jurnal VI

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

jurnal VI

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 01, 2011 2:30 pm

Rezumarea primului mesaj :

***Perioada de glorie 1986-1991*** 1986-1987-1988-1989-1990-1991 * * * * * * ******* Perioada de glorie a inceput la data de simbata4 ianuarie 1986 cind am facut o prietena pe Luminita si s a incheiat la data de joi 23 mai 1991 inclusiv.au fost 7 prietene,din care prima-Luminita a murit in 18 mai 1991 prinzind tot perioada de glorie.si ultima,cea mai mare problema-Vali care si a batut joc de prietenia mea cu ea.Asadar,in 1986 au fost 2 prietene:Burlan Liliana Luminita in 4 ianuarie si Culda Camelia in 27 septembrie;in 1987 a fost o prietena:B.Ramona,din comuna Valul Lui Traian,judetul Constanta;in 1989 au fost 2 prietene:Nicolae Angela in 30 aprilie si Rosu Mioara in 27 august;in 1990 o prietena:Hogescu Elena in 4 februarie;in 1991 o prietena-Caraiman Valentina pe 1 martie. Cutremurele de pamint au fost in 30 august 1986 de 7 grade pe scara richter si 30 mai 1990 de 6,8 grade pe scara richter iar in 31 mai 1990 de 5,8 grade pe scara richter.In 1986 am dat in 2 si 4 iulie examenul de treapta I de liceu unde am reusit;in 1988-treapta a II a in 9 si 11 iulie unde nu am reusit,apoi in 29-30 august a II a sesiune a treptei a II a unde am reusit.si in 1990 in 20,21,22 iunie la examenul de bacalaureat unde binenteles am reusit.S au operat 2 fugiri de acasa in 1987 la galati in 7 august,si la basarabi in 20 noiembrie,iar in 1989 in noaptea de 19 spre 20 iulie am fugit acasa de la muncile agricole de la bordusani.In spital am fost internat de 2 ori in aceeasi luna dar in 2 ani,adica in 22 ianuarie 1990 cind am fost operat la ochi,si in 9 ianuarie 1991 cind am fost operat de apendicita.In afara de calarasi si magureni am fost atit singur cit si cu parintii in 23 iulie 1986 la galati,iar in septembrie si inceputul lui octombrie 1986 la iasi;in 7 august 1987 la galati,in 20 noiembrie 1987 la basarabi;in august pe 21 august la voineasa in 1987,si pe 28 noienbrie 1987 la braila;in 1988 in august la soveja si imprejurimi(marasesti,etc.);in 1989 la bordusani in 18 iulie,apoi in 25 iulie 1989 la sinaia iar in 22 octombrie 1989 la bucuresti;in 1990 la sinaia in 7,8,9 iunie,apoi in 10 august la tulcea,in 20 octombrie la valul lui traian,si ultima oara,adica in 23 mai 1991 cind am plecat in armata la fundulea,militar. O singura operatiune strict secreta a avut loc in ziua de 10 martie 1990,"Operatiunea Delta Dunarii". Moturi,botezuri nunti si alte aniversari s au operat pe 1 martie 1986 la taierea motului verisorului meu ionut;in 31 august 1986 la botezul verisoarei mele valentina;in toamna anului 1987 la nunta lui lica si anda cind m a luat militia;in 17 iunie 1989 la majoratul meu,iar in septembrie 1989 cind am cununat cu mamaia o familie.Interesante cercetari ornitologice in 3 martie 1990 in primul an si in 2 martie 1991 in al doilea an.Oracolul din 1988 pina in 1991 cuprinde multe persoane de valoare precum luminita,camelia,ramona,claudiu,stelica,george,veronica de la buzau,angela,mioara,verisoara mea mirela,baiatul finilor dan,bacanu mihaela,udrea catalin,verisoara mea adriana,si in ultimul rind vali.Ceasurile pe care le am avut din 2 februarie 1986 cu ceasul Start refacut in 16 martie 2001 dupa 15 ani de zile,apoi vine un ceas electronic in noiembrie 1987 de la timisoara facut praf la calarasi in decembrie acelas an,ceasul Racketa din 2 decembrie 1990 care este stricat,un alt ceas electronic al lui nea gigi de la calarasi pierdut la servici tot in anul 1990,inca un ceas Racketa mecanic si inca un ceas electronic de mina dar fara butoane,astfel ca din toate aceste ceasuri,cu greu s a reparat in 16 martie 2001 ceasul Start din 1986,unde a avut axul rupt,geamul spart,apoi limba de la minutar lipsa,limba de la secundarul mic lipsa,schimbindu i tot mecanismul si avind azi la 4 zile de la reparatie o problema cu el de a stat si sper sa nu fie ceva grav;ceasul a fost readus la viata dupa 14 ani la calarasi.Am avut asadar un total de 6 ceasuri,din care abia unul a ramas facut;in afara de ceasul Start si Racketa care startul merge si Racketa din 2 decembrie este stricat,celelalte 4 ceasuri,absolut nimic nu stiu de ele!Am avut la calarasi 2 caini de aur:Panseluta Tuti Zambilica in august 1986,dar si Boby in mai 1988,care au murit:Panseluta in decembrie 1998,si Boby in iunie 1999.In timpul armatei au fost aruncate probabil mari amintiri,mari valori poate chiar istorice precum"Secrete pe spatiul verde"din 1986,1988 si 1989 unde aveam informatii scrise chiar de mine pe care nu le mai stiu;s au pierdut diferite scrisori ale Cameliei,diferite cintece si scrisori ale Luminitei,s au pierdut multe foi din primul jurnal care este refacut sub alta forma in afara de ceea ce a ramas;s a pierdut tot in afara de 8 pagini din prietenia mea cu vali;tot in primul jurnal s au pierdut pozele Ramonei,Cameliei,s au pierdut multe;Luminta,in afara de oracol mi a lasat cea mai nepieritoare amintire,anume o carte "Tobit";la fel Mioara,in afara de oracol mi a lasat"Almanahul convorbiri literare" 1989;Angela o calimara cu cerneala;Elena-adresa ei scrisa de ea in agenda de memorii 1990;am pierdut si o lupa a unui baiat din bucuresti,am pierdut multe,foarte multe valori care nu cred ca mai am cum sa le recuperez sub nici o forma deci nu am nici o sansa de macar 1 la suta sa dau de ele!La fel de importante sint clasoarele si timbrele care le am din acea perioada,precum clasorul mare albastru adus de tata in 1987 si cumparat din Maramures,si clasorul mic cumparat de mama tot albastru dar din pinza tot din 1987,plus timbrele care le am din aceeasi perioada de glorie.S au pierdut multe foi si au ramas multe nimicuri precum ziare,reviste fara nici un fel de importanta.In aceeasi perioada am scris sute de poezii care doar citeva am mai gasit-compuse de mine,la fel si romanul "Trandafirul de pe litoral"din 1989 a ramas.Au ramas pina si placile pe care le ascultam in acea perioada in afara de picap care este total distrus,dar este un alt picap cumparat la sfirsitul anului 1991;in armata am pierdut caietul de ornitologie gros ca acesta care scriu fara linii,si cartea"Pasarile in peisajele romaniei"pe care le am uitat la unitatea militara din Bucsani;s au pierdut originale peste originale si au ramas precum am spus mai sus toate panaramele de ziare,reviste,unele carti,dar fara nici un fel de valoare macar minora;asadar armata mi a stricat multe.Despre acestea si despre multe,foarte multe altele voi vorbi in urmatoarele rinduri,adica generalul anilor 1986-1991 pe lungul acestor ani.Inainte de toate,iata ce a constituit perioada aceasta de glorie:prietene,fugiri de acasa.internari in spital,cercetari ornitologice si anumite petreceri,deci toate acestea reprezinta doar o parte a aspectului general.In acest capitol voi copia din oracol ceea ce mi a completat Luminita,Camelia,Ramona,Angela Mioara si Vali,insa la Luminita voi scrie ceea ce a completat in oracolele si din 1986 1987,1988,iar la Camelia din 1986 si 1988 referitor la oracole,cit si Ramona,Angela,Mioara si Vali la cel din 1988;la fel voi scrie in intregime"Adevaratul adevar","In prag de armata" si poate toate scrisorile pe care le am primit sau am vrut sa le trimit catre parinti in armata in afara de scrisoarea din 2 martie 1986 care are mare valoare,insa este scrisa pe acest jurnal.Pe linga toate acestea voi face diferite concluzii,comentarii,diferite analize,cronici si chiar cazuri ale acestei perioade de glorie,alte momente de pe caietele de memorii din 1988-1991,diferite aventuri si alte momente ale acestor ani!

Ultima editare efectuata de catre cr_1971 in Dum Iul 17, 2011 12:43 am, editata de 1 ori

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: jurnal VI

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:26 pm

31 AUGUST 1986

* Botezul de la Magureni:

Dupa cutremur,ziua continua pe 31 august 1986,o zi destul de placuta si la fel de insemnata.Era frig,batea vintul.Mai tirziu ne pregateam sa plecam la Magureni,pentru a asista la botezul verisoarei mele Lazar Valemtina,fata unchiului meu,sau fata fratelui mamei mele Lazar Aurel(Lica),si a sotiei acestuia,Lazar Anda.De la noi din familie au mai fost in afara mea si a parintilor mei-mamaia Angela,mamaia Marioara,Jeni,nea Gigi,Mirela,Mihaela,dar si alti vecini si familii de pe strada lor de la Magureni.Am luat o mai inainte spre Magureni,caci acolo a fost botezul.O luasem asadar inainte,unde am trecut intai pe strada Popa Sapca,adica unde am fost cu o zi in urma,ca sa le iau pe toate de acolo,inclusiv pe Ramona!Doar Mirela si Mihaela au mers,Ramona a refizat sa vina!Am plecat.Mamaia Angela si tanti Marioara au venit putin mai tirziu.Ajuns in curte,noi nu am fost la biserica din cite stiu,ci ne am dus la masa festiva,astfel ca ne separase!Parintii sau oamenii in toata firea pe o parte,iar noi cei mai mici pe de alta parte!Insa,la cei din familie,adica la parintii nostri din familie si la mamaia Angela si tanti Marioara,stateau cu totii la o masa.Ii auzisem pe parintii mei ca le spunea celorlalti oameni care se luase in vorba cu ei,despre reusita mea a examenului de treapta I de licu.Eu ma distram cu baietii din curte,unde am ris,ca mai tirziu sa facem poze,unde am facut si eu cu toata familia,dar facusem poze si cu toata lumea de acolo!Mincasem bine,bausem si vin,putina tarie;gindul meu era indreptat la cutremurul care a fost in acea noapte;s a vorbit foarte mult si de cutremur.Dupa un timp ascultasem si ceva meciuri la radio,iar mai tirziu,aproape sa se insereze,trebuia sa plecam inapoi acasa..Parintii mei trebuiau sa plece la Slobozia,dar le am spus parintilor ca voi veni si eu la Slobozia a doua zi,pe 1 septembrie.Am plecat,unde ne am apropiat iarasi de strada Popa Sapca,unde era la colt Ramona si ne astepta!Cred ca era aproape de apusul soarelui!La despartire mi am luat ramas bun de la Ramona,si am avut impresia ca Ramona vrea sa ne sarutam,si cred ca am simtit unul cu altul aceasta nevoie,mai ales cind o vazusem pe ea ca se uita la mine tacuta de parca ii venea sa faca ceva,asa de frumos se uita Ramona la mine!

Aceasta a fost ziua de duminica 31 august 1986,ziua in care am fost la Magureni,la botezul verisoarei mele Vali!

*

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:26 pm

1 MARTIE 1986

* Motul de la
Calarasi

Ziua de 1 martie 1986 este cea de a doua zi importanta a acelui an,dupa ce prima zi a fost 4 ianuarie 1986!Ziua de 1 martie 1986,dupa cum se stie,a avut loc taierea motului verisorului meu Nicolae Ionut,unde am fost la fel majoritatea din familie,dar cred ca si in afara de Lica si Anda.Nea Nelu,tanti Mioara si Adriana nu au fost pe 31 august la botezul Valentinei.

Eu atunci abia veneam de la Slobozia,iar cind am ajuns la nea Nelu acasa,am dat pentru inceput verisoarelor mele Adriana si Mirela cite un martisor,ca doar era 1 martie.A fost multa lume,iar nu dupa mult timp sa vorbesc cu Mirela,sa ii dau sa citeasca la baie primul capitol"Secrete pe spatiul verde",despre felul in care o criticam pe Adriana.Parca am stat in sufragerie la nea Nelu,unde a stat toata lumea!S au facut si poze,dar nu stiu daca m a prins si pe mine,insa stiu ca Ionut,dupa ce i a pus tava in fata cu diferite obiecte ca a pus mina pe creion,insemnind scriitor sau timplar!Facusem cunostinta cu o fata mai mare in virsta decit mine si mai inalta;spre seara am mincat,apoi au dat pe televizorul lor alb-negru pe bulgari,dar asta foarte tirziu,cred ca dupa ora 22,30,unde pe bulgari incepuse la"Studioul X" filmul"Linda",in karate,si cred ca ma luase somnul.Nu am mai stat mult,apoi am plecat spre casa,unde am ajuns si m am culcat!

Atit se stie despre data de simbata 1 martie 1986,si cu toate ca am scris putin,au fost multe acolo,dar atit imi amintesc!

*

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:27 pm

27 SEPTEMBRIE 1986 *

A doua prietena:Culda Camelia:
Simbata 27 septembrie 1986,Culda Camelia devenea cea de a doua prietena a mea,insa de data aceasta ea a fost cea care m a cuceirt,insa eu nu am insistat sa fim prieteni asa cum am facut cu Luminita,pe 4 ianuarie!Luminita nu mai dadea nici un semn de viata!Am asteptat o la 2 saptamini cum venea ea,insa nu a venit.Eram pe afara,unde Adi care statea la blocul B2 cu Udrea Catalin pe scara,ma cheama,si imi spune ca sora lui Camelia vrea sa vorbeasca cu mine,incepind atunci sa imi tremure picioarele de emotie.Afara nu era o vreme asa deosebita,era soare,dar foarte frig!M am asezat pe banca din fata blocului B2,si Adi era de acord sa fiu prieten cu sora lui Camelia,deci decizia mai intai de toate a fost a lui.Camelia,dupa ce intra cu mine in vorba,ma intreaba si pe mine daca sint de acord!Daca am vazut ca ea tine sa fim prieteni,deci ea imi ceruse prietenia,am acceptat.Imi batea inima;era cam uritica la fata.Din acea zi aveam sa incep controversele,unde ma gindeam ca Luminita vorbise cu ea,adica si Camelia sa devina prietena mea.
Atit se stie despre ziua de 27 septembrie 1986,o zi istorica,in care Camelia devenea cea de a doua prietena a mea,in care imi ceruse ea prietenia.A fost ultima zi extrema de foarte importanta a anului 1986.
*

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:27 pm

12 AUGUST 1987
* A treia prietena
B. Ramona:
Ziua am inceput o la Calarasi,unde cu o zi in urma venisem de la Galati.M am dus de la orele 17-19 la cinematograful Victoria la filmul"Nea Marin Miliardar"singur.Dupa ce am vazut filmul,am trecut pe acasa,unde am plecat spre Mirela acasa.Dau coltul blocului la intrarea in scara blocului Mirelei,unde era si sora Mirelei-Mihaela,care imi spuse ca Mirela este la o alta scara impreuna cu citeva fete,unde imi spuse ca este si Ramona!M am dus dupa ele,ma vede Ramona,se uita la mine ca in ziua de 31 august 1986,apoi intinse mina stinga catre mine dindu ne amindoi mina,dupa care am urcat sus la Mirela in casa.Am mincat,iar in acel timp sau imediat dupa masa,aveam sa discut cu Ramona,faptul ca nici habar nu am sa sarut o fata.Timpul a trecut,ne am uitat putin la televizor,ca dupa un timp voiam sa ma culc,sa ma odihnesc,ca eram obosit!Patul il facuse Jeni in sufragerie,un fel de banca-pat!Dupa ce mi a facut patul,am inchis lumina.Nu ma asez bine in pat,ca si ma trezesc in sufragerie cu Mirela care aprinde lumina,unde imi spune dupa scurt timp ca Ramona ii daduse un bilet catre mine.Nu era o coala mare,ci un foarte mic biletel,in care spunea ca daca am sa i spun ceva,sa ii scriu pe bilet.M am gindit putin,iar pe partea cealalta a biletului ii raspunsem daca vrea sa o sarut,si sa fie prietena mea!Nu dupa mult timp vine Mirela din nou cu un alt bilet de la Ramona,care spuse ca e de acord,astfel ca ii dadusem intilnire,si pe acelasi bilet ca la ora 22,45 sa fiu in camera Mirelei.M am imbracat,am deschis usa incet,ajung la Mirela in camera acolo,unde era o veioza aprinsa,asezindu ma pe un scaun de linga pat.Daca vazuse ca nu fac nici o miscare,Ramona imi spune sa intru in pat,am intrat,stau cu fata in sus,apoi Mirela imi spuse sa o iau de git,unde tot ea imi ia mina dreapta,o tin moale,Ramona ridica capul,si o iau de git.Dupa putin timp ii spun Mirelei sa se intoarca cu spatele,apoi ma string cu Ramona de mina,sting veioza,dupa care ne sarutam foarte prelung,facind pentru prima data in viata mea asa ceva!
Aceasta a fost istorica zi de miercuri 12 august 1987,cind Ramona a devenit cea de a treia prietena a mea,unde la acea vreme,dintre Luminita,Camelia si Ramona,am tinut foarte mult la Ramona.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Dum Iul 17, 2011 1:28 pm

20 octombrie 1990
* Majoratul din Valul lui Traian
Dupa o noapte nedormita la Calarasi din cauza tintarilor,unde am ramas peste noapte la mamaia Angela la garsoniera,ma trezesc pina la urma la ora 5,40 si plec la Mirela acasa.Ajuns la ei acasa mult mai tirziu,am mincat,dupa care am plecat la o prietena de a Mirelei pe nume Diana,apoi la gara.Trenul a venit,in Ciulnita am schimbat trenul,iar de acolo si pina in Constanta am stat in picioare,ca nu erau locuri.In gara ne astepta Nicu din partea lui nea Gigi.A venit tramvaiul,ne am dus apoi cu totii la Nicu acasa,am mincat,ne am plimbat foarte putin prin oras,iar cind ne am intors,venise de la servici sotia lui Nicu-Doina.Dupa ce am vorbit stind la o cafea si am mai mincat odata,a venit Nicu si ne a luat cu taxiul pina in Valul lui Traian.Am ajuns acasa la Ramona,unde am sarutat o foarte scurt,si iam dat cadoul-o trusa de machiaj Stella.Ramona implinise cu o zi in urma cei 18 ani.Venise si Dan si Anisoara de la Magureni,apoi am plecat cu tatal Ramonei-nea Mitica,dupa vin.A avut foarte multi invitati,iar daca eram ametit,nu eram in stare sa dansez.Daca alta solutie nu era si eram baut,am propus sa ma culc,nu inainte de a vedea la televizorul alb-negru al lor un film de groaza intitulat"Trenul groazei",si intrucit m i se facuse mai rau,ca sa evit orice fel de rusine,m am dus intr o mica odaie-camaruta,unde mama Ramonei imi facuse patul,in timp ce afara era o masa intinsa cu foarte multi invitati.Ma chinuisem foarte mult sa adorm,astfel ca am pierdut foarte multe ocazii de a imi face o prietena,si adormisem.
Atit se mai stie despre majoratul din 20 octombrie 1990,unde am fost pentru prima data la Ramona acasa,in Valul lui Traian.
*

16 AUGUST 1989
* Accident din tei
A fost o zi tragica si foarte neplacuta,care ramine totodata o intimplare!M am trezit atunci din somn la ora 10,40.Am luat cele 2 fierastraie,scara,am iesit din curte,iar in fata portii era teiul,care am urcat in el pe scara.Ma sprijineam de citeva craci,dind de o craca pe care o incepusem mai demult.Vecinul din fata noastra de peste strada,imi spuse:"Vezi sa nu cazi">Eu i am spus ca nu i nici o problema,apoi m am intors spre craca pe care trebuia sa o tau.Daca un fierastrau nu taia,il luam pe celalalt.Am taiat acea craca,dar daca nu a fost bine taiata,a cazut fiind agatata de cais,si nu am luat o in seama.M am apucat sa tai ceea ce a mai ramas.Era o graca foarte groasa.Eram sprijinit de ultima craca,apoi m am sprijinit de cealalta pe care o taiam.Nici nu s a rupt si nici nu am taiat bine acea craca,ca se si rupse,se agata de cais,iar eu daca nu mai puteam sa fac nimic,am sarit ca sa evit o accidentare mortala,caci mai aveam putin si cadeam pe gard,astfel ca la acea saritura am sarit linga gard!Oricum,am cazut foarte rau,am cazut pe piciorul sting,mai ales ca nu eram incaltat si doar sosetele le aveam.Am caszut pe cimentul tare pe piciorul sting,apoi in fund;eram lat!Nu puteam sa ma misc de durere,si nici unul din vecini nu era pe afara!M am ridicat abia abnia tiris,iar Lenuta chiriasa a iesit dupa ce am intrat in curte.Apoi Lenuta s a dus la garsoniera sa o cheme pe mamaia,care a veni,apoi m am dus la vecinul nea Mitica sa ma maseze la picior.Cazatura care am luat o pe ciment a fost de la inaltimea de 3 metri.
Aceasta a fost ziua de 16 august 1989,o zi...istorica si...banala.
*

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat