bunicii nostri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

bunicii nostri

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Mai 22, 2011 11:34 am

Cand eram copii,veneam in vacantele scolare la bunicii nostri,care stateam pe parcursul vacantelor de vara mai ales.Din pacate,suntem foarte multi in care bunicii nostri nu mai traiesc,si am deschis acest topic pentru a ne aduce aminte de acestia,la cata grija ne-au purtat acestia de foarte multe ori.
Unii din noi le spuneam"mamaie"sau"tataie",iar altii"bunic"si"bunica",iar copiii de astazi se mai bucura de bunicii lor,pentru ca noi de varsta mai inaintata nu ii mai avem printre noi.

Ce parere aveti despre bunicii nostri?
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 46

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: bunicii nostri

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Mai 27, 2011 12:32 pm

Bunicii nostri ne-au spus foarte multe lucruri legate de copilaria noastra,si veneam in vacantele de vara si de iarna cu mare drag la acestia,unde mai ales in vacantele de iarna ne faceau cele mai frumoase cadouri la pomul de iarna.
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054
Data de inscriere : 16/01/2011

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 05, 2011 2:50 pm

Tataia Costica a murit in luna martie 1980,fiind omorat de un nenorocit de om care era beat si a vrut sa-i fure banii de lemne;mamaia Geta si tataia Ionel,au murit amandoi la un interval de 2 saptamani in luna aprilie 1985,unde tataia Ionel a fost gasit mort in casa,cu usile incuiate si cu cearceafuri la geam-nu au fost urme de violent,ci a fost sinucidere.Mamaia Angela,a murit in 8 iulie 2007,iar ultimele 40 de zile din viata sa ne-au dat peste cap pe toti din familie,unde vorbea cu Maica Domnului si cu sfintii.Probleme de sanatate nu a avut decat ca nu mai vedea deloc.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristina la data de Mier Iun 15, 2011 12:12 pm

Bunicii nostri ne-au invatat cand eram copii,foarte multe lucruri legate de viata,lucruri pe care la vremea respectiva noi inca nu stiam ce este viata,dar cu timpul,anumite lucruri le-am prins de la acestia,atat cand ne duceam la acestia in vacantele noastre,cat si cand acestia veneau la noi in vizite.
cristina
moderator
moderator

Puncte : 6267
Reputatie : 4417

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iun 26, 2011 1:23 pm

Am tinut foarte mult la bunicii mei,mai ales la cei din partea mamei mele,cu toate ca bunicii din partea tatalui meu imi dadeau bani si imi ofereau fel si fel de jucarii,jocuri si altele.Mi-a placut foarte mult la bunicii din partea mamei mele,unde acolo era o libertate deplina,pe cand dincolo,la bunicii din partea tatalui meu,aveam mari mari restrictii.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  wolfenstein la data de Vin Iul 15, 2011 2:12 pm

Bunicii nostri ne-au invatat si acestia foarte multe lucruri in viata,unde si acestia ne-au dat o educatie,asa cum si parintii nostri ne-au dat educatia necesara,si am ajuns in societate sa respectam oamenii,indiferent de varsta.Bunicii nostri trebuiesc respectati(pentru cei cvare mai au bunici in viata),si sa ii respectam,iar cand vedem oameni batrani,sa ne gandim intotdeauna ca am avut bunici care i-am iubit.
wolfenstein
moderator
moderator

Puncte : 8805
Reputatie : 6054

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Mar 16, 2012 1:44 pm

Bunicii nostri reprezinta pentru multi din noi foarte multi,fiind si acestia considerati ca un fel de parinti.Din pacate suntem foarte multi la aceasta varsta trecuta de 40 de ani in care bunicii nostri mai traiesc,dar pentru cei care au bunici la ora actuala,sa ia seama ca pe acestia sa ii respecte,pentru ca si acestia ne-au invatat cand eram mai mici ce este bine si ce este rau in aceasta viata.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat