jurnal VIII

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

jurnal VIII

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 01, 2011 2:34 pm

Oare carui fapt s a ajuns la aceasta totala distrugere intr o singura zi?De ce 19 mai 1991 nu a fost o zi ca celelalte?Singurul vinovat este Mihai Claudiu care a facut ce a vrut cu mine si cu Luminita in 1990 si 1991 mai ales felul in care si a batut joc de ea.De mine si a batut joc si Caraiman Valentina,dar mai ales Claudiu si binenteles Luminita care nu stia ce voia,adica ori sa se ia dupa mine ori sa se ia dupa Claudiu,insa mai mult ca el a facut dar s a inselat jalnic,numai ca aici si au gresit tinta care eram eu,ca apoi tot eu sa ramin sa o am pe constiinta pe Luminita toata viata din cauza acelui Claudiu. Haosul incheierii gloriei mele se aude inca din aprilie 1990;in luna mai 1990 primesc un plic de la Luminita plic care continea diferite versuri tip"amintiri"de oracol,nicidecum o scrisoare in care sa imi scrie intr un fel ca probabil ar vrea sa se marite cu Claudiu,sau in alt fel-ca ar vrea sa ramina cu mine;in aceeasi luna mai,Luminita fuge de la Husi de la scoala pentru Claudiu,si citeva zile mai tirziu Claudiu fuge de acasa la Husi pentru Luminita;parindu i lui persoana mea o fure geloasa,Claudiu si baietii de la si din preajma blocului,imi spun in iunie 1990 dupa banchetul din 7-8-9 iunie 1990,ca a primit de la Luminita diferite scrisori de dragoste;dupa reusita mea a examenului de bacalaureat plec la Calarasi unde stau acolo fara oprire pina la inceputul lunii august 1990,nu ajung bine acasa la Slobozia,ca si sint luat la rost de oameni in toata firea,vecini,batrini,unde acestia ma avertizeaza ca Luminita face diferite activitati prostituabile cu Claudiu in preajma blocului;in 9 august 1990 se produce cosmarul inceputului de sfirsit al gloriei mele,unde Claudiu isi bate joc in fel si chip de Luminita in fata mea,ca in final,tot in acea seara,Luminita sa imi spuna ca se marita cu Claudiu;plecarea mea la Tulcea avea sa intoarca din nou roata minciunii nu inainte de a i da eu sa manince Luminitei care era izgonita de acasa;in ziua intoarcerii de la Tulcea,ajung acasa si ma trezesc din partea baietilor si a lui Claudiu cu o surpriza deosebit de neplacuta,unde sint somat ca Claudiu a avut cu Luminita o noapte de foc,pe cind eu o stiam pe Luminita izgonita de acasa inainte sa plec la Tulcea unde am stat o zi si o noapte acolo.Parintii lui Claudiu afla de relatia lui cu Luminita unde ii interzice sa mai aibe vreo relatie cu aceasta,iar aceisi parinti ai lui apeleaza la ajutorul meu,ajutor care imi este inutil atita timp cit ei aveau libertatea lor deplina,si la fel de inutila daca eu le spuneam lui Claudiu si Luminitei si tot ca ei faceau,astfel incit in luna septembrie 1990 se instaureaza aici dictatura post claudista,in sensul in care Claudiu imi spunea ca vrea sa scape de Luminita sub orice forma,iar cind eu incepeam sa ii explic Luminitei ca sa o termine cu el,Claudiu o tinea pe a lui ca nu e adevarat;o alta baricada impotriva relatiei lui Claudiu cu Luminita se formeaza tot in septembrie 1990,unde vecina Lumintei care statea la parter pe nume Florentina,ma trage deoparte si imi spune in acea seara ploioasa ca sa fac in asa fel incit sa il inlatur pe Claudiu de Luminita,ca sa imi pot continua eu relatia cu ea;dezastrul lui Claudiu se produce si mai si la inceputul lui septembrie 1990,unde in spatele blocului acesta confirma ca el pentru Luminita a vrut sa se otraveasca gasindu i taica su in buzunarul de la haina lui otrava(!?)ceea ce nu era adevarat,si stiam acest lucru chiar daca era mama lui la geamul de la sufragerie si asculta,iar cind Claudiu a pronuntat fraza cu"otrava",maica sa nu a putut sa se abtina de ris si a inchis geamul repede auzindu se hohotele de ris ale acesteia;datorita faptului ca de unul singur nu puteam face fata la minciunile prea gogonate ale lui Claudiu,apelez la ajutorul Culdei Camelia si a fratelui ei Culda Adrian,unde cu acestia doi incep"Procesul Luminitei"si nici cu acestia nu ajung la nici un consemn,astfel incit,intr una din primele seri ale lui septembrie 1990,Adi,vazind ca Luminita nu trece de partea mea si ii ia apararea mereu lui Claudiu,incepe sa o ia la bataie,dindu i citeva palme zdravene si serioase;la jumatatea lunii septembrie,in 16 septembrie 1990,Luminita imi da o raza de speranta desarta unde reusim sa ne sarutam prelung in fata scarii mele;;atunci cind credeam ca il v a lasa pe Claudiu cu toate desertaciunile lui,in 18 septembrie 1990 iarasi sint lovit in plin de amindoi,unde de aceasta data ma anunta ca vor avea cit de curind un copil;bataile de joc in fata mea si a Luminitei Claudiu si le continua,astfel incit din cauza lui sint retinut la unitatea militara din parcul mic de linga stadionul din Slobozia,unde ajunge si politia care ma pune sa dau o declaratie,dupa care Luminita iarasi este izgonita de acasa,ca in prima zi a lunii octombrie 1990 sa ajung cuLuminita si cu Tascu George la cofetarie;de aici incerc sa ies din iadul lor si sa nu ii mai bag in seama o perioada de timp!In concluzie,incercarile mele,lupta impotriva lui Claudiu si a minciunilor lui-toate au fost inutile,mai ales ca am cerut si am fost rugat sa il debarasez pe Claudiu de Luminita,fiind rugat de Flori,de Camelia,de fratele Cameliei-Adi,de vecini,de prieteni,dar daca Luminita nu a vrut,nu a vrut pe viata ei care a costat o scump in 19 mai 1991 atunci cind a murit! In martie 1991,pe linga dictatura post claudista,imi iese in cale o alta dictatura conditionat-pretentios-postvalentinista intitulata Caraiman Valentina de pe 1 martie 1991,care aduce mari schimbari intitulate nenorociri,care,odata cu prietenia acestei incapabile,vine un pic mai tirziu moartea Luminitei.
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: jurnal VIII

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 01, 2011 3:31 pm

Cine a fost Luminita si cine a fost Claudiu?Aceste intrebari isi vor gasi raspuns in urmatoarele rinduri:Luminita,nascuta in 23 iulie 1969 la Mizil a fost confruntata cu mai multe probleme,mai ales de sanatate!In primul rind avea un defect la ochi,iar pronuntarea cuvintelor nu era asa de bine dezvoltata!A avut cred ca ceva la creier,ceva grav,iar grupa ei sanguina era AB IV unde nu parea nici pe putin ca o fire nebuna,atita timp cit a fost o fire fara gindire!In 4 ianuarie 1986 am cunoscut o in fata mea explicindu mi problemele ei,dar tineam prea mult la ea sa cred ca este bolnava mintal!A facut scoala intai la Marculesti,apoi scoala profesionala de la Husi,fiind in clasa cu Camelia.In vara lui 1986 isi face amic pe circarul Eugen,apoi in 1987 pe Viorel,in 1988 si 1989 fuge de acasa si se marita prin tara,iar in 1990 isi incepe amicitia cu Claudiu;mi a placut de ea nu estetic ci mi a placut de ea sufleteste ca a fost foarte sufletista si ea,chiar daca nu gindea!Nu era urita,nu vorbea urit pina la aparitia lui Claudiu,si tot pina la aparitia lui,Luminita nu fuma;m am certat cu ea in 15 iulie 1988,dar,din 1986 din 4 ianuarie de cind am cunoscut o si pina in 6 aprilie 1991 cind am vazut o ultima oara,nu i am dat nici macar o palma,nici un brinci sau cu nici un deget nu am atins o!Cu cit tineam mai mult la ea cu atit mie imi mergea mai bine!Am considerat ca uneori sa tac,sa nu o jignesc,sa nu o supar,la cit a facut ea de rau in fata mea,dar am mers inainte!Stia bine ca tin la ea,insa nici parintii mei sau ai ei nu stiau de relatia noastra!In 1990 a foat prostita si mai rau de Claudiu,apoi s a apucat de fumat a dus o parte de kuni bune cu Claudiu la o garsoniera,fiind amindoi izgoniti de acasa;in 19 mai 1991 aud ca Luminita a murit,la moartea ei auzindu se diferite variante,atit faptul ca a fost blocaj renal,cit si faptul ca a facut o infectie la avort,iar ultima varianta a fost recent discutata la telefon cu mama ei auzind faptul ca a fost bolnava la rinichi,insa nu m a anuntat nimeni ca Luminita era in ultima faza a vietii ei,si chiar daca aflam,tot tirziu era!Claudiu este vinovatul acestei morti a Luminitei,atit pentru minciunile pe care le a aplicat cit si bataile la care a fost supusa! Cine a fost Claudiu?A fost un mincinos,un turnator,un batjocoritor si un hot in fata mea si a Luminitei si a tot acestui cartier al blocului,acesta a fost Mihai Claudiu Gabriel,nascut la data de 1 mai 1970 in Ploiesti. Asadar gloria mea s a numit in mare parte Luminita,in proportie de 95%,fiind incluse aici si importantele sau principalele zile ale anilor 1986-1987-1988-1989-1990-1991.Succesele obtinute de mine dupa crearea acestei prietenii,au fost rezultatul perioadei mele de glorie!De aici a urmat reusita examenului de treapta I de liceu in 1986 care a reprezentat un deosebit si un mare succes important din viata mea,mai ales ca dupa data de 4 ianuarie 1986,pe ce treceau zilele,pe aceea imi mergea si mie mai bine.La Luminita tineam foarte mult la ea,"De la pamint la stele",mai ales ca in acelas an 1986 o iubeam ca pe ochii din cap,si stiam ca odata cu acea prietenie incepea si schimbarea vietii mele;dupa 4 ianuarie 1986 tremuram din tot corpul la cit tineam la ea,deveneam orb de dragoste pentru ea mai ales ca incepeam sa ne vedem in fiecare zi pina in februarie 1986 cind s au inceput scolile,ca apoi sa ne vedem la 2 saptamini;dupa 4 ianuarie 1986,urmatorul succes s a numit 1 martie 1986,considerat succes pentru faptul ca incepeam sa ies in societate,astfel incit la acea data de 1 martie aveam sa fiu prezent la motul verisorului meu Ionut;pina la data de 1 martie 1986,verisoara mea Mirela nu stia nimic de Luminita,insa in februarie 1986 lucram cu spor la primul capitol "Secrete pe spatiul verde",unde au rezultat apoi caietele mele de memorii si jurnalele mele,unde la acel capitol din 1986 faceam critici impotriva celeilalte verisoare Adriana;in acea seara de 1 martie 1986 cind am fost la acel mot al verisorului meu,verisoara mea Mirela avea sa ia cunostinta verbala si scrisa de prima mea prietena Luminita,iar eu nu ma gindeam la acel eveniment cu motul verisorului meu cit ma gindeam la Luminita.Zilele treceau in 1986,si dau primul test de verificare la limba romana si matematica tip examen,unde reusesc cu succes aceste 2 mari teste date in luna aprilie 1986;urmeaza un alt mare succes de amploare in ziua de 14 iunie 1986,unde are loc promotia tatalui meu petrecuta la Calarasi pe vapor,unde de aceasta data gindurile mele erau in mai multe parti:ma gindeam ca la acea data de 14 iunie iunie 1986,cu un an in urma,in 14 iunie 1985 aveam sa ramin corijent pe toamna la matematica,si ma gindeam in continuare ca peste 3 saptamini urma sa imi sustin primul examen al treptei I de liceu,si binenteles ma gindeam ca peste 5 zile implineam virsta de 15 ani si nu in ultimul rind ma gindeam la Luminita care abia asteptam sa o vad,unde dupa inceperea trimestrului al IIlea de scoala,cu Luminita nu ma vedeam la 2 saptamini ci ma vedeam cu ea numai la vacanta.In 1986 Luminita avea sa implineasca 17 ani la 23 iulie.Au venit marile examene ale treptei I de liceu in 2 si 4 iulie 1986,ca in 8 iulie 1986 sa aibe loc marele succes al anului dupa data de 4 ianuarie,adica reusita examenului de treapta I la liceul de constructii,reusita care avea sa aduca o faima de mare randament in fata familiei,faima care ajungea si la Galati;Luminita este vazuta din ce in ce mai des fiind ascuns fata de parintii mei si de vecini,fiindu mi rusine de acestia nu ca vorbeam cu ea,dar ma gindeam ca vecinii sa nu ia in alt fel interpretarea,si pina in 22 iulie 1986 ma intilnesc cu Luminita aproape in fiecare zi,mai ales la leagane;;in ziua in care implinea 17 ani,in 23 iulie 1986 plec la Galati,unde si acolo aduc slava si lauda Luminitei;dupa Galati mai ramin citeva zile in intilniri cu Luminita la bloc la ore foarte regulate,ore din dupa amieze fara ore tirzii,apoi plec la Calarasi si stau in mare parte a lunii august 1986,ca Luminita sa fie si ea plecata la tara in Moldova;luna august aduce iar in prim plan Calarasiul,unde se petrec 2 mari evenimente,evenimente care stau in mica parte cu semnul intrebarii,astfel incit se produce un foarte puternic cutremur de pamint de 7 grade pe scara Richter,apoi urmeaza botezul verisoarei mele Lazar Valentina.De ce este pus semnul intrebari?Cutremurul de pamint se produce la o ora deosebit de foarte tirzie,la ora 12 noaptea,adica la ora 0,29 de minute si 55 de secunde,fapt pentru care ziua de 30 august 1986 este depasita cu 29 de minute si 55 de secunde,deci este deja data de 31 august 1986,si intrucit in aceeasi zi de 31 august 1986 a avut loc si botezul verisoarei mele Vali,am propus partial ca sa trec ziua cutremurului in 30 august 1986,si botezul in 31 august 1986,ca sa nu trec 2 evenimente in aceeasi zi,care,in realitate asa a fost,adica in 31 august 1986 s a produs si cutremurul,si botezul verisoarei mele Vali;inainte de cutremur am fost la Magureni unde am dat ochii cu Ramona,iar la plecare incepuse o foarte puternica ploaie;Luminita tot in sufletul meu era cu toate ca frumusetea Ramonei incepea sa ma atraga;in 31 august 1986 la botezul Valentinei ridic in slavi reusita examenului de treapta I,iar celor de seama mea sau apropiati de virsta mea,o ridic in slavi pe Luminita;luna septembrie 1986 incepe cu citeva schimbari majore si radicale,astfel incit incep sa traiesc cu impresia ca Luminita vrea sa o termine cu mine,unde imi face cunostinta cu Camelia,prima data pina pe 15 septembrie 1986 cind am fost cu amindoua fetele in parc,iar in 27 septembrie 1986 Camelia sa devina a doua mea prietena,marturisindu mi Luminita ca ea a vrut acest lucru.Camelia era prea urita,iar pe Luminita nu meritam sa o las pentru Camelia,unde propun sa ramin cu amindoua,insa tineam mai mult la Luminita iar la Camelia absolut deloc,si in octombrie Luminita nu mai apare deloc cit apare Camelia,unde incep deja conflictele cu ea;anul de glorie 1986 se apropie de sfirsit,ma cert din nou cu Camelia si incep din nou sa ma profilez pe Luminita care eram cu impresia ca nu mai vrea sa stea cu mine,pina cind,in ianuarie 1987,la inceputul anului,in primele zile primesc un bilet de la Luminita ca raspuns la biletul meu,unde se instaleaza din nou dupa un an de zile marea mea dragoste pentru ea!Acesta a fost anul 1986 cu Luminita!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 01, 2011 4:44 pm

In 1987 Luminita apare din nou unde iar imi merge bine,ca apoi din vara sa incerce printr o modalitate mai putin obisnuita sa scape de mine cu anumitul Viorel,care ma lasa de unul singur in parc;in 1988 caut razbunare,si in 15 iulie 1988 dupa nereusita examenului de treapta a II a de liceu urmeaza intre noi doi o cearta foarte mare care tine pina in 10 septembrie 1988 atunci cind ne impacam,si incepe iar sa imi mearga bine pina spre sfirsitul lui 1988,unde aud ca s a maritat;in decembrie 1988 revine la mine unde ii accept scuzele,iar relatia se intrerupe din nou in aprilie 1989 cind se marita din nou,de aceasta data fiind mintit fara drept de apel,astfel incit Luminita,vazind ca tin la ea si ca o iubesc,a propus sa isi rida de mine tragindu mi plasa ca s a maritat,marturisindu mi ca a facut asa pentru ca sa vada comportarea mea;in 1990 isi incepe adevarata mascarada cu Claudiu incepind din aprilie pina in octombrie 1990,iar in august 1990 se produce o mare rusine,unde din cauza lui Claudiu ajung rusinea cartierului;in 1991 isi continua relatia monstruasa cu Claudiu,iar in 1991 in 19 mai Luminita moare,se stinge din viata intr un mod inca nestiut,necunoscut,fiind pina la data mortii ei in relatie intima cu Mihai Claudiu!In 1986,din 4 ianuarie am avut o relatie intima cu Luminita pina la aparitia circarului Eugen,dar si dupa aparitia acestuia,si am tinut relatia intima pina in vara anului 1987 la aparitia lui Viorel cu chestia din parcul mic;in august 1987 incep o relatie partial intima cu Ramona,si abundent de intima cu Luminita,de la sfirsitul anului 1987 pina in 15 iulie 1988;din 15 iulie 1988 relatia noastra devine egala cu zero pina in 10 septembrie 1988,oprita apoi pina in decembrie 1988,care tine in intimitate pina in aprilie 1989,si ramine intrerupta pina in decembrie 1989,iar din decembrie 1989 pina in aprilie 1990 ramine din nou intima,iar din aprilie 1990 pina in 19 mai 1991 devine o relatie destul de slaba din cauza lui Claudiu!Deci,in cei 5 ani,4 luni si 15 zile,relatia mea intima cu Luminita a fost de 2 ani si 7 luni plus citeva zile(maxim 10 zile),cu mentiunea ca in septembrie 1986.august 1987,aprilie 1989,august 1989,februarie 1990 si martie 1991 am avut si alte prietene,care insa nu au avut intensitatea sau valoarea zilelor pe care le am avut cu Luminita!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 04, 2011 6:43 pm

