jurnal VIII

Pagina 5 din 6 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

jurnal VIII

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 01, 2011 2:34 pm

Rezumarea primului mesaj :

Oare carui fapt s a ajuns la aceasta totala distrugere intr o singura zi?De ce 19 mai 1991 nu a fost o zi ca celelalte?Singurul vinovat este Mihai Claudiu care a facut ce a vrut cu mine si cu Luminita in 1990 si 1991 mai ales felul in care si a batut joc de ea.De mine si a batut joc si Caraiman Valentina,dar mai ales Claudiu si binenteles Luminita care nu stia ce voia,adica ori sa se ia dupa mine ori sa se ia dupa Claudiu,insa mai mult ca el a facut dar s a inselat jalnic,numai ca aici si au gresit tinta care eram eu,ca apoi tot eu sa ramin sa o am pe constiinta pe Luminita toata viata din cauza acelui Claudiu. Haosul incheierii gloriei mele se aude inca din aprilie 1990;in luna mai 1990 primesc un plic de la Luminita plic care continea diferite versuri tip"amintiri"de oracol,nicidecum o scrisoare in care sa imi scrie intr un fel ca probabil ar vrea sa se marite cu Claudiu,sau in alt fel-ca ar vrea sa ramina cu mine;in aceeasi luna mai,Luminita fuge de la Husi de la scoala pentru Claudiu,si citeva zile mai tirziu Claudiu fuge de acasa la Husi pentru Luminita;parindu i lui persoana mea o fure geloasa,Claudiu si baietii de la si din preajma blocului,imi spun in iunie 1990 dupa banchetul din 7-8-9 iunie 1990,ca a primit de la Luminita diferite scrisori de dragoste;dupa reusita mea a examenului de bacalaureat plec la Calarasi unde stau acolo fara oprire pina la inceputul lunii august 1990,nu ajung bine acasa la Slobozia,ca si sint luat la rost de oameni in toata firea,vecini,batrini,unde acestia ma avertizeaza ca Luminita face diferite activitati prostituabile cu Claudiu in preajma blocului;in 9 august 1990 se produce cosmarul inceputului de sfirsit al gloriei mele,unde Claudiu isi bate joc in fel si chip de Luminita in fata mea,ca in final,tot in acea seara,Luminita sa imi spuna ca se marita cu Claudiu;plecarea mea la Tulcea avea sa intoarca din nou roata minciunii nu inainte de a i da eu sa manince Luminitei care era izgonita de acasa;in ziua intoarcerii de la Tulcea,ajung acasa si ma trezesc din partea baietilor si a lui Claudiu cu o surpriza deosebit de neplacuta,unde sint somat ca Claudiu a avut cu Luminita o noapte de foc,pe cind eu o stiam pe Luminita izgonita de acasa inainte sa plec la Tulcea unde am stat o zi si o noapte acolo.Parintii lui Claudiu afla de relatia lui cu Luminita unde ii interzice sa mai aibe vreo relatie cu aceasta,iar aceisi parinti ai lui apeleaza la ajutorul meu,ajutor care imi este inutil atita timp cit ei aveau libertatea lor deplina,si la fel de inutila daca eu le spuneam lui Claudiu si Luminitei si tot ca ei faceau,astfel incit in luna septembrie 1990 se instaureaza aici dictatura post claudista,in sensul in care Claudiu imi spunea ca vrea sa scape de Luminita sub orice forma,iar cind eu incepeam sa ii explic Luminitei ca sa o termine cu el,Claudiu o tinea pe a lui ca nu e adevarat;o alta baricada impotriva relatiei lui Claudiu cu Luminita se formeaza tot in septembrie 1990,unde vecina Lumintei care statea la parter pe nume Florentina,ma trage deoparte si imi spune in acea seara ploioasa ca sa fac in asa fel incit sa il inlatur pe Claudiu de Luminita,ca sa imi pot continua eu relatia cu ea;dezastrul lui Claudiu se produce si mai si la inceputul lui septembrie 1990,unde in spatele blocului acesta confirma ca el pentru Luminita a vrut sa se otraveasca gasindu i taica su in buzunarul de la haina lui otrava(!?)ceea ce nu era adevarat,si stiam acest lucru chiar daca era mama lui la geamul de la sufragerie si asculta,iar cind Claudiu a pronuntat fraza cu"otrava",maica sa nu a putut sa se abtina de ris si a inchis geamul repede auzindu se hohotele de ris ale acesteia;datorita faptului ca de unul singur nu puteam face fata la minciunile prea gogonate ale lui Claudiu,apelez la ajutorul Culdei Camelia si a fratelui ei Culda Adrian,unde cu acestia doi incep"Procesul Luminitei"si nici cu acestia nu ajung la nici un consemn,astfel incit,intr una din primele seri ale lui septembrie 1990,Adi,vazind ca Luminita nu trece de partea mea si ii ia apararea mereu lui Claudiu,incepe sa o ia la bataie,dindu i citeva palme zdravene si serioase;la jumatatea lunii septembrie,in 16 septembrie 1990,Luminita imi da o raza de speranta desarta unde reusim sa ne sarutam prelung in fata scarii mele;;atunci cind credeam ca il v a lasa pe Claudiu cu toate desertaciunile lui,in 18 septembrie 1990 iarasi sint lovit in plin de amindoi,unde de aceasta data ma anunta ca vor avea cit de curind un copil;bataile de joc in fata mea si a Luminitei Claudiu si le continua,astfel incit din cauza lui sint retinut la unitatea militara din parcul mic de linga stadionul din Slobozia,unde ajunge si politia care ma pune sa dau o declaratie,dupa care Luminita iarasi este izgonita de acasa,ca in prima zi a lunii octombrie 1990 sa ajung cuLuminita si cu Tascu George la cofetarie;de aici incerc sa ies din iadul lor si sa nu ii mai bag in seama o perioada de timp!In concluzie,incercarile mele,lupta impotriva lui Claudiu si a minciunilor lui-toate au fost inutile,mai ales ca am cerut si am fost rugat sa il debarasez pe Claudiu de Luminita,fiind rugat de Flori,de Camelia,de fratele Cameliei-Adi,de vecini,de prieteni,dar daca Luminita nu a vrut,nu a vrut pe viata ei care a costat o scump in 19 mai 1991 atunci cind a murit! In martie 1991,pe linga dictatura post claudista,imi iese in cale o alta dictatura conditionat-pretentios-postvalentinista intitulata Caraiman Valentina de pe 1 martie 1991,care aduce mari schimbari intitulate nenorociri,care,odata cu prietenia acestei incapabile,vine un pic mai tirziu moartea Luminitei.

cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: jurnal VIII

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:31 pm

Ce reprezinta pina la urma imprejurimile excursiilor efectuate in concediile cu parintii mei si in vacantele de vara?In 1987 am fost impreuna cu parintii mei in statiunea Voineasa,din judetul Vilcea.Aici am fost in imprejurilmile statiunii,unde stiu cel mai bine ca am fost la Baile Herculane,ca un an mai tirziu,in 1988,la Soveja in judetul Vrancea,unde imprejurimile in care am fost in excursii au fost Baile Olanesti si Govora,Marasesti,Marasti,Oituz.In 1986 la Iasi am fost doar in imprejurimile orasului Iasi,adica la Mitropolia Moldovei,unde am pus mina pe moasteleSfintei Cuvioase Paraschiva,apoi bojdeuca lui Ion Creanga,"Plopii fara sot"ai lui Eminescu,si Palatul Culturii din Iasi.La Iasi ne am plimbat cu tramvaiul,am facut si poze la Iasi,iar noi am fost cazati la un hotel de linga Palatul Culturii,unde acolo am facut poze la statuia lui Stefan cel Mare si linga niste tunuri,iar cind am vizitat acel palat,mi a placut foarte mult colectia de ceasuri.
Daca nu fugeam la Galati pe 7 august 1987,nu mai ajungeam acolo niciodata!Asadar,in 1986 am fost la Galati si Iasi;in 1987 la Galati,Braila,Voineasa si in comuna Basarabi cind am fugit de acasa in noiembrie 1987;in 1988 am fost la Soveja si Braila;in 1989 am ajuns pe Valea Prahoveu la Sinaia,Busteni,Predeal,Poiana Tapului,si la Bucuresti cu liceul la Tirgul International Bucuresti,dar si la muncile agricole de la Bordusani atunci cind s a produs fugirea de acolo din noaptea de 19 spre 20 iulie 1989;in 1990 am fost in banchet la Sinaia cu clasa mea,in clasa a XII a care era deja terminata,apoi la majoratul Ramonei din Valul lui Traian.In 23 iulie 1986,dupa ce am reusit examenul de treapta I din 8 iulie 1986,m am dus la Galati,unde acolo,pe strada Dobrogei nr.23 statea la curte tanti Geta,o foarte buna prietena de viata si de familie cu mamaia Geta si tataia Ionel.In 1990,pe linga Valul lui Traian si banchetul de la Sinaia,am fost si la Tulcea si in Delta Dunarii in 10-11 august 1990.Asadar,in perioada 1986-1990 am fost la:GALATI,IASI,BASARABI,VOINEASA,SOVEJA,SINAIA,BUSTENI,BUCURESTI,BRAI
LA,TULCEA,VALUL LUI TRAIAN,BORDUSANI,toate aceste deplasari s au efectuat indiferent ca a fost fugire de acasa ori banchet,ori concediu cu parintii mei.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:32 pm

Iata prietenii pe care i am avut in perioada 1986-1991,in afara de cele 7 prietene:
BACANU MIHAELA,GHEORGHE AURELIAN,DINU ADRIANA,LICSANDROAIE GEORGE GABRIEL,DAN CRAIA,CHELBEA SORIN,CHELBEA IULIAN,DRAGNESCU DAN,GHEORGHE LUDOVIC,GHEORGHE DOBRIN,PRICOP MIHAI,MIHAI CLAUDIU,BUCUR BOGDAN,TINTA VERONICA,VICTOR POPA EUGEN,TASCU GEORGE,TASCU STELIAN,RADUCANU DAN,SANDU ZAMFIR,S.LAURA,BELCIN NICOLAE,PORUMB MARIUS,BURDULEA CATALIN,UDREA CATALIN,VLAD NEDELCU,OPREA GIGI,GHITA NICOLAE,NICOLESCU TONI,BALTA COSTEL,BALTA LILIAN,MIHAI CRISTIAN,APOSTOL VALENTIN,DRAJNEANU COSTEL,DANCIU IULIANA,SIMA MARIANA,LANCEA ANGELICA,ION FLORIAN,SANDU MARIUS,RADU FLORENTINA,MITRAN ANISOARA,SAVU CRISTIAN,BRATU LIGIA,NICOLAE COSTEL,MEIROSU LENUTA,ARTUR CRISTIAN,BUSILA LAURENTIU,MIHAILESCU BANICA,TANASE MIRCEA,IORDACHE ALEXANDRU,PETRE CRISTIAN,BORCIU VALENTIN,AXENTUTA GEORGETA,BRATU ELENA,OPREA VICTOR,TIU TONI,NICOLAESCU CLAUDIU,CONSTANTIN MARIAN,SPIREA MIREL,MACAU DANIEL,COSTACHE TACHE,NEDA PETRICA,TOMA DRAGOS,VASILESCU IULIAN,alaturi de profesorii Stefanescu Elena,Stroescu Gheorghe,Teodorescu Ion si Stiuca Alexandru,unde acestia toti la un loc reprezinta principalii prieteni pe care i am avut in perioada 1986-1991(inclusiv dirigintele meu Dan Dragomir in clasele XI-XII,si dirigintele meu Radu Georgica in clasele IX-X),unde acestia reprezinta un tot unitar si in caietele mele de memorii,apoi in"Arhiva vietii","Secrete pe spatiul verde","In prag de armata","Adevaratul adevar",si nu in ultimul rind in jurnalele mele!
La Calarasi, o mare baza a constituit o curtea casei de pe strada Stadionului nr.5,iar abia dupa demolarea ei in toamna anului 1987 mi am dat seama ca a ramas si va ramine o curte si o casa istorica!Cit a prins perioada 1986-1987,foarte foarte rar am ajuns acolo,iar in majoritatea timpului am fost pe strada Rahova,iar curtea si casa de pe strada Stadionului nr.5,a devenit O MARE LEGENDA!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:33 pm

Angela,Mioara si Ramona,au calcat pragul curtilor de pe strada Rahova si Stadionului nr.5,Ramona fiind autoarea intrarii in curtea casei de pe strada Stadionului nr.5 in ziua de 15 august 1987,cind am practicat impreuna sarutari prelungi de lunga durata.De asemenea,au stat in curte chiriasa Bratu Elena,care a participat la majoratul meu petrecut acolo in curte pe Rahova,invitind o si pe prietena ei Axentuta Georgeta,completind amindoua in oracol in acea zi;Apostol Valentin venea de la Slobozia la acelas majorat al meu,completind si el in oracol in aceeasi zi.In curtea de pe strada Rahova,au intrat asadar:ANGELA,RAMONA,MIOARA,APOSTOL VALENTIN,BRATU ELENA,AXENTUTA GEORGETA,BORCIU VALENTIN,PETRE CRISTIAN,NICOLAESCU CLAUDIU si NUCOLAE COSTEL,IN AFARA DE RUDELE DIN PARTEA PARINTILOR MEI,INCLUSIV FINII NOSTRI.
Cateaua Panseluta Tuti Zambilica facea in curtea de pe Rahova o mare istorie din august 1986 prinzind perioada de glorie,catea care a facut o istorie de aur in curte si l a avut pe catelul(puiul ei)pe nume Boby in 1988 in mai,prinzind si acesta perioada mea de glorie,si care l am batut foarte rau si nu l am mai vrut in curte in tot anul 1989.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:33 pm

In toamna anului 1987 am fost retinut de militie fiind nevinovat,crezind ca sint un spargator de magazine,eu fiind in spatele magazinului Select din Calarasi,dupa ce veneam de la nunta unchiului meu Lica de la Magureni,,cind la plecare am condus o pe prietena matusii mele Anda pe nume Elena,unde cei doi militieni m au zarit,nici buletinul nu il aveam la mine,ceasul era trecut de ora 1 noaptea,si au inceput sa ma bata degeaba cu lanterna in gura si in cap,facind in acel moment si un exercitiu cu cainele lor lup,dupa care am ajuns la sectia de militie,unde aveam sa dorm pe scaun in frig si in curent ca era aproape iarna,mai ales ca afara a doua zi dimineata era o ploaie foarte foarte rece si frig,de credeam ca v a ninge.M a pus inca din primele ore de dimineata sa sparg lemne pina la aparitia comandantului care mi a spus ca sint nevinovat si ca imi da drumul,fara sa isi ceara scuze,vrind parca sa ii cer eu scuze,ca imi spuse ca alta data sa umblu cu buletinul de identitate la mine.
Cutremurul de pamint din noaptea de 30 spre 31 august 1986,ora 0,29 de minute si 55 de secunde,cu o magnitudine de 7 grade pe scara Richter la o adincime de 72 de km sub pamint,produs in muntii Vrancei,m a gasit la Calarasi.
Dupa ce am venit de la Galati,dupa fugirea de acasa produsa de mine la Slobozia in 7 august 1987,pe 11 august 1987 m am intors la Calarasi.
In 1989,cazatura din tei din 16 august 1989,s a produs chiar in fata portii de linga curtea noastra de pe Rahova,in Calarasi.
In 1990,dupa ce am plecat in 27 iulie 1990 la Magureni,am luat o bataie egala cu moartea in acea zi de la baietii din sat.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:34 pm

Cercetari ornitologice au avut loc la Calarasi in ziua de 7 aprilie 1990.
Motul verisorului meu Nicolae Ionut de pe 1 martie 1986,promotia tatalui meu din 14 iunie 1986,botezul verisoarei mele de la Magureni de pe 31 august 1986 pe nume Lazar Valentina,fac parte din gloria continuata la Calarasi.
Iata asadar principalele aspecte la Calarasi in perioada 1986-1990:
1.1 MARTIE 1986-MOTUL LUI IONUT. In afara de evenimentele petrecu
2.14 IUNIE 1986-PROMOTIA TATALUI MEU. te in noiembrie 1987,si de bataia
3.30 AUGUST 1986-CUTREMUR DE PAMINT. pe care am luat o la Magureni in a
4.31 august 1986-BOTEZ LAZAR VALENTINA. propierea Borcei cind am aruncat
5.AUGUST 1986-CATEAUA PANSELUTA TUTI ZAMBILICA. cu o baterie uzata intr o bar
6.12 AUGUST 1987-PRIETENA B.RAMONA. ca trei sferturi scufundata in 27 iu
7.NOIEMBRIE 1987-RETINUT LA MILITIE. 1990,restul prezentarii este strict
8.2 MAI 1988-CAINELE BOBY. obligatoriu de mentionat,iar daca
9.30 APRILIE 1989-PRIETENA NICOLAE ANGELA. nu se intelege bine la evenimente
10.17 IUNIE 1989-MAJORATUL MEU. notata cu carioca portocalie,scriu
11.3 SEPTEMBRIE 1989-AM DEVENIT NAS. cu pixul ca in 30 august 1986 s a
12.7 APRILIE 1990-CERCETARI ORNITOLOGICE. produs cutremurul de pamint,apoi
13.27 IULIE 1990-BATAIE LA MAGURENI. in 12 august 1987(6)am facut o pri
14.27 AUGUST 1989-PRIETENA ROSU MIOARA. etena pe Ramona,in 7 aprilie 1990
15.16 AUGUST 1989-CAZATURA DIN TEI (12)au fost cercetari ornitologice
16.BRATU ELENA-AXENTUTA GEORGETA-BORCIU VALENTIN. ,iar 27 iulie 1990(13)
17.CASA DE PE STRADA STADIONULUI NR.5,SI RAHOVA. bataia pe care am luat o.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:34 pm

Din aceste 17 imagini lipseste Apostol Valentin care,pentru felul in care s a comportat cu mine in ultimul an la munca(lucram la Avicola din 2002),nu cred ca mai este o persoana atit de importanta fata de Bratu Elena(Lenuta),si prietena ei-Geta.Despre nr.17,aici nu fac si nu ar trebui sa existe comentarii,pentru ca la aceste 2 case s au petrecut majoritatea evenimentelor,cu toate ca motul lui Ionut a fost la el acasa,iar botezul Valentinei la Magureni,insa si promotia tatalui meu din 14 iunie 1986,care toate aceste evenimente au avut loc in curtile de pe strazile Stadionului nr.5 si Rahova,si pina si cei 2 caini-cateaua Panseluta si cainele Boby fac parte insemnata in curtea de pe strada Rahova.Cu Ramona am avut o idila in 12 august 1987,iar cu Angela am avut o idila in 25 decembrie 1989,in Calarasi.
Am participat in 30 decembrie 1986,1987 si 1988 la aniversarea zilei de nastere a verisoarei mele Nicolae Adriana.Revelioanele petrecute la Calarasi au fost:1987-1988 pe Rahova impreuna cu toata familia(inclusiv rudele de la Braila si finii de la Slobozia);1988-1989 l am petrecut impreuna doar fara parinti cu Ramona la Mirela acasa,iar revelionul 1989-1990 l am petrecut impreuna cu Adriana(verisoara mea)si cu parintii acesteia.
In august 1990,la inceputul acelei luni,am gasit la cutia postala din curte o scrisoare de la Culda Camelia.
Cind am reusit la bacalaureat in 27 iunie 1990,tocmai veneam de la o bere impreuna cu unchiul meu nea Gigi care m am dus la el acasa,imediat primind telefon la ei acasa de la tata de la Slobozia,unde imi spune cu bucurie ca am reusit la examenul de bacalaureat.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:35 pm

Pe Rahova,in 1988 si 1989 am avut un motan de statura mica,de culoare gri,si de foarte multe ori,mai ales in vacantele de iarna,dormeam cu el in bucatarie,si de foarte multe ori mi am batut joc de el unde rideam peste masura,astfel incit am ajuns pina si in ultima camera a chiriesilor unde faceam focul la soba(o soba cilindrica),iar cu motanul acela faceam diferite ispravi,ajungind sa il pun cu picioarele pe plita foarte incinsa,unde nu avea sa stea decit 1-2 secunde si apoi sa sara,facindu ma sa rid peste masura;cu el mai rideam si in momentul cind el dormea,iar in timpul somnului sau adinc ii dadeam cu palma peste spate,iar acesta sarea brusc,vibrind din somn.
Cainele Boby a ramas cel mai frumos caine din prima fatare a catelei Panseluta,un caine care zici ca nu era caine,ci arata mai mult cu o oaie,fiind cret pe corp,iar coada lui era bearca,adica avea o coada foarte mica,coada care nu i a mai crezcut nici in ceilalti ani.Aveam pe atunci ura pe el(1989),il alergam prin toata curtea,iar daca ma loveam sau atingeam cu vreun obiect vreun geam vrind sa arunc in el,ma enervam mai tare pe el,dupa care incepeam din nou sa il alerg,iar cind il prindeam il bateam foarte foarte urit,dindu i cu picioarele in burta,in cap,il stringeam de nas foarte tare,iar mincare nu prea a vazut de la mine,asa cum Panseluta primea mincare chiar si de la mine din gura,si nu stiu daca pe aceasta catea am batut o vreodata,asa cum a batut o tata;o invatesem sa stea jos,o chemam la mine cu"vino aici"sau"vino n coa",iar pe liga cele 3 nume ale ei,eu o alintam Luta ori Panseaua.Cind stateam in dormitor la masa in fata ferestrei,venea si punea picioarele pe zid,si ajungea la fereastra,si se uita la mine.Tare draga mi a fost aceasta catea,care a murit in chinuri groaznice in decembrie 1998.Eram afara,iar eu ii dadeam sa manince de la mine din gura,ii dadeam si biscuiti si alte citeva dulciuri,dar ce nu i am dat.A fost foarte rea cu unii vecini si cu unii trecatori de pe strada,si de foarte multe ori acestia au incercat sa o otraveasca,iar pina la moartea ei,cred ca a fost otravita in 12 ani de vreo 10 ori,ultima oara fiind un succes blestemat de mine al acelora care i au pus acel gind rau.Panseaua era de culoare maro-deschis,uneori galben maro inchis,semanind cu un caine lup.De la ea a mai ramas Boby,ceilalti catei fiind aruncati linga clubul tineretului,si apoi a survenit si moartea lui Boby in 1999 in vara,unde acesta a murit in chinuri si mai groaznice,probabil mincind soda caustica.Dupa ce au fost ingrijiti atita ani in curte,Panseaua a fost dusa de mine pe ultimul drum la gunoi,iar Boby a avut aceeasi soarta,si nu a mai ramas in urma lor decit istoria,si nu vor fi niciodata uitati acesti caini-Panseaua si Boby.Dupa moartea Panselei nu a mai ramas nici un descendent,nici un urmas in urma ei;ei-cei doi caini Panseluta si Boby,incepuse inca din primii ani sa sara gardul de la poarta,apoi plecau,si veneau peste 1-2 saptamini cind apaream eu la Calarasi,iar cind apareau,ii vedeam din curte,unde le deschideam poarta sa intre in curte.Acestia au fost cainii de aur pe care i am avut in perioada mea de glorie 1986-1991 in curtea de pe strada Rahova,caini intrati in istorie:cateaua Panseluta Tuti Zambilica sau Panseaua si Luta(1986-1998),si cainele Boby(1988-1999).Eu ii ziceam Panseluta-Panseaua-Luta,parintii mei ii ziceau Tuti,iar mamaia mea Angela-Zambilica.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:35 pm

Din 1986 pina in 1989 la Calarasi am fost la foarte multe filme la cinematograf,majoritatea filmelor vizionate le am vazut la cinematograful Victoria.Iata citeva titluri de filme vine cunoscute:"Calaretul fata cap","Tunurile din Navarone","Intoarcerea lui Colt Alb","Rio Bravo",apoi alte filme precum"Tarzan omul maimuta","Rocky II","Cei trei muschetari"(la cinema Orizont),"Trenul","Jandarmul si jandarmeritele"(cinema Orizont),"Cele 4 zile ale orasului Napoli"(la cinema Orizont),deci majoritatea acestor filme au fost vizionate de mine mai mult in 1989,si mai mult la cinema Victoria.In dupa amiaza zilei de 12 august 1987,cu citeva ore inainte sa fie ce a fost cu Ramona,am ajuns la cinema Victoria,unde am vazut filmul"Nea Marin Miliardar",iar in ziua de duminica 16 august 1987 ajung la cinema Victoria,unde vad impreuna cu Ramona filmul indian"O floare si doi gradinari",unde sala a fost arhiplina(la film au fost si verisoarele mele Mirela si Adriana);la cinema Victoria am ajuns si cu baiatul finilor-Dan,la filmul romanesc"Pacala",unde in 19 august 1987 a mers cu mine pina si la Magureni sa o vada pe Ramona(Dan avea pe atunci virsta de 10 ani).
Inainte de vacanta de primavara 1989,in 2 aprilie 1989 termin la Calarasi primul volum al romanului de dragoste compus de mine si intitulat"Trandafirul de pe litoral",iar cu o zi inainte,pe 1 aprilie 1989 ajungeam din nou la cinema Victoria,unde aveam sa vad filmul rusesc(U.R.S.S.)"Taina reginei piratilor".
Din 1986,de pe 1 ianuarie pina in 1991 aproape sa plec in armata,la Calarasi am fost astfel:50 de zile in 1986;17 zile in 1987;45 de zile in 1988;114 zile in 1989;119 zile in 1990,11 zile in 1991,cu un total general de 356 de zile in 6 ani.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:36 pm

In zilele de 1 si 2 ami 1990,cind"Operatiunea Delta Dunarii"era in toi si in floare,eu eram la Calarasi in acea zi,unde"Operatiunea Delta Dunarii"prindea mari radacini si puteri,si voiam sa plec in Delta chiar atunci pe 1 mai 1990,de la Calarasi.Cercetarea ornitologica efectuata la Calarasi in 7 aprilie 1990,a fost operata si efectuata de unul singur,astfel incit am gasit un total de 12 cuiburi plus o scorbura de ciocanitoare,deplasare efectuata de mine de la parcul"Dumbrava"spre Chiciu,foarte aproape de canalul siderurgic,intre orele 17,06-18,38.
In primele zile ale vacantei de primavara inceputa in 7 aprilie 1989,la Calarasi am reinceput constructia casei de pe strada Rahova.
Canalul siderurgic de la Calarasi constituie locul in care in 1986 si 1990 am fost la pescuit si nu am prins nimic;in dimineata unei zile din august 1986 am plecat la pescuit pe canalul siderurgic,ajungind acolo pina la rasaritul soarelui,iar dupa citeva ore de stat,s a agatat cirligul intr o piatra,chemind un om sa ma ajute,si unde am crezut ca am prins pestele cel mare,,pentru ca pe mijlocul canalului sareau la suprafata apei crapi si somni,si cind colo,cirligul agatase un pietroi.In acea zi am plecat si fara apa,ajungind ca pina la urma sa beau apa calda din acel canal.In 1990 la fel nu am facut nimic-tot pe canalul siderurgic,dar de aceasta data am luat cu mine apa.
Asa cum Luminita este cea mai importanta prietena din toate cele 7 avute impreuna cu ea,cit si cea mai importanta de la Slobozia,asa Ramona ramine cea mai importanta la Calarasi in 1987,1988 si 1990,iar Angela in 1989 si 1990. Cu amindoua am avut idile,dar mai ales cu Ramona,unde cu aceasta m am sarutat prelung si de lunga durata.Cu Angela nu m am sarutat ca m a refuzat.De asemenea,nici Mioara nu trebuie uitata,care le a intrecut pe amindoua si pe toate restul celorlalte prietene pe care le am avut din 1986 pina in 1991,atit la frumusete,cit si la comportament;Mioara ramine o frumusete divina,si cu un comportament in exclusivitate extraordinar de bun fata de celelalte prietene ale mele.Prin Mioara am vazut frumusetea sufleteasca a ei si cuvintele si vorbele ei care nu au fost intilnite la celelalte prietene,plus ca m a recunoscut in tren in ziua de 7 octombrie 1989 unde eu nu mai stiam cum arata,deci avind un comportament fata de mine foarte bine si foarte mult accentuat din partea ei,unde isi merita un loc de frunte in clasament,si pe linga toate acestea,isi merita numele:ROSU MIOARA.A completat in ultimul oracol in 28 august 1989,si,pe linga scrisul ei fascinant in raspunsurile date de ea la intrebarile din oracol,Mioara mi a lasat ca amintire"Almanahul convorbiri literare 1989",asa cum si Luminita mi a lasat amintire cartea"Tobit".Asadar,Mioara,prin cele 4 zile ale prieteniei mele cu ea,MIOARA RAMINE O ADEVARATA SI O MARE MARE LEGENDA!BRAVO MIOARA!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:37 pm

La Calarsi am ajuns cu clasoarele cu timbre nu numai in 1990,iar abundentele schimburi de tinbre s au efectuat in vara anului 1990 impreuna cu Petre Cristian,coleg in primele 3 clase de scoala generala nr.6 din Slobozia,si unde si acum in prezent am seria de timbre cu pasari din Haiti din 1975;de asemenea,in perioada 1986-1990 am facut schimburi de timbre si cu Nicolaescu Claudiu mai ales,dar si cu Spirea Mirel si cu Costel.
Borciu Valentin este un personaj cit se poate de bine reprezentat mai ales in vara anului 1988 cind acesta a facut cu mine meditatie la matematica si fizica.Odata cu el,se rezuma urmatoarele aspecte neintilnite in jurnalele mele de pina acum,care are si el o mica legatura si cu parintii mei:mamaia Angela a vrut sa ma fac preot de biserica,mama mea la fel,iar surorile mamei mele si unchii mei de la Calarasi si au pastrat tacerea.Tatal meu nu a fost de acord ca eu sa devin preot.Acest Vali,care ma medita la matematica si fizica dupa ce am picat in prima sesiune a treptei a II a de liceu,se ducea cu mamaia Angela la biserica,inde cinta acolo.In 1990 in vara avea sa se petreaca acelas lucru-adica sa invat pentru a deveni preot,insa nici de aceasta data tatal meu nu a fost de acord,astfel incit si mama mea si mamaia mea Angela au renuntat,la fel ca si mine.Eu in anul 1989 ma duceam la biserica mai mult ca sa o vad pe Angela,si foarte rar eram atent la slujba la cit de atent eram la Angela.Deci,revenind la Vali,ma invata sa cint cintece care se cintau in biserica.Nu stiu sigur daca si eu eram atit de bine hotarit de a deveni preot,in primul rind ca imi era foarte rusine sa cint,mai ales in biserica unde era foarte foarte multa lume,si m am gindit ca daca voi cinta rau sau prost,binenteles ca ma faceam de rusine!Biblia am citit o din august 1990 pina in februarie 1991 de la cap la coada,insa nu stiu cit de pregatit eram pentru a deveni preot!Vali isi continua cu mine meditatia la matematica si fizica,insa nici el nu avea pregatirea corespunzatoare la acele 2 materii,nu era nici pe departe profesor de matematica su fizica,ci avea o virsta mai mare ca a mea cu 2 ani;totusi,manualele de matematica si fizica de clasele IX-X aveau sa il puna pe el in tema,insa nu era multumit de prestatia mea teoretica,mai ales prin teoria care ma punea sa o aplic la fizica,sau prin exercitiile de algebra si geometrie,el devenind foarte nervos felul in care eu nu stiam in majoritatea timpului cu el ceea ce ma punea sa fac la cele doua materii,cu exceptia faptului ca mi a dat niste teste in scris de nota 10,dar rezolvarea intrebarilor sau teoriei scrisa de mine pe foi de caiet,nu ma costa la un examen cum era cel de treapta a II a nici macar de nota 4,sau exceptional nota 5!Tatal meu nici aici nu a fost sigur de meditatia pe care Vali o facea cu mine,mai exact tatal meu nu vedea aici o meditatie adevarata asa cum am scris si mai sus ca Vali nu avea nici el pregatirea necesara,asta doar in cazul in care el era profesor de matematica sau si fizica.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Eu aici,cu toata nemultumirea lui fata de mine,eu nu am purtat pica pe el,dar ma deranja intr un fel nervii lui,iar in rest,Vali a fost un baiat foarte bun cu mine,unde am fost la el acasa,am ascultat muzica la el chiar si in 1988 si 1989,iar din 1988 Vali a intrat si el in gloria mea!Angela,care a fost prietena mea in 1989 si 1990 l a vrut numai pe Vali,dar Vali nu o voia pe Angela,care aceasta se lupta in zadar sa il cucereasca,dar cucerirea a venit din partea mea,astfel incit Angela imi scria si in ultimul oracol din 1988 ca pe Vali il vrea,scriindu i numele lui si strada si numarul casei in care statea!Vali nu a stiut acest lucru ca Angela il vrea pe el pina nu i am spus,dar oricum el nu a vrut o pe ea intr o relatie de prietenie,si asa cum a confirmat si anul trecut in toamna anului 2002 si in vara acestui an 2003,Vali a spus ca Angela era o persoana foarte usoara-o fata usoara,si se putea ajunge cu ea la pat in cel mai scurt timp,ajungind abia anul trecut(2002)la o concluzie redutabila,faptul ca Angela era la fel ca si Luminita,rezultind de aici ca din cele 7 prietene ale mele pe care le am avut din 1986 pina in 1991,Angela si Luminita umblau foarte mult dupa relatii sexuale usor de ajuns cu ele la pat,nicidecum relatii sentimentale ori relatii sufletesti de lunga durata.In primavara,sau mai exact in iarna lui 1989,Angela umbla dupa mine nu ca ii placea de mine cum arat,ci ii placea de plovarul meu de lina rosu cit si maroniu gri pe care il purtam,iar pe cind in tara era razboi civil cu darimarea lui Ceausescu in 23 decembrie 1989,eu faceam intr un anumit fel dragoste cu Angela.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

In 1990,din iunie pina in august,Angela a venit pe Rahova de foarte multe ori,dar de cite ori a venit,era acasa ori mamaia Angela,ori parintii mei.Este mai mica decit de mine cu 3 ani,fiind nascuta in octombrie 1974.Cu toate acestea,si Angela RAMINE O MARE LEGENDA,mai ales prin felul in care s a comportat cu mine.Anul trecut(2002),in jurnalul precedent,Angela ocupa locul 17 in marele top 100 in clasamentul general al persoanelor intrate in top,un loc 17 deosebit de favorabil,ca va mai urca spre fata clasamentului,Angela neavind deocamdata voie sa parasceasca primele 20 de locuri,dar probabil va ajunge in primele 10 locuri ale clasamentului general.Aceasta a fost Angela anilor 1989 si 1990,o fata care am tinut la ea destul de bine sufleteste.Acesta a fost si Borciu Valentin din vara anului 1988,odata cu meditatiile de la matematica si fizica.
In cadrul chiriesilor care au fost in perioada 1986-1991,cel mai important chirias il constituie Bratu Elena,care a stat cel mai mult la noi in gazda;o problema deosebit de complicata si neadevarata o constituie hotia unui chirias spre sfirsitul anului 1987,care a furat din camera chiriasului pe nume Nicu diferite pachete de tigari straine Opal,Wiarus,Appolonia,iar chiriasul Nicu a considerat ca eu am furat acele pachete de tigari prin nu stiu ce metode,si din cauza acelui Nicu,care m a pirit lui tata,am luat bataie degeaba de la tata,urmind ca dupa foarte scurt timp,pe acest Nicu sa nu il mai bag in seama!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Vasile Nicolae a stat in chirias in anul 1990 in camera din mijloc din a doua casa a curtii de pe Rahova;el se ducea la biserica,cinta,vorbeam cu el,si imi placea felul lui de a se uita si a vorbi,ajungind ca in vara aceluias an 1990 sa ajung cu el la pescuit pe balta de linga gradina zoo din Calarasi;in aceeasi vara a lui 1990 a cerut permisiunea mea de a l lasa in camera lui cu o fata,vrind sa ma plateasca sa ramina cu ea o noapte,dar nu am fost de acord.
Dupa reusita examenului de bacalaureat,la sfirsitul lunii iunie sau inceputul lunii iulie 1990,ma duceam in baruri,mai mult pentru a prinde intr un bar vreun film la video,astfel incit,intr o seara am ramas la barul de linga scoala nr.4 din Calarasi,unde am prins un film de super groaza intitulat"Casa diavolului"aratind niste secvente din film cu diavoli,ajungind acasa si nemaiputind dormi de frica la ceea ce vazusem in acel film,apucindu ma treaz si ora 4 dimineata;in timpul filmului trebuia la masa sa am consumatie,adica luasem un paharel de tuica si o cafea;ajunsesem dupa citeva zile la un alt bar,la un bloc turn spre Orizont,imediat dupa restaurantul"5 Calarasi"in stinga.Fumatul nu constituie parte importanta din epoca gloriei mele,insa la Calarasi,din 1987 mai exact pina in 1990 inclusiv,aveam sa fumez absolut toate tigarile la toaleta,insa iata ca aici intervine si fumatul in toaleta curtii de pe strada Stadionului nr.5 in luna august 1987,pitin inainte de demolare.
Muzica pe care o ascultam la Calarasi,constituie aici o importanta majora a acestui fel de hobby.Ascultam muzica la picap,iar cit am fost extrem de indragostit de Ramona in perioada 12-19 august 1987,o ascultam la placi la picap pe Angela Similea,iar la unele din melodiile ei le cintam si eu in timpul ascultarii,unde ma gindeam la Ramona foarte mult.In vara anului 1990,majoritatea melodiilor le ascultam la Calarasi la aparatul de radio Milcov,impreuna si cu Bratu Elena,mai ales Eva Kiss cu"Puterea dragostei",sau Jennifer Rush cu"The power of love",unde la acele melodii ma gindeam in mare parte la Camelia.De asemenea,la Calarasi nu numai pe Angela Similea o ascultam la picap,dar ascultam si in mare masura melodiile cintate de Carmen Radulescu,Vasile Seicaru si Stefan Hrusca.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:38 pm

Un an bun la Calarasi l a constituit anul 1989,fiind luate in calcul vacanta de primavara 1989,prietenia cu Angela din aprilie 1989,vacanta de vara 1989,cazatura din tei din august 1989,prietenia cu Mioara din august 1989,faptul ca am devenit nas in septembrie 1989,si revelionul petrecut la Calarasi impreuna cu nea Nelu,tanti Mioara,si Ionut si Adriana-revelion 1989-1990,si intr o proportie minuscula prima zi a anului 1989 petrecuta cu Ramona dupa revelionul 1988-1989 care l am petrecut cu ea,anul 1989 constituind un an foarte bun la Calarasi.Anul 1986 la Calarasi este si el un an la fel de bine determinat,insa,anul 1990 care este prezentat ca un mare an de glorie,nu a insemnat nimic la Calarasi acest an 1990,cu exceptia zilei de cercetare ornitologica din 7 aprilie 1990,fata de cum s a caracterizat anul 1990 la Slobozia!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:38 pm

In perioada 1987-1990,am avut asadar la Calarasi 3 prietene la fel de importante si la fel de deosebite ca si celelalte,in afara de Vali.De fapt,prietenele de la Calarasi le am facut in 1987 si 1989.Mioara,care are 4 zile mici si scurte,le intrece cu mult,cu foarte mult pe Ramona si Angela,astfel incit,in topul frumusetii,Mioara ocupa fara discutie primul loc.Ramona este a doua pruetena frumoasa si a doua din toate 7,iar Angela este a treia.Mioara vine din nou pe primul plan in comportament,si nu numai in fata Ramonei sau Angelei,ci in fata celor 7;Angela este la egalitate cu Ramona in comportament.In alt top iese de aici Mioara,unde Ramona si Angela sint principalele personaje care am facut dragoste cu ele in general(adica fata de celelalte 5),astfel incit Ramona ocupa primul loc in subiectul"dragoste",iar Angela locul II.In ultimul clasament al celor 3 prietene,adica al zilelor de intilnire,pe primul loc este Ramona cu 22 de zile,pe locul 2 este Angela cu 20 de zile,iar pe locul 3 este Mioara,cu 4 zile.Toare cele 3 prietene au completat in oracolul din 1988-1990,astfel incit Angela a completat pe 1 mai 1989,Mioara pe 28 august 1989,iar Ramona in aprilie 1990.In afara celor 3 prietene,au mai completat in oracol la Calarasi si Bratu Elena,dar si Axentuta Georgeta.Angela este nascuta in 19 octombrie 1974,Mioara in 5 iunie 1974, iar Ramona in 19 octombrie 1972.
Daca in 1986 am fost la Calarasi la motul verisorului meu Ionut,daca in 14 iunie 1986 am fost la aniversarea promotiei tatalui meu de la Calarasi,daca in 31 august 1986 am fost la botezul verisoarei mele Lazar Valentina,in vara anului 1989 in luna iunie am fost la nunta fetei lui nea Gheorghita vecinul nostru din spatele casei unde am fost la nunta Germinei asa cum ii spuneam toti si care in realitate o cheama Melinte Nicoleta,care a completat si in ultimul meu oracol,iar cind Germina iesea la poarta,stateam de vorba cu ea minute in sir,povestindu i anumite lucruri.
Cam in asa fel si asa a fost la Calarasi in perioada 1986-1991,Calarasi care a adunat zile de o importanta majora!Revin acum la generalul perioadei mele de glorie 1986-1991.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:39 pm

Cind am fost in august 1987 cu parintii mei la Voineasa,ne am facut acolo prieteni de familie o familie din Bucuresti,care avea un baiat de o seama cu mine pe nume Artur Cristian,unde cu el am vorbit foarte foarte multe lucruri,mai ales ca ii spuneam de idila pe care o avusesem cu citeva saptamini in urma cu Ramona.Cu el m am impacat bine,am fost cu parintii mei dar si cu ai lui dar si cu sora lui mult mai mica in diferite mici excursii prin muntii din zona hotelului,iar Cristi a intrat si el de citiva ani in topul general al prietenilor si al prietenelor.La Voineasa,in fata hotelului jucam fotbal pe un teren de unde era restaurantul de unde se servea masa,iar acolo eu,impreuna cu un baiat George am aratat marea valoare fotbalistica pe care o aveam mai ales eu la cei 16 ani pe care ii aveam;ma dadeam"mare"si jucam intr adevar fotbal adevarat,mai ales ca terenul era in fata hotelului,si odata cu acest lucru,se uita la noi foarte multa lume de la balcoanele hotelului.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

In august 1988 la Soveja,a fost alta treaba,mai ales ca m am dus cu cartile de matematica si fizica cu mine acolo,ca sa invat pentru a doua sesiune a treptei a II a de liceu!Acolo am facut si citeva nazbatii,mai ales cu citiva baieti din sat de acolo,inclusiv cu Pantera din Soveja,poreclit asa de oamenii de acolo din sat,pentru ca era un baiat solid,inalt si foarte urias,si a devenit un foarte bun prieten cu mine,insa nu ii cunosc adevaratul nume.Acolo cunoscusem si eu o fata din Bucuresti,si ma ofticam cind o vedeam ca vorbeste cu un alt baiat care facea parte din lotul nu stiu carei echipe romanesti de rugby.Eu pentru ea eram un nimeni cu toate ca mai imi acorda atentie din cind in cind,si ma intilneam cu ea citeva minute pe zi.Nu mai stiu sigur in ce imprejurare am chemat baietii lui Pantera din sat,dar sint sigur ca baiatul care vorbea cu acea fata m a jignit dur,ca apoi sa iasa cu el si cu baietii din Soveja o bataie,ca dupa scurt timp sa isi ia revansa in fata mea,unde cred ca m am batut cu el in spatele hotelului de fata cu acea fata,care a avut mai multa grija de ranile lui,iar ranile mele nu le a bagat in seama,unde apoi am renuntat la acea specie de fata.La Soveja,din partea Panterei am avut acces gratuit si la discoteca intr o seara,dar nu am stat mult,cit am avut acces gratuit la cinematograful din statiune,unde aveam sa vad filmul"Winetou".dar si filmul"Sandokan".Inainte de a pleca de la Soveja,eu ii spusem Panterei ca in cazul in care nu voi reusi examenul de treapta a II a de liceu,voi fugi de acasa si voi reveni din nou la Soveja.Acolo la Soveja,pe linga un post local de radio,unde se faceau dedicatii muzicale si se interpretau poezii,seara aveam sa vad dupa ora 22 ursul,care venea sa ii dea lumea de mincare,si chiar daca se parea ca stateam aproape de el,nu era asa,pentru ca il vedeam de pe terasa restaurantului la o inaltime de citiva metri unde imi era frica de el,dar ursul nu statea mult.De la Soveja am fost si pe la Marasesti la mausoleu,apoi la Baile Olanesti si Govora.De la Focsani era autobuz pina la Soveja,cred ca pe o durata de o ora.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

In 1989 am fost pe Valea Prahovei la Sinaia si Busteni,impreuna cu parintii mei,unde am fost cazati la vila Gostila.Acolo ne am intilnit cu prietenii de familie de la Calarasi,nea Gigi(nu unchiul meu).Acolo incepeam sa fac mai ales seara diferite exercitii sportive,un fel de karate in spatele vilei,iar in ultima seara parintii mei si au facut acesti prieteni de familie,familia Chirila,unde pierdusem ocazia de a face cunostinta cu fata lor Luminita,iar numele ei si numarul de telefon al lor de la Ploiesti se afla in agenda de memorii a anului 1989.Acolo am fost si la Predeal cu telescaunul,si cu telecabina la cota 1400 si 2000,am fost si la Vadul Cerbului si la Poiana Tapului,iar la restaurantul Caraiman aveam sa ma joc la un joc cu un cart,unde era atunci fisa 3 lei.Imi facusem la B.T.T. 2 miniprietene din Bucuresti,care nu au fost cine stie ce mare lucru de ele,am jucat si putin fotbal,dar am mincat foarte bine la majoritatea restaurantelor din Busteni si Sinaia.
In 1990 nu am fost decit la Tulcea si in Delta,dar acolo am stat numai 2 zile.
In 1986 nu aveam sa plec cu parintii mei nicaieri,dar am ajuns singur pe 23 iulie 1986 la Galati dupa reusita examenului de treapta I de liceu,unde acolo aveam sa joc tenis de cimp cu Dan;la Galati am avut probleme cu niste ciori(tiganci)care m au lasat fara bani pe faleza Dunarii,apoi am fost cu tanti Geta la o aniversare a unei nepoate de a ei(fata lui tanti Laura),dar cel mai diversificat si distractiv a fost cainele lor de curte Jean,un caine mare alb,cu citeva pete maronii(tip ogar),care ma stricam de ris cu el de felul cum casca,sau de felul in care eu singur ma faceam sa rid cu el!Acolo am descoperit jurnalele lui Dan,apoi am cautat prin diferite camere timbre prin carti,am facut si diferite exercitii cu extensorul,iar eu dormeam in dormitorul mic in camera lui Dan,unde vara acolo era foarte racoare;acolo am dormit prima oara cu parintii mei in acea camera in august 1985,cind am ajuns prima oara acolo.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:40 pm

In 1987 ajung din nou la Galati,odata ce operez fugirea de acasa din 7 august 1987.Acolo ma intilnesc cu aceleasi personaje(cainele Jean si pisica),si caut pentru a gasi carti in care erau pise anumite timbre,ca apoi sa cumpar citeva serii de timbre nestampilate de la un magazin filatelic din Galati:vapoare,ciuperci,flori,cosmos,toate aceste serii care erau nestampilate.Daca eu fugisem de acasa in 7 august 1987 fara nici un leu,a doua zi dimineata aveam sa primesc de la mama la tanti Geta acasa,un mandat telegrafic cu suma de 200 de lei.M am intors de la Galati in 11 august 1987,ducindu ma direct la Calarasi pe strada Rahova,urmind ca o zi mai tirziu sa urmeze prietenia mea cu Ramona,din seara zilei de 12 august 1987.
Acestea au fost drumurile pe care le am facut intre 1986 si 1989,unde pe linga toate acestea,am ajuns atit la Iasi,cit si la Braila.
In perioada 1986-1991,au fost asadar ZILE SI NOPTI DE AUR,mai ales in 1986,1989,1990,1987;noaptea de 7 spre 8 iulie 1986 imi aducea reusita examenului de treapta I de liceu la liceul de constructii,profil constructii,devenind astfel o noapte de aur,o noapte glorioasa,cu toate ca tatalui meu nu ii convenea profilul constructii,in care eram incadrat cu media 3,70,iar dupa mine cu 3,60-Udrea Catalin;seara zilei de 4 ianuarie 1986 s a transformat in noapte,intr o noapte glorioasa,in care aveam sa imi fac prima mea prietena,regretata si neuitata Luminita;noaptea de 30 spre 31 august 1986 era noaptea puternicului cutremur de pamint de 7 grade pe scara Richter,noapte dormita la Calarasi;noaptea de 12 spre 13 august 1987 a fost o alta noapte de aur-neuitata idila cu Ramona;noaptea de 19 spre 20 iulie 1989 este cea mai reusita si romantica noapte a gloriei mele,sau mai exact noaptea fugirii acasa de la muncile agricole de la Bordusani;noaptea de 27 spre 28 august 1989 este considerata ca noapte debutanta in jurnale,felul in care am stat si am discutat in noapte la lumina unui bec din curte cu cea mai frumoasa faptura pe care am putut sa o cunosc din toata gloria si istoria mea-Rosu Mioara,unde am stat cu ea ore in sir din noapte,si vorbeam de demoni,de filme de groaza si de multe altele;seara zilei de 4 februarie 1990,o seara in care aveam sa vorbesc cu o alta frumusete de fata,Hogescu Elena,care devenea a sasea prietena a mea,o seara de depanat amintiri din partea unuia si altuia;noaptea de 30 spre 31 mai 1990,cind replica cutremurului de pe 30 mai s a facut simtita in acea noapte,ramine asadar o noapte de frica,in care am fost trezit brusc de miscarea seismica,care avisese loc(cutremur de 5,8 grade pe scara Richter);seara zilei de 9 august 1990 cu evenimentele petrecute pe malul riului Ialomita cu Luminita,Claudiu,Stelica,Iuli si cu mine,o noapte in care Claudiu si a aratat duritatea rautatii sale sufletesti;noaptea de 11 spre 12 august 1990 cind am trecut eu si cu mama la Tulcea,prin evenimente neplacute facute de tatal meu.Acestea au ramas si vor ramine pe veci cele mai principale nopti ale perioadei 1986-1991(in 1991 nu a fost nici o noapte importanta,nici macar de o importanta minora sau minuscula).Oricum,din toate acestea,noptile de aur au fost 19 spre 20 iulie 1989 fiind cea mai importanta,apoi noaptea de 30 spre 31 august 1986 cu cutremurul de pamint,si noaptea de 12 spre 13 august 1987 cu Ramona.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:40 pm

O problema acuta o reprezinta chioampa de Vali,marea epava ruginita a gloriei mele,incapabila nr.2 dupa Claudiu,datorita faptului ca eu nu trebuia sa o fac prietena,deci nu trebuia sa existe prietenia mea cu ea!Daca nu exista aceasta rusine intitulata Caraiman Valentina,poate nu exista nici o problema a blestemelor sau a vrajitoriilor ei!De aici rezulta urmatorul aspect:Daca Claudiu a fost marea problema a anului 1990,Vali a fost marea problema a anului 1991,cu mentiunea ca in 1991 si Claudiu a devenit o mare problema mai ales in aprilie 1990,si odata cu moartea Luminitei pe 19 mai 1991.Daca Luminita era considerata o proasta categoria I in 1990 si 1991 in relatia ei cu Claudiu,Claudiu era considerat un mincinos categoria I,atunci Vali poate fi considerata cu adevarat o JIGODIE CATEGORIA I la ceea ce a putut sa mi faca in timpul cit eu eram in armata!

Claudiu mintea si ma mintea pe fata,dar Vali ma mintea pe spate,insa aici Vali il intrece pe Claudiu la minciuna in sensul ca minciunile ei care m i le spunea in fata nu puteau a fi minciuni la cit de chior eram dupa ea,dar si ea singura si a tradat propriile ei minciuni,pentru ca la felul cum isi lucra minciunile pe spate,sufletul ei era 99 la suta mai putred ca al lui Claudiu.

Daca nu se implica ori nu se complica cu Luminita facind o din om care abia avea gindirea cum o avea,neom,Claudiu nu era o problema majora atit in viata mea cit si in acest jurnal sau precedentele jurnale,unsa relatia lui cu Luminita,pe linga faptul ca mi a furat clasorul Abria plin cu timbre,m a invatat sa fumez,sa beau si sa fug de acasa,asadar relatia lui cu Luminita era picatura care umplea paharul rautatilor sale,iar ultima picatura care a dat afara din pahar rautatile,adica mai mult picatura umplerii paharului,era moartea Luminitei!Daca nu era relatia lui cu Luminita,ceea ce imi facuse inainte de Luminita,puteam sa spun ca ma faceam ca uit fumatul,bautura,etc.etc.,dar daca acestea toate le a facut numai el,inseamna ca mi a facut rau,astfel incit nu am cum sa pot uita ceea ce mi a facut Claudiu in proportie de 99,9 % in relatia lui cu Luminita,dar mai ales moartea Luminitei cit traia cu Clausiu!Pasiunea lui nu erau femeile,ci pasiunea lui era minciuna,care cu aceasta a cucerit o doar pe Luminita,dar alte pasiuni ale lui erau hotia,furtisagul,bautura,fugirile de acasa,si nu in ultimul rind sex,care cred ca facea sex tot cu ajutorul minciunilor sale banale iesite din comun!El nu a stiut sa comunice cu societatea,cu lumea din jurul lui,nu stia sa vorbeasca,insa tinea minte numai lucruri banale,astfel incit pe 1 aprilie 1991 cind eram cu Vali in parcul mic,el si a adus aminte ca in 1988 m a imbatat la el acasa,dar nu si a adus aminte ca nu a vrut in fata faptul ca mi a furat clasorul cu timbre si ca el m a invatat sa beau si sa fumez!A avut un caracter de o foarte proasta calitate,sufletul lui bun fiind inexistent,si a vrut sa arate ca are un suflet bun Luminitei,prin cuvintele sale scoase mai ceva ca in fenomenele paranormale ori s.f.,de unde rezilta ca pe linga sufletul lui putred,iar cum gindea el cu Luminita si cum vorbea cu ea,,rezulta de aici ca Claudiu a avut mari probleme la cap,pentru ca un om cu o gindire normala nu ii facea Luminitei toate nenorocirile,deci Claudiu nu a avut gindire absolut deloc,sau a gindit nu creierul lui,ci mai degraba a gindit cu picioarele,dar a gindit si cu picioarele deosebit de eronat!Un om normal nu imi spunea ca vrea sa scape de Luminita,iar cind eram si cu el si cu ea,el spunea ca nu este adevarat si ma intreba pe mine cind a spus asa ceva,de unde rezulta ca Claudiu nu era nici normal,nici anormal,ci mai degraba paranormal!Insa,se poate vorbi si scrie ca era paranormal si la cap si la suflet,iar Luminita era anirmala de putea crede acele minciuni intilnite poate intr o alta lume sau pe vreo alta planeta dar nu din sistemul solar,pentru ca asa se exprima modul de operare al lui Claudiu in fata mea in timp ce era si cu mine si cu Luminita!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:41 pm

Pe cind relatia dintre mine si Luminita atirna de un fir de ata in 1991,in luna februarie a aceluias an incep o lupta de a o cuceri pe Radu Florentina,care nu stia ca vreau sa o cuceresc pentru a deveni prietena mea,lupta care nu avea sa dureze decit foarte putine zile,astfel incit imi apare Caraiman Valentina,care,la 22 februarie 1991 nici habar nu mai aveam de ea(Florentina),iar intr o saptamina devine o prietenie considerata pe atunci cea mai buna,astfel incit se produce aici cedarea Florentinei pentru Valentina,iar dupa aparitia Valentinei renunt si uit cu adevarat de Florentina unde nu ma mai intereseaza mare lucru de ea,astfel incit fac sa dispara din viata mea pe Luminita si Camelia,introducind o pe Vali,fara a mi da seama de ceea ce au lasat in urma lor Luminita chiar daca era cu Claudiu,si nu in ultimul rind Camelia!Chiar daca Luminita traia cu Claudiu,puteam sa realizez ceea ce Luminita a lasat in urma ei pina la aparitia lui Claudiu,si nici aici nu realizez decit ca relatia mea cu Vali v a fi una de o perioada lunga care imi v a deschide viitorul,si de aici a rezultat faptul ca am devenit orb de dragoste pentru Vali,si nici nu vreau sa mai aud de Luminita si Camelia,vazind o la orice pas numai si numai pe ea,constituind aici marea mea greseala a vietii mele,fara sa imi dau seama ca Vali este o greseala,o eroare si de asemenea un nimeni.
In 31 decembrie 1993,in volumul II al jurnalelot mele,Luminita ocupa locul 3 in clasamentul general al prietenelor,pe locul 2 fiind Vali,iar pe promul loc Ramona!Nu inteleg aici un singur lucru:de ce Vali,in 1993 a fost pe locul 2 in topul celor 7 prietene,iar Luminita a fost pe locul 3,de ce,nu inteleg?Pentru ca probabil Luminita era moarta atunci si nu mai ma interesa de ea,iar eu aveam sa calc la Vali in casa pina si dupa ce s a maritat,si nici nu ma baga in seama cind trecea pe linga mine in oras!Atunci in 1993,nu realizam ca ea era de fapt o catea,iar lovitura data de ea poate nu ma afecta atunci,iar intrebarea se pune acum:Vali isi merita locul 2 inainte de Lumonita?ASTA NICIODATA!Dar mai ceva ca in clasamentul celui de al doilea jurnal,il reprezinta clasamentul din primul jurnal,unde Vali este in 1992 in iunie pe primul loc la comportament si la intilniri,iar aceste 2 lucruri sint foarte foarte departe de ea,astfel incit,la cei 21 de ani pe care ii aveam atunci,nu realizam ca Vali a fost intrecuta cu mult,cu foarte mult la comportament si de Mioara,si de Camelia,si de Luminita si de Ramona,si nu realizam ca Vali a fost intrecuta de Luminita si Camelia la intilniri,cu mult,cu foarte mult!Ceea ce am realizat intr o parte minuscula in vara lui 1992 a fost felul in care Vali a fost facuta o mincinoasa,o vaca,un gol,o fraiera,o vaca incaltata,un intuneric,o buruiana,o nimica toata,o proasta,o bezna,un putregai,o sticata,si pe linga toate acestea,pe aceeasi pagina 75 a primului jurnal in care Vali este facuta in fel si chipa,in ultimele 2 rinduri de jos ale paginii,iata ce scriu:"La Vali am tinut pina si cind s a maritat,dar tin si acuma"!!!unde acest lucru pare de domeniul unei minti ale mele paranoice,iar pe rindul de sus al paginii 77,scriu cu litere mari"Te iubesc Vali!Nu am sa te uit!Te caut"!,unde aceste cuvinte ale mele adresate ei,parca ar fi fost venite din iad!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:41 pm

In urmatoarele rinduri despre caietele de memorii si jurnalele acestea.Primul jurnal l am inceput in ziua de 6 februarie 1990 imediat dupa externarea din spital,si imediat dupa prietenia cu Hogescu Elena din 4 februarie 1990.
Ce a stat la baza acestor jurnale cu citiva ani inainte de 1990 si cu aproape 14 ani dupa primul jurnal,este foarte simplu:caietele de memorii pe care am scris absolut tot ce faceam in fiecare zi de dimineata pina seara.
Primele rinduri ale caietelor de memorii dateaza din vara anului 1986,care,datorita plictiselii am renuntat,iar in 1987 fac un f4el de alt caiet de memorii,unde scriu in perioada 12-19 august 1987 tot ce am facut cu Ramona;in 1988 propun sa imi fac un alt caiet de memorii,care avea sa tina de pe 9 iulie 1988 de cind incepeam treapta a II a de liceu,si sa tina pina pe 15 iulie 1988,fiind si ultima seara cind aveam sa imi scriu memoriile,pentru ca nu reusisem la treapta a II a de liceu,plus ca in acea zi ma certam deosebit de rau cu Luminita;de pe 16 iulie 1988 pina pe 30 iulie 1988 nu mai scriu absolut nimic,astfel incit in 31 iulie 1988 incep din nou sa imi scriu memoriile pina pe 9 august 1988 cind aveam sa plec cu parintii mei in concediu la Soveja;nici dupa intoarcerea de la Soveja nu imi scriu memoriile crezind ca nu imi merge bine,astfel incit reusesc a doua sesiune a treptei a II a de liceu,incep primul trimestru al clasei a XI a,ma impac cu Luminita in 10 septembrie 1988,iar eu la fel nu imi scriu memoriile,pina intr o zi.Pina intr o seara de noiembrie 1988,o seara de iarna cu ninsoare si frig,unde in 14 noiembrie 1988 imi incep adevaratul caiet de memorii,care merge pina pe 31 decembrie 1988;de pe 1 ianuarie 1989 pina pe 31 decembrie 1989 scriu continuu memoriile,pe o agenda adusa de tata dintr o delegatie a lui de la Bucuresti;intru si in istoricul an 1990,unde imi scriu memoriile pe o agenda mica de pe 1 ianuarie pina pe 31 decembrie 1990;in 1991 imi scriu memoriile pe caiete,pina pe 16 mai 1991,care este ultima pagina pe care o am;urmeaza armata,iar dupa terminarea armatei,in iunie 1992 imi fac un alt caiet de memorii care tine citeva saptamini,fiind intrerupt pina in septembrie 1992 care imi scriu memoriile pe o agenda,si care cuprinde din septembrie 1992 pina in 31 decembrie 1993.In 1994 imi intrerup caietele de memorii,iar al treilea jurnal contine un fel de caiet de memorii al intilnirilor mele cu Veronica.In 1995 o tin in acelas ritm,si tin in scris memoriile prieteniei mele cu Veronica pina spre sfirsitul lunii iulie 1995,unde intrerup caietele de memorii;in 1996 mai scriu 2 luni de zile,iar in 2000 citeva zile.
Cea mai importanta perioada in general o constituie mai ales in perioada de glorie,caietele sau memoriile care le am inceput in 14 noiembrie 1988 si s au tinut pina pe 16 mai 1991,unde au rezultat de aici jurnalele care am scris pina acum si inca scriu in ele!

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:42 pm

Memoria pe care o am in cap,in creier,este foarte buna,pentru ca foarte multe lucruri,evenimente sau zile deosebit de importante nu am sa le uit,si isnt foarte multe chestiuni care le tin minte in acest an asa cum s au petrecut,dar si acum 20-25 de ani de zile in urma,ceea ce rezulta ca am o memorie deosebit de foarte buna!De unde stiu eu toate acestea?Caietele de memorii ale mele citite in intregime au ajuns la concluzia ca acele evenimente sau zile au fost scrise in zilele respective,iar daca evenimentul important a avut pe un anumit caiet de memorii doar citeva rinduri,s a trecut la munca memoriei mele,a creierului meu,astfel incit,din 2-3 rinduri scrise atunci au rezultat dupa aceea 2-3 pagini,si tot asa.Evenimentele petrecute pe malul riului Ialomita impreuna cu Luminita,Claudiu,Stelica si Iulica,le am scris pe o foaie de hirtie,batuta la masina de scris de mine in aprilie 1991,si,cu memoria zilei de 9 august 1990 pe agenda de memorii si cu foaia batuta la masina de scris,a rezultat originalul evenimentelor,in jurnalul III,abia in 9 februarie 1994, o mica analiza efectuindu se pe scurt si in"Arhiva vietii"-1992.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:42 pm

Noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,sau istorica noapte a fugirii de la muncile agricole de la Bordusani,a fost adunata in aceeasi agenda de memorii a anului 1989 a acelei nopti,sau in aceeasi agenda de memorii tot 1989,unde la sfirsitul anului 1989 pe aceeasi agenda scriam istoria anului 1989,ca apoi sa fie retranscrisa nu in original si in alte jurnale;deci noaptea de 19 spre 20 iulie 1989 este scrisa in original in agenda de memorii 1989.
In 1986,evenimentele au fost scrise in caietul de memorii din 1988,atit cutremurul de pamint din 30 august 1986 si prietenia dinte mine si Luminita din 4 ianuarie 1986,cit si zilele treptei I de liceu,reusita acestuia,promotia tatalui meu,motul lui Ionut,ce am facut la Galati,am fost la botezul verisoarei mele Lazar Vali,si nu in ultimul rind o mica istorioara adevarata a catelei Panseluta Tuti Zambilica in 1986,toate acestea concluzionate in caietul de memorii 1988,in noiembrie-decembrie.
De asemenea,nu am cum sa uit bataia de joc a unor colegi din clasa a IX a,in 1987,cind si au batut joc de mine pe acel bloc;acest eveniment nu a fost scris in original niciodata,pentru ca si in prezent am imaginea acelor evenimente neplacute prin ceea ce am trecut,si acest lucru nu se poate uita usor cu toate ca nu este un eveniment istoric felul in care am fost tratat de ei;de asemenea,bataia pe care am luat o de la toti goalnii,aurolacii si nenorocitii care ma asteptau la liceu,nici acest lucru nu pot uita,numindu se astfel replica evenimentelor de pe blocul de linga spital!Cind am luat bataie egala cu moartea in 27 iulie 1990 la Magureni,am scris in agenda de memorii 1990,si chiar daca nu scriam,data poate o uitam,dar prin ce am trecut acolo,nici azi nu am uitat!
De asemenea,cutremurul de pamint din 30 mai 1990,scris in original in primul jurnal din 1990,chiar daca m as apuca si acum sa scriu originalul,l as scrie fara a mai copia vreun rind,pentru ca stiu si acolo prin ce momente am trecut,deci nu am cum sa uit acel cutremur de pamint.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:43 pm

Moartea Luminitei din 19 mai 1991 este semnificata deja in originalul aruncat de mine in relatia cu chioampa de Vali,adica originalul prieteniei dintre mine si Vali care era scris de mine in 1991 pe primul jurnal,aruncate de mine acele foi egale cu zero ale acelei prietenii cu Vali,semnifica faptul ca in 19 mai 1991 am scris ca Luminita a murit,si de asemenea nu o pot uita niciodata pe mama lui Stelica Tascu,care m a sunat la telefon si mi a spus ca Luminita a murit,dar nici pe Flori nu o pot uita cum mi a spus de la geamul de la apartament on acea zi,ca Luminita a murit!
Zilele pe care le am petrecut in spital in 1990 si 1991,sint trecute in agenda de memorii pe 1990 ale acelei zile,si pe caietul de memorii ale lui 1991 cu acele zile.
Scrisorile primite de Camelia au apucat sa fie scrise citeva din ele in jurnalul IV,reprezentind tot originalul acelor scrisori care mai erau gasite prin casa,restul fiind aruncate;nu se arata nici in"Arhiva vietii"ca data de 27 septembrie 1986 este ziua sigura a prieteniei mele cu Camelia,dar pina la urma am propus ca acea zi sa fie ziua prieteniei mele cu ea.

cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat