jurnal VIII

Pagina 2 din 6 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

jurnal VIII

Mesaj  cr_1971 la data de Vin Iul 01, 2011 2:34 pm

Rezumarea primului mesaj :

Oare carui fapt s a ajuns la aceasta totala distrugere intr o singura zi?De ce 19 mai 1991 nu a fost o zi ca celelalte?Singurul vinovat este Mihai Claudiu care a facut ce a vrut cu mine si cu Luminita in 1990 si 1991 mai ales felul in care si a batut joc de ea.De mine si a batut joc si Caraiman Valentina,dar mai ales Claudiu si binenteles Luminita care nu stia ce voia,adica ori sa se ia dupa mine ori sa se ia dupa Claudiu,insa mai mult ca el a facut dar s a inselat jalnic,numai ca aici si au gresit tinta care eram eu,ca apoi tot eu sa ramin sa o am pe constiinta pe Luminita toata viata din cauza acelui Claudiu. Haosul incheierii gloriei mele se aude inca din aprilie 1990;in luna mai 1990 primesc un plic de la Luminita plic care continea diferite versuri tip"amintiri"de oracol,nicidecum o scrisoare in care sa imi scrie intr un fel ca probabil ar vrea sa se marite cu Claudiu,sau in alt fel-ca ar vrea sa ramina cu mine;in aceeasi luna mai,Luminita fuge de la Husi de la scoala pentru Claudiu,si citeva zile mai tirziu Claudiu fuge de acasa la Husi pentru Luminita;parindu i lui persoana mea o fure geloasa,Claudiu si baietii de la si din preajma blocului,imi spun in iunie 1990 dupa banchetul din 7-8-9 iunie 1990,ca a primit de la Luminita diferite scrisori de dragoste;dupa reusita mea a examenului de bacalaureat plec la Calarasi unde stau acolo fara oprire pina la inceputul lunii august 1990,nu ajung bine acasa la Slobozia,ca si sint luat la rost de oameni in toata firea,vecini,batrini,unde acestia ma avertizeaza ca Luminita face diferite activitati prostituabile cu Claudiu in preajma blocului;in 9 august 1990 se produce cosmarul inceputului de sfirsit al gloriei mele,unde Claudiu isi bate joc in fel si chip de Luminita in fata mea,ca in final,tot in acea seara,Luminita sa imi spuna ca se marita cu Claudiu;plecarea mea la Tulcea avea sa intoarca din nou roata minciunii nu inainte de a i da eu sa manince Luminitei care era izgonita de acasa;in ziua intoarcerii de la Tulcea,ajung acasa si ma trezesc din partea baietilor si a lui Claudiu cu o surpriza deosebit de neplacuta,unde sint somat ca Claudiu a avut cu Luminita o noapte de foc,pe cind eu o stiam pe Luminita izgonita de acasa inainte sa plec la Tulcea unde am stat o zi si o noapte acolo.Parintii lui Claudiu afla de relatia lui cu Luminita unde ii interzice sa mai aibe vreo relatie cu aceasta,iar aceisi parinti ai lui apeleaza la ajutorul meu,ajutor care imi este inutil atita timp cit ei aveau libertatea lor deplina,si la fel de inutila daca eu le spuneam lui Claudiu si Luminitei si tot ca ei faceau,astfel incit in luna septembrie 1990 se instaureaza aici dictatura post claudista,in sensul in care Claudiu imi spunea ca vrea sa scape de Luminita sub orice forma,iar cind eu incepeam sa ii explic Luminitei ca sa o termine cu el,Claudiu o tinea pe a lui ca nu e adevarat;o alta baricada impotriva relatiei lui Claudiu cu Luminita se formeaza tot in septembrie 1990,unde vecina Lumintei care statea la parter pe nume Florentina,ma trage deoparte si imi spune in acea seara ploioasa ca sa fac in asa fel incit sa il inlatur pe Claudiu de Luminita,ca sa imi pot continua eu relatia cu ea;dezastrul lui Claudiu se produce si mai si la inceputul lui septembrie 1990,unde in spatele blocului acesta confirma ca el pentru Luminita a vrut sa se otraveasca gasindu i taica su in buzunarul de la haina lui otrava(!?)ceea ce nu era adevarat,si stiam acest lucru chiar daca era mama lui la geamul de la sufragerie si asculta,iar cind Claudiu a pronuntat fraza cu"otrava",maica sa nu a putut sa se abtina de ris si a inchis geamul repede auzindu se hohotele de ris ale acesteia;datorita faptului ca de unul singur nu puteam face fata la minciunile prea gogonate ale lui Claudiu,apelez la ajutorul Culdei Camelia si a fratelui ei Culda Adrian,unde cu acestia doi incep"Procesul Luminitei"si nici cu acestia nu ajung la nici un consemn,astfel incit,intr una din primele seri ale lui septembrie 1990,Adi,vazind ca Luminita nu trece de partea mea si ii ia apararea mereu lui Claudiu,incepe sa o ia la bataie,dindu i citeva palme zdravene si serioase;la jumatatea lunii septembrie,in 16 septembrie 1990,Luminita imi da o raza de speranta desarta unde reusim sa ne sarutam prelung in fata scarii mele;;atunci cind credeam ca il v a lasa pe Claudiu cu toate desertaciunile lui,in 18 septembrie 1990 iarasi sint lovit in plin de amindoi,unde de aceasta data ma anunta ca vor avea cit de curind un copil;bataile de joc in fata mea si a Luminitei Claudiu si le continua,astfel incit din cauza lui sint retinut la unitatea militara din parcul mic de linga stadionul din Slobozia,unde ajunge si politia care ma pune sa dau o declaratie,dupa care Luminita iarasi este izgonita de acasa,ca in prima zi a lunii octombrie 1990 sa ajung cuLuminita si cu Tascu George la cofetarie;de aici incerc sa ies din iadul lor si sa nu ii mai bag in seama o perioada de timp!In concluzie,incercarile mele,lupta impotriva lui Claudiu si a minciunilor lui-toate au fost inutile,mai ales ca am cerut si am fost rugat sa il debarasez pe Claudiu de Luminita,fiind rugat de Flori,de Camelia,de fratele Cameliei-Adi,de vecini,de prieteni,dar daca Luminita nu a vrut,nu a vrut pe viata ei care a costat o scump in 19 mai 1991 atunci cind a murit! In martie 1991,pe linga dictatura post claudista,imi iese in cale o alta dictatura conditionat-pretentios-postvalentinista intitulata Caraiman Valentina de pe 1 martie 1991,care aduce mari schimbari intitulate nenorociri,care,odata cu prietenia acestei incapabile,vine un pic mai tirziu moartea Luminitei.
cr_1971
Admin
Admin

Puncte : 13593
Reputatie : 4555
Data de inscriere : 10/01/2011
Varsta : 45

http://prieteni.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: jurnal VIII

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:46 pm

La Calarsi am ajuns cu clasoarele cu timbre nu numai in 1990,iar abundentele schimburi de tinbre s au efectuat in vara anului 1990 impreuna cu Petre Cristian,coleg in primele 3 clase de scoala generala nr.6 din Slobozia,si unde si acum in prezent am seria de timbre cu pasari din Haiti din 1975;de asemenea,in perioada 1986-1990 am facut schimburi de timbre si cu Nicolaescu Claudiu mai ales,dar si cu Spirea Mirel si cu Costel.
Borciu Valentin este un personaj cit se poate de bine reprezentat mai ales in vara anului 1988 cind acesta a facut cu mine meditatie la matematica si fizica.Odata cu el,se rezuma urmatoarele aspecte neintilnite in jurnalele mele de pina acum,care are si el o mica legatura si cu parintii mei:mamaia Angela a vrut sa ma fac preot de biserica,mama mea la fel,iar surorile mamei mele si unchii mei de la Calarasi si au pastrat tacerea.Tatal meu nu a fost de acord ca eu sa devin preot.Acest Vali,care ma medita la matematica si fizica dupa ce am picat in prima sesiune a treptei a II a de liceu,se ducea cu mamaia Angela la biserica,inde cinta acolo.In 1990 in vara avea sa se petreaca acelas lucru-adica sa invat pentru a deveni preot,insa nici de aceasta data tatal meu nu a fost de acord,astfel incit si mama mea si mamaia mea Angela au renuntat,la fel ca si mine.Eu in anul 1989 ma duceam la biserica mai mult ca sa o vad pe Angela,si foarte rar eram atent la slujba la cit de atent eram la Angela.Deci,revenind la Vali,ma invata sa cint cintece care se cintau in biserica.Nu stiu sigur daca si eu eram atit de bine hotarit de a deveni preot,in primul rind ca imi era foarte rusine sa cint,mai ales in biserica unde era foarte foarte multa lume,si m am gindit ca daca voi cinta rau sau prost,binenteles ca ma faceam de rusine!Biblia am citit o din august 1990 pina in februarie 1991 de la cap la coada,insa nu stiu cit de pregatit eram pentru a deveni preot!Vali isi continua cu mine meditatia la matematica si fizica,insa nici el nu avea pregatirea corespunzatoare la acele 2 materii,nu era nici pe departe profesor de matematica su fizica,ci avea o virsta mai mare ca a mea cu 2 ani;totusi,manualele de matematica si fizica de clasele IX-X aveau sa il puna pe el in tema,insa nu era multumit de prestatia mea teoretica,mai ales prin teoria care ma punea sa o aplic la fizica,sau prin exercitiile de algebra si geometrie,el devenind foarte nervos felul in care eu nu stiam in majoritatea timpului cu el ceea ce ma punea sa fac la cele doua materii,cu exceptia faptului ca mi a dat niste teste in scris de nota 10,dar rezolvarea intrebarilor sau teoriei scrisa de mine pe foi de caiet,nu ma costa la un examen cum era cel de treapta a II a nici macar de nota 4,sau exceptional nota 5!Tatal meu nici aici nu a fost sigur de meditatia pe care Vali o facea cu mine,mai exact tatal meu nu vedea aici o meditatie adevarata asa cum am scris si mai sus ca Vali nu avea nici el pregatirea necesara,asta doar in cazul in care el era profesor de matematica sau si fizica.Eu aici,cu toata nemultumirea lui fata de mine,eu nu am purtat pica pe el,dar ma deranja intr un fel nervii lui,iar in rest,Vali a fost un baiat foarte bun cu mine,unde am fost la el acasa,am ascultat muzica la el chiar si in 1988 si 1989,iar din 1988 Vali a intrat si el in gloria mea!Angela,care a fost prietena mea in 1989 si 1990 l a vrut numai pe Vali,dar Vali nu o voia pe Angela,care aceasta se lupta in zadar sa il cucereasca,dar cucerirea a venit din partea mea,astfel incit Angela imi scria si in ultimul oracol din 1988 ca pe Vali il vrea,scriindu i numele lui si strada si numarul casei in care statea!Vali nu a stiut acest lucru ca Angela il vrea pe el pina nu i am spus,dar oricum el nu a vrut o pe ea intr o relatie de prietenie,si asa cum a confirmat si anul trecut in toamna anului 2002 si in vara acestui an 2003,Vali a spus ca Angela era o persoana foarte usoara-o fata usoara,si se putea ajunge cu ea la pat in cel mai scurt timp,ajungind abia anul trecut(2002)la o concluzie redutabila,faptul ca Angela era la fel ca si Luminita,rezultind de aici ca din cele 7 prietene ale mele pe care le am avut din 1986 pina in 1991,Angela si Luminita umblau foarte mult dupa relatii sexuale usor de ajuns cu ele la pat,nicidecum relatii sentimentale ori relatii sufletesti de lunga durata.In primavara,sau mai exact in iarna lui 1989,Angela umbla dupa mine nu ca ii placea de mine cum arat,ci ii placea de plovarul meu de lina rosu cit si maroniu gri pe care il purtam,iar pe cind in tara era razboi civil cu darimarea lui Ceausescu in 23 decembrie 1989,eu faceam intr un anumit fel dragoste cu Angela.In 1990,din iunie pina in august,Angela a venit pe Rahova de foarte multe ori,dar de cite ori a venit,era acasa ori mamaia Angela,ori parintii mei.Este mai mica decit de mine cu 3 ani,fiind nascuta in octombrie 1974.Cu toate acestea,si Angela RAMINE O MARE LEGENDA,mai ales prin felul in care s a comportat cu mine.Anul trecut(2002),in jurnalul precedent,Angela ocupa locul 17 in marele top 100 in clasamentul general al persoanelor intrate in top,un loc 17 deosebit de favorabil,ca va mai urca spre fata clasamentului,Angela neavind deocamdata voie sa parasceasca primele 20 de locuri,dar probabil va ajunge in primele 10 locuri ale clasamentului general.Aceasta a fost Angela anilor 1989 si 1990,o fata care am tinut la ea destul de bine sufleteste.Acesta a fost si Borciu Valentin din vara anului 1988,odata cu meditatiile de la matematica si fizica.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:47 pm

In cadrul chiriesilor care au fost in perioada 1986-1991,cel mai important chirias il constituie Bratu Elena,care a stat cel mai mult la noi in gazda;o problema deosebit de complicata si neadevarata o constituie hotia unui chirias spre sfirsitul anului 1987,care a furat din camera chiriasului pe nume Nicu diferite pachete de tigari straine Opal,Wiarus,Appolonia,iar chiriasul Nicu a considerat ca eu am furat acele pachete de tigari prin nu stiu ce metode,si din cauza acelui Nicu,care m a pirit lui tata,am luat bataie degeaba de la tata,urmind ca dupa foarte scurt timp,pe acest Nicu sa nu il mai bag in seama!
Vasile Nicolae a stat in chirias in anul 1990 in camera din mijloc din a doua casa a curtii de pe Rahova;el se ducea la biserica,cinta,vorbeam cu el,si imi placea felul lui de a se uita si a vorbi,ajungind ca in vara aceluias an 1990 sa ajung cu el la pescuit pe balta de linga gradina zoo din Calarasi;in aceeasi vara a lui 1990 a cerut permisiunea mea de a l lasa in camera lui cu o fata,vrind sa ma plateasca sa ramina cu ea o noapte,dar nu am fost de acord.
Dupa reusita examenului de bacalaureat,la sfirsitul lunii iunie sau inceputul lunii iulie 1990,ma duceam in baruri,mai mult pentru a prinde intr un bar vreun film la video,astfel incit,intr o seara am ramas la barul de linga scoala nr.4 din Calarasi,unde am prins un film de super groaza intitulat"Casa diavolului"aratind niste secvente din film cu diavoli,ajungind acasa si nemaiputind dormi de frica la ceea ce vazusem in acel film,apucindu ma treaz si ora 4 dimineata;in timpul filmului trebuia la masa sa am consumatie,adica luasem un paharel de tuica si o cafea;ajunsesem dupa citeva zile la un alt bar,la un bloc turn spre Orizont,imediat dupa restaurantul"5 Calarasi"in stinga.Fumatul nu constituie parte importanta din epoca gloriei mele,insa la Calarasi,din 1987 mai exact pina in 1990 inclusiv,aveam sa fumez absolut toate tigarile la toaleta,insa iata ca aici intervine si fumatul in toaleta curtii de pe strada Stadionului nr.5 in luna august 1987,pitin inainte de demolare.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:47 pm

Muzica pe care o ascultam la Calarasi,constituie aici o importanta majora a acestui fel de hobby.Ascultam muzica la picap,iar cit am fost extrem de indragostit de Ramona in perioada 12-19 august 1987,o ascultam la placi la picap pe Angela Similea,iar la unele din melodiile ei le cintam si eu in timpul ascultarii,unde ma gindeam la Ramona foarte mult.In vara anului 1990,majoritatea melodiilor le ascultam la Calarasi la aparatul de radio Milcov,impreuna si cu Bratu Elena,mai ales Eva Kiss cu"Puterea dragostei",sau Jennifer Rush cu"The power of love",unde la acele melodii ma gindeam in mare parte la Camelia.De asemenea,la Calarasi nu numai pe Angela Similea o ascultam la picap,dar ascultam si in mare masura melodiile cintate de Carmen Radulescu,Vasile Seicaru si Stefan Hrusca.
Un an bun la Calarasi l a constituit anul 1989,fiind luate in calcul vacanta de primavara 1989,prietenia cu Angela din aprilie 1989,vacanta de vara 1989,cazatura din tei din august 1989,prietenia cu Mioara din august 1989,faptul ca am devenit nas in septembrie 1989,si revelionul petrecut la Calarasi impreuna cu nea Nelu,tanti Mioara,si Ionut si Adriana-revelion 1989-1990,si intr o proportie minuscula prima zi a anului 1989 petrecuta cu Ramona dupa revelionul 1988-1989 care l am petrecut cu ea,anul 1989 constituind un an foarte bun la Calarasi.Anul 1986 la Calarasi este si el un an la fel de bine determinat,insa,anul 1990 care este prezentat ca un mare an de glorie,nu a insemnat nimic la Calarasi acest an 1990,cu exceptia zilei de cercetare ornitologica din 7 aprilie 1990,fata de cum s a caracterizat anul 1990 la Slobozia!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:48 pm

In perioada 1987-1990,am avut asadar la Calarasi 3 prietene la fel de importante si la fel de deosebite ca si celelalte,in afara de Vali.De fapt,prietenele de la Calarasi le am facut in 1987 si 1989.Mioara,care are 4 zile mici si scurte,le intrece cu mult,cu foarte mult pe Ramona si Angela,astfel incit,in topul frumusetii,Mioara ocupa fara discutie primul loc.Ramona este a doua pruetena frumoasa si a doua din toate 7,iar Angela este a treia.Mioara vine din nou pe primul plan in comportament,si nu numai in fata Ramonei sau Angelei,ci in fata celor 7;Angela este la egalitate cu Ramona in comportament.In alt top iese de aici Mioara,unde Ramona si Angela sint principalele personaje care am facut dragoste cu ele in general(adica fata de celelalte 5),astfel incit Ramona ocupa primul loc in subiectul"dragoste",iar Angela locul II.In ultimul clasament al celor 3 prietene,adica al zilelor de intilnire,pe primul loc este Ramona cu 22 de zile,pe locul 2 este Angela cu 20 de zile,iar pe locul 3 este Mioara,cu 4 zile.Toare cele 3 prietene au completat in oracolul din 1988-1990,astfel incit Angela a completat pe 1 mai 1989,Mioara pe 28 august 1989,iar Ramona in aprilie 1990.In afara celor 3 prietene,au mai completat in oracol la Calarasi si Bratu Elena,dar si Axentuta Georgeta.Angela este nascuta in 19 octombrie 1974,Mioara in 5 iunie 1974, iar Ramona in 19 octombrie 1972.
Daca in 1986 am fost la Calarasi la motul verisorului meu Ionut,daca in 14 iunie 1986 am fost la aniversarea promotiei tatalui meu de la Calarasi,daca in 31 august 1986 am fost la botezul verisoarei mele Lazar Valentina,in vara anului 1989 in luna iunie am fost la nunta fetei lui nea Gheorghita vecinul nostru din spatele casei unde am fost la nunta Germinei asa cum ii spuneam toti si care in realitate o cheama Melinte Nicoleta,care a completat si in ultimul meu oracol,iar cind Germina iesea la poarta,stateam de vorba cu ea minute in sir,povestindu i anumite lucruri.
Cam in asa fel si asa a fost la Calarasi in perioada 1986-1991,Calarasi care a adunat zile de o importanta majora!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:48 pm

Revin acum la generalul perioadei mele de glorie 1986-1991.
Cind am fost in august 1987 cu parintii mei la Voineasa,ne am facut acolo prieteni de familie o familie din Bucuresti,care avea un baiat de o seama cu mine pe nume Artur Cristian,unde cu el am vorbit foarte foarte multe lucruri,mai ales ca ii spuneam de idila pe care o avusesem cu citeva saptamini in urma cu Ramona.Cu el m am impacat bine,am fost cu parintii mei dar si cu ai lui dar si cu sora lui mult mai mica in diferite mici excursii prin muntii din zona hotelului,iar Cristi a intrat si el de citiva ani in topul general al prietenilor si al prietenelor.La Voineasa,in fata hotelului jucam fotbal pe un teren de unde era restaurantul de unde se servea masa,iar acolo eu,impreuna cu un baiat George am aratat marea valoare fotbalistica pe care o aveam mai ales eu la cei 16 ani pe care ii aveam;ma dadeam"mare"si jucam intr adevar fotbal adevarat,mai ales ca terenul era in fata hotelului,si odata cu acest lucru,se uita la noi foarte multa lume de la balcoanele hotelului.
In august 1988 la Soveja,a fost alta treaba,mai ales ca m am dus cu cartile de matematica si fizica cu mine acolo,ca sa invat pentru a doua sesiune a treptei a II a de liceu!Acolo am facut si citeva nazbatii,mai ales cu citiva baieti din sat de acolo,inclusiv cu Pantera din Soveja,poreclit asa de oamenii de acolo din sat,pentru ca era un baiat solid,inalt si foarte urias,si a devenit un foarte bun prieten cu mine,insa nu ii cunosc adevaratul nume.Acolo cunoscusem si eu o fata din Bucuresti,si ma ofticam cind o vedeam ca vorbeste cu un alt baiat care facea parte din lotul nu stiu carei echipe romanesti de rugby.Eu pentru ea eram un nimeni cu toate ca mai imi acorda atentie din cind in cind,si ma intilneam cu ea citeva minute pe zi.Nu mai stiu sigur in ce imprejurare am chemat baietii lui Pantera din sat,dar sint sigur ca baiatul care vorbea cu acea fata m a jignit dur,ca apoi sa iasa cu el si cu baietii din Soveja o bataie,ca dupa scurt timp sa isi ia revansa in fata mea,unde cred ca m am batut cu el in spatele hotelului de fata cu acea fata,care a avut mai multa grija de ranile lui,iar ranile mele nu le a bagat in seama,unde apoi am renuntat la acea specie de fata.La Soveja,din partea Panterei am avut acces gratuit si la discoteca intr o seara,dar nu am stat mult,cit am avut acces gratuit la cinematograful din statiune,unde aveam sa vad filmul"Winetou".dar si filmul"Sandokan".Inainte de a pleca de la Soveja,eu ii spusem Panterei ca in cazul in care nu voi reusi examenul de treapta a II a de liceu,voi fugi de acasa si voi reveni din nou la Soveja.Acolo la Soveja,pe linga un post local de radio,unde se faceau dedicatii muzicale si se interpretau poezii,seara aveam sa vad dupa ora 22 ursul,care venea sa ii dea lumea de mincare,si chiar daca se parea ca stateam aproape de el,nu era asa,pentru ca il vedeam de pe terasa restaurantului la o inaltime de citiva metri unde imi era frica de el,dar ursul nu statea mult.De la Soveja am fost si pe la Marasesti la mausoleu,apoi la Baile Olanesti si Govora.De la Focsani era autobuz pina la Soveja,cred ca pe o durata de o ora.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:49 pm

In 1989 am fost pe Valea Prahovei la Sinaia si Busteni,impreuna cu parintii mei,unde am fost cazati la vila Gostila.Acolo ne am intilnit cu prietenii de familie de la Calarasi,nea Gigi(nu unchiul meu).Acolo incepeam sa fac mai ales seara diferite exercitii sportive,un fel de karate in spatele vilei,iar in ultima seara parintii mei si au facut acesti prieteni de familie,familia Chirila,unde pierdusem ocazia de a face cunostinta cu fata lor Luminita,iar numele ei si numarul de telefon al lor de la Ploiesti se afla in agenda de memorii a anului 1989.Acolo am fost si la Predeal cu telescaunul,si cu telecabina la cota 1400 si 2000,am fost si la Vadul Cerbului si la Poiana Tapului,iar la restaurantul Caraiman aveam sa ma joc la un joc cu un cart,unde era atunci fisa 3 lei.Imi facusem la B.T.T. 2 miniprietene din Bucuresti,care nu au fost cine stie ce mare lucru de ele,am jucat si putin fotbal,dar am mincat foarte bine la majoritatea restaurantelor din Busteni si Sinaia.
In 1990 nu am fost decit la Tulcea si in Delta,dar acolo am stat numai 2 zile.
In 1986 nu aveam sa plec cu parintii mei nicaieri,dar am ajuns singur pe 23 iulie 1986 la Galati dupa reusita examenului de treapta I de liceu,unde acolo aveam sa joc tenis de cimp cu Dan;la Galati am avut probleme cu niste ciori(tiganci)care m au lasat fara bani pe faleza Dunarii,apoi am fost cu tanti Geta la o aniversare a unei nepoate de a ei(fata lui tanti Laura),dar cel mai diversificat si distractiv a fost cainele lor de curte Jean,un caine mare alb,cu citeva pete maronii(tip ogar),care ma stricam de ris cu el de felul cum casca,sau de felul in care eu singur ma faceam sa rid cu el!Acolo am descoperit jurnalele lui Dan,apoi am cautat prin diferite camere timbre prin carti,am facut si diferite exercitii cu extensorul,iar eu dormeam in dormitorul mic in camera lui Dan,unde vara acolo era foarte racoare;acolo am dormit prima oara cu parintii mei in acea camera in august 1985,cind am ajuns prima oara acolo.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:49 pm

In 1987 ajung din nou la Galati,odata ce operez fugirea de acasa din 7 august 1987.Acolo ma intilnesc cu aceleasi personaje(cainele Jean si pisica),si caut pentru a gasi carti in care erau pise anumite timbre,ca apoi sa cumpar citeva serii de timbre nestampilate de la un magazin filatelic din Galati:vapoare,ciuperci,flori,cosmos,toate aceste serii care erau nestampilate.Daca eu fugisem de acasa in 7 august 1987 fara nici un leu,a doua zi dimineata aveam sa primesc de la mama la tanti Geta acasa,un mandat telegrafic cu suma de 200 de lei.M am intors de la Galati in 11 august 1987,ducindu ma direct la Calarasi pe strada Rahova,urmind ca o zi mai tirziu sa urmeze prietenia mea cu Ramona,din seara zilei de 12 august 1987.
Acestea au fost drumurile pe care le am facut intre 1986 si 1989,unde pe linga toate acestea,am ajuns atit la Iasi,cit si la Braila.
In perioada 1986-1991,au fost asadar ZILE SI NOPTI DE AUR,mai ales in 1986,1989,1990,1987;noaptea de 7 spre 8 iulie 1986 imi aducea reusita examenului de treapta I de liceu la liceul de constructii,profil constructii,devenind astfel o noapte de aur,o noapte glorioasa,cu toate ca tatalui meu nu ii convenea profilul constructii,in care eram incadrat cu media 3,70,iar dupa mine cu 3,60-Udrea Catalin;seara zilei de 4 ianuarie 1986 s a transformat in noapte,intr o noapte glorioasa,in care aveam sa imi fac prima mea prietena,regretata si neuitata Luminita;noaptea de 30 spre 31 august 1986 era noaptea puternicului cutremur de pamint de 7 grade pe scara Richter,noapte dormita la Calarasi;noaptea de 12 spre 13 august 1987 a fost o alta noapte de aur-neuitata idila cu Ramona;noaptea de 19 spre 20 iulie 1989 este cea mai reusita si romantica noapte a gloriei mele,sau mai exact noaptea fugirii acasa de la muncile agricole de la Bordusani;noaptea de 27 spre 28 august 1989 este considerata ca noapte debutanta in jurnale,felul in care am stat si am discutat in noapte la lumina unui bec din curte cu cea mai frumoasa faptura pe care am putut sa o cunosc din toata gloria si istoria mea-Rosu Mioara,unde am stat cu ea ore in sir din noapte,si vorbeam de demoni,de filme de groaza si de multe altele;seara zilei de 4 februarie 1990,o seara in care aveam sa vorbesc cu o alta frumusete de fata,Hogescu Elena,care devenea a sasea prietena a mea,o seara de depanat amintiri din partea unuia si altuia;noaptea de 30 spre 31 mai 1990,cind replica cutremurului de pe 30 mai s a facut simtita in acea noapte,ramine asadar o noapte de frica,in care am fost trezit brusc de miscarea seismica,care avisese loc(cutremur de 5,8 grade pe scara Richter);seara zilei de 9 august 1990 cu evenimentele petrecute pe malul riului Ialomita cu Luminita,Claudiu,Stelica,Iuli si cu mine,o noapte in care Claudiu si a aratat duritatea rautatii sale sufletesti;noaptea de 11 spre 12 august 1990 cind am trecut eu si cu mama la Tulcea,prin evenimente neplacute facute de tatal meu.Acestea au ramas si vor ramine pe veci cele mai principale nopti ale perioadei 1986-1991(in 1991 nu a fost nici o noapte importanta,nici macar de o importanta minora sau minuscula).Oricum,din toate acestea,noptile de aur au fost 19 spre 20 iulie 1989 fiind cea mai importanta,apoi noaptea de 30 spre 31 august 1986 cu cutremurul de pamint,si noaptea de 12 spre 13 august 1987 cu Ramona.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:50 pm

Zile,nopti,saptamini,luni si ani au constituit anii 1986-1991;din 1986 pina in 1991,se rezuma urmatoarele zile si luni calendaristice:1 martie 1986-1 martie 1991;2 martie 1991;3 martie 1990-3 septembrie 1990;4 ianuarie 1986-4 februarie 1990;6 aprilie 1991;7 august 1987;8 iulie 1986;9 august 1990-9 ianuarie 1991;10 martie 1990;11 august 1990;12 august 1987;14 decembrie 1989;15 iunie 1986-15 iulie 1988;16 august 1989;17 iunie 1989;18 aprilie 1991;19 mai 1991-19 iulie 1989;20 octombrie 1990-20 noiembrie 1987;22 noiembrie 1987;23 ianuarie 1990-23 iulie 1986;27 august 1989-27 septembrie 1986;30 mai 1990-30 august 1986-30 aprilie 1989-30 decembrie 1986'31 august 1986-31 mai 1990;2 iulie 1986;4 iulie 1986;9 iulie 1988;11 iulie 1988;3 septembrie 1989.
Asadar,rezulta urmatorul tabel:

1986 1987 1988 1989 1990 1991
4-01 7-08 9-07 30-04 23-01 9-01
1-03 12-08 11-07 17-06 4-02 1-03
15-06 20-11 15-07 19-07 3-03 2-03
2-07 * * 16-08 10-03 6-04
4-07 * * 27-08 30-05 18-04
8-07 * * 14-12 31-05 19-05
23-07 * * 3-09 9-08 *
30-08 * * * 11-08 *
31-08 * * * 3-09 *
27-09 * * * 20-10 *

Se observa ca anii 1986 si 1990 au cite 10 zile,urmate de anul 1989 cu 7 zile,apoi 1991 cu 6 zile,1987 cu 4 zile si 1988 cu 3 zile;in fiecare luna din cele 12 ale anului,in perioada 1986-1991 au avut loc evenimente,iar ca zile lipsesc zilele de 5,13,21,24,25,26 si 29,care nu au loc evenimente.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:51 pm

Asa cum dinozaurii au disparut intr un mod misterios,asa si gloria mea a avut o lume disparuta!Au disparut toate,soarele a disparut de pe cerul gloriei mele;Luminita a disparut pentru totdeauna din viata mea si din gloria mea,noptile istorice si romantice au disparut si acestea fara urma;chioampa de Vali a disparut din viata mea fara urma si fara motiv;au disparut amintiri,scrisori si foarte multe altele.O glorie distrusa de moartea Luminitei,o glorie distrusa de Mihai Claudiu,o glorie distrusa de armata,si o glorie distrusa de chioampa de Vali!Luminita este total dizo0lvata din lume,din viata,exterminind o o mare paguba de om de persoana,intitulat fara drept de apel Mihai Claudiu.

Din cele 7 prietene pe care le am avut,Luminita este principala prietena din toate,marile probleme cu ea aparind in 20 aprilie 1990 cind Claudiu nu si a vazut de treaba lui,s a bagat in viata ei,si a intrat in relatia ei in treaba altuia,adica in relatia mea cu ea,si in treburile mele cu ea!

O problema acuta o reprezinta chioampa de Vali,marea epava ruginita a gloriei mele,incapabila nr.2 dupa Claudiu,datorita faptului ca eu nu trebuia sa o fac prietena,deci nu trebuia sa existe prietenia mea cu ea!Daca nu exista aceasta rusine intitulata Caraiman Valentina,poate nu exista nici o problema a blestemelor sau a vrajitoriilor ei!De aici rezulta urmatorul aspect:Daca Claudiu a fost marea problema a anului 1990,Vali a fost marea problema a anului 1991,cu mentiunea ca in 1991 si Claudiu a devenit o mare problema mai ales in aprilie 1990,si odata cu moartea Luminitei pe 19 mai 1991.Daca Luminita era considerata o proasta categoria I in 1990 si 1991 in relatia ei cu Claudiu,Claudiu era considerat un mincinos categoria I.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:51 pm

Claudiu mintea si ma mintea pe fata,dar Vali ma mintea pe spate,insa aici Vali il intrece pe Claudiu la minciuna in sensul ca minciunile ei care m i le spunea in fata nu puteau a fi minciuni la cit de chior eram dupa ea,dar si ea singura si a tradat propriile ei minciuni,pentru ca la felul cum isi lucra minciunile pe spate,sufletul ei era 99 la suta mai putred ca al lui Claudiu.

Daca nu se implica ori nu se complica cu Luminita facind o din om care abia avea gindirea cum o avea,neom,Claudiu nu era o problema majora atit in viata mea cit si in acest jurnal sau precedentele jurnale,unsa relatia lui cu Luminita,pe linga faptul ca mi a furat clasorul Abria plin cu timbre,m a invatat sa fumez,sa beau si sa fug de acasa,asadar relatia lui cu Luminita era picatura care umplea paharul rautatilor sale,iar ultima picatura care a dat afara din pahar rautatile,adica mai mult picatura umplerii paharului,era moartea Luminitei!Daca nu era relatia lui cu Luminita,ceea ce imi facuse inainte de Luminita,puteam sa spun ca ma faceam ca uit fumatul,bautura,etc.etc.,dar daca acestea toate le a facut numai el,inseamna ca mi a facut rau,astfel incit nu am cum sa pot uita ceea ce mi a facut Claudiu in proportie de 99,9 % in relatia lui cu Luminita,dar mai ales moartea Luminitei cit traia cu Clausiu!Pasiunea lui nu erau femeile,ci pasiunea lui era minciuna,care cu aceasta a cucerit o doar pe Luminita,dar alte pasiuni ale lui erau hotia,furtisagul,bautura,fugirile de acasa,si nu in ultimul rind sex,care cred ca facea sex tot cu ajutorul minciunilor sale banale iesite din comun!El nu a stiut sa comunice cu societatea,cu lumea din jurul lui,nu stia sa vorbeasca,insa tinea minte numai lucruri banale,astfel incit pe 1 aprilie 1991 cind eram cu Vali in parcul mic,el si a adus aminte ca in 1988 m a imbatat la el acasa,dar nu si a adus aminte ca nu a vrut in fata faptul ca mi a furat clasorul cu timbre si ca el m a invatat sa beau si sa fumez!A avut un caracter de o foarte proasta calitate,sufletul lui bun fiind inexistent,si a vrut sa arate ca are un suflet bun Luminitei,prin cuvintele sale scoase mai ceva ca in fenomenele paranormale ori s.f.,de unde rezilta ca pe linga sufletul lui putred,iar cum gindea el cu Luminita si cum vorbea cu ea,,rezulta de aici ca Claudiu a avut mari probleme la cap,pentru ca un om cu o gindire normala nu ii facea Luminitei toate nenorocirile,deci Claudiu nu a avut gindire absolut deloc,sau a gindit nu creierul lui,ci mai degraba a gindit cu picioarele,dar a gindit si cu picioarele deosebit de eronat!Un om normal nu imi spunea ca vrea sa scape de Luminita,iar cind eram si cu el si cu ea,el spunea ca nu este adevarat si ma intreba pe mine cind a spus asa ceva,de unde rezulta ca Claudiu nu era nici normal,nici anormal,ci mai degraba paranormal!Insa,se poate vorbi si scrie ca era paranormal si la cap si la suflet,iar Luminita era anirmala de putea crede acele minciuni intilnite poate intr o alta lume sau pe vreo alta planeta dar nu din sistemul solar,pentru ca asa se exprima modul de operare al lui Claudiu in fata mea in timp ce era si cu mine si cu Luminita!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:53 pm

Rivalitatile prietenelor mele au fost deosebit de puternice,ducindu se o lupta foarte foarte dura si crincena intre el,unde aici intra Luminita,Camelia,Ramona si Vali,care,Luminita este singura care nu a luptat impotriva celor 3,dar Camelia,Ramona si Vali au fost deosebit de influentate si deosebit de interesate de relatia mea cu Luminita,care a devenit marea rivala a celor 3 prietene!Toate cele 3 prietene au fost impotriva Luminitei,avind asupra ei o ura deosebit de atractiva,aducindu le intr o stare de gelozie extrema.In aceasta stare de gelozie s a aflat in proportie de 80% Ramona,care inca din 1986,dupa plecarea mea de la botezul Valentinei din 31 august 1986,si apropierea de strada in care venise la mamaia ei de la Magureni,auzind ca am o prietena,a reactionat foarte aprinsa,incercind intr un fel sa ma faca in acea seara,fata in fata,sa ajungem intr un fel sa ne apropiem unul de altul si sa ne sarutam,dar nu avea putere sa imi spuna acel lucru ca ar vrea sa o las pe Luminita,fapt pentru care,in 1987,dupa 12 august Ramona isi intra in drepturi cu mine,iar in 1988 incep certurile cu ea pentru Luminita,unde imi impune sa ramin ori cu ea ori cu Luminita,ca in 1990 in oracol sa isi arate in scris gelozia la cuvintele lasate de Luminita,unde pe pagina in care Luminita imi scrie"Amitiri",chiar pe pagina Luminitei Ramona scrie:"Uibeste o viata toata,daca ti a fost draga"Ramona incheindu si rivalitatea cu Luminta la majoratul ei din 20 octombrie 1990,dupa ceea ce ii mai povestisem ceea ce mai facusem cu ea de la ultima mea intilnire cu Ramona(nu cea din iulie-august 1990,ci din aprilie 1990)Lupta o continua Camelia,care de la sfirsitul lunii august 1990 incepe hotarita inlaturarea Luminitei din viata mea,lupta care tine pina in 28 decembrie 1990 cind cu Camelia ma cert din nou,revenind apoi in 1991 pina la aparitia Valentinei in martie 1991,care nu a fost atit de incintata,ca in timpul relatiei mele cu Vali,mai vorbesc si cu Luminita,dar Vali se gindea ca Claudiu o va inlatura pe Luminita de la mine definitiv,zicindu i si Valentinei aceeasi poveste,unde o introduce in discutie si pe Camelia zicindu i Valentiei pe fata totul neascunzindu i nimic,unde in aprilie 1991 Vali este si devine geloasa mai ales pe Luminita,insa nu asa de puternic de geloasa precum a fost Camelia si Ramona,iar in 19 mai 1991 cind i am spus Valentinei ca Luminita a murit,Vali nu a fost cuprinsa de acea durere pe care eu o sufeream,pur si simpluea a fost intr un fel"eliberata"de Luminita!Dar nu a fost eliberata de Luminita,cit a fost eliberata de Claudiu!De aici incolo Vali incepe sa isi adune puterile si sa arate ca nu mai exista in viata mea Luminita,plus Camelia care era de pe 18 aprilie incheiata aceasta relatie,si Vali ramine singura cu mine,singura in ascuns!Vali isi are un loc asigurat dar nu cu mine,stie ca trebuie sa plec in armata,iar daca a vazut ca eu o tin cu Luminita si Camelia,ea se ascunde cu un alt baiat fara sa o vad!Vali de aici ma minte,unde nu im spune pe fata ca mai are pe cineva in viata ei,lasa timpul sa treaca sa plec in armata,si se gindeste la o razbunare de zile mari in august 1991,razbunare care nu a avut nici un rost,mai ales faptul ca s a maritat!De ce nu a avut rost aceasta razbunare,sau care a fost rostul ei...?
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:53 pm

Pentru ca ea s a razbunat lovindu ma in plin in timpul satisfacerii stagiului militar,sau s a gindit ca daca Luminita a murit iar Camelia a fost inlaturata de la prietenie,a crezut ca nu o sa mai am pe nimeni in viata mea si sa ma distruga definitiv,fapt pentru care ACEASTA DISTRUGERE DEFINITIVA A FOST EGALA CU ZERO,in afara faptului ca m a lovit deosebit de foarte dur!Eu tot cu Camelia am incheiat anul 1991,iar previziunile Valentinei ca m ar considera un ratat,au fost total eronate de ea,in afara faptului neoficial dar aproape sigur caVali si parintii ei au facut in asa fel incit sa imi mearga din ce in ce mai rau,ajungind la concluzia ca ea si parintii ei au fost la vrajitoare,pentru ca altfel nu se intelege de ce in 1992 si 1993 mi a mers cum mi a mers,ci ea VALI-ESTE SINGURA SI MAREA RATATA inclusiv rusinea prietenelor mele,si in mare parte rusinea vietii mele!Aparentele ei au fost putin spus"inselatoare"despre mine impreuna cu parintii ei!A crezut ca imi va face rau,dar l a facut bine pus la punct,insa raul acesta m a tinut legat foarte multa vreme!De aici rezulta in anterioarele jurnale ca Vali a fost o nenorocita,o chioampa si o orice am scris in celelalte jurnale,fapt pentru care eu nu meritam din cauza ei asa ceva o asemenea soarta,pentru ca soarta numesc si faptul ca s a marutat in timp ce noi eram prieteni,chiar daca eu eram in armata;aceasta lucratura demonica a ei pentru faptul ca nu a spus nimic,mi a trimes cele mai negre si amare zile de la jumatatea sau din prima decada a lunii august 1991!Ea a fost diavolul,ea a fost satana,ea impreuna cu parintii ei care au lucrat cu cap la acet"mare eveniment",eveniment care l as putea considera"evenimentul groazei".Eu scriam in prietenia mea cu ea ca sint fericit,dar nu stiu ce fel de fericire am putut vedea aici-faptul ca ma duceam la ea acasa si ma intilneam cu ea;eram atit de fericit,incit in aprilie 1991 cind m a chemat la incorporare,nu a fost in stare sa vina sa mi aduca de mincare macar o felie de paine sau un pateu,mai ales ca invata la liceul de constructii,la o departare de 50 de metri de comisariatul in care am fost in acea zi.Si aceasta fericire este O MARE RUSINE cu R mare!Viitorul meu cu ea era de scurta durata,era jalnic,si nu se merita cu toate ca am vrut sa fac pe ascuns cununia civila cu ea la primarie si a refuzat,facind si cununie civila si religioasa si nunta si tot cu altul!!!Asa si eu am avut in prietenia mea cu ea o prietenie cu aparente inselatoare,insa aparentele mele au fost cit de cit nu asa de inselatoare faptul ca am ramas fara ea,pentru ca ma asteptam in mare masura ca nu va mai dura multa vreme mai ales dupa depunerea juramintului militar dupa 22 iunie 1991 cind nu a mai dat nici un semn de viata;promisiunile si juramintele ei au fost in totalitate eronate,totul devenind minciuna cu adevarat minciuna!Vorbind la modul general si oficial,prietenia dintre mine si Vali in perioada 1 martie-22 iunie 1991 a fost o prietenie puternica,de o mare valoare,o prietenie de succes lasind la o parte ostilitatile si dusmania pe care o am asupra ei;prietenia dintre mine si Vali a fost mult mai deosebita si impresionanta decit prietenia cu Ramona si celelalte;aceasta prietenie si dusmania pe care Vali m a facut sa o port pentru ea,a fost aceea ca ea a facut niste promisiuni si juraminte strimbe mintindu ma si tradindu ma,mai ales faptul ca eu tineam la ea la nebunie,si ea se intilnea cu altcineva;de aici rezulta faptul ca am inceput sa devin orb iubind o sufleteste peste masura,si nu o vedeam decit numai pe ea si numai pe ea!A facut in fata mea o mare greseala faptul ca s a maritat,si nu as fi avut nimic impotriva intr un fel daca imi spunea macar acest lucru!Pina sa plec cu echipa de la bateria noastra in aplicatii la Baneasa,de pe 22 iunie 1991 nu mai primesc absolut nici macar un telefon sau cel putin o scrisoare,unde inca eram la Fundulea;ajung la Baneasa la aeroport,unde incerc telefoane peste telefoane de acolo de la unitate la Vali acasa,si nu imi raspunde absolut nimeni;ajung acasa in invoire 24 de ore,unde ajung doar la Calarasi,gindindu ma disperat la ceea ce putea fi cu Vali!In 26 iunie 1991 in scrisoarea adresata parintilor mei de la u.m.01888 Baneasa,scriam:"Vedeam elevi ducindu se la examen,m am gindit la Vali";la Baneasa abia aflu ca Vali nu a reusit la examenul de bacalaureat,unde am sunat de acolo la Vali acasa,iar mama ei imi spunea mereu ca e plecata la tara,plus faptul ca nu a reusit la examen.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:54 pm

Ce s a intimplat cu Vali oare?Eu am primit vizita ei la u.m.02197 Fundulea la juramintul militar,si era deja 22 iunie 1991,insa,in dubita,pina la Slobozia imi spuse ca nu se simte bine,ca ii este rau!In fata blocului 30 o intreb daca vrea sa mearga cu mine la Calarasi unde ma refuza categoric,si pina la urma merge cu mine abia pina acasa la bloc la mine,care nu avea sa stea mult,ca aveam sa plecam la Calarasi.In 23 iunie 1991 Vali merge cu mine pina la gara impreuna cu parintii mei,unde ajungem la gara,iar inainte de plecarea trenului,imi iau ramas bun de la Vali pentru ultima oara,pentru totdeauna in prietenia mea cu ea!La Fundulea ajung,inde vorbesc la telefon sa stiu ce a facut la examen,unde mama ei imi spune ca a facut bine!.In timpul cit eram noi prieteni pina sa plec eu militar,Vali imi spunea ca daca nu reuseste la examen,parintii ei o vor goni o de acasa,si probabil ca dupa nereusita examenului de bacalaureat,Vali a fugit de acasa si a propus sa se marite,insa de ce era plecata mereu la tara,si de ce numai la Rosiori si nu la Gimbasani?Lucratura a fost aici a parintilor ei intr o anumita parte,iar restul de la ea!Deci rezulta faptul ca Vali se ducea mereu la Rosiori la intilnire!Inca din ziua de 29 aprilie 1991 cind ea implinea 18 ani,se dadea deja de gol ca se va marita in vara aceluias an,tinind acest lucru si subiect foarte departe de mine,mai ales ca ii cerusem explicatii la acele cuvinte,fapt pentru care a evitat sa mi vorbeasca de acel subiect,care ma supara!Iata ce scriu in 19 mai 1991 despre ziua intilnirii mele cu Vali:"Dezvaluisem adevaraul.De fapt Vali imi spuse ca pe 14 martie inca mai vorbea cu fostul ei prieten,dar si la inceputul lunii aprilie.Daca o vedeam cu el?Locul lor era de fapt in parculetul de la E-14,pe 12 sau pe 14 aprilie imi spuse ca se certa cu el.In sfirsit aflasem un adevar".Deci,cu 4 zile inainte sa plec in armata si auzind ca Luminita a murit,Vali incepe sa se descarce serios,marturisindu mi pe fata ca mai vorbea cu inca unul!In ziua de duminica 11 august 1991,sun de la centrala unitatii militare de la Fundulea la Vali acasa,imi raspunde mama ei si ii spun ca in urmatoarea saptamina voi veni in permisie acasa,si vreau sa ma intilnesc cu Vali;inainte de toate imi spune ca este plecata la tara,apoi sa imi spuna sa nu o mai caut pe Vali ca s a maritat,incepind mama ei sa plinga si sa imi inchida telefonul,apoi incerc din nou sa sun la ea acasa,iar mama ei nu mai imi raspunde!Misterul ramine nedezvaluit,iar aflarea adevarului pare aici o poveste!Nici in ziua de azi nu stiu de ce Vali mi a facut acest rau!Timpul trece,iar in septembrie ajung la ea acasa,unde imi arata o invitatie la nunta care nu mi o da niciodata,unde voiam sa incerc sa opresc acea nunta,stiind acest secret si parintii ei,adica nu au trimis invitatia la unitatea din Bucsani,pentru ca daca o primeam si ma duceam la nunta ei,ma stiau de ce as putea sa fiu in stare!Am ramas asadar in urma ei,apucind sa isi faca nunta,care eram sa o opresc prin orice mijloace si cu ajutorul prietenilor mei,mai ales daca ajungeam acolo,acesti parinti ai ei ferindu se de mine!Am sunat de la unitatea din Ciorogirla,unde m am interesat de la mama ei ce face Vali,unde imi spune ca este gravida,fiind ultima picatura care avea sa umple paharul dusmaniei mele pentru dragostea purtata de ea,ajungind ca si in 1992 si 1993 sa ajung la ei acasa,iar cind ne am intilnit pe strada in oras,nici nu m a bagat in seama!De aici rezulta ca Vali este rusinea vietii mele,a prietenelor mele!Cind Vali s a maritat,s a intimplat ceva acolo,dar ce -nu stiu,si nu voi afla curind!
Asadar,marile mistere ale vietii mele le constituie moartea Luminitei din 19 mai 1991,si casatoria Valentinei-aceste 2 mari mistere raminind fara raspuns:cum a murit Luminita,si cum si de ce Vali a plecat de linga mine si s a maritat,reprezentind asadar cele 2 mari intrebari fara raspuns!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:54 pm

Luna mai a prieteniei mele cu Vali,ultima in perioada de glorie avea sa inceapa in 2 mai 1991,si ultima zi produsa in 29 aprilie.

In afara de Mioara,Angela dar si Elena,si in mica parte Vali,marile luptatoare pentru mine au fost Luminita in cea mai mica parte,Ramona si Camelia in cea mai mare parte!In timpul in care ma intilneam cu fiecare din cele 7 prietene,in fata acestora aveam sa fac o mare greseala destul de foarte accentuata,povestindu le atit despre trecutul meu,cit si despre povestea care le o spuneam despre prietenele mele;o singura exceptie a fost Angela,care nu era incintata sau nu lua si nu asculta ceea ce ii spuneam foarte rar pe scurt despre prietenele mele,cit a fost incintata de pipaielile care i le aplicam aproape in orice loc din natura(curte,oras),Angela aici umblind nu dupa o aventura romantica,ci in 99 % dupa o aventura amoroasa!Pot sa spun fara ascunzisuri ca am facut cu Angela absolut tot ce am vrut eu,unde aici mi a acceptat absolut tot,fara a se feri de absolut nimic.Dar nici Ramona si nici Luminita nu s a ferit .Din Luminita,Camelia,Ramona,Angela,Mioara,Elena si Vali,ultima-Vali,ramine personajul negativ al prietenelor mele.

Cu toate ca prietenia care am avut o cu Mioara in 1989 si Elena in 1990,acestea doua din urma nu au asa mare importanta ca celelalte,insa la acestea doua s au adaugat in foarte mare masura si de o importanta majora comportamentul lor de nota 10 plus,mult mai deosebit decit al celorlalte 5,cu exceptia Cameliei,care a avut si ea un comportament destul de deosebit!Am tinut foarte mult si la Mioara si Elena,mult mai mult decit la Camelia si Angela.Cu aceste doua-Mioara si Elena doar am vorbit,iar vreo actiune importanta nu au avut cum au avut celelalte 5 prietene!

In oracole Elena este singura care nu a completat,deoarece oracolul meu se afla la Tinta Veronica inainte sa ma internez in spital,completind restul celorlalte 6 in oracol.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:55 pm

La capitolul minciuna sint incluse Luminita din 1989 pina in 1991,si Vali in 1991,iar din acestea doua,categoric Vali este cea mai mincinoasa!Luminita m a mintit in 1989 ca este maritata,si a facut aceasta bataie de joc in sensul ca stia ca tin foarte mult la ea,iar in 1990 este manipulata de Claudiu sa minta;Vali-e putin spus ca m a mintit,mai ales faptul ca spunea ca da orice ca eu sa termin armata si ca jura ca nu isi face alt prieten,iar in 19 mai 1991,in afara faptului ca ma mintea si cu intilnirile,imi marturiseste ca in martie si aprilie se mai intilneste cu inca unul,iar ce a facut mai departe dupa ce am depus juramintul militar,este raspunsul minciunilor ei!A fost o adevarata tradatoare,o adevarata mincinoasa si o adevarata epava aceasta fata pe nume Vali!M a mintit si cu numele-mai ales in oracol,dar nu numai in oracolul meu,ci si in oracolul lui Stelica Tascu,pe cind ea scria ca o cheama Dobre Vali dar pe ea o chema in realitate si scria pe usa familia Caraiman,nu familia Dobre!Camelia nu m a mintit nici cit negru sub unghie-Ramona si Angela nici atit,Mioara fara nici un fel de discutie si fara nici un alt fel de comentariu nu a mintit,iar Elena m a mintit asa la vrajeala ca este maritata in 4 februarie 1990 cind intram in salonul ei.Marea mincinoasa este Vali,alaturi sa se ia de mina cu Claudiu!

Luminita era nascuta in 1969,Camelia in 1973,Ramona in 1972,Angela in 1974,Mioara in 1974,Elena in 1970(neoficial),iar Vali in 1973.Cea mai in virsta era Luminita,si cea mai mica era Angela(octombrie 1974).Din tot ce se vede aici si din tot ce s a vazut pina acum,Luminita ramine piesa de baza si a gloriei mele si a prietenelor mele,iar Vali este marea spartura,marea prapastie,marele abis al gloriei mele,si al rusinii prietenelor mele!

Inainte ca Mioara sa devina prietena mea,in vara anului 1989 ma ocupam cu drag de geografia Romaniei,iar in cele doua seri cit am stat de vorba cu ea,incercam sa ii exolic destul de foarte serios faptul ca daca in urmatorul an 1990 voi reusi la bacalaureat,ma voi pregati pentru facultatea de geografie,de unde a rezultat intrebarea ei in oracol:"Ce ai vrea sa devii dupa ce dai la facultate"?

Cu Angela nu au existat conversatii mai deloc intre mine si ea,ci noi discutam asa pe scurt anumite lucruri prezente,si nu am apucat sa discut cu ea despre trecut,iar intilnirile dintre mine si ea,aveau aspecte aproape obscene

Pe Mioara am atins o seara cu piciorul meu peste al ei in timp ce imi intindeam piciorul,si fara sa vreau am dat peste piciorul ei cerindu mi scuze,insa nu s a ferit de atingerea pe care i am provocat o,asa cum facea Vali!Mioara ramine deci o LEGENDA,o stea dar si o frumusete divina!Stele mai sint Luminita,Camelia,Ramona,Angela si Elena,iar VALI SE NUMESTE UN INTUNERIC,iar daca ar fi sa fac o comparatie intre Mioara si Vali,Mioara o intrece si la comportament,si la frumusete pe Vali,plus ca in 7 octombrie 1989 cind am vazut o pe Mioara ultima oara eu nu o mai cunosteam in tren,dar ea,cu acest gest al ei m a bagat in seama sarindu mi inima din loc la ceea ce a putut face Mioara cu astfel de gest,care nu ma asteptam niciodata ca o fata ca ea sa ma recunoasca!Aici,Mioara a cistigat mult teren in fata Valentinei!Acum,daca m as intilni cu Mioara,si acum m ar baga in seama,iar daca este Vali-nici nu se uita la mine!Dar Mioara cistiga teren peste tot,astfel incit,in jurnalul V din 2000-2001 Mioara este pe locul 13;in jurnalul VI din toamna de cind s a facut clasamentul,Mioara coboara pe 40,ca in jurnalul VII -anterior Mioara sa ocupe locul 12,iar in acest an va ajunge sigur in primele 10 locuri!Vali in jurnalul V ocupa locul 58,in VI locul 68,iar in VII locul 72,si va cobori cu siguranta in proportie de suta la suta in acest jurnal!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:55 pm

Timpul meu a fost oprit destul de brusc in 19 mai 1991;nu avea sa tina decit 5 ani si 4 luni de zile acest timp!De pe 20 mai 1991 a inceput masacrul si macelul vietii mele,si a tinut ani si ani la rind,unul dupa altul!Pentru 5 ani de glorie,am pierdut dupa aceea 11 ani,adica mai mult decit dublu(iulie 2003)!Oricum,timpul nu avea cum sa se opreasca in loc la 19 mai 1991,dar am vrut sa spun ca timpul meu de glorie a fost oprit atunci!Pierderea gloriei mele nu prevestea absolut nici un indiciu ca se va termina!Adica inainte de 19 mai 1991 in afara visului neluat in seama,gloria mea nu prevestea nimic rau ca se va intimpla ceva,si iata inevitabilul si neprevazutul:19 mai 1991,odata cu moartea primei mele prietene din 1986,avea sa moara si gloria mea in mai 1991!
Perioada 1986-1991 o constituie si alte evenimente la fel de deosebite si de importante precum:cutremurele de pamint din 1986 si 1990,cercetarile ornitologice,internarile in spital,"Operatiunea Delta Dunarii",fugirile de acasa,excursiile prin tara,si in foarte mica masura anii de scoala,alte mari importante evenimente care au avut diferite legaturi.
Un rol important si de mare anvergura il constituie casa de pe strada Stadionului nr.5,demolata in toamna anului 1987 in septembrie,prinzind asadar o particica din anii mei de aur,reprezentind una din marile lovituri primite,aici unde se numara si moartea Luminitei,si ceea ce Vali mi a facut,devenind astfel marile lovituri ale gloriei mele.Eu am lovit doar cu fugirile de acasa din 7 august si 20 noiembrie 1987,care nu se compara cu loviturile primite in acea perioada.
Marile mele hobby uri au fost pasarile salbatine si filatelia,dar si intr o anumita masura compunerea de poezii,inceputa la sfirsirul anului 1985,ca in anul 1989 sa ma inscriu la cenaclul"Orizont".
CAIETELE DE MEMORII AU CONSTITUIT PRINCIPALA SURSA A ACESTOR JURNALE,cu toate ca problema caietelor de memorii a fost foarte serios luata in seama de pe data de 14 noiembrie 1988,aceasta activitate oprindu se foarte aproape de satisfacerea stagiului militar.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:56 pm

Despre Calarasi pot spune ca in afara de cele 3 prietene din 1987 si 1989,pot sa spun ca are foarte multe zile importante,anume:pe 1 martie 1986-motul lui Ionut;14 iunie 1986-promotia tatalui meu;30 august 1986-cutremur de pamint;31 august 1986-botezul verisoarei mele Vali;12 august 1987-prietenia cu Ramona;30 aprilie 1989-prietenia cu Angela;17 iunie 1989-majoratul meu;27 august 1989-prietenia cu Mioara.De asemenea-cateaua Panseluta Tuti Zambilica,cainele Boby si nu in ultimul rind curtea casei de pe strada Stadionului nr.5,constituie asadar marile elemente ale Calarasului meu de glorie!
NEUTRU,adica nici la Calarasi,nici la Slobozia,au fost principalele date importante:moaptea de 19 spre 20 iulie 1989 atunci cind am fugit de la muncile agricole de la Bordusani;noaptea de 11 spre 12 august 1990 la Tulcea;23 iulie 1986 cind am fost la Galati;revelionul 1990-1991 petrecut la Braila;7,8,9 iunie s a numit banchetul de la Sinaia.
Anul 1987 in comparatie cu 1988 a fost foarte deosebit:pe cind anul 1988 are doar 15 iulie,anul 1987 are 2 fugiri de acasa si o prietena.Fugirile de acasa efectuate de mine in august si noiembrie 1987,a avut urmatoarele aspecte:fugirea de acasa din 7 augist 1987 unde s a produs la Galati,nu am avut nici un motiv de a face o astfel de fugire,deci fugirea din 7 august 1987 nu a avut nici un motiv intemeiat,in primul rind ca terminasem deja scoala si eram in vacanta,si un foarte minor aspect l ar constitui ca Doicescu Cezar,coleg de clasa cu mine care a participat si el pe blocul de linga spital la bataia de joc aplicata,unde acesta reuseste si indrazneste sa ii spuna mamei la telefon ca nu am fost in nici o zi la practica,iar daca eram speriat de ceea ce au putut sa imi faca acei colegi,aplic si o razbunare proprie sau autorazbunare,dar si o razbunare intr un fel si pe parinti,unde fug de acasa fara nici un ban,ca la intoarcere,in 11 august 1987,ajuns direct la Calarasi,nu reusesc sa ii spun nici macar tatalui meu care a fost de fapt scopul fugirii de acasa,si nu ii spun nici ceea ce mi au facut colegii de clasa,unde pierd o mare ocazie de a demasca faptele de acei colegi care nu ii pot numi colegi.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:57 pm

Fugirea de acasa din dimineata zilei de 20 noiembrie 1987 a avut cu adevarat un mare scop care a fost notat si emis in precedentele jurnale,ca fugirea de acasa din 20 noiembrie 1987 a avut ca scop scaparea de scoala!Adevaratul adevar este bine stiut,adica faptul ca nu am fugit din cauza materiilor de la scoala sau a profesorilor,cit am fugit din cauza acelora care ma asteptau la sfirsitul orelor ca sa ma ia la bataie destul de serios datorita evenimentelor petrecute in iunie acelas an pe bloc,cu diferiti colegi de clasa.Revenirea acasa destul de dramatica,avea sa ma aduca din nou pe bancile scolii.Eu,odata cu fugirea aceea din toamna lui 1987,viitorul meu putea incepe cu munca exact in acel loc,adica la ferma viticola din comuna Basarabi judetul Constanta,si ma vedeam deja scapat de grijile chiar ale scolii,dar mai ales a acelora care ma asteptau in fiecare zi in recreatii sau dupa terminarea orelor sa ma ia la bataie!Numai sint sigur daca acolo la Basarabi am avut buletinul la mine,dar nu eram ingrijorat de buletin si de scoala,cit eram ingrijorat de parintii mei care nu stiau de mine!Eu acolo am fost la munca si simbata 21 noiembrie 1987 si duminica 22 noiembrie,si nu ca munca nu era de mine-ca ma descurcam,ci tot gindul la parinti imi era!Duminica,aproape de prinz s a iscat un scandal intre mine si un om beat,ca mai tirziu sa ne cheme pe toti sa ne faca fisele de angajare,pentru ca de luni 23 noiembrie 1987 sa incep cu acte munca,dar eu nu aveam la mine buletinul,astfel incit plecarea mea acasa era sigura,unde sefului de ferma ii cer voie sa plec acasa la Slobozia dupa buletinul de identitate,si sa ma intorc inapoi seara;seful de ferma ramine pe ginduri ramine pe ginduri citeva clipe,si auzid ca sa plec la Slobozia dupa buletin si sa ma intorc inapoi,da din cap si din umeri,ca pina la urma sa reusesc sa plec.Banii pe care ii aveam erau de la fondul clasei,si nu mai aveam bani mai deloc,ies afara din ferma si incepe sa imi tremure tot corpul atit pentru faptul ca ma intorceam acasa,cit si pentru ca nu aveam cu ce sa ajung acasa.Am urcat in tren fara bilet stind in majoritatea timpului la toaleta,iar afara era frig si ploua tare,iar geamul de la toaleta nu se inchidea si era foarte curent.Am ajuns acasa cu bine,zgribulit de frig,iar in gara ma astepta tata la fel de zgribulit de frig,incepind a plinge si a vorbi cu mine pe strada de ce am facut acest lucru,fiind ultima ocazie pe care puteam sa ii spun ceea ce s a intimplat in vara acelui an.Am ajuns acasa,am gasit buletinul si a ramas nemiscat,caci a doua zi puteam sa plec din nou,dar m am gindit foarte mult la parintii mei si nu am mai plecat caci puteam sa plec din nou la Basarabi,dar nu a mai fost sa fie asa!Pentru a doua oara in 1987 ocolesc si evit sa le spun parintilor ce m i s a intimplat cu colegii de clasa in iunie acelas an 1987,si nici in prezent nu stiu ceea ce s a intimplat atunci!Fugirea de acasa,atit cea din 7 august cit si cea din 20 noiembrie 1987,nu a fost planuita fata de"Operatiunea Delta Dunarii"din 10 martie 1990,care a fost foarte bine planuita;fugirea de acasa din 20 noiembrie 1987,a fost gindita in mica parte cu 2-3 zile in urma,iar cea din 7 august 1987 a fost gindita imediat,pe loc!In august am plecat fara bani la Galati si m am intors cu bani,iar in noiembrie a fost invers:m am dus cu bani si m am intors fara bani!Cu"Operatiunea Delta Dunarii"-incepea in 10 martie 1990,dar tema era deja facuta,planurile erau deja stabilite,numai fugirea de acasa nu s a produs!Am aminat fugirile de acasa in Delta de pe data de 19 martie 1990,si a tinut pina in 16 mai 1990 cind totul s a terminat cu bine,adica fara mici o fugire de acasa!Temele au tinut asadar pina pe 16 mai,dar situatia scolara era rezolvata.Fugirea de acasa in Delta Dunarii cit si tema facuta,toate acestea erau rezolvate impreuna cu Tascu George,care fugea de acasa sa fuga cu mine in Delta.Datorita faptului ca ma ocupam cu drag de pasarile salbatice de la noi din tara,si datorita faptului ca am ramas corijent la instalatii sanitare pe primul trimestru,cit si datorita faptului ca in 10 martie 1990 obtin al doilea 4 si situatia devine la instalatii sanitare superdramatica,propun sa fug de acasa,sa scap de aceasta data de scoala!Oricum"Operatiunea Delta Dunarii"a ramas cea mai secreta operatiune si are un loc de frunte.
Daca in 1990 ar fi fost sa fug de acasa in Delta Dunarii,eram superpregatit doar teoretic,insa practicul a avut si el teoreticul lui:teoretic in sensul ca spuneam ca iau cu mine conserve de carne,de peste,pateuri,dulciuri si tigari,care acestea erau rezolvate doar cu gindul,pentru ca nu puteam sa iau atitea fara bani,care si acestia erau foarte necesari in acea plecare,dar ustensile precum linguri,furculite,lingurite,cesti,cani,castronase,pixuri,caiete si carti-acestea au avut un practic,dar mai putin teoretic,pentru ca acestea le puteam lua din casa!Pina si cafeaua era si aici o problema,insemnind si aici bani,iar a inchiria un cort de 2 persoane,erau bani destui de foarte multi,dar insa si ridicolul acestora,adica faptul ca odata ajunsi acolo,eu si cu George voiam sa inchiriem pina si o barca,si nu in ultimul rind,una cu motor!
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:58 pm

De asemenea s au pus si alte probleme diferite in legatura cu Delta Dunarii:una din probleme era acela ca trebuia sa si dormim,binenteles noaptea,,iar daca ar fi existat vreun cort,iar daca nu,puteam dormi ori pe jos pe pamint,ori in copaci.In Delta Dunarii planificarea era deja stabilita,dar in 7 august si 20 noiembrie 1987 nu era stabilita!Eu in 20 noiembrie 1987 fug de acasa cu o valiza de voiaj maro din piele,si plec de acasa pina si cu colectia mea de timbre,care puteam sa ramin acolo oricind fara acele timbre!Despre fugirea mea de acasa din 20 noiembrie 1987,nu stia absolut nimeni ca am ajuns tocmai la Basarabi,insa familia mea a crezut ca am fugit la Valul lui Traian dupa Ramona,unde pe atunci eram indragostit de ea peste masura,iar toti au crezut ca am fugit acolo,,si oricum,de la Basarabi la Valul lui Traian erau decit vreo 2-3 statii de tren departare.In cele doua fugiri de acasa-prima,cea din 7 august 1987 a fost plina de peripetii de la plecarea de acasa pina la ajungerea in Galati,astfel incit eu propun sa plec pe jos pina la Galati,ceea ce era deosebit de imposibil de efectuat,mai ales distanta care era,pentru ca trebuia sa ajung intai la Tandarei;plec pe jos pe o caldura de foc insuportabila,si treptat ma razbeste o sete ingrozitoare,astfel incit imi venea sa beau apa si dintr o irigatie,unde acolo apa era foarte calda si imposibil de baut,astfel incit in drumul meu zaresc o masina straina,unde le spun strainilor ca imi este sete,si le fac prin semne ca vreau sa beau apa,si in loc de apa imi da un cornulet sau un covrig,ca apoi sa isi dea seama ca vreau apa.Pina la urma ajung pe jos in gara Bucu,am ajuns la fintina din gara unde am baut apa,dupa care ma indrept pe jos pe linia ferata ca sa ajung la Tandarei unde era tot departe,iar timpul nu statea in loc;ajunge sa ma vada cineva ca vreau sa o iau pe jos,si imi spune ca pot merge cu trenul pina la Tandarei fara probleme!De la Tandarei trebuia sa ajung la Faurei cu trenul,su de acolo,de la Faurei,cu trenul pina la Galati!Am ajuns cu bine in Faurei,acolo unde aveam sa stau mai mult in asteptarea trenului de Galati,incepind a ma uita ca disperatul dupa cineva care l as cunoaste sa imi dea ceva bani,iar dupa atitea asteptari zadarnice se apropia trenul de Galati,unde urc in tren si ma iau cu cineva in vorba si imi spune sa nu imi fac probleme cu controlorul;aproape de Galati controlorul vine,si trece fara nici o problema pe linga mine!In Galati odata ajuns noaptea,trebuia sa iau tramvai si sa merg vreo 2-3 statii,astfel incit controlorul ma da jos din tramvai dupa o statie,ca apoi,pina pe strada Dobrogei nr.23 la tanti Geta,sa o iau pe jos.Ajung la tanti Geta,unde imediat sun la telefon acasa la Slobozia,unde vorbesc cu mama la ora 11 noaptea trecute,si imi spune ca tata a fost la militie sa dea o declaratie,ca a doua zi,pe 8 august 1987 fiind simbata,parintii imi trimit suma de 300 de lei,bani pe care urma sa ii cheltuiesc acolo.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:58 pm

Asa arata cele doua fugiri de acasa ale mele din 7 august si 20 noiembrie 1987,si planul"Operatiunea Delta Dunarii".Consecintele fugirii de acasa in Delta Dunarii in cazul in care fugirea era realizabila,erau destul de grave!Daca plecam de acasa pe 19 martie 1990,eu eram asadar in al doilea trimestru de scoala al clasei a XII a,fapt pentru care,pina la 1 iunie 1990 cind se termina scoala,adunam zeci si zeci de absente plus nota scazuta la purtare,ceea ce insemna si rezulta sa repet clasa a XII a din nou,dar,odata cu acest eveniment,anul 1990 era distrus in totalitate.Oricum,repetarea anului de scoala nu mai era existenta,mai ales faptul ca nu mai aveam sa ma intorc de acolo atit de repede,ci voiam sa stau foarte multe luni de zile;lunile au trecut,trecuse deja 2 luni de la inceperea operatiunii,iar pe mine ma chinuiau gindurile acelei plecari,gindindu ma nu la consecinte cit ma gindeam ca in orice moment putea sa devina si sa se transforme in realitate,deci puteam pleca oricind.Treceau citeva zile-eram ferm hotarit sa plec,iar treceau zile,iar veneau zile cind nu eram interesat,pina cind am cedat,o cedare care nu era chiar atit de sigura,mai ales ca 16 mai 1990 este o zi neoficiala a incheierii operatiunii.Odata ce trecuse 2 luni de la proiectul acestei operatiuni,zilele care treceau erau mai aproape de examenul de bacalaureat,iar daca aminarile au fost fara rezultat,si studiul pasarilor era intr un fel"turziu".Daca am vazut ca am facut aminari intr una,m am gindit ca sa cedez aceasta operatiune strict secreta,si sa o amin in 1990 dupa 16 mai,asta pe o perioada de timp nelimitata;cind obtineam o nota proasta,un 4 spre exemplu,operatiunea crestea iar in intensitate destul de foarte abundent,iar daca dupa acea nota de 4 urma un 6,7 sau 8,operatiunea scadea in intensitate,iar aici timpul s a scurs incet incet,fiind"pacalit"intr un fel de scoala,si renuntind la acea fugire;aici,"Operatiunea Delta Dunarii avea obstacolele ei:daca eu eram corijent pe primul trimestru la instalatii sanitare,iar dupa al doilea 4 obtinut in 10 martie la aceeasi materie,insemna sa ramin corijent si pe al doilea trimestru,fapt pentru care fugirea de acasa era foarte putin spus posibila,deci fugirea de acasa era exacta;odata cu inceperea acestei operatiuni si hotariri de a fugi de acasa,timpul rezolva si odata cu mine situatia la instalatii sanitare,astfel incit eu pe al doilea trimestru trebuia sa obtin media 6,ca sa pot obtine pe trimestrul III media 5 fara probleme,medie 6 pe care o fac,si operatiunea trece de primul obstacol.;o situatie destul de neplacuta era si la alte citeva materii,dar nu erau istoria matematica si fizica cit era la instalatii sanitare si la practica din santier,foarte urite de mine in clasele XI-XII.Incep al treilea trimestru-ultimul in clasa a XII a,iar"Operatiunea Delta Dunarii"prinde din nou noi radacini ca urmare a practicii din santier si a specialitatilor de la instalatii sanitare,iar pe 1 si 2 mai 1990,cind mai aveam exact 4 saptamini de scoala,"Operatiunea Delta Dunarii"isi ridica un procent de peste suta la suta,iar ultima data cind trebuia indeplinita operatiunea este stabilita pe 1 mai 1990 la Calarasi,ca ziua de 9 mai 1990 sa fie data exacta si fara comentarii a fugirii de acasa;trece si data aceea,mai dureaza citeva zile,iar pe 16 mai 1990 intrerup absolut totul,incepind a ma gindi la examenul de bacalaureat care ma astepta,iesindu mi din minte aproape in totalitate"Operatiunea Delta Dunarii".Un alt obstacol era posibil la nereusita a examenului de bacalaureat,adica daca nu reuseam la bacalaureat,plecam fara doar si poate,dar nu numai cu George,ci cu mai multi insi,astfel incit reusita examenului de bacalaureatse produce,iar"Operatiunea Delta Dunarii"isi incheie istoria,istorie inceputa in 10 martie 1990,o istorie si placuta si dramatica,o operatiune care a avut si nu si a indeplinit la timp actiunea,o istorie scrisa si ramasa in viata mea:10 martie 1990"Operatiunea Delta Dunarii"*o zi insemnata si totodata istorica,cu adevarat istorica,care si a incheiat misiunea neindeplinita in 16 mai 1990 pe o perioada de timp nelimitata,dar dupa reusita examenului de bacalaureat,"Operatiunea Delta Dunarii"putea incepe oricind.Aceasta a fost"Operatiunea Delta Dunarii".
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:59 pm

Alaturi de 7 august 1987,20 noiembrie 1987 si 1o martie 1990,de o mare si de o deosebit de mare importanta,o constituie o alta zi istorica,intitulata de fapt noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,noaptea in care am reusit sa fug de la muncile agricole de la Bordusani,impreuna cu cei 2 colegi de clasa Costache Tache si Toma Dragos,si cu inca 2 baieti de la alte clase,o noapte istorica,o noapte de aur,o noapte de glorie!Sa merg in grup pina la Dunare in noapte sub un clar de luna,sa atipesc pe malul Borcei,sa fac sport tot in zorii zilei tot pe malul Borcei-nu e un lucru obisnuit,ci toate acestea cit si alte citeva aspecte au fost extraordinar de deosebite in acea noapte,apoi in acea zi si in sifirsit in viata mea si in gloria mea!Plecarea era deosebit de neasteptata pe moment,adica se putea pleca in oricare din nopti,plecare care avea sa se produca in acea noapte de 19 spre 20 iulie.Totul a fost facut in secret,iar din tot dormitorul care eram o gramada de baieti,daca stiau citiva-vreo 5 sau 6 de plecarea noastra.Drumul de la dormitoarele in care ne odihneam pina la Borcea era destul de lung pe jos,astfel incit pina la urma am plecat pe jos,pentru ca alta solutie nu exista.Cu vreo 6-7 ore in urma,adica inainte de ora 2 cind plecarea era programata,ploua foarte serios cu tunete si fulgere,iar noi am plecat fara nici o ploaie.Am iesit din"ghetoul"muncilor agricole de la fasole pastai cit si din dormitoare,si am plecat cu absolut toate bagajele dupa noi;am plecat iar in urma se mai vedea lumina doarmitoarelor.Drumul era destul de periculos,in primul rind ca era noapte si afara era intuneric bezna in afara de lumina lunii,si in al doilea rind ca puteam fi supusi riscului chiar de a fi intr un fel atacati si de alte persoane,chiar daca eram 5 insi;prima frica am tras o cu o vitea,care era ori culcata ori in picioare iar noi ne am speriat ingrozitor,pentru ca faptura era mai neagra decit intunericul de afara.Popasuri nu am facut chiar daca drumul era obositor.Cu timpul am ajuns aproape de Borcea unde incet incet se zareau zorile,iar luna stralucea in apa.Dupa obositorul mers pina la Borcea,trebuia sa ne odihnim putin,astfel incit am adormit,ca dupa un timp sa ne trezim in niste friguri cumplite in mijlocul verii,iar ceata se aseza groasa pe Borcea.Am inceput sa facem alergari-sport sa ne incalzim,dupa care incepeam sa ne gindim la felul in care vom trece Borcea ca sa ne putem indrepta spre casa,dar problema era trecerea Borcei,astfel incit venise proprietarul unui bac,pe care deja il ajutasem la scoaterea piciorului unui cal prins intre bac,unde acel proprietar nu a vrut sa ne treaca pe unde am vrut noi,pe malul celalalt.Orele treceau,iar noi ne uitam dupa cineva cu barca,unde in sfirsit apare un soldat care ne trece cu barca pina la celalalt mal;ii dam suma de 25 de lei,dupa care noi incepem sa alergam pentru a prinde autobuzul de Fetesti,sarind sau trecind prin una sau doua curti sarind gardurile,ca pina la urma sa ajungem la Fetesti;de la Fetesti am luat tren pina la Slobozia,unde ne am distrat in tren foarte frumos.Aceasta a fost noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,o noapte de aur.Fuga produsa de noi putea sa aibe consecinte destul de foarte dramatice,mai ales ca maistrii care venise cu noi nu stiau nimic de noi,raspunderea era a lor,iar daca se intimpla ceva,raspunderea tot a lor era.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 12:59 pm

Eu in 25 iulie 1989 trebuia urgent sa fiu acasa,ca trebuia sa plec cu parintii la munte pe Valea Prahovei la Busteni si Sinaia.Din colegii de clasa care i am avut in acea fugire au fot 3 colegi anume Costache Tache,Neda Petrica si Toma Dragos,nu 2 cum s a precizat in jurnale..La Bordusani trebuia sa stam pe putin pina pe 1 august 1989,iar conditiile de munca erau cam piperate,mai ales ca foarte de dimineata pina sa rasara soarele trebuia sa plecam la cules fasole pastai,unde nu ducea un vagon al unui tractor,unde nu puteai sa deschizi geamul ca se facea praf,unde binenteles acel tractor mergea pe cimp si lasa in urma numai praf;rezistenta nu am avut inca din prima zi acolo mai ales ca in acea dimineata nu mincasem nimic,soarele ardea cu putere,caldura era insuportabila,iar eu aveam sa ramin in urma din cauza nemincarii si a caldurii,adunind fasole in mai multe transe,astfel incit adunam 3-4 pastai,iar pe celelalte le lasam acolo si mergeam vreo 10-15 metri in fata fara sa adun nimic,asta pina am fost zarit de unul din maistri.Vazind ca nu pot face fata la astfel de conditii,mi se zareste sa plec de acolo,stiind ca a doua zi trebuia sa ajung in acelas loc;oricum,pe noi nu ne tinea o zi intreaga acolo,ci pe la ora 10-10,30 plecam din nou la dormitoare;de asemenea ma gindeam ca nici maistrul nu ma va lasa acasa.Chiar daca nu mergeau baietii,eu oricum tot plecam chiar singur.Gindul plecarii era fara discutie unul sigur,si aproape bine pus la punct.Dormitorul in care ne odihneam era pazit de soldati care faceau armata acolo,unde eu am intrat in vorba cu unul din ei si mi a dat o tuica,apoi cale libera si mie si celorlalti,astfel incit iesirea a fost foarte foarte usoara.Odata ce am trecut Borcea,ma gindeam ca parintii mei ma vor certa ca am fugit de acolo,ceea ce s a si intimplat,insa am avut noroc si mi a fost usor ca era acasa verisoara mea Mirela.
Asadar scopul fugirii de la muncile agricole de la Bordusani erau conditiile de munca si de trai acolo atit pentru mine cit si pentru ceilalti,si de a scapa intr un fel de acele munci agricole insuportabile pe o caldura de foc,ajungind intr un fel chiar sa murim si de foame!De aceea am plecat de acolo;nu isi batea joc de mine acolo absolut nimeni,dar nu am rezistat conditiilor de munca si de hrana de acolo,si asa cu aceasta facind o istorie insemnata in noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,atunci cind am fugit de la muncile agricole de la Bordusani.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:04 pm

Dupa fugirea de acasa din 7 august ai 20 noiembrie 1987 cit si"Operatiunea Delta Dunarii"din 10 martie 1990,din aceasta categorie face parte si noaptea de 19 spre 20 iulie 1989 cind am fugit de la muncile agricole de la Bordusani.Cam tot din acea categorie face parte partial si evenimentele petrecute la Tulcea in noaptea de 11 spre 12 august 1990,cind am fost goniti de acolo eu si cu mama mea de catre tatal meu,din cauza bauturii acestuia,facind pe strada acte de violenta cu mama in fata mea,iar eu nu puteam sa il opresc pe tata la ceea ce ii facuse mamei mele,insa nici mama nu si a vazut de treaba ei si de tacerea ei,pentru ca daca tacea si nu comenta in fata lui nu se ajungea la asemenea acte de violenta pe strada,insa alcoolul si bautura din el au spus totul,iar pina nu am luat o pe mama de mina cu mine sa fugim pe strada si sa ajungem in gara Tulcea,nu ieseam din infernul bauturii lui din cap,in afara faptului ca mie sau eu am scapat doar cu undita rupta care mi a aruncat o intr un cos de gunoi,ajungind pina la urma in gara si stind ascunsi eu si cu mama de tatal meu,astfel incit motivul scandalului provocat de tatal meu pe strada era unul neintemeiat,era un gest iscat din senin,insa bautura care o avea in el il facea sa fie nervos pe mama si pe mine degeaba,dupa ce se iscase scandalul in salupa in care eram in mica excursie in Delta,astfel incit atunci,acei oameni se luase la bataie pe nu stiu ce motiv tot din senin si tot din cauza bauturii,unde aceia mai aveau putin si se aruncau din Dunare,adica motivul scandalului din salupa nu il stiu pentru ca nu eram prezent la fata locului cind se luase la bataie,iar dupa scandalul pe care l a facut pe strada cu mine si cu mama,l a facut sa ramina singur si cu bautura lui din cap pe strada,eu urmind sa plec cu mama inapoi la Slobozia cu trenul,ajungin a doua zi de dimineata linistiti.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:05 pm

Asadar,noaptea de 19 spre 20 iulie 1989,noaptea de 11 spre 12 august 1990,cit si noaptea de 12 spre 13 august 1987-aceasta din urma cind am facut dragoste cu Ramona,cit si noaptea de 7 spre 8 iulie 1986 cind am reusit la treapta I de liceu,cit si noaptea de 30 spre 31 august 1986 cind s a produs puternicul cutremur de pamint de 7 grade pe scara Richter,constituie noptile de aur ale perioadei gloriei mele,toate fiind de o importanta deosebit de majora in viata mea,fiecare avind cite o tema:fugire munci agricole,fugire Tulcea,dragoste,reusita examen si cutremur de pamint.
Puternicele cutremure de pamint produse in 1986 si 1990,constituie o alata mare baza importanta a vietii mele cit si a gloriei mele.Pina in 1986 nici ca ma gindeam la vreun cutremur de pamint,si nici frica acestuia nu o stiam,cu toate ca in 1983 sau 1984 mai fusese unul de 5 grade,si nici la scoala la fel nu stiam asa de bine de cutremur sau cutremure.Marele cutremur s a produs in 1977,de 7,2 grade pe scara Richter.In 1986 cind s a produs,eu eram la Calarasi.Din cele 2 mari cutremure produse in 1986 si 1990,cu toate ca cel din 1986 a fost mai mare,cel din 1990 m i s a parut mult mai puternic;in 1986 cutremurul a fost de 7 grade,iar in 1990 de 5,8 grade pe scara Richter;in noaptea de 30 spre 31 august 1986 a fost o replica de 4,5 grade,iar in noaptea de 30 spre 31 mai,s a produs o replica de 5,8 grade.Cele doua cutremure de pamint au avut in mare parte ploaia,care la ambele cutremure au avut loc inainte ploi de lunga durata mai ales cel din 1990,unde a plouat non stop timp de 3 zile si frig pina la producere.iar la cel din 1986 a plouat foarte abundent si tare cu citeva ore inainte de a se produce.In 1986 a avut o durata de 55 de secunde si la o adincime de 70-72 km sub pamint,iar in 1990 o durata de 45 de secunde la 100 km. sub pamint. Sperietura cea mare a mea nu a inceput la cutremurul din 1986,ci la cel din 1990,unde cel din 1990 a fost foarte periculos,mai ales ca eram si singur in casa;vitrina isi zdranganea cu putere geanurile,cestile si paharele,iar lustra se misca de credeam ca era gata sa cada,biblioteca isi misca geamurile,iar cartile din biblioteca inaintase spre iesire;pe hol se auzeau cum se sparg sticle si borcane,iar cind m am uitat la fereastra din sufragerie,vedeam cum blocurile se misca foarte brusc,aproape sa cada.Cutremurul din 1990 m a afectat destul de serios prinzind o frica ingrozitoare,mai ales prin felul in care ma prinse in casa,ajungind sa devin deosebit de foarte socat de cele intimplate,mai ales ca in afara de faptul ca am injurat cutremurul,am reusit in sfirsit sa ies pe usa,apoi pe scara,si nici cind am ajuns jos afara in fata scarii in sosete inca nu incetase,il simteam sub picioarele mele,picioare ca le udasem si le noroisem cu sosete cu tot dupa ploaia de afara,iar cind am ajuns in casa aveam sa vad marele dezastru,insemnind zecile de sticle si borcane sparte din debara!Dupa cutremurul din noaptea de 30 spre 31 august 1986,adica pe 1 septembrie 1986 cind am ajuns acasa la Slobozia,am gasit aproape la fel dezastrul din 1990,mai ales ca erau deschise absolut toate usile de la bufete si sertare,si cel mai bine stiu ca pe 1 septembrie 1986 atunci cind am ajuns acasa,usa mica de la biblioteca era deschisa,iar pe jos erau foile sau hirtiile impreuna cu un clasor cu timbre erau cazute pe jos in timpul cutremurului.Cutremurul din 1986 a fost dupa reusita examenului de treapta I de liceu,iar cel din 1990 inaintea examenului de bacalaureat,iar cele 2 mari cutremure s au produs in cei mai importanti ani din viata mea,cu cele mai multe zile istorice,printre care si aceste 2 cutremure,de o mare importanta.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cr_1971 la data de Lun Iul 11, 2011 1:06 pm

In 30 august 1986 ajung la Magureni la verisoara mea Mirela,unde statea la mamaia ei,unde acolo era si Ramona,viitoarea mea prietena un an mai tirziu;in dupa amiaza acelei zile calduroase si toride de vara,plec la Magureni,acolo unde voiam sa imi recuperez timbrele pe care i le dadusem Mirelei,pentru ca ii promisem ca daca voi reusi la examenul de treapta I,ii voi da colectia mea de timbre ei.Am stat acolo pina s a inserat,si se apropia ploaia,iar eu trebuia sa merg pe jos pina acasa vreo 4-5 km:seria de timbre Magyar Posta cu pauni din 1977 o am de atunci de la o vecina a Mirelei;am plecat de acolo,unde se auzea deja tunind si se vedeau fulgerele luminoase,astfel incit trebuia sa tin drumul drept pina acasa,iar ploaia cea mai serioasa ma prinde aproape de strada noastra,iar eu am ajuns acasa tirziu,iar dupa ora 23,30 cind am vrut sa ma culc,ajuns acasa dupa orele 22;afara ploaia continua,am intrat in casa pentru a ma culca,ca apoi mai tirziu sa aud zgomotul usii de la dormitor,pe care in primul moment nu am luat in seama,ca apoi sa realizez ca se produce ceva,astfel incit ma lovesc cu capul de studio,apoi vad lumina de la sufragerie aprinsa,ma ridic,incep sa tremur dar nu de frica ci de frig,si ies afara,unde vine si cateaua Panseluta;afara vad ca s a lasat frig,fulgerele inca mai au putere sa lumineze,ca apoi sa ma ia frigurile din ce in ce mai tare,iar piciorele m i se inmuiase ori de frig ori de frica cutremurului,care la acea ora nu stiam prea multe de el,ca apoi dupa scurt timp sa intru in casa si sa ma culc in dormitorul de la strada;a doua zi dimineata era un frig foarte tare,am iesit la poarta,apoi am intrebat pe cineva care trecea pe strada,daca s a intimplat ceva la blocuri,zicind ca nu stie.Cutremurul de pamint s a produs la ora 0,29 de minute si 55 de secunde pe o perioada de 55 de secunde,adica in prima jumatate de ora a zilei de 31 august 1986,cutremur produs in muntii Vrancei,la Tulnici,cu o magnitudine de 7 grade pe scara Richter,si cu o replica de 4,5 grade pe scara Richter.
cr_1971
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat