectiva.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ana la data de Mar Iul 16, 2013 8:01 am

Prietenul adevarat e cel caruia ii place sa te vada: care este dispus sa-ti ierte slabiciunile si sa le ascunda de ochii altora, te trateaza cu menajamente cand esti absent, si cu franchete cand esti prezent. Prietenia adevarata si sincera presupune ca cineva sa ia parte la soarta celuilalt cu caldura, in mod curat obiectiv si fara nici un interes, si aceasta presupune o identificare desavarsita intre cei doi prieteni. Prietenia presupune cel putin doua suflete. O prietenie adevarata trece de interesul material. Prietenul este acela care gandeste pentru tine ca pentru el insusi si care este capabil sa te ajute sa intelegi ca uneori gresesti pentru ca prietenul care esti tu sa se schimbe. O prietenie adevarata este un cerc. Un cerc in care cei doi prieteni se ajuta in viata… sa se rostogoleasca. Cand esti singur, fara prieteni nu poti decat sa mergi…ca barca pe uscat…Prietenul e cel ce te ajuta sa te ridici cand ai cazut intr-o prapastie din care nu mai crezi ca iesi…prietenul e cel care te cearta atunci cand gresesti si tu la randul tau trebuie sa inveti sa iti accepti greselile si sa te corectezi,nu sa il acuzi ca nu iti e prieten…
O prietenie adevarata inseamna imposibilul si pe zi ce trece aceasta opinie se intareste…Ai momente in care crezi ca ai gasit aceasta prietenie,dar cu timpul observi cat de falsi pot fi oamenii…vezi cum asa-zisii prieteni stau cu tine din interes,se gandesc doar la ei…se gandesc la tine doar cand trec prin momente grele…iar tu cand ai probleme parca uita de tine…Asa-zisii prieteni din ziua de azi te tradeaza…prieten nu e cel care iese cu tine la un suc…care sta cu tine doar cand ii e greu…un prieten trebuie sa fie langa tine la bine si la greu…sa iti dea sfaturi,sa ii dai sfaturi,sa te ajute si sa il ajuti…sa te respecte si sa il respecti…sa te atentioneze cand gresesti si sa te ajute sa te schimbi daca ai luat-o pe un drum gresit,la fel si tu pe el…Daca ai un singur prieten de acest fel esti un om bogat si de obicei atragem cea ce suntem.

Ana
VIP
VIP

Puncte : 3473
Reputatie : 1150
Data de inscriere : 12/01/2011
Varsta : 46
Localizare : caracal

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:47 pm

Continut sponsorizat