Principalii autori in relatia mea cu Luminita au fost implicati si Ramona,si Valentina,si Camelia,iar Claudiu este principalul vinovat in introducerea sa a relatiei mele cu Luminita,dar si foarte bine determinat si care nu are nici o legatura cu relatia mea cu Luminita,a fost,este si v a fi in veci-Tascu George,decedat in ianuarie 1996.Tascu George nu s a complicat cu Luminita in relatia mea cu ea,insa cercetarile ornitologice din 3 martie 1990 si "Operatiunea Delta Dunarii"din 10 martie 1990,cu el a fost.Si 9 august 1990 s a numit si cu el. Luminita,ce a lasat in urma ei si ce a ramas in urma ei nu poate fi uitat sub nici o forma!A completat in toate cele 3 oracole din 1986,1987 si 1988 ale mele,raspunzindu mi cu scrisul ei la intrebari;a lasat o carte,un roman,care il am si astazi;m a invatat sa cint melodia formatiei Semnal M-"La fereastra ta",versuri scrise de ea pe un caiet demult disparut;mi a lasat atitea zile si seri in intilniri;mi a oferit diferite raspunsuri la biletele;mi a dat telefoane peste telefoane;a facut in fata mea un jaf provocat de Claudiu;mi a lasat atitea amintiri demult aruncate la gunoi!A fost pentru mine o floare,ofilita de un personaj negativ al vietii mele:Mihai Claudiu,un personaj care mi a facut probleme majore inca din 1983 pina in 1987,apoi in 1990,si marea lovitura cazind la pamint in mai 1991 odata cu moartea Luminitei,incheindu si fara succes marea sa minciuna,marele neadevar al relatiei sale cu Luminita,relatie care pe Luminita a costat o viata,iar pe el fuga,hotia si minciuna si pe mine mustrarea de constiinta!Deci pe Luminita o am pe constiinta,Claudiu cred ca o are si el,dar odata cu moartea Luminitei il am si pe Claudiu pe constiinta,la faptul ca i am lasat pe amindoi sa faca ce vor ei,insa nu a fost de lunga durata,iar pina sa isi dea seama de consecinte,era prea tirziu:Luminita nu s a mai trezit niciodata,iar Claudiu s a trezit la realitate cind Luminita era deja moarta,gasindu si loc in fuga,in ascundere si in minciuna,fara pic de rusine la relatia si la bataia de joc pe care i a aplicat o Luminitei,pina cind aceasta nu a mai rasuflat!Criticile impotruva lui Mihai Claudiu dateaza din cele mai vechi timpuri fiind criticat in fel si chip in marele capitol"Adevaratul adevar" si "Secrete pe spatiul verde"in 1990-1991,"Arhiva vietii"in 1992si in aproape toate jurnalele efectuate pina in prezent,insa "Adevaratul adevar"este cel mai puternic capitol impotriva dictaturii provocate mie si Luminitei,mie din 1986,Luminitei din 1990.Pina in 1990,cindClaudiu ma vedea ca stau de vorba cu Luminita in fiecare zi linga ea,el spunea expresii precum"cu asta vorbesti","alta n ai gasit",ce ai gasit sau ce ai vazut la ea",astfel incit toate acestea iau o intorsatura de mare actualitate,astfel incit aceste expresii urmau sa m i le pun eu singur in fata lui,astfel incit el avea sa vorbeasca cu ea,el alta nu a gasit decit pe Luminita,dar marea surpriza a acestui test se pune la ultima intrebare,unde al a gasit la ea si a vazut la ea relatii sexuale de diferite forme!La Claudiu nu se punea suflet in fata Luminitei decit pe fata,insa Claudiu nu a luat in consideratie faptul ca Luminita tinea la el intr un fel sufleteste,si astfel a aplicat marele sau truc-minciuna,care cu aceasta si a realizat o pe Luminita;cu aceasta minciuna o descopera pe Luminita cu o gindire deosebit de slaba,ca in scurt timp sa o descopere chiar fara gindire,unde Claudiu observa ca este depasita si ajunge foarte rapid sa inceapa cu Luminita relatiile sexuale,unde aici Luminita este pur si simplu atrasa in cursa lui Claudiu.In 4 ianuarie 1986,pina sa o fac prietena pe Luminita,in acea seara ea ma intreba"sa ne..."ceea ce insemna ca Luminita se gindea ca in acea seara aveam de gind sa fac deja un contact sexual cu ea;de aici rezulta ca Luminita era deja usor de convins de a face contacte sexuale cu oricine,inclusiv cu mine,iar daca eu nici nu stiam cum o cheama si nu stiam cine este,nu aveam cum sa fac acel contact sexual,plus faptul ca nu ma gindeam sa primesc un astfel de raspuns sau intrebare din partea ei in seara zilei de 4 ianuarie 1986!Luminita era prea usor de convins de Claudiu sa faca amindoi sex,unde Claudiu a vazut acest lucru bine determinat:relatie sexuala cu Luminita! Odata cu moartea Luminitei in 19 mai 1991,s a incheiat si perioada mea de glorie,unde s a vazut pe fata felul in care mi a mers atit de prost si de rau dupa acea data!Relatia dintre mine si Vali a continuat foarte putina vreme,iar zilele de 20,21 si 22 mai 1991 erau deja departe de perioada mea de glorie,mai ales ca in acele 3 zile dupa 19 mai 1991 incepea sa imi mearga din ce in ce mai rau!In 23 mai 1991 am inceput armata,iar zilele care treceau in armata,mergeau in fata mea din ce in ce mai prost,mai ales ca bataile de joc in care am fost folosit de soldatii din ciclul 2 deveneau un adevarat masacru,o adevarata tortura pentru mine,ceva strigator la cer!De aici rezulta ca Luminita era in mormint,cu Camelia ma certasem inca din aprilie 1991,dar a ramas Caraiman Valentina de pe data de 19 mai 1991,de unde rezulta aspectul ca daca Luminita si Camelia erau foarte departe de mine din care una in mormint,a mai ramas Vali,unde eu nu mi am putut da seama imediat ca data de 19 mai 1991 este ultima zi a gloriei mele;deci,daca a ramas Vali,a ramas nu o istorie ci o nulitate,nulitate care am introdus o destul de foarte tirziu;de pe 1 martie 1991 aceasta Vali mi se"urca la cap",si in fata ochilor mei nu o mai vad decit pe ea si numai pe ea,cauza aceasta fiind Mihai Claudiu si Luminita,care,vazind ca nici unul din cei doi nu vor sa cedeze,dragostea pentru Vali devine in mine o mare satisfactie,iar de pe 1 martie 1991 incep sa uit de toate,insa nu mai iau in seama egalitatea cu zero a trudei mele de a l indeparta pe Claudiu de Luminita,iar gindurile m i se indreapta catre Vali,unde intr o imaginatie ireala ramin orb de dragoste pentru ea;se aseaza aici mai ales in aprilie o adevarata dictatura a acestei prietenii cu Vali,unde incepe sa devina din ce in ce mai pretentioasa in fata mea si sa puna anumite conditii,unde isi incepe erorile,erori iertate de mine din greseala si de aici incepe a si face de cap cu mine,astfel incit la telefoanele insistente pe care i le dau sa ne intilnim refuza categoric propunerile mele si incepe sa vina la intilnire numai cind vrea ea,si de asemenea se fereste de mine sa mergem impreuna in oras,unde isi gaseste ca loc de refugiu la intilniri partea mea a strazii si niciodata partea ei a strazii,si ori incepe sa apara de una singura in spatele blocului meu,si spre surprinderea mea,trecerea ei pe linga blocul meu,ci trecerea ei prin fata blocului B1-B2 pe cind eu eram la leagane in fata scarii C a blocului meu si trece fara sa ma vada,si abia cind strig la ea se opreste din drum,de parca ar fi dormit mergind,indreptindu se spre Calipso sau parcul mic;ea nu a fost in stare sa vina la comisariat in ziua in care in 23 aprilie imi daduse ordinul de chemare la incorporare la u.m.02197 Fundulea,si nu a fost in stare si nu a avut habar pe 23 mai 1991 cind am plecat in armata,macar la gara sa ma duca,plus ca de la ora 7 dimineata in acea zi cind am plecat in armata o sunam la telefon si nu a vrut sa mi raspunda,iar dupa ce am plecat cu parintii la gara si mergeam pe partea strazii mele ma uitam sus la ea la geam poate ma vede,si voiam sa trec strada sa ma duc la ea acasa,iar mama imi spuse"Las o in pace pe Vali"iar daca ma duceam la usa ei,sigur nu mi raspundea. Luminita,in comparatie cu Vali nu facea asa!Adica daca ii spuneam Luminitei sa ma duca la gara,dar eaera deja moarta,deci daca ii spuneam Luminitei in 23 aprilie 1991 sa vina la comisariat,venea;daca ii spuneam Luminitei sa ne intilnim intr un anumit loc,ne intilneam.Vali a umblat pe ascuns cu mine,Luminita mergea inainte fara sa se ascunda cu toate ca era cu Claudiu.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 04, 2011 6:44 pm

Aici iau nastere doua mari aspecte: 1.Luminita era in iad cu Claudiu; 2. Eu eram in iad cu Vali.Iadul Luminitei cu Claudiu s i l a inceput mai ales din 9 august 1990,iar iadul meu cu Vali a inceput la 1 martie 1991,unde rezulta ca Vali si Claudiu erau iadul!Considerentul acestui rezultat banal este ca in vuata pe Pamint eram in 1990 si 1991 cu doi demoni intitulati Caraiman Valentina si Mihai Claudiu;dusmanul Valentinei era Luminita in sensul prieteniei dintre mine si Vali,dusmanul meu era Claudiu in sensul prieteniei cu Luminita,iar dusmanul L uminitei era Claudiu mai ales in august-septembrie 1990 si aprilie 1991,cind a marturisit pe fata in septembrie 1990 ca vrea sub orice forma sa scape de Luminita zicindu mi pe malul riului Ialomita,si cind a marturisit pe fata in 1991 chiar in parcul mic de fata cu Vali ca Luminitei vrea sa i dea papucii,pe cind Luminita era gravida(?) cu Claudiu! Nerusinarea Valentinei,lipsa de bun simt sufletesc si moral a acesteia in fata mea,au adus la cel mai simplu rezultat:Vali a fost o epava,si o persoana denumita monstru!Nerusinarea lui Claudiu in fata mea pe cind era de fata Luminita,a dus si acesta la un raspuns:Claudiu a fost in fata mea in relatia sa cu Luminita,un vierme,un putregai!Aceste doua persoane sint marile sau marea rusine a perioadei mele de glorie,mai ales in 1990 si 1991. Impotruva lui Claudiu de a o lasa pe Luminita in pace,au fost alaturi de mine mari si mici personalitati;din marile personalitati fac parte Radu Florentina,care a devenit o diva,o stea inca din toamna lui 1990 si mai ales in februarie 1991,si Culda Camelia,locul doi in marile topuri,a doua mea prietena din 1986;din personalitatile mai mici au facut parte Culda Adrian-fratele Cameliei,si Tascu Stelian-fratele lui Tascu George;Dan Craia,slaba personalitate a gloriei mele cit si Tascu Stelian,m au sustinut intr un fel in prietenia mea cu Vali. Evenimentele petrecute pe malul riului Ialomita in 9 august 1990 de Claudiu cu Luminita si cu Chelbea Iulian si Stelica,au adus un raspuns clar:Claudiu a vrut sa arate ca este mai destept decit mine,a vrut sa arate de fata cu Iulian si Stelica si in fata mea cum face sex cu ea in padure,halul in care i a pus pe aceeasi doi sa isi bata joc de ea in fata mea,si felul in care face ce vrea cu ea in fata mea,si in acelas mod felul in care Claudiu ii pune pe cei doi sa o bata deosebit de rau pe Luminita,fapt pentru care raspunsul acestor consecinte este violul! Personajele pozitive ale zilei de 9 august 1990 au fost Culda Camelia,care a fost impotriva plecarii mele cu Luminita si Claudiu pe malul riului Ialomita,si Tascu George care a fost intors inapoi in fata parcului mare de Claudiu,care imi spuse:"Asa rau ai ajuns de il iei pe George cu tine"?De amintit faptul ca Tascu George a devenit vedeta de aur in istoria vietii mele in 3 martie 1990 in cercetarile ornitologice si in restul cercetarilor ornitologice din 1990,si in 10 martie 1990,odata cu"Operatiunea Delta Dunarii". Ziua de vineri 20 aprilie 1990 este ziua in care Mihai Claudiu mi a aratat pe fata alaturi de Luminita cit tine la ea sub semnul minciunii,neadevarului,nearatind in fata ei aceste lucruri;in momentul in care Claudiu era la coltul scarii D a blocului nostru,il intreb daca imi completeaza oracolul,se aseaza pe bara,si urc in casa sa aduc oracolul;Luminita era si ea acolo,apoi plec.In momentul in care am cotit coltul D spre scara mea,atunci trebuia urmarita actiunea lor.Am ajuns sus,dupa care imi dau seama ca Claudiu cu minciunile lui paranormale,o va face pe Luminita si o va convinge sa ramina cu el.In agenda de memorii a zilei de 20 aprilie 1990 nu specific nimic in care sa spun ca au fost ceva intre ei,realizind abia in 22 aprilie 1990,dupa venirea mea de la Calarasi,cind i am vazut din nou impreuna;nici in capitolul"Adevaratul adevar"nu am scris date importante in legatura cu 20 aprilie 1990.Ce a urmat dupa 20 aprilie pina pe 8 august 1990 nu stiu mai deloc,insa relatia pe care a avut o Luminita cu Claudiu de pe 9 august 1990 pina la moartea ei in 19 mai 1991,a fost o relatie jalnica,o relatie sub semnul groazei,al minciunii al neadevaruluisi al batailor de joc.In 23 iunie 1990 plec la Calarasi,unde ramin continuu fara oprire,pina in 9 august 1990;deci am lipsit de la Slobozia un total de 47 de zile,zile in care Claudiu a facut ce a vrut cu Luminita.In urmatoarele rinduri iata ce scriu in agenda de memorii 1990 despre Luminita,dupa 9 august:In 9 august 1990 scriam:"joi 9 august 1990 a fost o zi cam incurcata dimineata si aproape neplacuta spre seara;dupa aceea am iesit afara,m am intilnit cu Stelica,George,Iuli,ca dupa un timp si Luminita-proasta!Am vorbit cam cu alt subiect cu ea,dar m am dus si eu cu Stelica,George si cu proasta aia dupa colt asteptindu l pe Claudiu,eu asteptind o pe Camelia!In sfirsit la ora 19 am dat ochii cu ea,am stat de vorba,apoi am plecat cu Stelica,Iuli,Claudiu si Luminita pe malul Ialomitei,prin padure.Acestia fara mine binenteles si au batut joc de ea";10 august 1990,inainte de a pleca la Tulcea:"Apoi a aparut si Luminita.Am iesit la geam si mi a cam intors spatele(este vorba de geamul de la bucatarie de la Stelica de acasa).Am coborit jos,ea plingea ca o proasta;apoi am luat o pe Luminita la mine la scara,i am adus 3 felii de paine,un snitel si 3 prune,a mincat,apoi am plecat acasa";asa arata 9 si 10 august 1990 in agenda de memorii,plus criticile aduse de mine in "Adevaratul adevar".
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 04, 2011 6:45 pm

Claudiu a vrut sa faca intr un fel-istorie,care cu minciunile lui a facut o istorie desarta! Pe Luminita o cunosteam asadar din 4 ianuarie 1986,cind a devenit prima mea prietena din viata.In urmatoarea zi,pe 5 ianuarie am fost amindoi la cinematograful "23 august" unde am vazut impreuna filmul"7 baieti pentru 7 fete".In seara zilei 4 ianuarie 1986,Luminita si eu in timpul in care am stat de vorba,am mai discutat si altechestiuni,spunindu i ce clasa sint,la ce scoala invat,ca ea sa imi spuna ce era abia clasa a IX a din cauza unor probleme cu ochiul unde se cunostea cicatricea la ochi,dar nu cred sa imi fi spus ceva ca ar avea probleme cu rinichii,asa cum arata una din variantele decesului ei!Singurul defect al ei nu era ochiul cit era felul de pronuntare al citorva cuvinte,iar cind era imbracata mai bine arata frumos,mai ales ca estetic nu arata asa de frumoasa la fata,iar grupa ei sanguina era una indecenta:AB IV,grupa care ma cam daduse peste cap,mai ales ca nu avea iesiri anormale la cap la cit de vrajita a fost de Mihai Claudiu in aprilie 1990!Dereglata la cap a fost mai ales din pricina lui Claudiu care a prostit o asa cum a vrut el,Luminita crezindu l intotdeauna numai pe el,ceea ce duce la rezultatul dereglarii sale mintale aproape totale! Odata cu intrarea in "normal"cu Luminita,Claudiu a determinat o sa se gindeasca bine ca eu nu sint de mintea ei,fapt pentru care i a spus ca sint mic la virsta fata de el sau de Luminita,insa diferenta de virsta a fost de 1-2 ani,astfel ca Luminita era nascuta in 1969,Claudiu in 1970,iar eu in 1971,dar si cu acest lucru s a inselat nimicitor!S a gindit Claudiu ca sint mic si nu gindesc,insa cu acest"mic"Claudiu i s a vazut mintea pe care a avut o la o diferenta de un an mai mare ca mine la ceea ce a putut sa faca,crezindu se un mare intelept.Aceasta intelepciune a lui a avut o aparitie inselatoare total mincinoasa,iar mintea pe care el a crezut ca o are mai mult ca mine in diferenta de virsta de un an,parca ar fi o diferenta de 10-20 de ani,a fost o minte mult mai proasta si mult mai timpita decit credeam!Desteptaciunea si intelepciunea lui sint rezultatul felului in care a facut ce a vrut cu Luminita dar si cu mine,scornind anumite minciuni,intitulate minciuni"categoria I".Conceptiile lui proaste si timpite si totodata mincinoase,au determinat o pe Luminita sa devina in fata lui credula,iar pe mine sa ma considere adevaratul mincinos,adica exact invers!Deci,Claudiu imi spunea sa scape spre exemplu de buletinul ei,de ea si sa ramin eu inapoi cu ea,asta numai intre 4 ochi-deci doar noi doi,iar cind era si Luminita,si eram si eu si el,spunea ca nu vrea sa scape de ea"cind am zis eu acest lucru?"incercind sa ii spun Luminitei de fata cu el aceste lucruri,care de aici rezulta la Claudiu cit de destept si cit de intelept a fost mai mult ca mine;chestia cu:"mi a gasit tata otrava'Verde de Paris"care pentru ea am vrut sa ma otravesc",este mai ceva decit o superminciuna scornita,ceva ireal,paranormal,si nici de domeniul stiintifico-fantastic nu tine o asemenea nemernicie!Luminita a fost aici iar prostita,iar credula,si cu ce mai era prostita de el,avea sa devina si ea o proasta,si unde de aceea scriam in caietele de memorii in "Adevaratul adevar"ca Luminita este o proasta!Luminita ma considera acum mincinos,mai exact ceea ce ii spuneam ei despre Claudiu erau erezii pentru ea,iar ce ii spunea Claudiu era"adevar",adica la fel de invers! De aici greselile Luminitei incepeau sa se agraveze cu timpul si aveau sa tina pina pe 7 aprilie 1991 cind ii spuse tot lui Claudiu,unde cu o zi in urma,pe 6 aprilie 1991 avea sa vina sa vorbeasca cu proprietara garsonierei in care statea cu Claudiu,si sa ii spun proprietarei asa cum ma sfatuise Luminita,momentul 9 august 1990!Dupa ce de fata cu ea ii spun proprietarei garsonierei totul despre relatia Luminitei cu Claudiu spunindu i absolut tot adevarul,felul in care si a batut joc de ea pina la acea data de 6 aprilie 1991,ii spune apoi lui Claudiu totul,urmind ca in 7 aprilie 1991 sa primesc diferite replici si critici din partea lui Claudiu!De atunci pe Luminita nu am mai vazut o niciodata,mai ales ca trebuia sa ne intilnim in 7 aprilie 1991 si nu a venit! Iata subiectele dramaticului"Adevaratul adevar"compus de mine in 1991 si iata ce scriam acolo despre Claudiu si Luminita:"Despre evenimentele zilei de luni 1 aprilie 1991!Despre cum Mihai Claudiu a incercat sa faca santaj!Claudiu incearca sa faca santaj ca de fiecare data,dar de aceasta data nu i a mai mers!De ce oare incepe el sa spuna ca Luminitei ii da papucii?De ce ma intreaba el pe mine daca mai vorbesc cu Camelia?Sau cind i am spus lui ca m am lasat de baut,incepe sa si aduca aminte dee seara aceea de mai 1988 atunci cind am baut la el?De ce tot aceasta persoana incepe cu usurelul sa vorbeasca cuvinte care sint scoase din gura unui nesimtit ca acesta!Incapabilul"!"Incapabilul de Claudiu a santajat,dar a fost demascat!De fapt pentru el sansele de acoperire ale adevarului vor creste,dar minciuna tot in el este"!"A sosit timpul sa aflam odata adevarul de la aceasta persoana periculoasa"!"Cite si mai cite minte acest Claudiu!De ce minte el atita?De ce nu isi vede de Luminita lui si nu ma lasa in pace?Ce vrea de la mine?Vrea sa imi distruga viata?Dar nu ii mai merge cum i a mers inainte!Cind incepe el sa minta,ma ia somnul!Vorba lui Stelica:minte si cind doarme"!Dar el crede ca eu sint prost!Sa fiu cum crede el!Asa am ajuns la concluzia ca acesta face santaj,asa cum mi a spus si Stelica!Dar el cind a furat de la mine din casa un clasor cu timbre,nu si mai aduce aminte!Sau sa vrajeasca stie!Asa a vrajit o pe Luminita"."Sau in anul 1988 cind tata i a dat o palma de i a zburat ochelarii ca din cauza lui ma apucasem de fumat nu isi aduce aminte,si de baut isi aduce aminte!El spunea asta toamna ca pentru Luminita a vrut sa se otraveasca!Dar stai sa l cred!Daca era Stelica nu mai spunea asta!Cind ii spuneam eu acestuia despre Luminita cind era prietena mea,incepea sa vorbeasca toate felurile de prostii despre ea!Dar asta toamna,cind spuneam cele de mai sus lui Claudiu de fata cu Luminita spunea ca nu isi mai aduce aminte si trecea la alt subiect;eu reveneam tot la acel subiect,si incepea sa minta!Dar Luminita nu ma credea pe mine care spusem adevarulci il credea pe el,caci cine stie ce ii facuse Luminitei sa creada numai in vorbele mincinosului!Cind tot eu ii spuneam Luminitei de fata ca Claudiu a facut puscarie,ea s a dus sa stie daca era adevarat,iar Claudiu spuse ca nu a facut nici o puscarie,pe cind eu spusem adevarul.Cu cine stie ce vorbe Claudiu a facut o pe Luminita sa il creada pe el si sa ma dea pe mine drept mincinos?Pe cind eu spuneam tot adevarul,Luminita nu ma credea pe mine,ci il credea pe Claudiu!Asa s a intimplat si inca se mai intimpla in continuare,oar acesta minte la nebunie"!"In concluzie,Luminita ce vrea?Sa se intoarca la mine?Tirziu,prea tirziu!Cind a fost la timpul potrivit nu m a crezut iar acum ma crede!Ea la vrut pe el,atunci cu el sa ramina!Ea cind nu este cu Claudiu se face ca recunoaste!Iar cind este cu el,nu mai stie nimic.Ea cind nu este Claudiu,face pe proasta.Daca e nebuna si proasta,ce sa mai faci?Un sau o nebuna ca ea nu crede in vorba celui serios ci crede in vorbele unui mincinos si cele ale unui prost!O proasta categoria I,si e si nerecunoscatoare!Pe Claudiu il crede,pe mine nu!Si cind vine cu Claudiu tot in el are incredere.Daca e proasta!Ce sa scoti dintr un nebun.Are 21 de ani,dar e proasta de o vrajeste si unul mic de tot!Am vrut sa o scap de Claudiu,a spus ca vrea dar cind nu era el,iar cind venea cu el spunea ca tot cu el ramine"!"Sa aflam adevarul de la toti!Dar acest adevar se transforma in minciuna!Asa este cazul lui Mihai Claudiu care minte si iar minte.Adevarul acestei persoane nu o sa il aflam niciodata"!"Eu ascult ce spune dar nu cred!Am mintit si eu dar nu am mintit in halul in care a mintit el,si care vara trecuta si a batut joc de fosta mea prietena Luminita!Mai aveam putin timp si il faceam pe acesta sa imi spuna adevarulba si il convinsem si aproape se linistise,ca a inceput sa si bata joc de Luminita!De aceea eu nu m am mai ocupat de el,astfel ca am cedat!Acum la ora actuala nu ma mai intereseaza nimic de el cu toate ca traieste cu Luminita.Eu anul trecut in 1990 in cercam sa o conving,dar s a multumit cu minciuan,iar Luminita se lua dupa toate minciunile gogonate ale aceluia,si ea credea tot ce vorbea el!I am lasat pe amindoi in pace,dar o sa aibe nevoie de mine,dar o sa fie prea tirziu. Asa criticam in"Adevaratul adevar"pe Claudiu si Luminita!In legatura cu ultima fraza,pe cei doi i am lasat balta,insa de ajutorul meu nu au avut nevoie mai ales Claudiu,iar faptul ca ajutorul o sa fie prea tirziu,nu a mai fost,si chiar daca era,era in zadar. Luna august 1990 a fost o luna cu foarte multe evenimente,din care cel mai important eveniment care ocupa un loc fruntas in clasamentele zilelor de aur,este si 9 august 1990,ziua sau seara in care peroada mea de glorie incepea sa aibe zilele numarate pina la 19 mai 1991!Perioada mea de glorie mai avea 9 luni de zile pina la dizolvarea ei.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 04, 2011 6:45 pm

Puternicul capitol"Adevaratul adevar"aduce citeva replici dure in volumul III al jurnalului,unde se mai prezentau titluri scurte,fara a avea subiect,si iata ce scriu in 3 aprilie 1994 despre subsubiectul tematicii"adevaratul adevar"intitulat"Diamante si perle":"Un diamant a ramas prima mea prietena Burlan Liliana Luminita in 1990 si in 1991 pina la decesul acesteia.In 19 mai 1991 cind s a aflat ca aceasta fata a murit dupa o perioada de un an si o luna cit a trait cu un personaj putred sau gol,sub denumirea lui Mihai Claudiu,in ziua de 7 aprilie 1991!O vesnica si neuitata amintire a lasat nestearsa in mintea mea aceasta fata,cit si un adevarat cosmar a provocat Claudiu in rasturnarea acestei prietenii neuitate de mine,dar uitata de el"!In alt subsubiect intitulat"Sezum si plinsem",scriam:"Cu lacrimi amare a plins sufletl meu de disparitia Luminitei,si cu aceleasi lacrimi am plins cind am pierdut o pe ea din cauza lui Claudiu"! In"Arhiva vietii"este prezentat un aspect mai delicat si foarte dramatic in relatia mea cu Luminita,depasindu mi aici absolut toate limitele geloziei si dindu ma in intregime peste cap in 20 aprilie 1990,cind,Luminita imi spunea atunci in acea zi,ca vrea sa se marute cu Claudiu.Iata fraza:"Acolo se afla si Luminita,care cu ochi dulci o determina pe Luminita ca sa se CASATOREASCA impreuna fara stirea mea"!Marea mea eroare a fost ca pur si simplu nu mai imi amintesc daca Luminita mi a spus acest lucru in acea zi,dar totusi am unele"palpitatii"ca Luminita mi a spus asta in acea zi,adica si sint,si nu sint sigur de acest lucru!Cel mai sigur puteam sti in disparutul capitol"Secrete pe spatiul verde"din 26 aprilie 1990 unde era acolo scris absolut tot despre 20 aprilie 1990 si despre"scrisoarea"Luminitei din 15 mai 1990!Deci,la 6 zile dupa surprinzatoarea aparitie a lui C;audiu in viata Luminitei,in seara zilei de 26 aprilie 1990 incepu"secrete pe spatiul verde",unde in agenda de memorii scriam ca este ultimul capitol.Oricum,daca in 20 aprilie 1990 Luminita mi a spus sau nu-oricum mi a spus in 9 august 1990 cel mai sigur,dar ramine sub semnul intrebarii daca mi a spus acest lucru in 20 aprilie!Vecina Luminitei de la ea dupa scara de la parter Florentina(Flori),ramine un alt personaj cheie in relatia mea cu Luminita si in perioada mea de glorie,mai ales din toamna anului 1990 pina in ziua de 19 mai 1991,cind ea mi a spus de la geam ca Luminita a murit!In 22 februarie 1991 in capitolul"Secrete pe spatiul verde"la nr.15 o critic pe Luminita"Luminita face tot azi pe proasta cu mine,cerindu mi tigari!Dupa ce i am dat i"Cleopatra",ca sa ma lase in pace i am dat 2 de"Carpati.Imi venea sa o string de gitDe la ea a luat si Raluca prostia"!Era o legatura cu Flori care voiam sa o fac prietena in acea perioada din 1991,dar Flori s a tinut de foarte multe ori de mine in toamna lui 1990 ca sa opresc circul dintre Luminita si Claudiu si sa imi continui prietenia cu Luminita!Iata subiectul nr.25 din acelas capitol:"Asta toamna,in 1990,Flori se dadea pe linga mine si eu pe linga ea".
Anul 1990 a fost un an plin de evenimente si deosebite dar si mai putin deosebite,si obisnuite si neobisnuite,iar ceea ce a realizat Claudiu cu Luminita in acel an a fost ceva de domeniul paranormalului,unde a abuzat de mine,a facut axces cu Luminita si a intrat in propria sa plasa exact in 1990,mai ales in toamna!Victoria lui Claudiu in fata mea cu Luminita a fost o victorie indecenta,o victorie in care la el cistigul s a numit minciuna,si cu acest lucru s a ales in relatia sa cu Luminita,insa,daca Luminita era considerata o proasta,o fiinta cu minte subredusa,chiar o handicapata mintal fara a gindi,atunci Claudiu a fost mai rau decit Luminita de cit a putut sa il duca mintea la felul in care a tratat o pe Luminita,in primul rind in fata mea mintind o de fata cu mine fara nerusinare,plus faptul ca in asa fel,poate chiar mai rau a tratat o cit a trait cu ea in acea garsoniera din cartierul"500 apartamente"din Slobozia.Tot cartierul nostru de aici gindea normal-pina si Camelia gindea normal,numai Claudiu gindea paranormal!Luminita a crezut ca daca se marita cu Claudiu care la fel credea ca e serios,v a face si va avea o casnicie buna cu el,insa la ea exista o problema deosebit de majora:pe ea nu o lua nimeni de nevasta-absolut nimeni-nici macar circarul Eugen,sau oricare;eu nici atit,dar se gasise cine sa o ia de nevasta:Claudiu!Si Stelica si Dan Craia si fratii Chelbea nu se asteptau la o asemenea baliverna ca Luminita se v a marita cu Claudiu;Chelbea Iulian imi spunea in 1990 ca maica sa lui Claudiu l a gonit de acasa,ca nu ii primeste in casa ei pe Claudiu cu Luminita,si de aceea Claudiu nu stiu prin ce metoda a izbutit sa stea la garsoniera cu Luminita,plus faptul ca Claudiu era deja de risul cartierului prin hotiile si furturile sale stind si prin case de corectie,si multa lume din cartier se ferea de el si de vorbele lui mincinoase facind deja mari pagube,si s a mai gindit sa faca o paguba,batindu si joc si de mine si de Luminita!Luminitei i am dat primul semnal de alarma chiar in seara zilei de 9 august 1990,insa nu a interesat o!O alta problema pusa sub semnul intrebarii este aceea ca:de ce in 10 august 1990 Luminita a fost izgonita de acasa de i am dat sa manince prune,snitele si paine,iar cind am ajuns de la Tulcea in dimineata zilei de 11 august 1990 Claudiu intai imi spune ca a avut cu Luminita o noaptede"foc",apoi imi spune si ea si baietii din bloc si vecinii?Care este raspunsul acestei intrebari?Deci,in 9 august 1990 au fost evenimentele de pe malul riului Ialomita,iar la plecare Claudiu a dus o pe Luminita pina la scara ei,el a plecat la el acasa,apoi Luminita datorita orei tirzii ajunsa acasa a fost izgonita din casa si nu s a dus la Claudiu acasa,asa cum specuficatia ei era ca se marita cu el,in 10 august 1990 nu s a dus la Claudiu acasa,ca in dimineata zilei de 11 august 1990 sa primesc o alta lovitura,ca acestia doi au avut o noapte de"foc".Daca Luminita era izgonita de acasa iar parintii lui Claudiu nu o primeau,se pune intrebarea:Unde a avut loc noaptea de "foc"?El spunea ca la el acasa,nu l am crezut,insa am replici dure din partea vecinilor ca s au auzit diferite urlete,tipete,vaiete in preajma blocului linga tevile de termoficare(in boscheti),iar in aceeasi dimineata de 11 august 1990 am vazut o pe Luminita aruncind gunoiul.Oare ce a fost asta?A fost la unul din ei doi parintii plecati?La Claudiu in nici un caz,mai ales ca parintii lui nu voiau sa auda de Luminita la ei in casa!In 18 septembrie 1990 primesc o alta mare lovitura fulgeratoare din partea celor doi,unde ma anunta cu draga inima ca cei doi vor avea cit de curind un copil,ajungind la concluzia ca pina la urma noaptea de"foc" precizata de Claudiu in 11 august 1990,era rezultatul zilei de 18 septembrie 1990,si putin probabil decesul ei in 19 mai 1991,datorita unui avort inca nestiut sigur de nimeni,iar cel mai sigur rezultat al mortii ei il constituie blocajul renal in proportie de 99 %,si de 1 % avortul.Lasata gravida de Claudiu,porneste ferm hotarit sa o lase pe Luminita si sa o ia pe alta cale,astfel incit in aprilie 1991,nu stie ce si cum sa faca sa o lase.(Precizez faptul ca am data exacta 18 septembrie 1990 cind acestia doi mi au spus ca vor avea un copil,insa de faptul ca Luminita a fost gravida asta nu o pot spune,nu ca nu vreau sau ca ascund ceva,dar nu stiu sigur daca a fost sau nu adevarat,dar in cel mai rau caz sau in alt caz Luminita nu a fost gravida niciodata mai ales cu Claudiu-deci Luminita nu cred ca a fost gravida,cit a fost de bolnava cu rinichii).El,daca stia ca Luminita nu are minte,nu gindeste,de ce o batea?Sau daca stia ca este bolnava de ce nu o lasa in pace si la fel o batea?Pina in 1990 de cind s a instalat cu Luminita,Claudiu nu a fost vazut niciodata cu vreo fata!Eu am fost vazut deja in 1986 cu Luminita,Camelia si Vali,insa el nu a fost niciodata cu vreo fata!S a gindit sa faca ceva cu Luminita,ceva numit panarama,bataie de joc si restil relelor!Alta fata nu gasea decit pe Luminita?Am tras semnal de alarma si Cameliei si Valentinei sa se fereasca de acest personaj periculos,iar pe cind tot cartierul fugea de Mihai Claudiu,numai Luminita statea cu el!Mie si parintii mei si vecinii si prietenii din preajma blocului imi spuneau sa ma feresc de aceasta panarama de om,mai ales dupa raul provocat Luminitei,indemnind si altii din cartier sa ii faca rau ei,si cu acest lucru Claudiu avea sa dea cartierul peste cap;nu se baga nimeni,insa pina la urma am cerut ajutor lui Stelica,Cameliei,Florentinei,fratelui Cameliei-Adi,baietilor din bloc care binenteles nu au avut si nu au putut face nimic in afara de Stelica,care din 2-3 vorbe pe Claudiu il dadea gata,dar Stelica nu s a mai complicat intre noi trei,astfel incit,de la jumatatea lunii septembrie aveam sa lupt singur si nici unul sa se mai complice,ca nu te puteai intelege mai ales cu Claudiu,dar si cu Luminita!Gindirea lui Claudiu in relatia sa cu Luminita era de un termen deosebit de timpit,mai ales prin ceea ce spunea si ceea ce facea!In seara zilei de 9 august 1990,dupa ce i am spus ca Luminita vrea sa se marite cu el si el a scuipat jos spuind"sa ma insor cu asta",si dupa ce l am asteptat sa o duca pe Luminita,ne am asezat eu,el,Stelica si Iuli pe bara din fata scarii lui Stelica,iar Claudiu ne a aratat poza buletinului ei,dupa care confirma faptul ca vrea sa scape de ea,zicind acest lucru si fiind martori si Stelica si Iuli.Timpenia lui din cap a fost alta.El imi spunea chiar mie spre toamna lui 1990 ca vrea sa scape in primul rind de buletinul ei,unde imi cere ajutorul pe malul riului Ialomita,in septembrie 1990;ma sfatuieste sa ii spun ca relatia lor nu are rost,ca Claudiu nu mai vrea sa stea cu ea,iar eu ii spun acest lucru ei chiar de fata cu el,incercind a o convinge sa o termine cu el.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 04, 2011 6:46 pm

n acel moment Claudiu isi aplica metodele sale indecente,si spine ca nu a zis el ca vrea sa scape de ea,ca nu e adevarat,ca totul e minciuna,pe cind doar el cu gura lui imi spuse si ma sfatuise sa i zic ca s a terminat cu Claudiu;ii spun Luminitei si de buletinul ei care era la el ca sa i l inapoieze Claudiu tot dupa sfaturile lui,iar Claudiu scoase buletinul ei afara si spuse ca nu vrea sa ii dea buletinul,dupa ce tot el in acel moment imi spuse ca vrea sa i l dea!Mai trece timp,Claudiu mai imi da anumite sfaturi de a i spune Luminitei sa termine cu el,si de fata cu ea spunea ca nu a zis el nimic,si de aici marele mincinos si marele monstru devin eu nu el!Eu ii spuneam ce imi zicea,iar el zicea ca nu e adevarat,ca e minciuna,si de aici Luminita il crede pe el pe cuvint,iar pe mine marele mincinos,pe cind totul era invers!Aceste fapte ale sale l au costat foarte scump nu peste multa vreme,iar increderea Luminitei in Claudiu prea de tot,a costat o pe aceasta viata!Si aici,odata cu neadevarul meu cel super pur adevarat si cu adevaratul neadevarat si putred al lui Clauciu,Luminita incepe si ea sa ma ia drept prost la indemnul lui Claudiu,insa si aici tinta lor a fost gresita iar tinta lor nu am fost eu,ci ei au fost propria lor tinta,mai ales Claudiu prin minciunile sale!Ultima greseala a Luminitei din viata ei pe Pamint in fata mea,s a consumat dupa 6 aprilie 1991,cind i a spus lui Claudiu ce am vorbit cu ea si cu proprietara garsonierei,iar ultima greseala a lui Clauciu in fata mea si in relatia lui cu Luminita,a facut o pe 1 aprilie 1991 in parcul mic,ca in 7 aprilie 1991 sa primesc replici dure din partea lui la ceea ce le spusem celor doua fete pe 6 aprilie 1991,unde rezulta de aici ca purul adevar nu i a convenit deloc,ca dupa 7 aprilie 1991,nici el sa nu mai fie observat nici in oras,nici prin preajma blocului!Claudiu o mintea si isi batea joc de Luminita cum voia el,iar eu in 1991,din martie pina in mai eram mintit,inselat si chiar batjocorit de Vali!
Noaptea de 13 spre 14 mai 1991 imi aduce in somn un apel de urgenta foarte foarte zguduitor si deosebit de uimitor,iar visul pe care l am avut in acea noapte cind am dormit in dormitor,imi trimite un foarte ucigas avertisment,unde imi arata ca ceva nu este in regula,ca ceva se intimpla,si le visez pe Luminita,Camelia si Vali unde,in vis,vazindu le pe primele doua,am crezut ca din cele doua una era Vali,zimbesc si rid in vis,ma apropii de ele unde vad ca Vali nu este,si le zic in vis:"Pe Vali o vreau,nu pe voi"!!!In vis apare in primul plan Luminita,de ea nu mai stiu absolut nimic din 6 aprilie 1991 si nu tin cont de acel vis zicindu mi in gind ca Luminita traieste in continuare cu Claudiu,iar Camelia probabil vrea sa se impace cu mine!De ce Claudiu lipseste din vis,si imi apare si Luminita si Camelia,lipsind din vis si Vali?DE CE?
Timpul trece si nu primesc nici o vizita si nici un telefon si nici o avertizare din partea cuiva ca Luminita se afla in primejdie mare si moartea ei bate la usa,iar zilele ii sint numarate!Stelica nu stie nimic ori nu a vrut sa mi spuna,pe Camelia daca o intrebam ea si gur nu stia nimic.Sa sun la Luminita acasa nu imi dadeam seama.Dar unde este Claudiu?Fratii Chelbea nu imi spun nimic,dar orbirea mea era Vali,care numai pe ea o vedeam in fata ochilor,iar de Luminita nu ma mai interesa nimic!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 04, 2011 6:47 pm

De amintit faptul ca in iunie 1990 cind Claudiu a fost internat in spital mi a dat telefon acasa,pentru a i duce o carte la spital.Claudiu putea sa imi fi dat telefon ca se afla cu Luminita la spitalul de urgenta din Bucuresti,dar s a gindit ca nu il cred si nu m a sunat;dar acum unde este Flori,unde este Raluca(sora Luminitei)?De aici,dupa acest vis nebagat in seama de mine,rezulta urmatoarele:intoarcem visul si ajungem la urmatoarea concluzie:Vali ma ura mai ales ca lipsea din vis,iar daca pe Luminita si Camelia nu le voiam in vis,insemna ca pe Vali care lipsea nu o voiam,iar pe cele doua le voiam,si una din cele doua aveau ceva personal cu mine!Cum a fost Luminita imbracata in vis, nu imi pot imagina ca sa imi pot da seama ca visul a avut o avertizare maxima,dar avertizarea visului a fost de ordin minor mai ales ca pe mine nu ma mai interesau Luminita si Camelia,ci ma interesa si o vedeam numai pe Vali!Daca visul era de ordin minor,imi aparea acolo numai Luminita nu si Camelia,iar daca lipsea Camelia si o visam doar pe Luminita,doar in acest caz visul era o avertizare de ordin major,pentru ca daca era doar Luminita,putean spune:"pe Vali o vreau nu pe tine",dar au aparut amindoua,iar avertizarea a fost intr un fel ascunsa,plus faptul ca nu am luat o in seama p aceasta avertizare.
Din toate punctele de vedere atit ale internarii in spital a Luminitei cit si a mortii ei,chiar daca primeam telefon sau eram avertizat prin orice mijloc,nu aveam absolut nici o iesire-adica nu puteam pleca nicaieri mai ales la Bucurestiatit de faptul ca posibilitatile mele erau reduse la maxim;mai aveam o saptamina pina sa plec militar,parintii nu aveau sa ma lase sa plec de capul meu,iar de vreo fugire de acasa nici nu era vorba!Pe linga toate acestea,cu cit timpul trecea cu atit eram mai aglomerat,plus ca eram si cu Vali!Eram inconjurat de porti:sus,jos,dreapta,stinga,lateral si nu aveam nici macar pic de iesire chiar daca stiam ceva,dar problema este ca nu am stiut nici cit negru sub unghie ca se va intimpla asa ceva;aici Claudiu a gresit inca o data in fata mea,ca nu a fost in stare sa imi dea un telefon;pe 17 mai 1991 am plecat la Calarasi,si ma intreb daca cumva Claudiu m a sunat in acea seara acasa la Slobozia,iar numarul de telefon de la Calarasi il avea Stelica,iar daca era,Stelica ma suna la Calarasi,putind Claudiu sa il ceara!Aici se gaseste un alt mare aspect:Claudiu a avut timp destul sa ma sune pina la plecarea mea la Calarasi,iar cu Stelica eram cei mai buni prieteni,si Stelica ma suna chiar daca nu puteam face nimic,astfel incit,in 19 mai 1991 Stelica nu este acasa,dar lasa vorba mamei sale sa imi dea telefon acasa la Slobozia,unde ma prinde in sfirsit si imi spune ca Luminita a murit!
Ametelile care le am avut m au scos brusc afara din casa,unde ajung la scara la Luminita,Flori apare la geam si imi spune ca Luminita a murit;de Claudiu nu stie nimeni din cartier absolut nimic,nu se arata,si Claudiu se ascunde de mine;eu nu am indraznit sa urc sus la Luminita in casa sa o vad in cosciug,dar oare Claudiu era acolo,sau si el era disparut?Faptul ca acum 2 ani in 2001 Claudiu mi a spus pe scara ca i a inchis el ochii Luminitei,acest lucru pare o banalitate accentuata,pentru ca pe Claudiu la ce mi a spus,nu l am mai crezut niciodata!

Moartea Luminitei este o moarte suspecta:de ce a murit,cum a murit,caci cu cine traia inainte de moartea ei,se stie bine:cu Claudiu a murit,nu cu mine!Cu el traia Luminita,nu cu mine!Eu ultima oara inainte de moartea ei m am intilnit cu ea in 6 aprilie 1991,iar ultima oara inainte de moartea ei,m am intilnit cu Claudiu in 7 aprilie 1991,deci eu nu am nici macar un milimetru de vina ca Luminita a murit,pentru ca nu stiu ce a fost sau ce a mai facut cu Claudiu de pe 7 aprilie 1991 pina aproape de moartea ei,pentru ca nici cu el si nici cu ea nu m am mai intilnit absolut o secunda pina pe 19 mai 1991,raminind amindoi ascunsi!El si asa nu stia prin ce modalitate sa scape de Luminita,ca pina la urma sa scape de ea pentru totdeauna!Si ea este vinovata intr un fel de moartea ei:cit a stat cu mine nu a fost batuta,batjocorita,violata,asa cum Claudiu i a aplicat aceste masuri drastice Luminitei.Da,m am certat cu ea,insa,in 5 ani de zile nici macar cu un deget nu am atins o,nici macar un brinci nu i am dat cit i a facut Claudiu,si de aceea,daca nu m a ascultat,si ea este vinovata de moartea ei,pentru ca numai dupa Claudiu a facut,iar dupa mine-NICIODATA!

In 1986 l a cunoscut pe circarul Eugen in vara acelui an,unde nu am avut probleme cu el,in afara de gelozie;in vara anului 1987 l a cunoscut pe Cretu Viorel care a avut mari probleme cu el,dar si mie mi au facut amindoi o problema in parcul mic,cind mi a spus Viorel sa ii las pe el si pe Luminita singuri;in vara lui 1988 ma cert cu Luminita deosebit de dramatic,zicindu i celeilalte vecine a sa pe nume Jeanina diferite vorbe calomnioase Luminitei,urmind sa ne impacam in acelas an,in 10 septembrie 1988;apoi,din septembrie pina in decembrie 1988,nu ne am mai vazut;Luminita imi completeaza in oracolul din 1988 in decembrie,apoi,apoi in ultimele zile ale anului 1988 ajung la Calarasi,unde,in seara zilei de 29 decembrie 1988 Ramona,care venise la Calarasi,imi pune poarta si imi spune sa aleg intre ea si Luminita;a urmat anul 1989 unde Luminita incepe sa imi trimeata vesti bomba,si in 17 aprilie 1989 primesc o vorba nimicitoare,unde aud ca Luminita se marita cu un baiat din Rimnicu Sarat!Luminita mi a mai facut acest lucru si in 1988 la inceputul anului;abia inspre toamna lui 1989 adica in acelas an 1989,Luminita imi confirma ca nu este maritata,o iert a doua oara in problema maritatului,este deeja iertata cu Eugen si Viorel in 1986 si 1987 si o primesc inapoi in sufletul meu,iar Luminita apare de fiecare data pe neasteptate,spunindu mi in 1989 ca a vrut sa vada cit de gelos int eu pe ea!Aceasta revenire a Luminitei,aceasta intoarcere a ei neasteptata cind aparea fara sa realizez,avea sa fie ultima ei aparitie,astfel incit,relatia sa cu Claudiu din 1990 avea sa o aduca inapoi doar in preajma cartierului,nicidecum in sufletul meu,sperind mereu ca tot la mine se v a intoarce si v a apare pe neasteptate,ceea ce nu s a mai realizat!Am stat in asteptare ca ea sa se intoarca la mine,avind la dispozitie lunile august,septembrie,octombrie 1990,si nu a facut acest lucru;ultima mea asteptare s a produs in 6 aprilie 1991,unde in 7 aprilie 1991 trebuia sa ne intilnim,insa nu s a intors inapoi la mine,si rau a facut!O primeam,chiar daca Vali era peste masura in sufletul meu!Telefoanele si fluieraturile ei cind ma chema,au pierit o data cu ea datorita"frumoasei"casnicii pe care o avea cu Claudiu!Eu banuiam ca Luminita nu are nici macar un strop de casnicie cu Claudiu,chiar daca traiau amindoi impreuna!Piteam sa o primesc inapoi pe Luminita chiar daca eram cu Vali,pentru ca in 6 aprilie 1991 cind m am vazut ultima oara cu Luminita,prietenia dintre mine si Vali era deja in toi;deci Luminita putea fi inapoi primita,mai ales daca il lasa pe Claudiu,dar,nu am spus ca sa se intoarca neaparat la mine,ea putea sa faca ce vrea,putea chiar sa se marite cu cine voia ea,dar stiam ca nu mai este cu Claudiu;oricine putea fi,numai Claudiu nu!Alt baiat nu a gasit decit pe Claudiu.Mai bine raminea maritata daca era adevarat in 1989,ne intilneam si ne vorbeam,pleca iar,dar o stiam in siguranta decit sa ramina cu Claudiu sa fie batuta si batjocorita in fel si chip de el sau de persoanele puse de el!Eu am incercat sa o astept pe Luminita pina pe 23 mai 1991 cind am plecat in armata,dar nu mai era acea asteptare care era si o aducea de fiecare data.Am asteptat imposibilul dupa moartea ei,am asteptat o si in 1992,dar ea era deja in mormint si nu avea cum sa se mai intoarca de acolo!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 04, 2011 6:48 pm

In acest an,la 23 iulie 2003,Luminita ar fi implinit virsta de 34 de ani fiind nascuta in 23 iulie 1969,iar daca traia in ziua de azi,nu era nici o problema.Camelia,care a fost a doua mea prietena dupa ea si au fost amindoua colege de clasa,traieste si in ziua de azi unde are virsta de 30 de ani,si vorbesc cu ea cind ne mai intilnim in oras!Asa era si Luminita daca traia si in zilele de azi!
Ancheta relatiei dintre Luminita si Claudiu cit si ancheta mortii Luminitei din 19 mai 1991 nu se v a incheia aici ci va continua in multe si in diferitele sale aspecte,ancheta inceputa in 2001-ceva mai dramatic in jurnalul VI,iar ancheta v a continua mai departe.
Daca anul 1990 era dominat de relatia dintre Luminita si Claudiu,anul 1991 era dominat de relatia mea cu Vali si binenteles moartea Luminitei,excluzindu se armata care nu face parte din gloria mea!
Anii 1986,1989 si 1990 au constituit piesele de baza ale gloriei mele,din care,din toti acesti 3 ani,anul 1990 este mult mai important decit 1986!Gloria mea s ar fi incheiat cu adevarat in 1990 odata cu cea mai importanta zi a anului si a gloriei mele-9 august 1990,insa de o slaba valoare o constituie 3 septembrie si 20 octombrie 1990,apoi in 1991 internarea in spital,cercetarile ornitologice,prietenia cu Vali-de o foarte slaba valoare in afara zilei de 19 mai 1991 cind Luminita a murit.Adevaratele mari zile ale anului 1990 au fost numeroase:19-21 ianuarie,4 februarie,3 martie,10 martie,30 mai,9 si 11 augustaici,acestor zile se adauga:31 mai,1 iunie,7-8-9 iunie,20-21-22 iunie,3 septembrie si 20 octombrie;anul 1986 are 4 ianuarie,1 martie,14 iunie,8 iulie 23 iulie,30-31 august,adaugindu se 2-4 iulie,1 octombrie,uitindu se a scrie ca zi principala a anului 1986 ziua de 27 septembrie.
In ceea ce priveste anul 1991,internarea din spital din 9 ianuarie nu a avut o semnificatie deosebita sau aparte fata de cea din 21 ianuarie 1990;1 martie 1991 se pare ca intrece 4 februarie 1990,insa cercetarile ornitologice din 2 martie 1991 nu au insemnat nimic fata de cercetarile din 3 martie 1990.
In perioada 1986-1991,luna august a fiecarui an in afara de 1991 care tine pina in mai,a avut zile deosebite,spre exemplu:in 30 august 1986 a avut loc puternicul cutremur de pamint de 7 grade pe scara Richter,iar in 31 august 1986 am fost la botezul verisoarei mele Lazar Valentina,plus ca la Calarasi cateaua Panseluta a fost adusa tot in august 1986;in 1987,luna august a fost marcata de fugirea mea de acasa la Galati in 7 august,iar in 12 august 1987 am facut o prietena pe Ramona,plus faptul ca am fost cu parintii in concediul lor de odihna si in vacanta mea de vara in statiunea Voineasa;luna august 1988 easte o luna fara evenimente,cu exceptia plecarii cu parintii mei in statiunea Soveja;august 1989 are zilele de 16 august atunci cind am cazut foarte rau din tei,si 27 august 1989 cind am facut o prietena pe Mioara;august 1990 cu marele eveniment din 9 august pe malul riului Ialomita si 11 august 1990 cu evenimentele de la Tulcea.
Deci,luna august a anilor 1986,1987,1988,1989 si 1990 a fost o luna plina de evenimente.
In 27iulie 1990 maninc o bataie egala cu moartea la Magureni,pe cind ma duceam cu chiriasul Sandu ca sa faca cunostinta cu Ramona;ajung cu Sandu pe malul Borcei,dupa care incep sa arunc cu pietre in apa;gasesc o mica baterie uzata si o arunc intr o barca aproape scufundata,ca in acel moment sa ma trezesc cu o haita de batausi,si sa se ia de mine degeaba,ca de ce am aruncat cu bateria;incerc sa fiu amabil si mai rau fac,astfel incit imi spune sa caut bateria,si sa o inghit;acolo incepe sa vorbeasca foarte urit cu mine si incepe sa ma ia la bataie intr un hal,ajungind acasa intr un hal de batut,desfigurat.Concluzia este urmatoarea:ei erau beti,iar ca sa faci fata la 7 insi nu aveam cum;dupa ce am iesit din curtea de la Magureni m am indreptat usor spre Borcea,iar unul din ei in momentul cind mergeam si frecam niste fise de 3 lei si de 5 lei incercind sa il ocolesc stind pe loc si nu se dadu la o parte,incercind cumva sa ma impinga;am mers mai departe,dupa care ei veneau in urma mea;puteam atunci sa fug,insa nu imi puteam da seama ceea ce avea sa urmeze,iar din cei 7 insi,5 erau bine facuti;erau si de sema mea,si mai mari ca mine(oameni in toata firea),iar pe linga cei 7 mai erau si 2 pripasi!Oricum motivul nu cred suta la suta ca bataia a fost din cauza bateriei,cit exista cele 2 posibilitatu,anume:ori au fost pusi persomal de cineva din partea Ramonei,ori au crezut ca voi face ceva cu Ramona,vreun raport sexual pe bani!Este cea mai groaznica fapta petrecuta in viata mea,iar bataia care am luat o a fost egala cu moartea,existind posibilitatea ca acele lovituri ale lor sa imi cauzeze moartea mai ales ca erau 7 iar Sandu nu se putea baga,iar eu eram fara aparare,iar bataia pe care am luat o,felul in care m au lovit,dar de ce am luat bataie,este cert:am luat bataie pe degeaba,ca nu mincam acea bataie pentru o baterie aruncata intr o barca aproape scufundata!Asta Niciodata!A fost o bataie ridicola!
In agenda de memorii a anului 1990,la capatul acestei agende se afla si o mica agenda cu diferite numere de telefon,si surprinzator,la litera B lipseste numarul de telefon al Luminitei.
Prietenia dintre mine si Camelia a fost considerata egala cu zero in primul rind ca ea a fost incurcata de Luminita,insa,in septembrie pina in decembrie 1986,m am dus la Camelia acasa si m am intilnit cu ea!A fost o prietenie cu foarte multe neplaceri,mai ales ca din 1986 pina in 1991 am fost certati amindoi pe perioade de timp foarte foarte lungi!
In 1987,la inceputul anului ma certam cu ea pentru Luminita,fiind certati citeva luni;in 1988 si 1989 am o zi cu o zi,adica in 2 ani 2 zile,fapt pentru care anii 1988 si 1989 am fost foarte certati;cu Camelia am un total general de 73 de zile in acesti ani,adica mai exact in 1986,1987,1990 si 1991.In 1990 a fost poreclita"Frumoasa din padurea adormita",iar in 28 decembrie 1990 ne am certat din nou,tinind o asa pina pe 4 ianuarie 1991 cind a revenit,incheindu se definitiv in perioada de glorie in 18 aprilie 1991!Am tinut la ea in primavara si toamna lui 1990,fiind considerata de ea o prietenie romantica!De ce Camelia este in planul doi dupa Luminita?!Camelia a vrut sa para in fata mea o fire romantica,foarte putin melancolica!Oricum nu a facut ce a facut Luminita,ci a avut capul pe umeri,ferindu se de rele.Chiar daca era urita,avea o gindire mult mai accentuata si mult mai inteleapta decit Luminita!Camelia s a ferit in mare masura de Claudiu mai ales in 1990,si am indrumat o in asa fel incit sa nu fie bagata in seama de Claudiu,chiar si in 1991.Ea a fost impotriva mea in relatia pe care o aveam cu Luminita,si chiar s a ferit de ea pina la inceputul lunii septembrie 1990 cind a vrut sa o inlature definitiv pe Luminita din sufletul meu!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 04, 2011 6:49 pm

Spre sfirsitul anului 1987 eram in spatele blocului Cameliei,unde era fratele ei Adi;acolo aparu din senin tatal lor care era baut,unde ma intreaba cine sint si ce vreau,intrebindu l si pe Adi acelas lucru;vorbind urit cu mine si injurindu ma degeaba,s a dat la mine unde mi a dat o palma serioasa peste fata,ca apoi sa vorbesc cu Adi sa ii comunice Cameliei ca intre noi doi s a terminat;a mai trecut foarte putin timp.si dupa acele injuraturi si palma adresata mie din partea tatalui Cameliei,a rezultat ziua de 2 ianuarie 1988 cind a aruncat gunoiul si eu eram in fata scarii C a blocului impreuna cu Chelbea Sorin care ii spun sa o bata pe Camelia,rezultind si de aici acea cearta de lunga durata!Anul 1988 trece cu o singura zi in relatia mea cu Camelia,adica 2 ianuarie 1988,unde nu ne mai intilnimamul 1989 aduce in toamna o usoara ameliorare a relatiei mele cu Camelia care avea sa mai dureze citeva luni,totul incepind tot cu tatal Cameliei,unde eram in fata scarii C a blocului la banci,si apare si el,la fel de baut,unde ma iau in vorba cu el,si ii amintesc de palma care o luasem de la el,iar Stelica,care era si el acolo,intervine si el in acea discutie;din acea zi incepeam incet incet sa ma gindesc la Camelia(Luminita o stiam maritata neadevarat-neoficial,cu Ramona nu mai aveam nimic in comun,dar in acel an le aveam deja prietene pe Angela din 30 aprilie si Mioara din 27 august);urmeaza anul 1990,unde ma apropii din ce in ce de fratele ei Adi,care vorbesc cu el in posibilitatea impacarii cu Camelia,dar nu dau bine de ea ca ma si internez in spital in ianuarie 1990,iar dupa ce Hogescu Elena devine prietena mea in 4 februarie 1990,ma externeaza din spital,iar cind ajung acasa gasesc in cutia postala o scrisoare din partea Cameliei;abia la 14 aprilie 1990 Camelia imi completeaza in oracolul din 1988,apoi ziua de 9 august o aduce in prim plan,cerindu i voie sa ma duc cu Luminita pe malul riului Ialomita alaturi de Stelica,Claudiu si Iuli,iar inainte de toate,raminind in vara lui 1990 dupa reusita examenului de bacalaureat la Calarasi,primesc de la ea o alta scrisoare;a urmat ca in septembrie 1990 sa ma intilnesc si cu ea si cu Luminita,dar si fratele ei Adi sa deschidem in spatele blocului meu procesul Luminitei care nu avea sa dureze multa vreme,mai ales faptul ca mai erau foarte putine zile pina la plecarea Cameliei la scoala profesionala din Suici,judetul Arges,iar in 13 septembrie 1990,fiind ultima zi inaintea plecarii ei la scoala,incerc sa o sarut,dar nu stie sa sarute;dupa plecarea ei in sptembrie 1990 la Suici,continui cu Luminita si Claudiu.
In 28 decembrie 1990 prefer ca relatia mea cu Camelia sa se opreasca,in primul rind ca avea probleme acasa cu parintii ei mai ales cu mama ei care plecase de acasa,si in al doilea rind avea sa inceapa un scandal de proportii cu o instalatie electrica de pom de iarna;in 1991 ma invita la majoratul ei,iar dupa aparitia Valentinei incerc sa o las balta mai ales inainte de a pleca in armata.Dupa moartea Luminitei si inainte sa plec militar,Camelia nu mai apare decit inspre sfirsitul anului 1991 si imi trimite scrisori in armata,iar in decembrie 1991 ea a vrut sa se casatoresca cu mine,facindu mi aici un alt subiect major de scandal!
Relatia dintre mine si Camelia a fost foarte foarte slaba fata de relatia pe care am avut o cu Luminita sau si cu celelalte fete!Cistigul ei in fata mea-cistig major il reprezinta romantismul scrisorilor ei de dragoste adresate mie,comportamentul foarte placut si variat al ei,scrisorile pe care nici Luminita nu mi le a trimes,si in mica parte melancolia ei,iar in ultimul rind certurile care au fost pe perioade destul de mari,iar in rest nu a fost cu nimic asa deosebita.Aceasta a fost Camelia.
Cele 7 prietene pe care le am avut,au avut fiecare diferentele lor,anume:Luminita a fost mai bine diferentiata de celelalte 6 prietene existind anumite explicatii,astfel incit a fost diferita fata de celelalte!Sa o luam pe capitole si rezulta urmatoarele:m am sarutat gura la gura prelung numai cu EA si cu RAMONA,numai ca aici diferenta dintre cele doua este mare,mai ales ca Luminita a avut foarte multe zile cu mine fata de Ramona;frumusetea Ramonei a fost foarte mult deosebita de cea a Luminitei,Ramona intrecind o pe Luminita si la saruturi si la frumusete;Luminita o intrece pe Ramona si la amintiri si scrisori,astfel ca Luminita imi completeaza in toate cele 3 oracole si imi lasa ca amintire o carte intitulata"Tobit",plus cintecele si scrisorile dar si telefoanele primite de la ea,fata de Ramona care imi raspunde doar la biletelul din 12 august 1987,imi da si telefoane(telefoanele Luminitei au fost enorme fata de cele ale Ramonei),iar in oracol imi completeaza in ultimul oracol,adica in aprilie 1990;in comportamentul dintre ea si Ramona,au fost diferente deosebit de majore:Luminita este maritata in 1988 si 1989,se comporta deosebit de bizar in 1990,dar marea cearta cu ea s a produs in 15 iulie 1988;Ramona imi da telefon in martie sau aprilie 1988 si ma cearta pentru faptul ca Luminitei i am dat martisor,iar Ramonei nu i am dat(si Ramona si Luminita vorbeau frumos cu mine);Luminita nu m a chemat la o aniversare a zilei sale de nastere,pe cind Ramona m a invitat in 20 octombrie 1990 la majoratul ei din comuna Valul lui Traian;familia mea si a ei-a Ramonei erau impotriva relatiei noastre,pe cind familia Luminitei nu a stiut de relatia mea cu ea;
Intre Luminita si Camelia,au fost urmatoarele:Luminita imi completeaza in 3 oracole,Camelia in doua;Camelia o intrece pe Luminita la scrisori si la comportament;cu Luminita si cu Camelia m am tinut de mina,dar in timp ce pe Luminita o stringeam de mina si imi raspundea prin aceeasi stringere de mina,Camelia nu imi raspundea la strinsul mainii;Luminita stia sa sarute gura la gura prelung,iar cind am incercat acelas lucru cu Camelia,ea nu stia sa sarute;Luminita a fost mai frumoasa decit Camelia;cu Luminita nu m am certat cit am fost certat cu Camelia aproape 2 ani la rind!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 04, 2011 6:49 pm

Luminita are urmatoarele mari aspecte intre Vali,Angela,Mioara si Elena,fiind valabile cu acestea 4 si celelalte doua,Camelia si Ramona:intre Luminita si Angela rezulta ca cu Angela am facut dragoste fara sarutari,iar cu Luminita nu;intre Luminita,Mioara si Elena conteaza zilele intilnirilor cu ele,totalul acestor doua fiind de 3-4 zile,adica 1989 si 1990.Intre Luminita si Vali searata urmatoarele:Luminita are un total de 197 de zile de intilniri,iar Vali are 31 de zile,numai ca aici exita 2 mici probleme foarte minore:cu Luminita m am intilnit 197 de zile in 5 ani si 4 luni,iar cu Vali in 3 luni 31 de zile,numai ca in 1986 numai in iunie si iulie ne am intilnit deja 50 de zile,deci Vali este deja departe de Luminita din start!Daca in 1986 am avut 80 de zile de intilniri in 11 luni,e clar si de la sine inteles ca intilnirile pe care le am avut cu Luminita au fost mai valoroase decit cele cu Vali,plus faptul ca cu Luminita ma vedeam in 1986 zilnic intre 3 si 5 ore,iar cu Vali intre 45 de minute si 2 ore in cele 31 de zile,cu exceptia cind am avut maximul de 3 ore;cu Vali ma intilneam in spatele blocului,rar prin oras si parcul mic,iar cu Luminita numai in proportie de 99% in preajma blocului,unde si aici gasim o alta varianta concludenta:cu Vali,care ma intilneam cu ea in spatele blocului,se aduce la concluzia ca,o data si cu intilnirile din parc,prietenia dintre mine si Vali a fost tinuta ascunsa,adica mai exact Vali se ferea din toate punctele de vedere sa se intilneasca cu mine,pe cind cu Luminita am stat numai descoperit!Descoperit am stat si cu Camelia,si cu Ramona si cu Angela,iar cu Vali-NU!Raspunsurile la scrisorile mele ale Valentinei,au fost aproape egale cu raspunsurile la scrisori ale Luminitei,iar telefoanele pe care le am primit de la Luminita,au fost foarte putin depasite de Vali!La saruturi Luminita o intrece pe Vali,pentru faptul ca cu Luminita m am sarutat prelung si am pipait o peste tot,pe cind cu Vali nu m am sarutat decit foarte foarte scurt,si nu am pipait o nicaieri.Vali o ntrece in sfirsit pe Luminita la frumusete si la tinutul de mina,care la Vali m i s a parut deosebit de respingator!Luminita ma insela pe fata,iar Vali pe ascuns,iar eu pe cind credeam ca prietenia mea cu Vali nu v a avea niciodata margini si o credeam o prietenie intima cu adevarat,Vali se intilnea cu o alta persoana in parcul mic de la E-14,fara sa stiu.Luminita imi spunea dinainte ca se marita,si in 1987 si in 1988 si in 1989 si chiar cu Claudiu in 1990,dar Vali tinea toate acestea ascunse probabil ca sa nu ma supar,dar Luminita stia ca nu ma supar(ma suparam pe spate,nu in fata),si imi spunea!Vali ma chema de la distanta strigindu mi de citeva ori Cristi,iar Luminita ma chema prin fluieraturi-asta din 1986,bagind 2 degete in gura,fluierind.Lasind o putin pe Luminita,Vali este depasita la zile si de Camelia;Camelia o intrece si la scrisori pe Vali,Camelia a si plins pentru mine,mi a aratat pe fata ca ma iubeste si cit ma iubeste,si chiar daca am fost certati atita vreme,Camelia este mai buna decit Vali!Ramona o intrece la frumusete pe Vali,o intrece si la saruturi prelungi si la amor,iar Vali o intrece doar la telefoane si la scrisori si la zile pe Ramona,iar in rest nimic,iar scrisorile si telefoanele nu au asa mare importanta!Angela o intrece pe Vali cu mult la amor-Vali o intrece la zile,dar cu toate ca Angela are 20 de zile,in aceste 20 de zile,o intrece pe Vali la ore!Mioara,la fel-o intrece cu mult pe Vali la frumusete si la comportament!Elena o intrece pe Vali la frumusete,cit si la convorbirile extraordinare care le am avut cu Elena fata de Vali!In majoritatea cazurilor,Vali,in afara de Luminita si Camelia le intrece pe toate la zile,iar ca ore Vali este intrecuta deAngela si Ramona,iar ca amintiri-Mioara o intrece pe Vali(Luminita a lasat o carte,Mioara un almanah,Vali-nimic,iar Ramona o poza),Vali fiind intrecuta in majoritatea cazurilor de toate prietenele,intrecind o doar intr o foarte minuscula cauza pe Elena!
Din cele 7 prietene,Camelia a fost cea mai urita,iar ca frumusete Mioara le intrece pe absolut toate,fiind urmata de Elena,Ramona,Vali,Angela si Luminita.Mioara avea ochii verzi-albastri avind cei mai frumosi ochi,iar Elena avea ochii in totalitate albastri,restul celorlalte 5 prietene,aveau ochii caprui;in oracole au completat 6 prietene,in afara de Elena.
Din cele 7 prietene avute din 1986 pina in 1991,personajul negativ al acestor 7 prietene il constituie Caraiman Valentina,ultima prietena a perioadei de glorie,in martie 1991.Vali a intrat in perioada de glorie 4 ianuarie 1986-19 mai 1991 in ziua de 1 martie 1991,insa plecarea mea in armata a avut loc la data de 23 mai 1991,dar la acea data de 23 mai 1991,gloria era deja incheiata cu 4 zile in urma,iar ziua de 19 mai 1991 ca fiind ultima zi a perioadei mele de glorie a intrat din 1992 sau 1993,pina atunci perioada de glorie fiind stabilita in 2 variante:1).-ori 4 ianuarie 1986-23 mai 1991;2).-ori 4 ianuarie 1986-31 decembrie 1991,insa,prin analizele mele memorate,pentru faptul ca Vali s a maritat in timpul satisfacerii stagiului militar al meu,am propus si m am tot gindit de a lungul anilor ca,decit sa pun ca glorie fiind 23 mai 1991 ultima zi,mai bine si mai important ar fi sa pun 19 mai 1991 cind am aflat de Luminita ca a murit;ziua de 19 mai 1991 cu acest eveniment tragic si dramatic al mortii Luminitei,constituie o zi istorica mare,pentru ca in rest nu a fost nimic istoric,mai ales ca in acea zi m am intilnit si cu Vali!Deci,19 mai 1991 acest semnificativ il are,anume moartea Luminitei!In 23 decembrie 1991,in primul jurnal pe cind veneam acasa intr o permisie din armata,scriam:"Vali a devenit de la 11 august 1991 necunoscuta;a urmat sa incep armata,a asteptat sa depun juramintul militar pe 22 iunie unde a venit impreuna cu parintii mei la u.m.02197 Fundulea,iar dupa aceea sa dea examenul de bacalaureat,nu a reusit,astfel ca a propus sa ma lase pe mine si sa ia pe altul,ca apoi sa se marite"!!!Dar timpul s a scurs!Pacat de"minciunile"ei ca asteapta sa termin armata!Nici 2 luni de armata nu trecu bine,ca o si facuse"!Scriam in 23 decembrie 1991!
Ce a mai fost dupa 19 mai 1991 am doar in prietenia cu Vali,insa foile din caietul de memorie ale acelor zile ori lipsesc ori nu am mai scris,mai ales ca imi era frica ca incep armata,Luminita avea sa moara,iar aglomeratia mea era enorma!Imi era frica si de armata,dar imi era frica si ca voi ramine fara Vali,ceea ce s a intimplat,mai ales ca aveam sa ramin definitiv fara Luminita,Camelia era departe de mine,iar ultima speramta mai era Vali,care sperantele cu ea aveau sa mai tina pina pe 23 iunie 1991 ultima zi cind aveam sa o vad pe Vali,insa prin ce am trecut din 23 mai pina pe 23 iunie in armata,nu o pot numi glorie,ci o pot numi groaza!Gloria era deci o problema care nu era de luat nici dupa armata,ci s a luat dupa ce vara lui 1992 avea sa treaca,iar concluziile mele erau abia definitive!Se stia deja de glorie,spre exemplu in caietele de memorii din 1988 cind scriam ca anul 1986 a fost un an de glorie,apoi in 1989 ca a fost un an de glorie,cit si pe agenda de memorii la anul 1990 ca a fost un an de glorie!In 12 septembrie 1990 in primul jurnal scriu fara sa pomenesc de glorie,ca:"Au trecut exact 4 ani de la interesantul an 1986".In caietul de memorii din 1988,nu pomenesc nimic de glorie referitor la anul 1986.In 1989 am scris deja istoria anului 1989 pe agenda de memorii!
Acum,o comparatie intre relatiile mele cu cele 7 prietene:prietenia dintre mine si Vali se considera o relatie intr un anumit fel reusita,insa am avut mult de furca cu intilnirile cu ea respingind anumite ore sau zile de intilniri cu ea,dar si mai mult felul ascuns practicat de ea cind se intilnea cu un alta baiat,marturisind acest lucru in ultimele zile inainte sa plec militar;felul respins il constituia la ea si tinutul de mina,unde nici Luminita,Ramona sau Angela nu au practicat o tinere de mina sau o stringere de mina in felul aplicat de Vali,fapt pentru care rezulta una din aceste comparatii,existind o mare diferenta intre Luminita,Ramona,Angela,si binenteles Vali!Intr un procent de maxim 20%Vali,in timp cit ne intilneam amindoi,parerea mea este ca ea a vrut sa arate ca vrea sa ma faca un baiat fericit,unde aveam sa trag pe mai tirziu consecinte grave!In acest context,Ramona mi a aratat cu adevarat si a facut in asa fel ca eu sa fiu un baiat fericit acceptind saruturile prelungi cu mine si pipaiturile mele peste tot la ea,Ramona aratindu mi cu adevarat ca ma iubeste!Cu Vali nu a fost nici pe departe vorba de asa ceva!Vorbele frumoase pe care le adresam Valentinei,povestile mele romantice ale relatiei mele cu ea nu au fost pe deplin intelese,astfel incit,astfel incit mie,la romantismul aplicat de mine,MIE imi venea sa pling la ceea ce ii spuneam iar Vali tacea linistita,insa Camelia nu a procedat asa,astfel incit,daca ii spuneam Cameliei si le am spus Cameliei cuvintele romantice si frumoase in 1990 si 1991,EA CU ADEVARAT A PLINS,rezultind faptul ca Vali este mult diferita de Camelia!
De a lungul timpului,si cit am fost prieteni,si dupa perioada de glorie,Camelia reprezinta cea mai romantica fire din cele 7 prietene ale mele!Luminita,Camelia,Ramona si Vali au fost cele 4 prietene care au stiut ca le am prietene,iar Angela,Mioara si Elena in mica masura Elena-nu au stiut de acest lucru.Prietenie platonica a fost cu Luminita,prietenie temporara a fost cu Camelia,prietenie amoroasa sau idilica a fost cu Ramona dar si cu Angela,PRIETENIE ASCUNSA si totodata considerata in vremurile de demult o prietenie adevarata cum am crezut eu,A FOST CEA CU VALI,unde aici rezulta mai multe considerente:prietenie tradata,prietenie mincinoasa,prietenie ascunsa,prietenie in bataie de joc,si multe alte considerente,Vali raminind din cele 7 prietene RUSINEA TUTUROR PRIETENELOR MELE,RUSINEA GLORIEI MELE!Luminita este baza dintre ea si Vali,iar Vali,cu toata prietenia care am avut o cu ea,tot rusine ramine si prietenia mea cu ea,facindu se de ris in fata celor 6 prietene ale mele,care de fapt au ramas 5 prietene,pentru ca Luminita era deja moarta cind Vali mi a facut aceasta tragedie in prietenia mea cu ea!Cit am fost prieten cu Vali din martie pina in mai,Luminita puteam sa spun ca este rusinea prietenelor mele,care de fapt nu Luminita este aici baza rusinii,ci Claudiu este baza!Cu toate ca ma intilneam cu Vali,iar Luminita nu ma interesa la ceea ce facuse cu Claudiu,eu totusi pe ea o aveam in suflet simtind o chiar si in intilnirile mele cu Vali!Faptul ca Luminita care stia ca vorbesc cu Vali,nu m a incurcat in intilniri ceea ce reprezinta un eveniment,dar Claudiu a incercat sa ma incurce,ceea ce reprezinta din nou o mare rusine!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:09 pm

Rivalitatile prietenelor mele au fost deosebit de puternice,ducindu se o lupta foarte foarte dura si crincena intre el,unde aici intra Luminita,Camelia,Ramona si Vali,care,Luminita este singura care nu a luptat impotriva celor 3,dar Camelia,Ramona si Vali au fost deosebit de influentate si deosebit de interesate de relatia mea cu Luminita,care a devenit marea rivala a celor 3 prietene!Toate cele 3 prietene au fost impotriva Luminitei,avind asupra ei o ura deosebit de atractiva,aducindu le intr o stare de gelozie extrema.In aceasta stare de gelozie s a aflat in proportie de 80% Ramona,care inca din 1986,dupa plecarea mea de la botezul Valentinei din 31 august 1986,si apropierea de strada in care venise la mamaia ei de la Magureni,auzind ca am o prietena,a reactionat foarte aprinsa,incercind intr un fel sa ma faca in acea seara,fata in fata,sa ajungem intr un fel sa ne apropiem unul de altul si sa ne sarutam,dar nu avea putere sa imi spuna acel lucru ca ar vrea sa o las pe Luminita,fapt pentru care,in 1987,dupa 12 august Ramona isi intra in drepturi cu mine,iar in 1988 incep certurile cu ea pentru Luminita,unde imi impune sa ramin ori cu ea ori cu Luminita,ca in 1990 in oracol sa isi arate in scris gelozia la cuvintele lasate de Luminita,unde pe pagina in care Luminita imi scrie"Amitiri",chiar pe pagina Luminitei Ramona scrie:"Uibeste o viata toata,daca ti a fost draga"Ramona incheindu si rivalitatea cu Luminta la majoratul ei din 20 octombrie 1990,dupa ceea ce ii mai povestisem ceea ce mai facusem cu ea de la ultima mea intilnire cu Ramona(nu cea din iulie-august 1990,ci din aprilie 1990)Lupta o continua Camelia,care de la sfirsitul lunii august 1990 incepe hotarita inlaturarea Luminitei din viata mea,lupta care tine pina in 28 decembrie 1990 cind cu Camelia ma cert din nou,revenind apoi in 1991 pina la aparitia Valentinei in martie 1991,care nu a fost atit de incintata,ca in timpul relatiei mele cu Vali,mai vorbesc si cu Luminita,dar Vali se gindea ca Claudiu o va inlatura pe Luminita de la mine definitiv,zicindu i si Valentinei aceeasi poveste,unde o introduce in discutie si pe Camelia zicindu i Valentiei pe fata totul neascunzindu i nimic,unde in aprilie 1991 Vali este si devine geloasa mai ales pe Luminita,insa nu asa de puternic de geloasa precum a fost Camelia si Ramona,iar in 19 mai 1991 cind i am spus Valentinei ca Luminita a murit,Vali nu a fost cuprinsa de acea durere pe care eu o sufeream,pur si simpluea a fost intr un fel"eliberata"de Luminita!Dar nu a fost eliberata de Luminita,cit a fost eliberata de Claudiu!De aici incolo Vali incepe sa isi adune puterile si sa arate ca nu mai exista in viata mea Luminita,plus Camelia care era de pe 18 aprilie incheiata aceasta relatie,si Vali ramine singura cu mine,singura in ascuns!Vali isi are un loc asigurat dar nu cu mine,stie ca trebuie sa plec in armata,iar daca a vazut ca eu o tin cu Luminita si Camelia,ea se ascunde cu un alt baiat fara sa o vad!Vali de aici ma minte,unde nu im spune pe fata ca mai are pe cineva in viata ei,lasa timpul sa treaca sa plec in armata,si se gindeste la o razbunare de zile mari in august 1991,razbunare care nu a avut nici un rost,mai ales faptul ca s a maritat!De ce nu a avut rost aceasta razbunare,sau care a fost rostul ei...?Pentru ca ea s a razbunat lovindu ma in plin in timpul satisfacerii stagiului militar,sau s a gindit ca daca Luminita a murit iar Camelia a fost inlaturata de la prietenie,a crezut ca nu o sa mai am pe nimeni in viata mea si sa ma distruga definitiv,fapt pentru care ACEASTA DISTRUGERE DEFINITIVA A FOST EGALA CU ZERO,in afara faptului ca m a lovit deosebit de foarte dur!Eu tot cu Camelia am incheiat anul 1991,iar previziunile Valentinei ca m ar considera un ratat,au fost total eronate de ea,in afara faptului neoficial dar aproape sigur caVali si parintii ei au facut in asa fel incit sa imi mearga din ce in ce mai rau,ajungind la concluzia ca ea si parintii ei au fost la vrajitoare,pentru ca altfel nu se intelege de ce in 1992 si 1993 mi a mers cum mi a mers,ci ea VALI-ESTE SINGURA SI MAREA RATATA inclusiv rusinea prietenelor mele,si in mare parte rusinea vietii mele!Aparentele ei au fost putin spus"inselatoare"despre mine impreuna cu parintii ei!A crezut ca imi va face rau,dar l a facut bine pus la punct,insa raul acesta m a tinut legat foarte multa vreme!De aici rezulta in anterioarele jurnale ca Vali a fost o nenorocita,o chioampa si o orice am scris in celelalte jurnale,fapt pentru care eu nu meritam din cauza ei asa ceva o asemenea soarta,pentru ca soarta numesc si faptul ca s a marutat in timp ce noi eram prieteni,chiar daca eu eram in armata;aceasta lucratura demonica a ei pentru faptul ca nu a spus nimic,mi a trimes cele mai negre si amare zile de la jumatatea sau din prima decada a lunii august 1991!Ea a fost diavolul,ea a fost satana,ea impreuna cu parintii ei care au lucrat cu cap la acet"mare eveniment",eveniment care l as putea considera"evenimentul groazei".Eu scriam in prietenia mea cu ea ca sint fericit,dar nu stiu ce fel de fericire am putut vedea aici-faptul ca ma duceam la ea acasa si ma intilneam cu ea;eram atit de fericit,incit in aprilie 1991 cind m a chemat la incorporare,nu a fost in stare sa vina sa mi aduca de mincare macar o felie de paine sau un pateu,mai ales ca invata la liceul de constructii,la o departare de 50 de metri de comisariatul in care am fost in acea zi.Si aceasta fericire este O MARE RUSINE cu R mare!Viitorul meu cu ea era de scurta durata,era jalnic,si nu se merita cu toate ca am vrut sa fac pe ascuns cununia civila cu ea la primarie si a refuzat,facind si cununie civila si religioasa si nunta si tot cu altul!!!Asa si eu am avut in prietenia mea cu ea o prietenie cu aparente inselatoare,insa aparentele mele au fost cit de cit nu asa de inselatoare faptul ca am ramas fara ea,pentru ca ma asteptam in mare masura ca nu va mai dura multa vreme mai ales dupa depunerea juramintului militar dupa 22 iunie 1991 cind nu a mai dat nici un semn de viata;promisiunile si juramintele ei au fost in totalitate eronate,totul devenind minciuna cu adevarat minciuna!Vorbind la modul general si oficial,prietenia dintre mine si Vali in perioada 1 martie-22 iunie 1991 a fost o prietenie puternica,de o mare valoare,o prietenie de succes lasind la o parte ostilitatile si dusmania pe care o am asupra ei;prietenia dintre mine si Vali a fost mult mai deosebita si impresionanta decit prietenia cu Ramona si celelalte;aceasta prietenie si dusmania pe care Vali m a facut sa o port pentru ea,a fost aceea ca ea a facut niste promisiuni si juraminte strimbe mintindu ma si tradindu ma,mai ales faptul ca eu tineam la ea la nebunie,si ea se intilnea cu altcineva;de aici rezulta faptul ca am inceput sa devin orb iubind o sufleteste peste masura,si nu o vedeam decit numai pe ea si numai pe ea!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:10 pm

A facut in fata mea o mare greseala faptul ca s a maritat,si nu as fi avut nimic impotriva intr un fel daca imi spunea macar acest lucru!Pina sa plec cu echipa de la bateria noastra in aplicatii la Baneasa,de pe 22 iunie 1991 nu mai primesc absolut nici macar un telefon sau cel putin o scrisoare,unde inca eram la Fundulea;ajung la Baneasa la aeroport,unde incerc telefoane peste telefoane de acolo de la unitate la Vali acasa,si nu imi raspunde absolut nimeni;ajung acasa in invoire 24 de ore,unde ajung doar la Calarasi,gindindu ma disperat la ceea ce putea fi cu Vali!In 26 iunie 1991 in scrisoarea adresata parintilor mei de la u.m.01888 Baneasa,scriam:"Vedeam elevi ducindu se la examen,m am gindit la Vali";la Baneasa abia aflu ca Vali nu a reusit la examenul de bacalaureat,unde am sunat de acolo la Vali acasa,iar mama ei imi spunea mereu ca e plecata la tara,plus faptul ca nu a reusit la examen.

Ce s a intimplat cu Vali oare?Eu am primit vizita ei la u.m.02197 Fundulea la juramintul militar,si era deja 22 iunie 1991,insa,in dubita,pina la Slobozia imi spuse ca nu se simte bine,ca ii este rau!In fata blocului 30 o intreb daca vrea sa mearga cu mine la Calarasi unde ma refuza categoric,si pina la urma merge cu mine abia pina acasa la bloc la mine,care nu avea sa stea mult,ca aveam sa plecam la Calarasi.In 23 iunie 1991 Vali merge cu mine pina la gara impreuna cu parintii mei,unde ajungem la gara,iar inainte de plecarea trenului,imi iau ramas bun de la Vali pentru ultima oara,pentru totdeauna in prietenia mea cu ea!La Fundulea ajung,inde vorbesc la telefon sa stiu ce a facut la examen,unde mama ei imi spune ca a facut bine!.In timpul cit eram noi prieteni pina sa plec eu militar,Vali imi spunea ca daca nu reuseste la examen,parintii ei o vor goni o de acasa,si probabil ca dupa nereusita examenului de bacalaureat,Vali a fugit de acasa si a propus sa se marite,insa de ce era plecata mereu la tara,si de ce numai la Rosiori si nu la Gimbasani?Lucratura a fost aici a parintilor ei intr o anumita parte,iar restul de la ea!Deci rezulta faptul ca Vali se ducea mereu la Rosiori la intilnire!Inca din ziua de 29 aprilie 1991 cind ea implinea 18 ani,se dadea deja de gol ca se va marita in vara aceluias an,tinind acest lucru si subiect foarte departe de mine,mai ales ca ii cerusem explicatii la acele cuvinte,fapt pentru care a evitat sa mi vorbeasca de acel subiect,care ma supara!Iata ce scriu in 19 mai 1991 despre ziua intilnirii mele cu Vali:"Dezvaluisem adevaraul.De fapt Vali imi spuse ca pe 14 martie inca mai vorbea cu fostul ei prieten,dar si la inceputul lunii aprilie.Daca o vedeam cu el?Locul lor era de fapt in parculetul de la E-14,pe 12 sau pe 14 aprilie imi spuse ca se certa cu el.In sfirsit aflasem un adevar".Deci,cu 4 zile inainte sa plec in armata si auzind ca Luminita a murit,Vali incepe sa se descarce serios,marturisindu mi pe fata ca mai vorbea cu inca unul!In ziua de duminica 11 august 1991,sun de la centrala unitatii militare de la Fundulea la Vali acasa,imi raspunde mama ei si ii spun ca in urmatoarea saptamina voi veni in permisie acasa,si vreau sa ma intilnesc cu Vali;inainte de toate imi spune ca este plecata la tara,apoi sa imi spuna sa nu o mai caut pe Vali ca s a maritat,incepind mama ei sa plinga si sa imi inchida telefonul,apoi incerc din nou sa sun la ea acasa,iar mama ei nu mai imi raspunde!Misterul ramine nedezvaluit,iar aflarea adevarului pare aici o poveste!Nici in ziua de azi nu stiu de ce Vali mi a facut acest rau!Timpul trece,iar in septembrie ajung la ea acasa,unde imi arata o invitatie la nunta care nu mi o da niciodata,unde voiam sa incerc sa opresc acea nunta,stiind acest secret si parintii ei,adica nu au trimis invitatia la unitatea din Bucsani,pentru ca daca o primeam si ma duceam la nunta ei,ma stiau de ce as putea sa fiu in stare!Am ramas asadar in urma ei,apucind sa isi faca nunta,care eram sa o opresc prin orice mijloace si cu ajutorul prietenilor mei,mai ales daca ajungeam acolo,acesti parinti ai ei ferindu se de mine!Am sunat de la unitatea din Ciorogirla,unde m am interesat de la mama ei ce face Vali,unde imi spune ca este gravida,fiind ultima picatura care avea sa umple paharul dusmaniei mele pentru dragostea purtata de ea,ajungind ca si in 1992 si 1993 sa ajung la ei acasa,iar cind ne am intilnit pe strada in oras,nici nu m a bagat in seama!De aici rezulta ca Vali este rusinea vietii mele,a prietenelor mele!Cind Vali s a maritat,s a intimplat ceva acolo,dar ce -nu stiu,si nu voi afla curind!
Asadar,marile mistere ale vietii mele le constituie moartea Luminitei din 19 mai 1991,si casatoria Valentinei-aceste 2 mari mistere raminind fara raspuns:cum a murit Luminita,si cum si de ce Vali a plecat de linga mine si s a maritat,reprezentind asadar cele 2 mari intrebari fara raspuns!

Luna mai a prieteniei mele cu Vali,ultima in perioada de glorie avea sa inceapa in 2 mai 1991,si ultima zi produsa in 29 aprilie.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:10 pm

In afara de Mioara,Angela dar si Elena,si in mica parte Vali,marile luptatoare pentru mine au fost Luminita in cea mai mica parte,Ramona si Camelia in cea mai mare parte!In timpul in care ma intilneam cu fiecare din cele 7 prietene,in fata acestora aveam sa fac o mare greseala destul de foarte accentuata,povestindu le atit despre trecutul meu,cit si despre povestea care le o spuneam despre prietenele mele;o singura exceptie a fost Angela,care nu era incintata sau nu lua si nu asculta ceea ce ii spuneam foarte rar pe scurt despre prietenele mele,cit a fost incintata de pipaielile care i le aplicam aproape in orice loc din natura(curte,oras),Angela aici umblind nu dupa o aventura romantica,ci in 99 % dupa o aventura amoroasa!Pot sa spun fara ascunzisuri ca am facut cu Angela absolut tot ce am vrut eu,unde aici mi a acceptat absolut tot,fara a se feri de absolut nimic.Dar nici Ramona si nici Luminita nu s a ferit .Din Luminita,Camelia,Ramona,Angela,Mioara,Elena si Vali,ultima-Vali,ramine personajul negativ al prietenelor mele.

Cu toate ca prietenia care am avut o cu Mioara in 1989 si Elena in 1990,acestea doua din urma nu au asa mare importanta ca celelalte,insa la acestea doua s au adaugat in foarte mare masura si de o importanta majora comportamentul lor de nota 10 plus,mult mai deosebit decit al celorlalte 5,cu exceptia Cameliei,care a avut si ea un comportament destul de deosebit!Am tinut foarte mult si la Mioara si Elena,mult mai mult decit la Camelia si Angela.Cu aceste doua-Mioara si Elena doar am vorbit,iar vreo actiune importanta nu au avut cum au avut celelalte 5 prietene!

In oracole Elena este singura care nu a completat,deoarece oracolul meu se afla la Tinta Veronica inainte sa ma internez in spital,completind restul celorlalte 6 in oracol.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:11 pm

La capitolul minciuna sint incluse Luminita din 1989 pina in 1991,si Vali in 1991,iar din acestea doua,categoric Vali este cea mai mincinoasa!Luminita m a mintit in 1989 ca este maritata,si a facut aceasta bataie de joc in sensul ca stia ca tin foarte mult la ea,iar in 1990 este manipulata de Claudiu sa minta;Vali-e putin spus ca m a mintit,mai ales faptul ca spunea ca da orice ca eu sa termin armata si ca jura ca nu isi face alt prieten,iar in 19 mai 1991,in afara faptului ca ma mintea si cu intilnirile,imi marturiseste ca in martie si aprilie se mai intilneste cu inca unul,iar ce a facut mai departe dupa ce am depus juramintul militar,este raspunsul minciunilor ei!A fost o adevarata tradatoare,o adevarata mincinoasa si o adevarata epava aceasta fata pe nume Vali!M a mintit si cu numele-mai ales in oracol,dar nu numai in oracolul meu,ci si in oracolul lui Stelica Tascu,pe cind ea scria ca o cheama Dobre Vali dar pe ea o chema in realitate si scria pe usa familia Caraiman,nu familia Dobre!Camelia nu m a mintit nici cit negru sub unghie-Ramona si Angela nici atit,Mioara fara nici un fel de discutie si fara nici un alt fel de comentariu nu a mintit,iar Elena m a mintit asa la vrajeala ca este maritata in 4 februarie 1990 cind intram in salonul ei.Marea mincinoasa este Vali,alaturi sa se ia de mina cu Claudiu!

Luminita era nascuta in 1969,Camelia in 1973,Ramona in 1972,Angela in 1974,Mioara in 1974,Elena in 1970(neoficial),iar Vali in 1973.Cea mai in virsta era Luminita,si cea mai mica era Angela(octombrie 1974).Din tot ce se vede aici si din tot ce s a vazut pina acum,Luminita ramine piesa de baza si a gloriei mele si a prietenelor mele,iar Vali este marea spartura,marea prapastie,marele abis al gloriei mele,si al rusinii prietenelor mele!

Inainte ca Mioara sa devina prietena mea,in vara anului 1989 ma ocupam cu drag de geografia Romaniei,iar in cele doua seri cit am stat de vorba cu ea,incercam sa ii exolic destul de foarte serios faptul ca daca in urmatorul an 1990 voi reusi la bacalaureat,ma voi pregati pentru facultatea de geografie,de unde a rezultat intrebarea ei in oracol:"Ce ai vrea sa devii dupa ce dai la facultate"?

Cu Angela nu au existat conversatii mai deloc intre mine si ea,ci noi discutam asa pe scurt anumite lucruri prezente,si nu am apucat sa discut cu ea despre trecut,iar intilnirile dintre mine si ea,aveau aspecte aproape obscene

Pe Mioara am atins o seara cu piciorul meu peste al ei in timp ce imi intindeam piciorul,si fara sa vreau am dat peste piciorul ei cerindu mi scuze,insa nu s a ferit de atingerea pe care i am provocat o,asa cum facea Vali!Mioara ramine deci o LEGENDA,o stea dar si o frumusete divina!Stele mai sint Luminita,Camelia,Ramona,Angela si Elena,iar VALI SE NUMESTE UN INTUNERIC,iar daca ar fi sa fac o comparatie intre Mioara si Vali,Mioara o intrece si la comportament,si la frumusete pe Vali,plus ca in 7 octombrie 1989 cind am vazut o pe Mioara ultima oara eu nu o mai cunosteam in tren,dar ea,cu acest gest al ei m a bagat in seama sarindu mi inima din loc la ceea ce a putut face Mioara cu astfel de gest,care nu ma asteptam niciodata ca o fata ca ea sa ma recunoasca!Aici,Mioara a cistigat mult teren in fata Valentinei!Acum,daca m as intilni cu Mioara,si acum m ar baga in seama,iar daca este Vali-nici nu se uita la mine!Dar Mioara cistiga teren peste tot,astfel incit,in jurnalul V din 2000-2001 Mioara este pe locul 13;in jurnalul VI din toamna de cind s a facut clasamentul,Mioara coboara pe 40,ca in jurnalul VII -anterior Mioara sa ocupe locul 12,iar in acest an va ajunge sigur in primele 10 locuri!Vali in jurnalul V ocupa locul 58,in VI locul 68,iar in VII locul 72,si va cobori cu siguranta in proportie de suta la suta in acest jurnal!
Timpul meu a fost oprit destul de brusc in 19 mai 1991;nu avea sa tina decit 5 ani si 4 luni de zile acest timp!De pe 20 mai 1991 a inceput masacrul si macelul vietii mele,si a tinut ani si ani la rind,unul dupa altul!Pentru 5 ani de glorie,am pierdut dupa aceea 11 ani,adica mai mult decit dublu(iulie 2003)!Oricum,timpul nu avea cum sa se opreasca in loc la 19 mai 1991,dar am vrut sa spun ca timpul meu de glorie a fost oprit atunci!Pierderea gloriei mele nu prevestea absolut nici un indiciu ca se va termina!Adica inainte de 19 mai 1991 in afara visului neluat in seama,gloria mea nu prevestea nimic rau ca se va intimpla ceva,si iata inevitabilul si neprevazutul:19 mai 1991,odata cu moartea primei mele prietene din 1986,avea sa moara si gloria mea in mai 1991!
Perioada 1986-1991 o constituie si alte evenimente la fel de deosebite si de importante precum:cutremurele de pamint din 1986 si 1990,cercetarile ornitologice,internarile in spital,"Operatiunea Delta Dunarii",fugirile de acasa,excursiile prin tara,si in foarte mica masura anii de scoala,alte mari importante evenimente care au avut diferite legaturi.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:12 pm

Un rol important si de mare anvergura il constituie casa de pe strada Stadionului nr.5,demolata in toamna anului 1987 in septembrie,prinzind asadar o particica din anii mei de aur,reprezentind una din marile lovituri primite,aici unde se numara si moartea Luminitei,si ceea ce Vali mi a facut,devenind astfel marile lovituri ale gloriei mele.Eu am lovit doar cu fugirile de acasa din 7 august si 20 noiembrie 1987,care nu se compara cu loviturile primite in acea perioada.
Marile mele hobby uri au fost pasarile salbatine si filatelia,dar si intr o anumita masura compunerea de poezii,inceputa la sfirsirul anului 1985,ca in anul 1989 sa ma inscriu la cenaclul"Orizont".
CAIETELE DE MEMORII AU CONSTITUIT PRINCIPALA SURSA A ACESTOR JURNALE,cu toate ca problema caietelor de memorii a fost foarte serios luata in seama de pe data de 14 noiembrie 1988,aceasta activitate oprindu se foarte aproape de satisfacerea stagiului militar.
Despre Calarasi pot spune ca in afara de cele 3 prietene din 1987 si 1989,pot sa spun ca are foarte multe zile importante,anume:pe 1 martie 1986-motul lui Ionut;14 iunie 1986-promotia tatalui meu;30 august 1986-cutremur de pamint;31 august 1986-botezul verisoarei mele Vali;12 august 1987-prietenia cu Ramona;30 aprilie 1989-prietenia cu Angela;17 iunie 1989-majoratul meu;27 august 1989-prietenia cu Mioara.De asemenea-cateaua Panseluta Tuti Zambilica,cainele Boby si nu in ultimul rind curtea casei de pe strada Stadionului nr.5,constituie asadar marile elemente ale Calarasului meu de glorie!
NEUTRU,adica nici la Calarasi,nici la Slobozia,au fost principalele date importante:moaptea de 19 spre 20 iulie 1989 atunci cind am fugit de la muncile agricole de la Bordusani;noaptea de 11 spre 12 august 1990 la Tulcea;23 iulie 1986 cind am fost la Galati;revelionul 1990-1991 petrecut la Braila;7,8,9 iunie s a numit banchetul de la Sinaia.
Anul 1987 in comparatie cu 1988 a fost foarte deosebit:pe cind anul 1988 are doar 15 iulie,anul 1987 are 2 fugiri de acasa si o prietena.Fugirile de acasa efectuate de mine in august si noiembrie 1987,a avut urmatoarele aspecte:fugirea de acasa din 7 augist 1987 unde s a produs la Galati,nu am avut nici un motiv de a face o astfel de fugire,deci fugirea din 7 august 1987 nu a avut nici un motiv intemeiat,in primul rind ca terminasem deja scoala si eram in vacanta,si un foarte minor aspect l ar constitui ca Doicescu Cezar,coleg de clasa cu mine care a participat si el pe blocul de linga spital la bataia de joc aplicata,unde acesta reuseste si indrazneste sa ii spuna mamei la telefon ca nu am fost in nici o zi la practica,iar daca eram speriat de ceea ce au putut sa imi faca acei colegi,aplic si o razbunare proprie sau autorazbunare,dar si o razbunare intr un fel si pe parinti,unde fug de acasa fara nici un ban,ca la intoarcere,in 11 august 1987,ajuns direct la Calarasi,nu reusesc sa ii spun nici macar tatalui meu care a fost de fapt scopul fugirii de acasa,si nu ii spun nici ceea ce mi au facut colegii de clasa,unde pierd o mare ocazie de a demasca faptele de acei colegi care nu ii pot numi colegi.
Fugirea de acasa din dimineata zilei de 20 noiembrie 1987 a avut cu adevarat un mare scop care a fost notat si emis in precedentele jurnale,ca fugirea de acasa din 20 noiembrie 1987 a avut ca scop scaparea de scoala!Adevaratul adevar este bine stiut,adica faptul ca nu am fugit din cauza materiilor de la scoala sau a profesorilor,cit am fugit din cauza acelora care ma asteptau la sfirsitul orelor ca sa ma ia la bataie destul de serios datorita evenimentelor petrecute in iunie acelas an pe bloc,cu diferiti colegi de clasa.Revenirea acasa destul de dramatica,avea sa ma aduca din nou pe bancile scolii.Eu,odata cu fugirea aceea din toamna lui 1987,viitorul meu putea incepe cu munca exact in acel loc,adica la ferma viticola din comuna Basarabi judetul Constanta,si ma vedeam deja scapat de grijile chiar ale scolii,dar mai ales a acelora care ma asteptau in fiecare zi in recreatii sau dupa terminarea orelor sa ma ia la bataie!Numai sint sigur daca acolo la Basarabi am avut buletinul la mine,dar nu eram ingrijorat de buletin si de scoala,cit eram ingrijorat de parintii mei care nu stiau de mine!Eu acolo am fost la munca si simbata 21 noiembrie 1987 si duminica 22 noiembrie,si nu ca munca nu era de mine-ca ma descurcam,ci tot gindul la parinti imi era!Duminica,aproape de prinz s a iscat un scandal intre mine si un om beat,ca mai tirziu sa ne cheme pe toti sa ne faca fisele de angajare,pentru ca de luni 23 noiembrie 1987 sa incep cu acte munca,dar eu nu aveam la mine buletinul,astfel incit plecarea mea acasa era sigura,unde sefului de ferma ii cer voie sa plec acasa la Slobozia dupa buletinul de identitate,si sa ma intorc inapoi seara;seful de ferma ramine pe ginduri ramine pe ginduri citeva clipe,si auzid ca sa plec la Slobozia dupa buletin si sa ma intorc inapoi,da din cap si din umeri,ca pina la urma sa reusesc sa plec.Banii pe care ii aveam erau de la fondul clasei,si nu mai aveam bani mai deloc,ies afara din ferma si incepe sa imi tremure tot corpul atit pentru faptul ca ma intorceam acasa,cit si pentru ca nu aveam cu ce sa ajung acasa.Am urcat in tren fara bilet stind in majoritatea timpului la toaleta,iar afara era frig si ploua tare,iar geamul de la toaleta nu se inchidea si era foarte curent.Am ajuns acasa cu bine,zgribulit de frig,iar in gara ma astepta tata la fel de zgribulit de frig,incepind a plinge si a vorbi cu mine pe strada de ce am facut acest lucru,fiind ultima ocazie pe care puteam sa ii spun ceea ce s a intimplat in vara acelui an.Am ajuns acasa,am gasit buletinul si a ramas nemiscat,caci a doua zi puteam sa plec din nou,dar m am gindit foarte mult la parintii mei si nu am mai plecat caci puteam sa plec din nou la Basarabi,dar nu a mai fost sa fie asa!Pentru a doua oara in 1987 ocolesc si evit sa le spun parintilor ce m i s a intimplat cu colegii de clasa in iunie acelas an 1987,si nici in prezent nu stiu ceea ce s a intimplat atunci!Fugirea de acasa,atit cea din 7 august cit si cea din 20 noiembrie 1987,nu a fost planuita fata de"Operatiunea Delta Dunarii"din 10 martie 1990,care a fost foarte bine planuita;fugirea de acasa din 20 noiembrie 1987,a fost gindita in mica parte cu 2-3 zile in urma,iar cea din 7 august 1987 a fost gindita imediat,pe loc!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:12 pm

In august am plecat fara bani la Galati si m am intors cu bani,iar in noiembrie a fost invers:m am dus cu bani si m am intors fara bani!Cu"Operatiunea Delta Dunarii"-incepea in 10 martie 1990,dar tema era deja facuta,planurile erau deja stabilite,numai fugirea de acasa nu s a produs!Am aminat fugirile de acasa in Delta de pe data de 19 martie 1990,si a tinut pina in 16 mai 1990 cind totul s a terminat cu bine,adica fara mici o fugire de acasa!Temele au tinut asadar pina pe 16 mai,dar situatia scolara era rezolvata.Fugirea de acasa in Delta Dunarii cit si tema facuta,toate acestea erau rezolvate impreuna cu Tascu George,care fugea de acasa sa fuga cu mine in Delta.Datorita faptului ca ma ocupam cu drag de pasarile salbatice de la noi din tara,si datorita faptului ca am ramas corijent la instalatii sanitare pe primul trimestru,cit si datorita faptului ca in 10 martie 1990 obtin al doilea 4 si situatia devine la instalatii sanitare superdramatica,propun sa fug de acasa,sa scap de aceasta data de scoala!Oricum"Operatiunea Delta Dunarii"a ramas cea mai secreta operatiune si are un loc de frunte.
Daca in 1990 ar fi fost sa fug de acasa in Delta Dunarii,eram superpregatit doar teoretic,insa practicul a avut si el teoreticul lui:teoretic in sensul ca spuneam ca iau cu mine conserve de carne,de peste,pateuri,dulciuri si tigari,care acestea erau rezolvate doar cu gindul,pentru ca nu puteam sa iau atitea fara bani,care si acestia erau foarte necesari in acea plecare,dar ustensile precum linguri,furculite,lingurite,cesti,cani,castronase,pixuri,caiete si carti-acestea au avut un practic,dar mai putin teoretic,pentru ca acestea le puteam lua din casa!Pina si cafeaua era si aici o problema,insemnind si aici bani,iar a inchiria un cort de 2 persoane,erau bani destui de foarte multi,dar insa si ridicolul acestora,adica faptul ca odata ajunsi acolo,eu si cu George voiam sa inchiriem pina si o barca,si nu in ultimul rind,una cu motor!
De asemenea s au pus si alte probleme diferite in legatura cu Delta Dunarii:una din probleme era acela ca trebuia sa si dormim,binenteles noaptea,,iar daca ar fi existat vreun cort,iar daca nu,puteam dormi ori pe jos pe pamint,ori in copaci.In Delta Dunarii planificarea era deja stabilita,dar in 7 august si 20 noiembrie 1987 nu era stabilita!Eu in 20 noiembrie 1987 fug de acasa cu o valiza de voiaj maro din piele,si plec de acasa pina si cu colectia mea de timbre,care puteam sa ramin acolo oricind fara acele timbre!Despre fugirea mea de acasa din 20 noiembrie 1987,nu stia absolut nimeni ca am ajuns tocmai la Basarabi,insa familia mea a crezut ca am fugit la Valul lui Traian dupa Ramona,unde pe atunci eram indragostit de ea peste masura,iar toti au crezut ca am fugit acolo,,si oricum,de la Basarabi la Valul lui Traian erau decit vreo 2-3 statii de tren departare.In cele doua fugiri de acasa-prima,cea din 7 august 1987 a fost plina de peripetii de la plecarea de acasa pina la ajungerea in Galati,astfel incit eu propun sa plec pe jos pina la Galati,ceea ce era deosebit de imposibil de efectuat,mai ales distanta care era,pentru ca trebuia sa ajung intai la Tandarei;plec pe jos pe o caldura de foc insuportabila,si treptat ma razbeste o sete ingrozitoare,astfel incit imi venea sa beau apa si dintr o irigatie,unde acolo apa era foarte calda si imposibil de baut,astfel incit in drumul meu zaresc o masina straina,unde le spun strainilor ca imi este sete,si le fac prin semne ca vreau sa beau apa,si in loc de apa imi da un cornulet sau un covrig,ca apoi sa isi dea seama ca vreau apa.Pina la urma ajung pe jos in gara Bucu,am ajuns la fintina din gara unde am baut apa,dupa care ma indrept pe jos pe linia ferata ca sa ajung la Tandarei unde era tot departe,iar timpul nu statea in loc;ajunge sa ma vada cineva ca vreau sa o iau pe jos,si imi spune ca pot merge cu trenul pina la Tandarei fara probleme!De la Tandarei trebuia sa ajung la Faurei cu trenul,su de acolo,de la Faurei,cu trenul pina la Galati!Am ajuns cu bine in Faurei,acolo unde aveam sa stau mai mult in asteptarea trenului de Galati,incepind a ma uita ca disperatul dupa cineva care l as cunoaste sa imi dea ceva bani,iar dupa atitea asteptari zadarnice se apropia trenul de Galati,unde urc in tren si ma iau cu cineva in vorba si imi spune sa nu imi fac probleme cu controlorul;aproape de Galati controlorul vine,si trece fara nici o problema pe linga mine!In Galati odata ajuns noaptea,trebuia sa iau tramvai si sa merg vreo 2-3 statii,astfel incit controlorul ma da jos din tramvai dupa o statie,ca apoi,pina pe strada Dobrogei nr.23 la tanti Geta,sa o iau pe jos.Ajung la tanti Geta,unde imediat sun la telefon acasa la Slobozia,unde vorbesc cu mama la ora 11 noaptea trecute,si imi spune ca tata a fost la militie sa dea o declaratie,ca a doua zi,pe 8 august 1987 fiind simbata,parintii imi trimit suma de 300 de lei,bani pe care urma sa ii cheltuiesc acolo.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:13 pm

Asa arata cele doua fugiri de acasa ale mele din 7 august si 20 noiembrie 1987,si planul"Operatiunea Delta Dunarii".Consecintele fugirii de acasa in Delta Dunarii in cazul in care fugirea era realizabila,erau destul de grave!Daca plecam de acasa pe 19 martie 1990,eu eram asadar in al doilea trimestru de scoala al clasei a XII a,fapt pentru care,pina la 1 iunie 1990 cind se termina scoala,adunam zeci si zeci de absente plus nota scazuta la purtare,ceea ce insemna si rezulta sa repet clasa a XII a din nou,dar,odata cu acest eveniment,anul 1990 era distrus in totalitate.Oricum,repetarea anului de scoala nu mai era existenta,mai ales faptul ca nu mai aveam sa ma intorc de acolo atit de repede,ci voiam sa stau foarte multe luni de zile;lunile au trecut,trecuse deja 2 luni de la inceperea operatiunii,iar pe mine ma chinuiau gindurile acelei plecari,gindindu ma nu la consecinte cit ma gindeam ca in orice moment putea sa devina si sa se transforme in realitate,deci puteam pleca oricind.Treceau citeva zile-eram ferm hotarit sa plec,iar treceau zile,iar veneau zile cind nu eram interesat,pina cind am cedat,o cedare care nu era chiar atit de sigura,mai ales ca 16 mai 1990 este o zi neoficiala a incheierii operatiunii.Odata ce trecuse 2 luni de la proiectul acestei operatiuni,zilele care treceau erau mai aproape de examenul de bacalaureat,iar daca aminarile au fost fara rezultat,si studiul pasarilor era intr un fel"turziu".Daca am vazut ca am facut aminari intr una,m am gindit ca sa cedez aceasta operatiune strict secreta,si sa o amin in 1990 dupa 16 mai,asta pe o perioada de timp nelimitata;cind obtineam o nota proasta,un 4 spre exemplu,operatiunea crestea iar in intensitate destul de foarte abundent,iar daca dupa acea nota de 4 urma un 6,7 sau 8,operatiunea scadea in intensitate,iar aici timpul s a scurs incet incet,fiind"pacalit"intr un fel de scoala,si renuntind la acea fugire;aici,"Operatiunea Delta Dunarii avea obstacolele ei:daca eu eram corijent pe primul trimestru la instalatii sanitare,iar dupa al doilea 4 obtinut in 10 martie la aceeasi materie,insemna sa ramin corijent si pe al doilea trimestru,fapt pentru care fugirea de acasa era foarte putin spus posibila,deci fugirea de acasa era exacta;odata cu inceperea acestei operatiuni si hotariri de a fugi de acasa,timpul rezolva si odata cu mine situatia la instalatii sanitare,astfel incit eu pe al doilea trimestru trebuia sa obtin media 6,ca sa pot obtine pe trimestrul III media 5 fara probleme,medie 6 pe care o fac,si operatiunea trece de primul obstacol.;o situatie destul de neplacuta era si la alte citeva materii,dar nu erau istoria matematica si fizica cit era la instalatii sanitare si la practica din santier,foarte urite de mine in clasele XI-XII.Incep al treilea trimestru-ultimul in clasa a XII a,iar"Operatiunea Delta Dunarii"prinde din nou noi radacini ca urmare a practicii din santier si a specialitatilor de la instalatii sanitare,iar pe 1 si 2 mai 1990,cind mai aveam exact 4 saptamini de scoala,"Operatiunea Delta Dunarii"isi ridica un procent de peste suta la suta,iar ultima data cind trebuia indeplinita operatiunea este stabilita pe 1 mai 1990 la Calarasi,ca ziua de 9 mai 1990 sa fie data exacta si fara comentarii a fugirii de acasa;trece si data aceea,mai dureaza citeva zile,iar pe 16 mai 1990 intrerup absolut totul,incepind a ma gindi la examenul de bacalaureat care ma astepta,iesindu mi din minte aproape in totalitate"Operatiunea Delta Dunarii".Un alt obstacol era posibil la nereusita a examenului de bacalaureat,adica daca nu reuseam la bacalaureat,plecam fara doar si poate,dar nu numai cu George,ci cu mai multi insi,astfel incit reusita examenului de bacalaureatse produce,iar"Operatiunea Delta Dunarii"isi incheie istoria,istorie inceputa in 10 martie 1990,o istorie si placuta si dramatica,o operatiune care a avut si nu si a indeplinit la timp actiunea,o istorie scrisa si ramasa in viata mea:10 martie 1990"Operatiunea Delta Dunarii"*o zi insemnata si totodata istorica,cu adevarat istorica,care si a incheiat misiunea neindeplinita in 16 mai 1990 pe o perioada de timp nelimitata,dar dupa reusita examenului de bacalaureat,"Operatiunea Delta Dunarii"putea incepe oricind.Aceasta a fost"Operatiunea Delta Dunarii".
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:13 pm

Alaturi de 7 august 1987,20 noiembrie 1987 si 1o martie 1990,de o mare si de o deosebit de mare importanta,o constituie o alta zi istorica,intitulata de fapt noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,noaptea in care am reusit sa fug de la muncile agricole de la Bordusani,impreuna cu cei 2 colegi de clasa Costache Tache si Toma Dragos,si cu inca 2 baieti de la alte clase,o noapte istorica,o noapte de aur,o noapte de glorie!Sa merg in grup pina la Dunare in noapte sub un clar de luna,sa atipesc pe malul Borcei,sa fac sport tot in zorii zilei tot pe malul Borcei-nu e un lucru obisnuit,ci toate acestea cit si alte citeva aspecte au fost extraordinar de deosebite in acea noapte,apoi in acea zi si in sifirsit in viata mea si in gloria mea!Plecarea era deosebit de neasteptata pe moment,adica se putea pleca in oricare din nopti,plecare care avea sa se produca in acea noapte de 19 spre 20 iulie.Totul a fost facut in secret,iar din tot dormitorul care eram o gramada de baieti,daca stiau citiva-vreo 5 sau 6 de plecarea noastra.Drumul de la dormitoarele in care ne odihneam pina la Borcea era destul de lung pe jos,astfel incit pina la urma am plecat pe jos,pentru ca alta solutie nu exista.Cu vreo 6-7 ore in urma,adica inainte de ora 2 cind plecarea era programata,ploua foarte serios cu tunete si fulgere,iar noi am plecat fara nici o ploaie.Am iesit din"ghetoul"muncilor agricole de la fasole pastai cit si din dormitoare,si am plecat cu absolut toate bagajele dupa noi;am plecat iar in urma se mai vedea lumina doarmitoarelor.Drumul era destul de periculos,in primul rind ca era noapte si afara era intuneric bezna in afara de lumina lunii,si in al doilea rind ca puteam fi supusi riscului chiar de a fi intr un fel atacati si de alte persoane,chiar daca eram 5 insi;prima frica am tras o cu o vitea,care era ori culcata ori in picioare iar noi ne am speriat ingrozitor,pentru ca faptura era mai neagra decit intunericul de afara.Popasuri nu am facut chiar daca drumul era obositor.Cu timpul am ajuns aproape de Borcea unde incet incet se zareau zorile,iar luna stralucea in apa.Dupa obositorul mers pina la Borcea,trebuia sa ne odihnim putin,astfel incit am adormit,ca dupa un timp sa ne trezim in niste friguri cumplite in mijlocul verii,iar ceata se aseza groasa pe Borcea.Am inceput sa facem alergari-sport sa ne incalzim,dupa care incepeam sa ne gindim la felul in care vom trece Borcea ca sa ne putem indrepta spre casa,dar problema era trecerea Borcei,astfel incit venise proprietarul unui bac,pe care deja il ajutasem la scoaterea piciorului unui cal prins intre bac,unde acel proprietar nu a vrut sa ne treaca pe unde am vrut noi,pe malul celalalt.Orele treceau,iar noi ne uitam dupa cineva cu barca,unde in sfirsit apare un soldat care ne trece cu barca pina la celalalt mal;ii dam suma de 25 de lei,dupa care noi incepem sa alergam pentru a prinde autobuzul de Fetesti,sarind sau trecind prin una sau doua curti sarind gardurile,ca pina la urma sa ajungem la Fetesti;de la Fetesti am luat tren pina la Slobozia,unde ne am distrat in tren foarte frumos.Aceasta a fost noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,o noapte de aur.Fuga produsa de noi putea sa aibe consecinte destul de foarte dramatice,mai ales ca maistrii care venise cu noi nu stiau nimic de noi,raspunderea era a lor,iar daca se intimpla ceva,raspunderea tot a lor era.Eu in 25 iulie 1989 trebuia urgent sa fiu acasa,ca trebuia sa plec cu parintii la munte pe Valea Prahovei la Busteni si Sinaia.Din colegii de clasa care i am avut in acea fugire au fot 3 colegi anume Costache Tache,Neda Petrica si Toma Dragos,nu 2 cum s a precizat in jurnale..La Bordusani trebuia sa stam pe putin pina pe 1 august 1989,iar conditiile de munca erau cam piperate,mai ales ca foarte de dimineata pina sa rasara soarele trebuia sa plecam la cules fasole pastai,unde nu ducea un vagon al unui tractor,unde nu puteai sa deschizi geamul ca se facea praf,unde binenteles acel tractor mergea pe cimp si lasa in urma numai praf;rezistenta nu am avut inca din prima zi acolo mai ales ca in acea dimineata nu mincasem nimic,soarele ardea cu putere,caldura era insuportabila,iar eu aveam sa ramin in urma din cauza nemincarii si a caldurii,adunind fasole in mai multe transe,astfel incit adunam 3-4 pastai,iar pe celelalte le lasam acolo si mergeam vreo 10-15 metri in fata fara sa adun nimic,asta pina am fost zarit de unul din maistri.Vazind ca nu pot face fata la astfel de conditii,mi se zareste sa plec de acolo,stiind ca a doua zi trebuia sa ajung in acelas loc;oricum,pe noi nu ne tinea o zi intreaga acolo,ci pe la ora 10-10,30 plecam din nou la dormitoare;de asemenea ma gindeam ca nici maistrul nu ma va lasa acasa.Chiar daca nu mergeau baietii,eu oricum tot plecam chiar singur.Gindul plecarii era fara discutie unul sigur,si aproape bine pus la punct.Dormitorul in care ne odihneam era pazit de soldati care faceau armata acolo,unde eu am intrat in vorba cu unul din ei si mi a dat o tuica,apoi cale libera si mie si celorlalti,astfel incit iesirea a fost foarte foarte usoara.Odata ce am trecut Borcea,ma gindeam ca parintii mei ma vor certa ca am fugit de acolo,ceea ce s a si intimplat,insa am avut noroc si mi a fost usor ca era acasa verisoara mea Mirela.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:14 pm

Asadar scopul fugirii de la muncile agricole de la Bordusani erau conditiile de munca si de trai acolo atit pentru mine cit si pentru ceilalti,si de a scapa intr un fel de acele munci agricole insuportabile pe o caldura de foc,ajungind intr un fel chiar sa murim si de foame!De aceea am plecat de acolo;nu isi batea joc de mine acolo absolut nimeni,dar nu am rezistat conditiilor de munca si de hrana de acolo,si asa cu aceasta facind o istorie insemnata in noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,atunci cind am fugit de la muncile agricole de la Bordusani.

Dupa fugirea de acasa din 7 august ai 20 noiembrie 1987 cit si"Operatiunea Delta Dunarii"din 10 martie 1990,din aceasta categorie face parte si noaptea de 19 spre 20 iulie 1989 cind am fugit de la muncile agricole de la Bordusani.Cam tot din acea categorie face parte partial si evenimentele petrecute la Tulcea in noaptea de 11 spre 12 august 1990,cind am fost goniti de acolo eu si cu mama mea de catre tatal meu,din cauza bauturii acestuia,facind pe strada acte de violenta cu mama in fata mea,iar eu nu puteam sa il opresc pe tata la ceea ce ii facuse mamei mele,insa nici mama nu si a vazut de treaba ei si de tacerea ei,pentru ca daca tacea si nu comenta in fata lui nu se ajungea la asemenea acte de violenta pe strada,insa alcoolul si bautura din el au spus totul,iar pina nu am luat o pe mama de mina cu mine sa fugim pe strada si sa ajungem in gara Tulcea,nu ieseam din infernul bauturii lui din cap,in afara faptului ca mie sau eu am scapat doar cu undita rupta care mi a aruncat o intr un cos de gunoi,ajungind pina la urma in gara si stind ascunsi eu si cu mama de tatal meu,astfel incit motivul scandalului provocat de tatal meu pe strada era unul neintemeiat,era un gest iscat din senin,insa bautura care o avea in el il facea sa fie nervos pe mama si pe mine degeaba,dupa ce se iscase scandalul in salupa in care eram in mica excursie in Delta,astfel incit atunci,acei oameni se luase la bataie pe nu stiu ce motiv tot din senin si tot din cauza bauturii,unde aceia mai aveau putin si se aruncau din Dunare,adica motivul scandalului din salupa nu il stiu pentru ca nu eram prezent la fata locului cind se luase la bataie,iar dupa scandalul pe care l a facut pe strada cu mine si cu mama,l a facut sa ramina singur si cu bautura lui din cap pe strada,eu urmind sa plec cu mama inapoi la Slobozia cu trenul,ajungin a doua zi de dimineata linistiti.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Mar Iul 05, 2011 2:14 pm

Asadar,noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,noaptea de 11 spre 12 august 1990,cit si noaptea de 12 spre 13 august 1987-aceasta din urma cind am facut dragoste cu Ramona,cit si noaptea de 7 spre 8 iulie 1986 cind am reusit la treapta I de liceu,cit si noaptea de 30 spre 31 august 1986 cind s a produs puternicul cutremur de pamint de 7 grade pe scara Richter,constituie noptile de aur ale perioadei gloriei mele,toate fiind de o importanta deosebit de majora in viata mea,fiecare avind cite o tema:fugire munci agricole,fugire Tulcea,dragoste,reusita examen si cutremur de pamint.
Puternicele cutremure de pamint produse in 1986 si 1990,constituie o alata mare baza importanta a vietii mele cit si a gloriei mele.Pina in 1986 nici ca ma gindeam la vreun cutremur de pamint,si nici frica acestuia nu o stiam,cu toate ca in 1983 sau 1984 mai fusese unul de 5 grade,si nici la scoala la fel nu stiam asa de bine de cutremur sau cutremure.Marele cutremur s a produs in 1977,de 7,2 grade pe scara Richter.In 1986 cind s a produs,eu eram la Calarasi.Din cele 2 mari cutremure produse in 1986 si 1990,cu toate ca cel din 1986 a fost mai mare,cel din 1990 m i s a parut mult mai puternic;in 1986 cutremurul a fost de 7 grade,iar in 1990 de 5,8 grade pe scara Richter;in noaptea de 30 spre 31 august 1986 a fost o replica de 4,5 grade,iar in noaptea de 30 spre 31 mai,s a produs o replica de 5,8 grade.Cele doua cutremure de pamint au avut in mare parte ploaia,care la ambele cutremure au avut loc inainte ploi de lunga durata mai ales cel din 1990,unde a plouat non stop timp de 3 zile si frig pina la producere.iar la cel din 1986 a plouat foarte abundent si tare cu citeva ore inainte de a se produce.In 1986 a avut o durata de 55 de secunde si la o adincime de 70-72 km sub pamint,iar in 1990 o durata de 45 de secunde la 100 km. sub pamint. Sperietura cea mare a mea nu a inceput la cutremurul din 1986,ci la cel din 1990,unde cel din 1990 a fost foarte periculos,mai ales ca eram si singur in casa;vitrina isi zdranganea cu putere geanurile,cestile si paharele,iar lustra se misca de credeam ca era gata sa cada,biblioteca isi misca geamurile,iar cartile din biblioteca inaintase spre iesire;pe hol se auzeau cum se sparg sticle si borcane,iar cind m am uitat la fereastra din sufragerie,vedeam cum blocurile se misca foarte brusc,aproape sa cada.Cutremurul din 1990 m a afectat destul de serios prinzind o frica ingrozitoare,mai ales prin felul in care ma prinse in casa,ajungind sa devin deosebit de foarte socat de cele intimplate,mai ales ca in afara de faptul ca am injurat cutremurul,am reusit in sfirsit sa ies pe usa,apoi pe scara,si nici cind am ajuns jos afara in fata scarii in sosete inca nu incetase,il simteam sub picioarele mele,picioare ca le udasem si le noroisem cu sosete cu tot dupa ploaia de afara,iar cind am ajuns in casa aveam sa vad marele dezastru,insemnind zecile de sticle si borcane sparte din debara!Dupa cutremurul din noaptea de 30 spre 31 august 1986,adica pe 1 septembrie 1986 cind am ajuns acasa la Slobozia,am gasit aproape la fel dezastrul din 1990,mai ales ca erau deschise absolut toate usile de la bufete si sertare,si cel mai bine stiu ca pe 1 septembrie 1986 atunci cind am ajuns acasa,usa mica de la biblioteca era deschisa,iar pe jos erau foile sau hirtiile impreuna cu un clasor cu timbre erau cazute pe jos in timpul cutremurului.Cutremurul din 1986 a fost dupa reusita examenului de treapta I de liceu,iar cel din 1990 inaintea examenului de bacalaureat,iar cele 2 mari cutremure s au produs in cei mai importanti ani din viata mea,cu cele mai multe zile istorice,printre care si aceste 2 cutremure,de o mare importanta.
In 30 august 1986 ajung la Magureni la verisoara mea Mirela,unde statea la mamaia ei,unde acolo era si Ramona,viitoarea mea prietena un an mai tirziu;in dupa amiaza acelei zile calduroase si toride de vara,plec la Magureni,acolo unde voiam sa imi recuperez timbrele pe care i le dadusem Mirelei,pentru ca ii promisem ca daca voi reusi la examenul de treapta I,ii voi da colectia mea de timbre ei.Am stat acolo pina s a inserat,si se apropia ploaia,iar eu trebuia sa merg pe jos pina acasa vreo 4-5 km:seria de timbre Magyar Posta cu pauni din 1977 o am de atunci de la o vecina a Mirelei;am plecat de acolo,unde se auzea deja tunind si se vedeau fulgerele luminoase,astfel incit trebuia sa tin drumul drept pina acasa,iar ploaia cea mai serioasa ma prinde aproape de strada noastra,iar eu am ajuns acasa tirziu,iar dupa ora 23,30 cind am vrut sa ma culc,ajuns acasa dupa orele 22;afara ploaia continua,am intrat in casa pentru a ma culca,ca apoi mai tirziu sa aud zgomotul usii de la dormitor,pe care in primul moment nu am luat in seama,ca apoi sa realizez ca se produce ceva,astfel incit ma lovesc cu capul de studio,apoi vad lumina de la sufragerie aprinsa,ma ridic,incep sa tremur dar nu de frica ci de frig,si ies afara,unde vine si cateaua Panseluta;afara vad ca s a lasat frig,fulgerele inca mai au putere sa lumineze,ca apoi sa ma ia frigurile din ce in ce mai tare,iar piciorele m i se inmuiase ori de frig ori de frica cutremurului,care la acea ora nu stiam prea multe de el,ca apoi dupa scurt timp sa intru in casa si sa ma culc in dormitorul de la strada;a doua zi dimineata era un frig foarte tare,am iesit la poarta,apoi am intrebat pe cineva care trecea pe strada,daca s a intimplat ceva la blocuri,zicind ca nu stie.Cutremurul de pamint s a produs la ora 0,29 de minute si 55 de secunde pe o perioada de 55 de secunde,adica in prima jumatate de ora a zilei de 31 august 1986,cutremur produs in muntii Vrancei,la Tulnici,cu o magnitudine de 7 grade pe scara Richter,si cu o replica de 4,5 grade pe scara Richter.
La cutremurul din 30 mai 1990,in acea zi ploioasa cu tunete si fulgere,ma intorceam de la scoala dind drumul la televizorul alb-megru Sirius 237,unde rula un film,o opera de Shakespeare,unde eu rulam aventura"Anotimpuri",televizorul fiind dat fara sonor.Atnci geamurile erau inchise-adica geamul de la sufragerie era inchis,ca dup un anumit timp sa aud o foarte tare bubuitura la geam,unde in acel moment aud ca geamul de la biblioteca incepe sa zdrangane incet,unde in prima faza nu m am speriat si nu am luat in seama;incepuse putin mai tare,ca dupa 2-3 secunde sa isi incetineasca evolutia,dar porneste din nou din ce in ce mai tare,unde abia atunci realizez ca nu este ceva minor,ceva usor.In acel timp se deschise usile de la biblioteca si vitrina,pina cind m am culcat la pamint-la podea,m am inchinat indreptindu ma in genunchi spre televizor care ii disparuse imaginea si era pe ecran un patrat mare,apoi reusesc in sfirsit sa ies pe scara,apoi in fata blocului in sosete,iar cind totul se terminase treumuram din tot corpul,urechile erau deja infundate,ca pina la urma sa urc sus in casa;ajuns in casa injur in gura mare cutremurul dracuindu l nu inainte de a deschide geamul de la sufragerie,ca apoi sa vad pagubele lasate de acest cutremur.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:43 pm

Cainele Boby a ramas cel mai frumos caine din prima fatare a catelei Panseluta,un caine care zici ca nu era caine,ci arata mai mult cu o oaie,fiind cret pe corp,iar coada lui era bearca,adica avea o coada foarte mica,coada care nu i a mai crezcut nici in ceilalti ani.Aveam pe atunci ura pe el(1989),il alergam prin toata curtea,iar daca ma loveam sau atingeam cu vreun obiect vreun geam vrind sa arunc in el,ma enervam mai tare pe el,dupa care incepeam din nou sa il alerg,iar cind il prindeam il bateam foarte foarte urit,dindu i cu picioarele in burta,in cap,il stringeam de nas foarte tare,iar mincare nu prea a vazut de la mine,asa cum Panseluta primea mincare chiar si de la mine din gura,si nu stiu daca pe aceasta catea am batut o vreodata,asa cum a batut o tata;o invatesem sa stea jos,o chemam la mine cu"vino aici"sau"vino n coa",iar pe liga cele 3 nume ale ei,eu o alintam Luta ori Panseaua.Cind stateam in dormitor la masa in fata ferestrei,venea si punea picioarele pe zid,si ajungea la fereastra,si se uita la mine.Tare draga mi a fost aceasta catea,care a murit in chinuri groaznice in decembrie 1998.Eram afara,iar eu ii dadeam sa manince de la mine din gura,ii dadeam si biscuiti si alte citeva dulciuri,dar ce nu i am dat.A fost foarte rea cu unii vecini si cu unii trecatori de pe strada,si de foarte multe ori acestia au incercat sa o otraveasca,iar pina la moartea ei,cred ca a fost otravita in 12 ani de vreo 10 ori,ultima oara fiind un succes blestemat de mine al acelora care i au pus acel gind rau.Panseaua era de culoare maro-deschis,uneori galben maro inchis,semanind cu un caine lup.De la ea a mai ramas Boby,ceilalti catei fiind aruncati linga clubul tineretului,si apoi a survenit si moartea lui Boby in 1999 in vara,unde acesta a murit in chinuri si mai groaznice,probabil mincind soda caustica.Dupa ce au fost ingrijiti atita ani in curte,Panseaua a fost dusa de mine pe ultimul drum la gunoi,iar Boby a avut aceeasi soarta,si nu a mai ramas in urma lor decit istoria,si nu vor fi niciodata uitati acesti caini-Panseaua si Boby.Dupa moartea Panselei nu a mai ramas nici un descendent,nici un urmas in urma ei;ei-cei doi caini Panseluta si Boby,incepuse inca din primii ani sa sara gardul de la poarta,apoi plecau,si veneau peste 1-2 saptamini cind apaream eu la Calarasi,iar cind apareau,ii vedeam din curte,unde le deschideam poarta sa intre in curte.Acestia au fost cainii de aur pe care i am avut in perioada mea de glorie 1986-1991 in curtea de pe strada Rahova,caini intrati in istorie:cateaua Panseluta Tuti Zambilica sau Panseaua si Luta(1986-1998),si cainele Boby(1988-1999).Eu ii ziceam Panseluta-Panseaua-Luta,parintii mei ii ziceau Tuti,iar mamaia mea Angela-Zambilica.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:44 pm

Din 1986 pina in 1989 la Calarasi am fost la foarte multe filme la cinematograf,majoritatea filmelor vizionate le am vazut la cinematograful Victoria.Iata citeva titluri de filme vine cunoscute:"Calaretul fata cap","Tunurile din Navarone","Intoarcerea lui Colt Alb","Rio Bravo",apoi alte filme precum"Tarzan omul maimuta","Rocky II","Cei trei muschetari"(la cinema Orizont),"Trenul","Jandarmul si jandarmeritele"(cinema Orizont),"Cele 4 zile ale orasului Napoli"(la cinema Orizont),deci majoritatea acestor filme au fost vizionate de mine mai mult in 1989,si mai mult la cinema Victoria.In dupa amiaza zilei de 12 august 1987,cu citeva ore inainte sa fie ce a fost cu Ramona,am ajuns la cinema Victoria,unde am vazut filmul"Nea Marin Miliardar",iar in ziua de duminica 16 august 1987 ajung la cinema Victoria,unde vad impreuna cu Ramona filmul indian"O floare si doi gradinari",unde sala a fost arhiplina(la film au fost si verisoarele mele Mirela si Adriana);la cinema Victoria am ajuns si cu baiatul finilor-Dan,la filmul romanesc"Pacala",unde in 19 august 1987 a mers cu mine pina si la Magureni sa o vada pe Ramona(Dan avea pe atunci virsta de 10 ani).
Inainte de vacanta de primavara 1989,in 2 aprilie 1989 termin la Calarasi primul volum al romanului de dragoste compus de mine si intitulat"Trandafirul de pe litoral",iar cu o zi inainte,pe 1 aprilie 1989 ajungeam din nou la cinema Victoria,unde aveam sa vad filmul rusesc(U.R.S.S.)"Taina reginei piratilor".
Din 1986,de pe 1 ianuarie pina in 1991 aproape sa plec in armata,la Calarasi am fost astfel:50 de zile in 1986;17 zile in 1987;45 de zile in 1988;114 zile in 1989;119 zile in 1990,11 zile in 1991,cu un total general de 356 de zile in 6 ani.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:45 pm

In zilele de 1 si 2 ami 1990,cind"Operatiunea Delta Dunarii"era in toi si in floare,eu eram la Calarasi in acea zi,unde"Operatiunea Delta Dunarii"prindea mari radacini si puteri,si voiam sa plec in Delta chiar atunci pe 1 mai 1990,de la Calarasi.Cercetarea ornitologica efectuata la Calarasi in 7 aprilie 1990,a fost operata si efectuata de unul singur,astfel incit am gasit un total de 12 cuiburi plus o scorbura de ciocanitoare,deplasare efectuata de mine de la parcul"Dumbrava"spre Chiciu,foarte aproape de canalul siderurgic,intre orele 17,06-18,38.
In primele zile ale vacantei de primavara inceputa in 7 aprilie 1989,la Calarasi am reinceput constructia casei de pe strada Rahova.
Canalul siderurgic de la Calarasi constituie locul in care in 1986 si 1990 am fost la pescuit si nu am prins nimic;in dimineata unei zile din august 1986 am plecat la pescuit pe canalul siderurgic,ajungind acolo pina la rasaritul soarelui,iar dupa citeva ore de stat,s a agatat cirligul intr o piatra,chemind un om sa ma ajute,si unde am crezut ca am prins pestele cel mare,,pentru ca pe mijlocul canalului sareau la suprafata apei crapi si somni,si cind colo,cirligul agatase un pietroi.In acea zi am plecat si fara apa,ajungind ca pina la urma sa beau apa calda din acel canal.In 1990 la fel nu am facut nimic-tot pe canalul siderurgic,dar de aceasta data am luat cu mine apa.
Asa cum Luminita este cea mai importanta prietena din toate cele 7 avute impreuna cu ea,cit si cea mai importanta de la Slobozia,asa Ramona ramine cea mai importanta la Calarasi in 1987,1988 si 1990,iar Angela in 1989 si 1990. Cu amindoua am avut idile,dar mai ales cu Ramona,unde cu aceasta m am sarutat prelung si de lunga durata.Cu Angela nu m am sarutat ca m a refuzat.De asemenea,nici Mioara nu trebuie uitata,care le a intrecut pe amindoua si pe toate restul celorlalte prietene pe care le am avut din 1986 pina in 1991,atit la frumusete,cit si la comportament;Mioara ramine o frumusete divina,si cu un comportament in exclusivitate extraordinar de bun fata de celelalte prietene ale mele.Prin Mioara am vazut frumusetea sufleteasca a ei si cuvintele si vorbele ei care nu au fost intilnite la celelalte prietene,plus ca m a recunoscut in tren in ziua de 7 octombrie 1989 unde eu nu mai stiam cum arata,deci avind un comportament fata de mine foarte bine si foarte mult accentuat din partea ei,unde isi merita un loc de frunte in clasament,si pe linga toate acestea,isi merita numele:ROSU MIOARA.A completat in ultimul oracol in 28 august 1989,si,pe linga scrisul ei fascinant in raspunsurile date de ea la intrebarile din oracol,Mioara mi a lasat ca amintire"Almanahul convorbiri literare 1989",asa cum si Luminita mi a lasat amintire cartea"Tobit".Asadar,Mioara,prin cele 4 zile ale prieteniei mele cu ea,MIOARA RAMINE O ADEVARATA SI O MARE MARE LEGENDA!BRAVO MIOARA!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat